Depresyonun eşiğinden

Papatyalalegul

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2020
23
14
35
Merhabalar sevgili kk kadınları.
Yıllardır burayı okuyorum fakat henüz yeni üye olmak nasib oldu, herkese şimdiden tesekur ederim.
Derdime gelecek olursak, derdim kocam.
1 buçuk yıldır evliyim eşim 32 ben 25 yaşındayım. Eşim normalde sakin, gözümün içine bakan, Her istediğimi yapan,beni sevdiğini hissettiren, ev işlerine yardımcı ve anlayışlı biridir. Normalde çokta iyi anlaşırız ama bazı huyları varki beni hayattan soğutuyor.
Bundan 2 hafta öncesi annem korona oldu onunla birlikte 13 ve 11 yaşlarındaki kardeşlerim ve kronik astımı olan babamda karantinaya alındı. Tabi ben babamın rahatsızlığından ve de kardeşlerimden ötürü çok endişelendim. Eşimde sanırım biraz bu durumu kıskandı. Karantinada oldukları için ve ben çok tedirgin olduğum için, öğrendiğim gece eşimle birlikte annemler için markete alışverişe gittik. Iyi gelen bir kaç bisey aldım. Bunları annemlerin balkona bırakıp gittik. Eşimin böyle garip huyları var. Alış-veriş yaparken kıyafet falan alırken hep suratı düşer. Nedeni yokmuş nedenini o da bilmiyormuş bu huyuna çok kızıyormuş. Tabi ben bu duruma yillar içerisinde alıştım o da kendini biraz düzeltti fakat bu durumda yine suratı düştü, ben bunu farkettim ama umursamadım. Tüm gece gergindi, bende ailem hasta olduğu için mutsuz. Bu arada ben 20 gün önce bi ameliyat oldum bu yüzden eşim işe gittiğimizden ayrı odada yatıyordu beni rahatsiz etmemek için. O gece de herkes odasına çekildi normalde her gece yanıma gelip sarılıp öpen adam o gece benim aşırı mutsuz olduğumu bildiği halde iyi geceler demeye bile gelmedi.

Bir kaç gün sonra da annemin maaşını çekmek için atmye gittik annem telefondan şu kadarını sen al bize o kadar alışveriş yaptın dedi tabi bunu eşimde duydu, bende aslında alma taraftarıydım fakat, banka annemin maaşına kredisinden ötürü el koymuş ve sadece avans hesabında 200 tl gibi bir para vardı. ( annemlerin durumu iyi değil annem benim dugunum için kredi çekmişti onu ödeyememiş zaten bir kaç aydır da çalıştığı yer kapalıydı, annemle babam aynı yerde çalışıyor) Bende bu parayı görünce almak istemedim ve çektiğim parayı ve kardeslerime aldigim abur cuburlari olduğu gibi balkondan aşağı bıraktım. Tabi eşim yine surat astı bu olaya. Bu arada bizim durumumuz çok şükür iyi, eşimin ve benim gayet iyi bir gelirimiz var herhangi bir borcumuz da yok kazandığımız para bize kalıyor genel olarak. Sanırım eşimin bu hali çocukluğundan geliyor, o da benim gibi çok yokluk çekmiş birilerinin verdiği elbiselerle büyümüş hep, bu yüzden anlayış göstermeye çalışıyorum.

Neyse o akşam eve gelince bana neden parayı almadın dedi bende zaten şu kadar parası vardı almak istemedim dedim. Bu lafın üstüne napiyorlar bu parayı babanın koyunları var o kadar nasıl paraları olmuyor bu koyunlari nasil aldilar dedi. Babamında 7 tane koyunu var bu arada hobi olarak bakıyor birinin çiftliğinde. O gözüne batmış. Zaten şakayla karışıkta babamın koyunlarına hep laf söyler. Sanki sürülerce koyunu varmış gibi.

