dikiş dikmek isteyenler, bilenler, yeni öğrenmek isteyenler burda toplanalım...

selam kızlar ya bende bişeyler yapmaya çalışıyorum kendimce...biliyosunuz yeni etekler çıktı uzun düz lastikli..hiç bi özelliği yok..dedim kendim dikerim düz dikiş neticede..o kadar usta değilim :KK43:( beline lastik takacağım..belimin ölçüsünde olacak ama sormak istedim dökümlü durması için kumaşta belini kaç cm alayım..mesela 10 cm normal bel ölçüsünden fazla olursa ii olur mu sizce..bide ne tür kumaş olur ki acaba? şifon alayım diye düşündüm

Kumaşın boyunada dikkat etmelisin esnek taraf endir bu da dökümlü durması için şart aslında kumaşa belden vereceğin büzgü saten dökümlü yapacaktır onu...

Uzun zamandır yoktum kızlar bu arada bir pantalon ve birde etek diktim resimlerini çekip koyarım. Şimdide yarasa kol elbise dikeceğim. Bu arada link paylaşımı yapılsa süper şeyler buldum onlarıda paylaşırdım.

hayır yırtmaç değil canım arkadaşın sölediği...etek uçlarından 5 cm dışarı vererek bele doğru çizerek genişletmeden bahsetmiş arkadaş:KK1: ben öle anladım:KK1:
teşekkürler tatlım...anladım galiba..dümdüz yanlardan dikersem basen bölümü kabarır galiba :)) doğru mu anlattım bilmiyorum tabi..yani daha kilolu gösterir...dümdüz olması için bel bölümüne fazlalık vermeliyim ki bel toplanınca düzleşsin...v harfi gibi :)

Kumaşın boyunada dikkat etmelisin esnek taraf endir bu da dökümlü durması için şart aslında kumaşa belden vereceğin büzgü saten dökümlü yapacaktır onu...

Uzun zamandır yoktum kızlar bu arada bir pantalon ve birde etek diktim resimlerini çekip koyarım. Şimdide yarasa kol elbise dikeceğim. Bu arada link paylaşımı yapılsa süper şeyler buldum onlarıda paylaşırdım.

sağol canım dökümlü olması için enden dikeyim öyle mi :)
daha bilmem gereken çooookkkk şey var basit bi etek bile ne kadar çok püf noktası istiyor :)

Arkadaşlar merhaba, ben 2 hafta önce a101'e kampanyalı gelen singerin makinasını alarak dikiş meraklıları arasına katıldım, temelde takı ve aksesuar tasarımlarım için aldım ama tabi ki kıyafet de dikmek istiyorum, kim istemez ki :)

2 haftadır kavga dövüş ilişkimiz devam ediyordu ama bugün dikiş dikerken birden masura fena şekilde iplik sarmaya başladı, defalarca masurayı çıkarıp, ipliğini kontrol edip tekrar taktım, kullanma klavuzuna baktım yok yok çıldıracağım bozuldu mu yoksa? :KK43:

Diktiğim kumaş sert olmayan bir kumaş, acemiliğimden türünü söyleyemiyorum ama keten tarzı ince bir kumaş. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, buraya sık sık uğrarım artık :)

merhaba hepinize.yaklaşık 6 yıldır yani evlendim evleneli dikiş dikmiyorum.ikinci dığumumu da yaptıktan sonra epeyce bi kilom kaldı alışveriş yapmak eziyet oldu benim için kilolardan dolayı bende yeniden dikiş dikmeye kara verdim hem daha ucuza gelicek hemde zevkle dikeceğim istediğim şeyi.ama o kadar aradan sonra tabi unutmuşum :))kiloş eteklik kumaşlar aldım çarşamba pazarından hem çok uygun hemde çooook güzeller yakın olanlar gitsin tavsiye ederim.neyse 2 metreden çıkar dediler ama çıkmıyo ben mi beceremedim acaba ya yardımcı olurmusunuz???

