Deprem için dünya'da bir ilk Seramik ev

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2015
6.623
8.327
Çanakkale Seramik Fabrikaları dünyada bir ilke imza atarak, depreme dayanıklı seramik evler yaptı.

Kale Sinterflex ve Kaleserafoam İl Geliştirme Yöneticisi Hüseyin Gürkaş, "Sinterflex Seramik" adını verdikleri bir metre eninde, 3 metre boyunda, 3 milimetre kalınlığındaki "Sinterflex seramik" mamullerini Kaleseramik-Kalebodur işbirliği ile İtalyanlar'la ortak yapılan çalışma sonunda dünyada ilk kez ürettiklerini belirterek, "Sinterflex hafif, esnek ve dayanıklı olması sebebiyle inşaat sektörünün en çok aranan malzemesi haline geldi. Boyunun 3 metreye kadar ulaşması sebebiyle özellikle binaların dış cephelerinin kaplanmasında kolaylık sağladığından büyük ilgi görüyor.

Esnekliği sebebiyle bu malzeme hertürlü yöne eğilebiliyor. Kale grubu olarak da bizler bu malzemeden seramik evler yapmaya başladık. Örnek olarak yaptığımız seramik evler konut yapımında önemli bir yenilik olacak. Seramikten yapılacak bu evler, hafif, esnek ve dayanıklı olması sebebiyle depreme karşı da çok güvenli bir özelliğe sahip. Çelik konstriksiyona monte edilen seramiklerden oluşan evlerde aynı zamanda ısı izolasyonu da bulunuyor. Yazın serin, kışın düşük enerji ile ısınabilecek seramik evler son derece güvenli" dedi.

Kale Sinterflex ve Kaleserafoam Müdürü İbrahim Akkuş ise Kale Sinterflex'in inşaat sektörüne yeni bir soluk getirdiğini belirterek, "Bunun inşaat sektöründe gelecekte devrim malzemesi olacağını söyleyebilirim. Binaların dış cephelerinde tuğla, sıva ve işçilik gideri olmadan bu madde kullanılabiliyor. Dış cephelerin yanında iç mekanlarda duvarlarda, zeminde, mobilya yapımında, asma tavan ve labaratuvar tezgahlarının yapımında Sinterflex kullanılarak önemli ölçüde maliyet düşürülebiliyor. Yaptığımız çalışmayla bir örneğini fabrikamızın bahçesinde sergilediğimiz "Seramik Ev" projesini de geliştiriyoruz. Belirli bir süre sonra seri üretim de yapabileceğiz. Ayrıca Sinterflex ürünümüz ile Ankara ve İstanbul'da bazı gökdelenlerin dış cephesini yapmaya başlayacağız. Hedefimiz depreme dayanıklı ve esnek olan bu ürünümüzün inşaat sektöründe isteği yere getirebilmek" dedi.

SERAMİK

Sinterflex Seramik" adını verilen bir metre eninde, 3 metre boyunda, 3 milimetre kalınlığındaki "Sinterflex seramik" mamulleri Kaleseramik-Kalebodur işbirliği ile İtalyanlar'la ortak yapılan çalışma sonunda dünyada ilk kez üretildi.
 
X