Bu arada kendi babası annesiyle olan birikimin bir kısmını başka bir kadınla aldatarak tüketmiş ayrıca evim düğünüm hiçbir şekilde istediğim gibi olmadi hepsi kıytırık oldu. Ama asla bunların lafını etmedim benim tek isteğim sevdiğim adamla bir omur gecirmekti. Ama o bunlari gormezden geliyor, benim en cok destege ihtiyacim olan zamanda yanimda degil karsimda oldu . Velhasıl kelam dostlar ben bu adamla asla iletişim de kuramiyorum konusmayi beceremiyoruz ,kendisi de asla özür dileyen bir tip değildir isterki kedi gibi bakayım sen özür dilediğimi anla ama asla o iki kelimeyi söylemem.

Bu akşam da iyice ipler koptu. O özür dilemedikçe bende hiç alttan almadıkça bu akşam yemek bile yemeden aldı başını sinirlendi gitti. Hep ayrı odalarda takılıyoruz. Kendimde iyileştim ama yanima yatmaya gelmiyor başka odada yatmaya devam ediyor. Bende bu durumdan cok sıkıldım evde iki yabancı gibi sürekli mutsuz iki insan var.

Bu durumdan bir an once cıkmak istiyorum ama hem icimde kizgınlık var hemde bu durumdan bi an once cikip eskisi gibi olmak istiyorum. O da surekli bi mutsuz surati asık bu durumdan .Aslında bu adamın bir çözümü yok nisanliyken bir ay küs kalmışlığımız var 😀 O yüzden iç dökmek istedim sadece teşekkür ederim buraya kadar okuduğunuz için.

Eşinizle ikinizde çalışıyorsunuz, anneniz siz evleneceksiniz diye kredi çekiyor, aylardır çalışamadığı için maaşına el konmuş ama sizin durumunuz iyi şuan öyle mi?

Eşinizden çok size kızdım bu konuda da sanırım.

eşinizin empati yeteneği yok, hastalık dendimi hemde ölümcül bir hastalık dendimi akan sular durur ben şahsen eşinizden çok korktum gerçekten ölüm kalımda bile parayı düşünen adamdan herşey beklenir.

Eşinizle ikinizde çalışıyorsunuz, anneniz siz evleneceksiniz diye kredi çekiyor, aylardır çalışamadığı için maaşına el konmuş ama sizin durumunuz iyi şuan öyle mi?

Eşinizden çok size kızdım bu konuda da sanırım.
Kızın bana çok haklısınız da eşime söylemeden aileme destek oluyorum tabiki ama ailemde kabul etmiyor ve ben maaş hesabını görmesem bu durumda olduklarını da bilmiyordum. Bende çok kızıyorum kendime bazen evlenmeseydim ailemi yalnız bırakmasaydım diyorum.

Kızın bana çok haklısınız da eşime söylemeden aileme destek oluyorum tabiki ama ailemde kabul etmiyor ve ben maaş hesabını görmesem bu durumda olduklarını da bilmiyordum. Bende çok kızıyorum kendime bazen evlenmeseydim ailemi yalnız bırakmasaydım diyorum.
Birikimleri olur evlenirken destek olmak isterler ayrı ama insan anne babasının onun düğünü için kredi çekmesine nasıl razı olur ben pek anlayacağım birşey değil açıkçasi.

Çünkü çalışıyorsunuz ve dediğinize göre gayet iyi de geliriniz varmış. Kredi çekilecekse siz çekerdiniz.

Durumları da az çok bellidir, aylardır da çalışmıyorlarsa hele.

Yerinizde olsam o krediyi ben öderdim, ailem kabul etmiyor falan demeyin hesabı öyle gördükten sonra.

Birikimleri olur evlenirken destek olmak isterler ayrı ama insan anne babasının onun düğünü için kredi çekmesine nasıl razı olur ben pek anlayacağım birşey değil açıkçasi.

