Depersonalizasyon

Ben hep ayni örneği veririm sosyal hayatımda
Misal başın ağrıyor
Internete baktiginda sebep olarak yorgunluk da yazar, tansiyon da, beyin tümörü de. Belki sadece o gün uykusuz kaldın başın agridi ama internetten arastirma sonucu eyvah bende beyin tümörü var diye düşündün. Eee bu seni psikolojik olarak da zaten hasta eder.
O yüzden en doğrusu doktora gitmek ve onun yönlendirmesine göre hareket etmek artık tahlil/film vs neyse.
Bir de insanin kendini tanimasi gerekiyor gercekten. Ben tansiyonum yükseldiğinde olcmeden de anlıyorum çünkü bendeki semptomlarini biliyorum ama baskasinda bambaşka bir belirti de gösterebilir. Bunun gibi yani...
Bu ayni sey degil diyorum ya size uzun uzadiya anlatamicam.ben vucuduma yabancilasma da yasiyorum bunun da sizin versiginiz ornekle hic bi alakasi yok .deprrsyon panik atak.ansikyete teshislerim zaten var.doktora gitmeden tlfnuma yazip gidiyorum unutmamak icin gerek ortam gerekse cok hizli saatlerce kalmiyorum odada o anda cikmasin diue aklimdan bunu demeyi unutmusum siz bas agrsiiyla buni karsilastirin ne diyim yazmayin bana

Neye dayanarak bu kanıya vardınız? Oyle bir sey olsaydi doktor teshis koyardı zaten
Internetten okuyarak kendinize teşhis/tanı koymayın eger koyabiliyorsaniz o zaman o internete bakarak tedavisini de bi zahmet öğrenin!
Doktora sormaniz bile abesle istigal
Şu internetten hastalik araştırmalar da moda oldu, bu doktorlar bosuna okuyor demek ki
Doktora bahsetmeyi unutmusum diyorum arkadasim erinmeden doldurmussun yorumlari .doktor arkadasima sordum esi doktor arkadasima sordutum sali randevum var doktorumada dicem ama burda tecrube gecirmis arkadaslarla yorumlari iyi geliyor cekenin halonden ceken anlar.doktirlar bosuna okumuyor canim sen bosuna okumussun cunku ben bu posttan bunu anlamiyorum

Arkadaslar yorum yapip yardimci olan herkes saolun.ama burda baI arkadaslar yok netten okuyup tani koyuyormusum seklinde yorumlar yapiyor.yok doktora gidince tanisini begenmemisim (hafif depresyon demisti) tekrar baska doktora gittim o anksiuete depresyin ve panik atak teshisi koydu.iyi ki de baska doktora gitmisim yani cunku bu yasadiklarim hafif depr3syonla olacak seyler degildi eski postlarimi bilen bilir.ben zaten kotuyum acimi cekiyorum birde burda yok netten okuyup teshis koyuyormusun yok teshis begenmiyormuusum.tabiki yanlis oldugunu dusundugumuz seyleri baska doktorada sormaliyiz.devlet hastanesine gidiyorum bilirsiniz ki saatlerce kalmiyoruz odada 10 15 dk.notlarima yazip gidiyorum hep unutkanligim cok hemde orda aklinizdan cikabiliyor sikayatleriniz .basagrisini beyin tumoru sanmak v.s v.s ornekler vermis arkadas !!! Ben netten okuyup kendime teshis asla koymadim koymam.zaten kendine yabancilasma oldugumu anliyorum bu ne cikabilir baska bunu doktora sorcam ama ondan once atlatanlarin yorumlari benim icin onemli.hemsore doktor atkadaslarima sordum konustuk kendi doktorumada aorcam tabiki.ama yasayanlarin tecrubeleride onemli degil mi.ben buraya bunun icin uye oldum.daha beni tanimadan icimi bilmeden yazmista yazmis !! Allaha havale ediyorum.

Türkçe karşılığı yok mu ?
Aslında bu dilimize geçmiş hali, Ingilizcesi depersonalization-derealization disorderdır.
‐----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çok bilgim yok açıkçası ancak ben de uzun süre bunu yaşadığımı düşünüyorum. Bu ara geçti gibi, ancak tekrarlarsa destek almayı düşünüyorum.

