Detaylı ultrasondan pişman olan var mı

Belkide olabilir 40 yaşındayım
Siz mutlaka fetal dna yaptırın iyi bir firmada. Maalesef sizi üzen çok şey çıkacak süreçte. En ufak bir şeyde doktorlar yaşın yüksek gazelini okumaya başlıyolar. Ben 33 yaşında olduğum halde böyle ve fetal dna yaptırdım. En ufak bir söylemlerimde fetal dna yaptırdım diyorum ha o zaman bekleyelim diyolar nitekim 1-2 haftaya geçmiş oluyor.
Bebeginizin nazal kemigi var ensesi normal. Canınızı hemen sıkmayın. Dedigim gibi fetal dna yaptirsaniz iyi olur.

Doğuma da az kaldı..fetal dna doktorum onermemisti mutlaka aminiosentez yaptirmami istemisti bende riskli diye yaptirmamistim

Merhabalar ben 14. Haftada gittiğim için doktor 2li test yapmadı (randevu anca buldum) sadece ultrasondan ölçümler yaptı herhangi olumsuz bir şey söylemedi ve direk 3lü teste gel dedi ve üçlü testimde trisomy 21 orta riskli çıktı 1:462 , böyle çok ayaküstü söyledi zaten
“ düşük orta ve yüksek olarak değerlendiriyoruz yüksek olsaydı sıvı isteyecektik , hastaların üçte birinde bu gebelik oluyor ” tarzında bir şey söyledi yani endişe etmeli miyim etmemeli miyim anlamadım moralim baya bi bozuldu aslında internetten araştırma yapmasam hiçbir şey bilmiyor gibi yoluma devam etsem bu kadar takmayacaktım ama insan baktıkça bakıyor , bebeğimi ne olursa olsun istiyorum eşim de dedi boşver takma kafana ,taş olsa da benim yavrum o dedi ama ben ister istemez düşünüyorum, sanırım detaylı ultrasonda az çok bir şeyler belli oluyormuş ama yine internette detaylı yaptırdıklarına pişman olan insanlar gördüm , hamilelik süreçlerinde çeşitli olumsuzluklar duymuşlar ama sağlıklı bebek dünyaya getirmişler o yüzden de keşke detaylı yaptırmasaydık hamileliğim stresli geçti diyorlar e şimdi ben 3lü yaptırdığıma bin pişmanım zaten detaylıda da böyle olumsuz şeyler duymaktan korkuyorum ama belki olumlu şeyler duyarım diye de arada kaldım ne yapmalıyım
Kendimi avutacak şeyler arıyorum 2lisi temiz çıkıp 3lğde risk çıkan birkaç yorum daha okudum , doktorlar zaten 2li temiz çıkınca 3ü yaptırmıyorlarmış çok önemi yok diye sanırım
Benim de trisomy 21 1:374 çıktı. Bana da orta risk dedi doktor. Benim anlamadığım değer arttıkça risk artıyo mu azalıyo mu? Doktor şey dedi mesela 374 kadından 1’i down sendromlu bebek doğurmuş 373’ü sağlıklı anlamına gelir dedi.

Benim de trisomy 21 1:374 çıktı. Bana da orta risk dedi doktor. Benim anlamadığım değer arttıkça risk artıyo mu azalıyo mu? Doktor şey dedi mesela 374 kadından 1’i down sendromlu bebek doğurmuş 373’ü sağlıklı anlamına gelir dedi.
1:50 daha riskli mesela , ve ben şey okumuştum 250 den yukarısı orta risk , ama bu testleri çok kafaya takmamaya çalışıyorum yaptırdığıma da pişman oldum açıkçası çünkü pek bi doğruluk payı yokmuş

