Derdim kızım

Benim oğlum 23 aylık ve prematüre. Prematüre bebeklerde otizm görünme oranı yüksek olduğu için. Çok drla telefonla görüştüm. O zaman 20 aylıktı. Drlar bana çok küçük olduğunu. Anlattıklarımın çok normal olduğunu söyledi. Zaten çocukta bir sorun varsa o zaman onların kendilerine yönlendirdiğini söyledi.

Zahmet edip uzun açıklayıcı bir mesaj yazmışsınız çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi dikkate alacağım. Kızım kitapları çok sever. Ancak doktorumuz yalnızlığa itebilir gerekçesiyle kitap, lego, bultak gibi oyuncakları da kaldırmamızı istedi.
Taklit becerilerini geliştirecek bebek, ütü masası, bebek arabası va gibi nesnelerle oyun kurmamızı istedi. Maalesef kızım bebeklerden pek hoşlanmıyor. Şu an nötr olduğu bir bebek bulduk. Mümkün mertebe bebeği besliyor, yıkıypr, gezdiriyor.
Bunun dışında top oynuyoruz, dokun hisset kartları ile oynuyoruz, yoğurtla siyah kağıda boyama yapıyoruz, kakaodan çikolata yapıp içine hayvanları atıp sonra onları yıkıyoruz. Artık aklımıza ne gelirse. Oyun ve etkinlik bulmakta çok zorlanıyoruz. Hemen sıkılıyor ne yazik ki.

Ben şimdiye kadar anlattıklarınızda yaşını da göz önünde bulundurarak çok garip gelmedi ama bilemiyorum tabiki uzman değilim. Sadece bir çocuk büyütmüş ve bir kaç çocuklu arkadaşım var ve okumuş araştırmışlığım. Siz yine de biraz daha gözlemleyin tabiki. Ve sanki bir doktora daha götürseniz iyi olur

hemen sıkılması, dikkatinin kolay dağılması yaşı için normal.
Tahminimce iletişim becerileri için gözlem süresi koymuştur doktorunuz. çocukların iletişim becerileri de birebir ilişkide gelişiyor. o sebeple ışıklı-hareketl- çocuğa alan bırakmayan oyuncaklar önermemiştir. Otizm ya da dikkat eksikliği gibi bir şüphesi olduğunu sanmıyorum, bu yaş için böyle şüpheler olamaz çünkü. sadece gelişim özellikleri izlenir.
aslında muhtemelen, erken önlem almak içindir çünkü çok değerli yaşlar bunlar. bu dönemde çok hızlı alıyorlar. erken müdahale ettiğinizi düşünün. ve sürekli sürekli etkinlik yapıp çocuğu ve kendinizi yormayın. uyanık olduğunuz tüm saat etkinlikle geçmez. ama sizinle değilken ne yapıyor sorusunun cevabı önemli. mesele tv olmamalı vb.

lego-bultak-kitap önerisine çok şaşırdım yalnız. kitabı dil gelişimi için birlikte okuma ve diğer oyunları da sıra alma vb gelişim için kullanılır. bi bildiği vardır tabi de ben şaşırdım

Hiç bensiz kalmadı. 2,5 saatlik öğle uykusu var. Dışarıdaki tüm işlerimi o saatlerde hallederim. Öğretmenim ve 2 saat yüzyüze dersim var o dersler de uyku saatine denk geldi bir şekilde. Yani hiç tv izlemiyor.

Merhaba 19 aylık çok birşey beklemeyin. Yaptığı her hareket çok çok normal :) benim oğlum 19 aylıkken de aynı öyleydi. Yani balı hafiza gibi diyim sonra 2 yaşına geldi konuşmuyor anne baba dede okadar su isticek örnek bizi götürüyor ıı ııı diyor ne diyorum ıı diyor yani hani su bile demiyor. Yada göstermiyor sonra çevrem başladı bu cocuk konuşmuyor normalde konuşması lazım filan çok kafama taktim çevremdeki akranları gibi değildi. Derken biz 3 yaşa girdik. Bu sefer 2-3 kelime kurma başladı ama yaşına göre gene az bir gelişimdi. Tam dedim yok doktora götüreyim ben en iyi dedi 1 ay içinde şakır şakır konuşmaya başladı. Şimdi bizden farkı yok herşeyi söylüyor biri vursun itsin söyler kendini baya iyi anlatıyor şuan 3 buçuk yaşında diyeceğim şu ki biz bagzen çocuklardan çevremizdeki çocuklara dayanarak çok şey istiyoruz. Düşünün ki benim arkadaşımın oğlu da benim oğlan gibiydi doktora götürmüş doktor otizim demiş. Ve bu konuya nerden varmiş konuşmuyor göstermiyor diye otizim demiş sonra başka doktor baktı da yok öyle birşey demiş.zamanını bekleyin herşeyin zamanı var. Hamile iken bile ayına göre hareketleri oluyor ne bilim agrısı sancısı hepsi bir süreç şimdi de öyle :) çocuğunuzdan şimdilik çok şey beklemeyin ve endişe etmeyin. Anlattıklarınız çok çok normal :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…