Benim yaşadığım şeyler şu şekilde ki, belki bende daha hafif seyretmiştir, ataklar halinde oluyordu çoğunlukla. Üniversitenin başındayken ehliyet sınavı esnasında geldi bu ataklardan biri. Arabayla çok yavaş gidiyordum, kavşakta önümden bir araç geçti ve çarpmaktan son saniyeyle falan kurtuldum. O anı hayal meyal hatırlıyorum ve fark ettiğim halde durmadım. Yavaş yavaş sürmeye devam ettim, sanki gaza basan, o koltukta oturan ben değildim gibi bir his oldu. Sınava geç kalmıştım ve odaklanamadığım için böyle oldu diye düşünüyorum. Ondan beri direksiyon başına geçmeye korktum, ehliyet almayı da bir daha denemedim. Bunu tamen halletmeden de denememeliyim diye düşünüyorum.

Bir de sıkça şunu yaşardım, okula gidiyorum mesela ancak zihnimin içi bulutlu sanki. Etrafımı algılamakta, kendim gibi davranmakta zorlanıyorum. Yürüyorum, bir yelere gidiyor, birileriyle konuşuyor, hatta bir şeyler yiyorum ama sanki bunları yapan ben değilim. Fiziksel acıyı hissetmeyecek duruma gelmedim hiç. Kendiliğinden azaldı. Belki sebep olan psikolojik diğer sorunlarımı hafiflettim, bilemiyorum. Bir de meditasyon benzeri hareketler bende işe yarıyor. Öğrenciyken sınavda gelirdi atak şeklinde. Gözlerimi kapatırdım, 5'e 10'a 50'ye, artık o an ne kadar uzun sürerse, kadar sayıp derin nefesler alıp verirdim ve tekrar bir şeylere odaklanabildiğimi, sanki tekrar kendi bedenimin için3 döndüğümü hissederdim.

Şimdi bunları yazıp üzerine düşerken benzeri hisler yaşadım. Fiziksel olark hissedebiliyorsanız, yaptıklarınızdan çok o an fiziksel olarak hissedebildiğiniz şeylere odaklandığınızda azalıyor etkisi. Şu an mesela ben elimdeki tabletin elimde nasıl bir his bıraktığına odaklanıyorum. Ancak bu şekilde azaltıyorum şu an. Bunlar benim bulduğum geçici çözümler.

Unutkanlik varsa telefona degil de minik bir kâğıda yazin doktora anlatacaklarınızı.
Hastanede siranizin gelmesini beklerken kâğıdı çıkarıp hazir bulunun ki unutmayin.
Hatta beklerken birkac kere de yazdığınızı okuyun, aklınıza da yerlessin.
Ben öyle yaparim hep.
Şifa dilerim, umarim cabucak iyilesirsiniz. Doktorun tavsiyelerinden çıkmayın.
Allah yardımcınız olsun.

Ben stresli ve cıkmaza girdiğimi düşündüğüm anlarda kısa süreli yaşadım ama bu mudur bilmiyorum..Ben kimim, kendimi tanımıyorum sanki gibi...anlatması zor bişi...Üzerinde dursam kafayı yerim gibi ama bişeylerle ilgilenmeye çalışıyorsun geçiyor....Araba kullanırken oluyor genelde trafikte cok kaldıysam ve arabanın içinde cok kaldıysam dur kalk şeklinde bu hissiyat gelebiliyor

Ben 3 sene bu durumu agir sekilde yasadim ve tedavi gördüm. Ilac ve terapi ile iyilestim. Suan cok iyiyim masallah. Sadece anksiyetem sabit ama o da azaldi eskiye gore rahatsiz edici boyutta degil.

Mesela su bazilarinin basina geliodur:
Bana küçükken çok sık oluyordu. Yolda yururken bilhassa yokus asagi eller kollar sallanirken ya bu el kol bana ait degil gibi derken kendi bedenime yabancilasiodum ve icerde hapsolmus gibi hissedip paniklemeye basliodum. Simdi de ozellikle buna konsantre olup aynaya bakarken falan girebiliorum o psikolojiye cocukkenki kadar korkmamakla birlikte ama yine ürkerek.
(Illa sureklilik arz edecek diye bisey yok. Iyice bi delirmek gerekmio yani adi depersonalizasyon olmasi icin. :)) bir cok hastaliga eslik edebilir hicbiseye de etmeyebilir.

