dayanamıyorum, hakkınızı helal edin

gulnur48

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2024
26
-13
Gerçekten işin içinden çıkamadım ve çaresiz kaldığımdan siteye üye olup sizlere sormak istiyorum. 😭 Evlilik hazırlığındayım ve nişanlım ve ailem arasında kaos içinde kaldım. Nişan şun yaşadığım şehirde yani Muğla’da ailemin isteği ile yapıldı çünkü akrabalarımın bir kısmı oradaydı. Erkek tarafı kızın memleketinde nişan olur normalde ama akrabaları orda diyerek kabul ettiler. Onlara göre nişanda kız tarafı her şeyi yapar ama bizimkilere göre kız tarafı hiçbir şey yapmazmış. İki aile arasında çatışma olmasın diye nişanda ikiniz elimizden geldiğince birbirimize destek olarak sağ sâlim atlattık. İki aile birbiri ile iletişim kurmadılar aka bizlere baskı yaparak halletmeye çalıştılar hep. Bu yöntemle nikah yeri için de yapıyorlar. Düğün değil nikah olsun masraf olmasın dedik. Erkek tarafı nikah erkek tarafının yerinde olur diyor. Bizimkiler Muğla’da olacak diyor. Birbiri ile konuşmadan ikimize baskı yapıp duruyorlar. Nişanlim da memleketinde istediği için ben arada kaldım gerçekten. En son annem biziz arayıp bir güzel nişanlımı ve beni azarladı ve kardeşimle ağızlarına geleni saydılar. Onların tavrı yüzünden nişanlım sinir krizi geçirdi. Ben zaten anksiyete ve panik atak hastasıyım. En sonunda anneler konuşunca iş tatlıya bağlandı, fakat bu sefer nişanlım ‘ben bu kadar hakareti lafı haketmedim, ailenle konuşmayacağım bir daha. Nikah memleketimde olacak kusura bakma ailenin yüzünden’ diye beni iyice arada bıraktı. Normalde benim isteklerimi önemser ama ailem onu arayıp saydırarak öyle zor durumda bıraktılar ki onun isteğini aileme nasıl açacağını düşünüyorum. Nişana kadar 1 sene sevgililik sürecinde bir kere bile tartışmayan biz aileler yüzünden sürekli tartışıyoruz. Kafayı yiyip intihar eşiğine kadar geldik. Lütfen fikir verin ben nasıl bir yol izlemeliyim?

Yaklaşık bir ay önce bir konu açmıştım, okuyan bilir... Durumlar daha da kötüleşti arkadaşlar. sırf nikah nerede olsun çatışması yüzünden nişanlım ile ailemin arası açılmıştı. Ben her defasında nişanlımı haklı bulduğumu kendisine de söylüyorum. Hatta alıntıladım da konuyu. Şimdi ailem hatalarını anladıklarını ve nişanlımla konuşup barışmak istediklerini söylüyor fakat bu sefer nişanlım barışmak istemiyor. kayınvalidem ve kayınpederim dahil herkes en azından konuşup barışmasını, isterse gene samimi olmayacağını ve evliliğe kadar idare etmesini söylüyor. kimse onu ikna edemiyor, ben bile! Diyorum 'büyüklük sende kalsın konuş kırıldığın noktaları söyle, fikrini belirt. Orta yolu bulalım. Benim üzerime de yük oluyor, beni de anla.' gibisinden konuşuyorum. Çocuğun ailesi bile haksız duruma düşüyorsun konuş kızın ailesiyle, nikah onların istediği olabilir biz sıkıntı etmiyoruz siz yeter ki mutlu olun, tarzında konuşuyor. Kendi haklı ama inadı haksız duruma düşürecek. Annemin kronik hastalığı yeniledi hatta kardeşim dahil tüm ailem beni hain, sahtekar, kötü ilan etti. Annemin hastalığının nedeni benmişim. İnsanlara dert beladan başka bir şey değilmişim. Ben dayanamıyorum artık. Panik atak krizlerim şiddetlendi, nefes darlığım başladı. Artık dayanamıyorum, nişanlım da benden ilgiyi kesti. Ne evliliğe ne de hazırlıklara hevesim kaldı. Yaşamak bile istemiyorum artık, herkesin derdi ben isem neden nefes almaya hakkım var? Mutlu olmayı haketmiyormuşum meğerse. Zaten birçok yerden sıkıntım arttı. Artık dayanamıyorum, belki birkaç saate olmayabilirim.

Bakın herkes bu asamalarda farklı farklı sıkıntılar yaşar. Etrafınızda ki anlayışsız insanlar yüzünden neden ihtihar düşünesiniz yahu ? Nişanlınız da ailenizinde daha makul ve orta yola gelme niyetli olmalıydı. Olan size oluyor sınırlarınızı çizin iki tarafada!