Çünkü çalışıyorsunuz ve dediğinize göre gayet iyi de geliriniz varmış. Kredi çekilecekse siz çekerdiniz.

Yerinizde olsam o krediyi ben öderdim, ailem kabul etmiyor falan demeyin hesabı öyle gördükten sonra.
Aynen oyle. Kredi konu sahıbı ıcın cekılmıs kendısı de calısıyormus. Ikı de Kucuk kardes var evde. Durumunuza ıyıymıs konu sahıbı krediyi siz odeyın.
İlla karsılık lazımsa boyle seylere Kaynananın da bıseyını odersınız.
Bu adam omur boyu boyle cekılmez cunku, ailende magdur.
Senın bıseyler yapman lazım.

Aynen oyle. Kredi konu sahıbı ıcın cekılmıs kendısı de calısıyormus. Ikı de Kucuk kardes var evde. Durumunuza ıyıymıs konu sahıbı krediyi siz odeyın.
İlla karsılık lazımsa boyle seylere Kaynananın da bıseyını odersınız.
Bu adam omur boyu boyle cekılmez cunku, ailende magdur.
Senın bıseyler yapman lazım.
Evet ben bu zamana kadar ailemi yalnız bıraktığım için ve onları bu duruma soktugum için çok pişmanım zaten artık kim ne derse desin aileme yardımcı olacağım telafi edeceğim bu durumu teşekkürler dostlar en başta kredi çekerken onlara engel olmam gerekirdi

Evet ben bu zamana kadar ailemi yalnız bıraktığım için ve onları bu duruma soktugum için çok pişmanım zaten artık kim ne derse desin aileme yardımcı olacağım telafi edeceğim bu durumu teşekkürler dostlar en başta kredi çekerken onlara engel olmam gerekirdi
Koca onemli tabı ama anne baba bulunmaz. Ikı Kucuk kardesıme abur cubur anneme babama ıkı kg meyve alırken kocandan ızın almayacaksın.ya surat yapmamayı ogrenecek ya ogrenecek.

Koca onemli tabı ama anne baba bulunmaz. Ikı Kucuk kardesıme abur cubur anneme babama ıkı kg meyve alırken kocandan ızın almayacaksın.ya surat yapmamayı ogrenecek ya ogrenecek.
Bulunmaz tabiki allah onlari basimdan eksik etmesin. İnan ki alışverişi bıraktıktan sonra surat asmasın diye ' kendimi rahatlatmak için aldım biraz fazla aldım ama bende kendimi böyle daha iyi hissedeyim diye aldım ' diye açıklama yapıyorum. Aileme 3 kuruş el altından birşeyler yapınca bile suçlu hissediyorum. Nasıl baskı kurduysa üstümde ekonomik özgürlüğüm varken bile yok aslında. Gözü doysun ne diyeyim.

Bulunmaz tabiki allah onlari basimdan eksik etmesin. İnan ki alışverişi bıraktıktan sonra surat asmasın diye ' kendimi rahatlatmak için aldım biraz fazla aldım ama bende kendimi böyle daha iyi hissedeyim diye aldım ' diye açıklama yapıyorum. Aileme 3 kuruş el altından birşeyler yapınca bile suçlu hissediyorum. Nasıl baskı kurduysa üstümde ekonomik özgürlüğüm varken bile yok aslında. Gözü doysun ne diyeyim.
Senı Uzmek istemiyorum ama suc sende.
Kendi kazandığın parayla uc kg meyve alıp neyın acıklamasını yapıyorsun ona ne munasebet. Atla deve degıl ya meyve?
Sen boyle acıklama yaparsan o da surat yapar.
Anneme babama meyve alırım hesabını da kimseye vermem senınle bu konuda anlasalım yoksa sonu kotu olacak demen lazım.
Kendın kazanıyorsun bı de.
Nıye Boylesın?