Unutkanlik varsa telefona degil de minik bir kâğıda yazin doktora anlatacaklarınızı.
Hastanede siranizin gelmesini beklerken kâğıdı çıkarıp hazir bulunun ki unutmayin.
Hatta beklerken birkac kere de yazdığınızı okuyun, aklınıza da yerlessin.
Ben öyle yaparim hep.
Şifa dilerim, umarim cabucak iyilesirsiniz. Doktorun tavsiyelerinden çıkmayın.
Allah yardımcınız olsun.
Tlfnumum not kismina yaziyorum normalde bu sefer kucuk kagida yazim dediginiz gibi saolin

Ben stresli ve cıkmaza girdiğimi düşündüğüm anlarda kısa süreli yaşadım ama bu mudur bilmiyorum..Ben kimim, kendimi tanımıyorum sanki gibi...anlatması zor bişi...Üzerinde dursam kafayı yerim gibi ama bişeylerle ilgilenmeye çalışıyorsun geçiyor....Araba kullanırken oluyor genelde trafikte cok kaldıysam ve arabanın içinde cok kaldıysam dur kalk şeklinde bu hissiyat gelebiliyor
Aynen oyle doktora nasil ifade edecegimi bile zorlaniyirum bazen o yuzden gitmedeb yqziyorum unutmim diye bunu demeyi unutmusum bu sefer sorcam ins

Doktorun teshisini evet yanlis buldum cokta dogru yaptim cunku emindim baska doktora gittim o daha farkli bi teshis koydu cunku eminseniz tek doktorla kalinmaz.bunu bilecek kadar aklim basimda merak etmeyin.hastaliktan beslenmekmis kul hakkina girin icimi nerden biliyorsunuz ne kadar cabaladigimi burdan gorecek haliniz yok.hakkimida helal etmiyorum okuyup anladiklarinizla beni itham ederekk benim postuma yazmayin size laf anlatacak gucum yok benim
Ya ne alaka kul hakkıymış hakkını helal etmememkmiş allah aşkına. Diğer üye ile aramızda geçen konuşmalarda konu konuyu açtı öylesine konuştuk sizinle bir alakası yok onların.
Yani en fazla iyiliğiniz için söylenmiştir
yoksa size ne garezimiz var mutlu mu olucaz içinde bulundugunuz durumdan. Karşıdan bakınca gördüklerimizi yazıyoruz.
Siz iyi olun da biz itham ediyor olalım ne diyim.

Ben varım ama iyileşmedim.
İlaç kullanmıyorum aklıma gelince düşünmemeye başka şeylerle meşgul olmaya çalışıyorum.
Çok küçük yaşlardan beri yaşıyorum bu problemi o zaman adını koyamıyordum sonradan ne olduğunu anladım.

Uzmanın dediği şey neydi peki, bu durumun tedavisi için?

Ben bu durumun öncesinde ağır bir depresyon geçirmiştim. Antidepresan kullandım 2 sene kadar. Sonra iyileştim derken böyle bir şey yaşadım, psikoloğa falan gitmedim dediğim gibi çok kısa sürdü. Üzerinden zaman geçmişti arkadaş ortamında bir psikoloğa bahsettim, öncesinde yaşadığım depresyonun tetikleyebileceğini söyledi. Genel olarak başka diğer psikolojik rahatsızlıklarla ortaya çıkıyormuş. Tabi kesin olarak bunu yaşadın diyemem psikoloğa ya da psikiyatriste gitseydin keşke dedi.

Konu sahibi arkadaşım, doktoruna mutlaka bahset bir sonraki randevunda. Gerekli görürse ilaçlarında değişiklik yapar. Terapi alıyor musun ?

Canım sen Zaten farkındasın ne yaptığının bize diyorsun saatlerce yürüsem haberim yok haberin olmasa bize nasıl diyeceksin .Fazla düşünme bence kendini oyalayacak şeylerle uğraş bence .Kendince hastalık uydurmuşsun bence. Bazen oluyor herkese özellikle kafan bir şeye takılıyorsa .Ne yaptığının farkında olmuyorsun dalgınlık gibi...

X