Dermoid Kist Ameliyatı Deneyimim

Aynısı neredeyse benim başıma geldi. Ama benimki çok daha şiddetli geçti. Benim ağrımı hiçbir şekilde kesemediler. 4 hastane dolaştık. Onlarca ağrı kesici iğne serum yedim. Kollarımda iğne yapacak yer kalmadı. Bende de başta böbrek taşı deyip gönderdiler. Öyle ağrıyordu ki kusmaya başladım. İki gün sonra vücudum ağrı şokuna girdi. Artık ölüyorum dedim. En son narkoz vermek zorunda kaldılar. Üstelik doktorlar bana kisti alırlarsa çocucuğumun olmayabileceğini bu yüzden almayacaklarını söylediler. 15 gün hastanede yattım. Oturmayı bırakın yatarken bile canım çok yanıyordu. Hiç oturamıyordum. Neyse ki narkozdan sonra o şiddetli sancı dinmişti. Ölecek kadar ağrımadığı için ses çıkarmadım. O sancıda bağırmamak, dayanmak için dişlerimi sıktığım için 3-4 gün katı gıda tüketemedim. 1 ay sonra başka hastaneden randevu aldık. Kisti almadıkları için ve 5 kez takla attığı için sağ yumurtalığım tamamen çürümüş. Kist mesaneme, bağırsaklarıma, apandistime ve karın iç duvarıma yapışmış. Benimki 15 cm çıktı. Zaten belim 58 cm olduğu için son aylarda karnım 3 4 aylık hamile gibi çıkmıştı. Ben de anlayamıyordum. Ama Allah'a şükür doktorum çok iyiydi de kapalı yapabilmiş. Önceki hastanede olsam açık yapacaklardı ve bana bağırsaklarım ve mesanemin zarar görebileceğini söylemişlerdi. Ben de ameliyattan sonra çok ağrı çektim. O antibiyotikler insanın ağzını zehir gibi yapıyor. Gerçekten çok kemik ağrınızda oluyor. Özellikle omuzlar ve kaburgalar. Dediğiniz gibi kapalı olduğu için. Ama yaşadığıma sevindim. Ailem hala o şoku üstünden atamıyor. Benim öyle günlerce çırpındığım annemin gözünün önünden gitmiyor. Siz siz olun mutlaka düzenli kontrollere gidin. Benimki sadece 1 buçuk yılda 15 cm'e ulaştı. Önce 2 cm kist herkeste oluyor deyip göndermişlerdi. Kendinize dikkat edin. Çok şükür adet düzenim yerinde. Solla da hamile kalabilirmişim. Ameliyattan korkmayın. O sancıyı yaşamayın yeter.

Canım ben de ameliyat oldum ama doktorumla görüşme imkanım yok. Acaba öğrenebilir misin açık ameliyat esnasında rahim kesilmiş mi? Şu an hamileyim rahim kesilmişse ssvd olacağım ya da direk sezeryan 😢

Merhaba arkadaşlar. Aynı durumun çok çok benzerini ben de yaşadım. Adetlerim düzenlidir her zaman. Bir gece sancıyla acile gittim ve böbrek taşı olduğunu söylediler. Ürolojiye gittiğimde tomografimde 2 adet kist gördüğünü söyleyince jinekolojiye gittim. Bu arada ben de 24 yaşındayım ve bekarım. Jinekolog bana teratom (dermoid) kistlerim olduğunu ve bir araştırma hastanesine gitmemi söyledi. Umuttepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gittim ve birinin 18,5 diğeri 7,5 cm olduğunu öğrendim. Tabiki açık ameliyat olacaktım. Kanser riskinden de korktuğum ve ilk defa ameliyat olacağım için bol bol ağladım açıkçası. Ameliyat günü aldım,yatışım yapıldı,lavmanlar,tetkikler falan. Sabah oldu ameliyata giricem. Virüs nedeniyle ameliyatım iptal edildi. Gerisin geri döndük eve. Bu konuda detay yazmak istemiyorum ama hastaneden hiç ama hiç memnun kalmadığım için içim de oldukça rahatladı diyebilirim. Daha sonra bir kaç doktora daha göründüm. Hepsi kistin büyük olduğu yumurtalığımın alınması gerektiğini söylediler. Ama diğerini kurtarmak için çabalayacaklarmış. En son özel bir hastanede,iyi olduğunu duyduğum bir doktora gittim. Bana bir yumurtalığımın alınacağını ama diğerinin %99 kurtarılabileceğini söyledi. Gittiğim doktorlar arasında en olumlu ve ilgili olanı bu doktordu. Pazartesi anestezi tetkikleri için hastaneye gideceğim. Muhtemelen bu hafta ameliyat olurum. Diğer tecrübelerimi ameliyattan sonra yazarım. Korku var mı? Çok! Ama kaçışım yok maalesef.
Benimde çok korkum var pazartesi ameliyat olcam ama açık ameliyat 😬

X