Çok okumadım da okuduğum kadarıyla eşin çok yokluk çektiği için para kıymetini çok biliyor. Birazda cimri sanırım. Para harcamayı öğrenmesi gerek. Ayrıca anama babama aldığım seye kimse karışamaz kocam da dahil.

Annen babani asla sıkıntıda birakma durumunda varmış maasini oldugu gibi ver demiyorum esinede durumu anlat öncelikle ve surat asmasindan mutsuz olduğunu yada beğenmediğin huylarını söyle, ailen soğukta evde dolabi boşmu ev sicakmi düşüneceğine eminim. Sen bu yükü sirtlarsin annen de iyi bir insan ki senden para istememis üstüne kesinti olmasına rağmen parayi al demiş, burda iyiniyet var cok guzel bisey.
Annen babam ailem soğukta parasız kalacaklarsa bende evimde sicakta yatamam kimse kusura bakmasın biraz yardım edin isiniz rast gelir herzaman. Eşinize guzelce anlatın hislerinizi.

Çalışıyorsam kendime, aileme.
Istersem çöpe atarım.
Farzet ki çalışmıyorum.
Erkek ol da evine bak tek başına.

Bundan sonra böyle işine gelirse.
Hadi şimdi as suratını boşa gitmesin
Aynı boyle söyleyin.

Pis açgözlüye uyuz oldum.
Böyle tok gözlü insanlarla akraba olmuş yine de bir şey öğrenememiş.

Senı Uzmek istemiyorum ama suc sende.
Kendi kazandığın parayla uc kg meyve alıp neyın acıklamasını yapıyorsun ona ne munasebet. Atla deve degıl ya meyve?
Sen boyle acıklama yaparsan o da surat yapar.
Anneme babama meyve alırım hesabını da kimseye vermem senınle bu konuda anlasalım yoksa sonu kotu olacak demen lazım.
Kendın kazanıyorsun bı de.
Nıye Boylesın?
Onu hiç anlamıyorum neden böyleyim bende bilmiyorum. Aslında annem babam da bunu görse benim için emeklerine üzülürler, Her zaman beni özgür ayakları yere basan bir kadın olarak yetistirmek için çabaladılar. Ama bu adam benim üzerinde psikolojik baskı kuruyor sanki öyle bir moda giriyorum ki ona muhtacim da herşeyin açıklamasını yapmak zorunda hissediyorum

Onu hiç anlamıyorum neden böyleyim bende bilmiyorum. Aslında annem babam da bunu görse benim için emeklerine üzülürler, Her zaman beni özgür ayakları yere basan bir kadın olarak yetistirmek için çabaladılar. Ama bu adam benim üzerinde psikolojik baskı kuruyor sanki öyle bir moda giriyorum ki ona muhtacim da herşeyin açıklamasını yapmak zorunda hissediyorum
Uygulayacaksan sana tavsiyelerde bulunalım ama birazdan ıcerı gıdıp kocacım hadı barısalım diyeceksen yorulmak istemiyorum kendı adıma.
Bıldıgım tek bir sey omur boyle gecmez
Kaldı ki Ustundekı baskının da farkındasın.

Annen babani asla sıkıntıda birakma durumunda varmış maasini oldugu gibi ver demiyorum esinede durumu anlat öncelikle ve surat asmasindan mutsuz olduğunu yada beğenmediğin huylarını söyle, ailen soğukta evde dolabi boşmu ev sicakmi düşüneceğine eminim. Sen bu yükü sirtlarsin annen de iyi bir insan ki senden para istememis üstüne kesinti olmasına rağmen parayi al demiş, burda iyiniyet var cok guzel bisey.
Annen babam ailem soğukta parasız kalacaklarsa bende evimde sicakta yatamam kimse kusura bakmasın biraz yardım edin isiniz rast gelir herzaman. Eşinize guzelce anlatın hislerinizi.
Çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için beni motive ettiniz allah razı olsun sizden.

X