Merhabalar ben 14. Haftada gittiğim için doktor 2li test yapmadı (randevu anca buldum) sadece ultrasondan ölçümler yaptı herhangi olumsuz bir şey söylemedi ve direk 3lü teste gel dedi ve üçlü testimde trisomy 21 orta riskli çıktı 1:462 , böyle çok ayaküstü söyledi zaten
“ düşük orta ve yüksek olarak değerlendiriyoruz yüksek olsaydı sıvı isteyecektik , hastaların üçte birinde bu gebelik oluyor ” tarzında bir şey söyledi yani endişe etmeli miyim etmemeli miyim anlamadım moralim baya bi bozuldu aslında internetten araştırma yapmasam hiçbir şey bilmiyor gibi yoluma devam etsem bu kadar takmayacaktım ama insan baktıkça bakıyor , bebeğimi ne olursa olsun istiyorum eşim de dedi boşver takma kafana ,taş olsa da benim yavrum o dedi ama ben ister istemez düşünüyorum, sanırım detaylı ultrasonda az çok bir şeyler belli oluyormuş ama yine internette detaylı yaptırdıklarına pişman olan insanlar gördüm , hamilelik süreçlerinde çeşitli olumsuzluklar duymuşlar ama sağlıklı bebek dünyaya getirmişler o yüzden de keşke detaylı yaptırmasaydık hamileliğim stresli geçti diyorlar e şimdi ben 3lü yaptırdığıma bin pişmanım zaten detaylıda da böyle olumsuz şeyler duymaktan korkuyorum ama belki olumlu şeyler duyarım diye de arada kaldım ne yapmalıyım
Kendimi avutacak şeyler arıyorum 2lisi temiz çıkıp 3lğde risk çıkan birkaç yorum daha okudum , doktorlar zaten 2li temiz çıkınca 3ü yaptırmıyorlarmış çok önemi yok diye sanırım

Ikilim temiz cikti,uclu yaptirmadim,dortlu testim cok yuksek cikti <1/50 idi.Dortlu oncesi yapilmis Nifty testim de vardi ve temizdi ama dortlu bu kadar yuksek cikinca ayrintili ultrason oldum.Bu arada dortlu ucluden daha guvenilir bir test.Ayrintili ultrasonu yapan perinatolog down sendromunun ayrintilida da kacabilecegini soyledi bir de ustune amniyosentez oldum.Amniyosentez sonucum temiz geldi bir oh dedim ve oglum simdi kucagimda..

Simdi gelelim neden bunlari yaptirdigima ve sizinde neden yaptirmaniz gerektigini onerecegime.Bu testleri yaptirirken cocugumu aldirmak aklimin ucundan dahi gecmedi.Zaten tanisal testte eger sendrom dogrulansaydi da asla gebeligi sonlandirmayacaktim.Bizde riskli olan trizomi 21 idi yani down sendromu.Bunu onden kesin olarak ogrenmek istedim cunku lohusalikta bir de boyle bir sokla karsilasmak cok zor olur.Cocugum ozel bir cocuk olsaydi hamileyken parami yok bilmem ne zibini yok bilmem ne ortusune harcamam bunu bilerek hazirlik yapardim.Zaten boyle bir durum olsaydi hemen egitim merkezi uzman vs aramaya baslayacaktim.Bu arada testler sonucunda sonlandirma karari da alinabilir bence cok kisisel ve saygi duyulmasi gereken bir karar.Ama bilmek cok onemli.
O nedenle ben zaten aldirmayacagim o yuzden test/ultrason yaptirmama gerek yokculari anlayamiyorum ben.Yaptirin ki onlemini alin hazirliginizi yapin hem maddi hem manevi.Ayrica ultrasonda pek cok bozukluk tespit edilebiliyor omurgada egrilik ayak ellerde sekil bozuklugu kafatasi rahatsizliklari.Bunlarin pek cogu icin cok hizli aksiyon alinmasi gerekiyor dogar dogmaz.Yaptirmazsaniz bunlari kacirirsiniz.
Her turku imkanin oldugu bir donemde yasiyoruz.Yaptirmamak gibi hir seçenegi anlayamiyorum ben.
Saglikli ve keyifli bir hamilelik diliyorum.

Son düzenleme:
1:50 daha riskli mesela , ve ben şey okumuştum 250 den yukarısı orta risk , ama bu testleri çok kafaya takmamaya çalışıyorum yaptırdığıma da pişman oldum açıkçası çünkü pek bi doğruluk payı yokmuş
Ben de biyokimyasal risk 1:76 kombine risk 1:374 çıktı ama doktorum 1:76 üzerinde durup riskli kötü sonuç diyip durdu. Halbuki önemli olan kombine risk değil miydi? İnsanın aklına şüphe sokuyorlar. Ben de yaptırmazdım ikili test şimdiki aklım olsa. nipt testini gönderdik beklemedeyiz bakalım

X