Arkadaşlar merhaba, ben 2 hafta önce a101'e kampanyalı gelen singerin makinasını alarak dikiş meraklıları arasına katıldım, temelde takı ve aksesuar tasarımlarım için aldım ama tabi ki kıyafet de dikmek istiyorum, kim istemez ki :)

2 haftadır kavga dövüş ilişkimiz devam ediyordu ama bugün dikiş dikerken birden masura fena şekilde iplik sarmaya başladı, defalarca masurayı çıkarıp, ipliğini kontrol edip tekrar taktım, kullanma klavuzuna baktım yok yok çıldıracağım bozuldu mu yoksa? :KK43:

Diktiğim kumaş sert olmayan bir kumaş, acemiliğimden türünü söyleyemiyorum ama keten tarzı ince bir kumaş. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, buraya sık sık uğrarım artık :)

hatırladığım kadarıyla ya üst ip gevşek geliyordur yada masuradan ip çıkışı gevşektir bir vidası olur onu sık biraz istersen:26:masuradan ipin çıkış yönüne göre mekiğe takıyorsun ona da dikkat et:KK14: bu arada gule gule kullan makineni inş...

özelden atabilirsin linkleri:KK1::KK1:

hatırladığım kadarıyla ya üst ip gevşek geliyordur yada masuradan ip çıkışı gevşektir bir vidası olur onu sık biraz istersen:26:masuradan ipin çıkış yönüne göre mekiğe takıyorsun ona da dikkat et:KK14: bu arada gule gule kullan makineni inş...

Teşekkürler, buraya bakmamıştım daha çözdüm, dediğiniz gibi üst ip tırnağına takılmış bol geliyormuş, allahım kabustu resmen, neyse ki düzeldi. Çok teşekkürler.
Bir sorum daha olacak madem bilenlerin arasına düştüm :)
Yeni başlamış biri olarak alışmak için kıyafet bazında ilk ne dikebilirim en kolay?

arkadaşlar benim dikiş makinam yok koltuklarıma kılıf dikmek istiyorum. nette ölçüler verilmiş nasıl dikildiği tarif edilmiş acaba ben elimde kesip biçip dikmeye başlasam diktikten sonrada perdeceiye filan götürsem aynı dikişin üzeinden makinayla geçsesler nasıl olur sizce becerebilirmiyim

arkadaşlar benim dikiş makinam yok koltuklarıma kılıf dikmek istiyorum. nette ölçüler verilmiş nasıl dikildiği tarif edilmiş acaba ben elimde kesip biçip dikmeye başlasam diktikten sonrada perdeceiye filan götürsem aynı dikişin üzeinden makinayla geçsesler nasıl olur sizce becerebilirmiyim

sizce yapabilir miyim ??

Teşekkürler, buraya bakmamıştım daha çözdüm, dediğiniz gibi üst ip tırnağına takılmış bol geliyormuş, allahım kabustu resmen, neyse ki düzeldi. Çok teşekkürler.
Bir sorum daha olacak madem bilenlerin arasına düştüm :)
Yeni başlamış biri olarak alışmak için kıyafet bazında ilk ne dikebilirim en kolay?

İlk etekle başlamalısın ama dikişte yeniyim diyorsan takıları vs leri dikerek bir başla derim biraz alış düz dikiş dikmek basit gelsede söylerken değil ondan çizmeden dikme derim ve çok hızlı dikme dura dura dik hemen etekle başlayacağım diyorsan.

Kızlar pembe kamuflaj kumaş aldım harika ama ne diksem bir karar veremedim bir fikir verseniz?

sizce yapabilir miyim ??

İlk olarak ucuz bir kumaşla deneme yap en basiti kumaşı tersten koyup sınır belirleyerek teğel yaparsın böylece kalıbı çıkar ortaya ucuz kumaşla bir dene hem kalıbın tam çıksın sonra beğendiğin kumaşa geçiş yaparsın hazır kalıbın olacak ziyan olmaz kumaşın. Tavsiyem minderlerine kılıf dik üstten dikme. Kalıbını çıkarttıktan sonra bir terziye götür elde uğraşma 50 ye diker elde ömrüm biter çok uzar iş yakın olsak gel makine çekelim derdim yada konu komşu birinde varsa onlarda çek teğelini yapmayı unutma sadece makine işi kalsın karışık mı anlattım acaba:KK15:

hic dikis bilmeyen ben makina aldim 3 yil önce.ara ara basina oturdum,karistira karistira ögrendim tabiki.fazla dikmeyi bimiyorum mesela kalipla falan ama yine kendi sökügümü dikebiliyorum.toka body vs.kalipsiz falan.giymiyorum ayri konu sadece dikiyorum öylesine:)tabiki ilerletmek istiyorum bende.becerim var,geriye tek biraz daha ögrenmek kaldi.

