Denizli Şivesi

:roflol: ben bekillide öğrenciyim ilk geldiğimde burda ki teyzeler bana niişiiyon derlerdi anlamazdım :KK70::KK70: napıyosun demek istiyolarmış ama şuan alışmış durumdayım hoşuma bile gidiyor her kelimenin sonuna gari demeleri falan komedi ya süper :KK70:

bende bazen kullanırım,,ayakta durma yerine ''ayakta dinelme'' deriz...
geliverdin mi ? sorusu gelivedin mi gari? olarak çeviririz.
ilçelerinden tavas'ta örneğin ''nereye bakıyorsun?'' sorusuna 'nere bakıp baasın'? bunu kullanmıyorum ben:hulya:

denizli şivesine en iyi örnek çocuklar duymasındaki gülfidan:KK9:
her yerinden şive akıyo kadının:KK53:

Son düzenleme:
tavasın bir köyündeyiz, ablam ve küçüğüz ...(tavas yerine kaza derler da ha çok)
evin dış kapısı açılıyor bembeyaz bürgülü bir kadın basıyo avazı:
hahmana bullaaaaa, gııı .hahmana bıllaaaa ?(ananeme sesleniyomuşbiz bakıyoruz ne dedi kime dedi)
bigünde dayıma anahtar yetiştircem yanına gidiyorum ananem bağırıyo bana
gı seyirt, seyirtivesene ben durdum başka ne unutmuş dedim iyicene kızdı koşturuver hızlı ol diyormuş
seçmeleceler: ocaaa batassıca, harın, ilyen, cavurun ...., gelibbaa ,gidibbatırla, oluu gide zaaaa,
hincik önküye varısam makese gapdım gibi.....nedibbatırsınız, gafem bozuk,nahanda gözün körolma...
hadanda arkedeşle hoşcagalın,,,,

hehe bnde tavaslıyım :) hatta bu tam tavas şivesi olmuş eline sağlık:KK64:

ben 6 yıl acıpayamda oturdum.ev sahibinin oğlu kanadadan gelmiş .ev sahibi bize diyorki osman bulunmuş gelmiş bizde oğlu kayıp zannetmiştik.:KK52:birde ev sahibimiz abbovvvvv derdi şaşkınlık ifadesi.:KK16::KK16:

ben 6 yıl acıpayamda oturdum.ev sahibinin oğlu kanadadan gelmiş .ev sahibi bize diyorki osman bulunmuş gelmiş bizde oğlu kayıp zannetmiştik.:KK52:birde ev sahibimiz abbovvvvv derdi şaşkınlık ifadesi.:KK16::KK16:

canım ben acıpayamlıyım. şimdi başka şehirde oturuyorum ama :)

özledin mi acıpayamı :)

Ufakken bende babamın işi dolayısıyla acıpayamda oturdum. Osman Manisalı ilköğretim okulu vardı, orda okumuştum. Çok silik silik kaldı hafızamda ama oradan ayrılırken çok ağlamıştım.. :)

Ufakken bende babamın işi dolayısıyla acıpayamda oturdum. Osman Manisalı ilköğretim okulu vardı, orda okumuştum. Çok silik silik kaldı hafızamda ama oradan ayrılırken çok ağlamıştım.. :)

o okul bizim evin az yukarısındaydı.
çok özledim memleketimi...

o okul bizim evin az yukarısındaydı.
çok özledim memleketimi...

İki tane vardı biz okurken. Ortaokullar acıpayam lisesiyle aynı binadaydı. Bi de ufak bi okul vardı. O ufak olan da bizim evin yukarısındaydı. Gerçi 3 tane ev değiştirmiştik. Hala arkadaşlarım var acıpayamdan görüştüğüm. Ama ayrıldığımdan beri gelip görmek nasip olmadı.

selam tatlım.evet çok özledim ben acıpayamı çok seviyordum.kızım acıpayam doğumlu. liseye yakın oturuyorduk.pancar ofisinin orda.tüm acıpayama sevgiler 6 yıl ekmeğini yedik:KK16::KK16:

X