E amma abartmişsiniz ya. Ölmeyi düşünecek duruma geliyorsunuz da nikahinizi nerede yapacaginizi anne babaniza sormadan ayarlamayi bilmiyor musunuz koskoca insanlar olarak? Ayarlayin nereye istiyorsaniz, gelen gelir gelmeyen gelmez.
Benim bir arkadasimin nikahinda taraflardan birinin ailesi yoktu mesela. Dünyanin sonu sanki

1. Nişanı kız tarafı yapar. Aileniz sallamış ya da gelenekler farklı.
2. Akraba ve yakınların yoğun olduğu bir il yok ise kına gecesi Muğla'da olsun. Düğün gibi yapılsın. Nikah ise erkek tarafının ilinde olsun. Olsun bitsin.

Damat adayı da bu kadar inada bindirdiyse vay halinize. İleride olabilecek sürtüşmelerdeki tavrını da görmüş oldunuz. Bu ikişkiyi bir daha gözden geçirin.

Nişanlin hakli. Annen ve kardeşin sivamiş ve üstüne tüy dikmişler. Ceremesini ceksinler.

Adamin üstüne gitme.
Nikah tarihini iptal et ve kendini geri cek.
Sebebini soran olursa sağliğim yerinde değil dersin.

Hepiniz cok kizişmişsiniz. Derin nefes alin ve sağlinizi düşünün.

Ay ölünce napcan? Orda hiç bir şey yok. Burda sevgi, ihtiras, dramm, aşk, kan var. Sıkılırsın orda, burası güzel. Şaka bi yanaa… Bu ilişki olmazsa olmaz, ayrılır bakarsın yolunaa. Bi nişanlın mı kaldı adam diye sokakta ayol. Ailen de bundan sonra hiçbir şeye karışamaz. Hoş bence şuanda da karıştırmaman lazım da nişanlın da bana pek bi güven vermedi açıkçası… Tamam aileni istemiyorum evlenelim de diyebilirdi, dememiş sanki… Bilemedim.

Ay nolur saçmalamayın yaa. Gerçekten bir erkek için değer mi ? Ayrılın gitsin. Her şey yoluna girse bile belli ki bir ömür çektirecek bu adam size. Hatır gönül bilmeyen biri yüzünden mi hayattan vazgeçeceksiniz ? Ailenizin dediklerini de duymayın. Hayat sizin hayatınız. Kimsenin davranışlarının sorumlusu siz değilsiniz. Aileniz de saçmalamış, nişanlınız da. İntihar ederek neyi değiştireceksiniz ? 2-3 gün ağlayacaklar hayatlarına devam edecekler. Siz geleceğinizden olacaksınız. Ama şu an geleceğinizi yeniden inşa etmek sizin elinizde.

Her iki taraf da beni iyice ortaya ittiler. Nişanlım hatta tarih alalım bir an önce diyor. Ailem sorunu çözmezsen bizi unut diyor. Nişanlım tarih al haber ver gelmezlerse zaten ailen değiller diyor. Gerçekten yoruldum.

Bunlar da çift değil aileler evleniyor valla direkt yap nikahı gitsin ya amann nikah birkaç dakikalık iş hem adamın yaşadığı yerde olsun ne olacak. Nişanı kız tarafı yapar ailen kafasından uydurmasın adet.

güzelce bi nefes al
seni arada bırakan,daraltan kişileri bi kenara koy
sen ne istiyorsun ona odaklan
kimseyi birşeylere ikna etmek zorunda değilsin
baskıyla zaten ilişki yürümez
bırak ayrıl gitsin yani şu an ailenle sıkıntılı olan durum ileride daha da çok sıkıntı yaratacak gibi
hiçbirşey senin sağlıgından önemli değil bunu sakın unutma
kimseye de dert oldugun falan yok klasik geleneksel türk ailesi tripleri
insanlar senin şu yaşadıklarından daha fazlasını yaşıyor inan

Her iki taraf da beni iyice ortaya ittiler. Nişanlım hatta tarih alalım bir an önce diyor. Ailem sorunu çözmezsen bizi unut diyor. Nişanlım tarih al haber ver gelmezlerse zaten ailen değiller diyor. Gerçekten yoruldum.
Haa bunu dediyse iyi. Ama öyle olmaz. Ağaç kovuğundan çıkmadın sen de sonuçta. Nişanlın öylesine ağız ucuyla da olsa konuşacak, tarih alınıp ailene ortak beyan edilecek. Ailen de inat ediyorsa artık orda karar senin 🤷🏻‍♀️ he ama şunu söyleyeyim sonrasında bu sorun heppp evinizde olacak, aileni istemiyorum olacak, onlarla olma olacak, gitme olacak… Yani 🥺 istersen nişanlınla son defa güzelce konuş toparlasın ortalığı ya da bu cehenneme hazır ol. Nerden biliyorsunn diye de sakın sorma ☺️

X