makinayi alali kac yil oldu ama ben daha düzgün dikis dikemiyorum
makinanin basina oturunca bunaliyorum daraliyorum yani allah bu yetenegi benden esirgemis
bu yetenek meselesi heral bende sifir aslinda cok özeniyorum dikis dikenlere komsum terzi
makinada kumasla deniyorum düz dikis bitince zik zak gibi duruyor sanki düz dikis yapmisim gibi
benim gibi yetenekten yoksun birine tavsiyeniz varmi
en basit neler yapimki hic deyilse sökükleri dikem zik tak olmasinnn
valla esim benden iyi bunu esime sözlemedim utandim vallaaaa

slm kızlar topiği 1 günde baştan sona okudum :-) azim.
ben de 3 hafta önce makine almaya karar vermiştim
çok da araştırma yaptım ama kocam sıkılıcamı düşünüp arza çıkartıyodu neyse annemim İzmir'de bana hamileyken alınan Berninası vardı(28yıllık).
o arada izmire gittim ya o makinayı alıcaktım yada geri döndüğümde yenisini hatta modele bile karar vermiştim janome423s hatta bi de yuki 680A3E var o elektronik ve uygun fiyatlıydı. neyse annemin makinasını bi teste tutmam gerekiyodu esnek kumaşları dikiyor muydu acaba???
annem dikmediini söylemişti o da çok az kullanmış ama zamanının en iyi makinasıymış o zmn singerde bile elektrikli pedal yokmuş
neyse penye bi kumaş vardı denemelil götürdüm çok da güzel dikti.
e koca da malum arza para vermek istemiyo kullanmıcaamı düşünüp.
ben de aldım izmirlerden istanbulara kadar taşıdım baya ağır hatta aslında masalı bi model kabin mi ne diyolar, evdeki singerin kabiniydi o zmn onu uydurmuşlar.
ama motoru arkada olduundan masa üstünde de duruyo.
izmirdeyken annem bana kalıp çıkartmayı fln biraz öğreneyim die burda dergisinde basit bi elbise modeli vardı onu yapmaya karar verdik.
dergiler de 1980-81-82-83-84-85.... öle gidiyo bi de almanca içinde de türkçe açıklamalı dergi var. 38-42 beden yazıyodu ama patronunda öle iki ayrı çizgi fln yoktu biz de çizgiye göre biçtik kumaşı, bu arada babam eski kumaşçı o yüzden evden birsürü (taşıyabildiim kdr) kumaş da getirdim.
neyse heralde bu elbise 42 beden ki bana bayaaaa bi bol oldu straplez lastikli üst bedeni, aynı kumaşından kemeri de var giyince kemeri de takınca karpuz gibi oldum (((:-)
göğüs kısmı azcık daha yukarda olduu için bende elbiseyi ters döndürüp belime indirdim etek oldu :-)
etek uçlarını henüz dikmedim çok geç oldu yatma vakti yarın eteğimin kenarlarından da biraz daraltıp resimleri koyarım rengi de şeker pembe
bu arada bu topik amacına ulaşmalı artık kızlar hadi yaptığınız diktiğiniz şeyleri paylaşın reimleriyle hatta yapabiliyosanız aşama aşama resimleriyle, ben henüz alışamadım aşama aşama resimlemeye unutuyorum :-)
hadi iyi geceler hayırlı kandiller... bayaaa da uzun oldu :S

dediim gb aslında elbise olucaktı ama çok bol durunca eteğe çevirdim, hala etek ucunu kıvırmadım belki iğneler farkediliyodur ucundaki :-)

$Fotoğraf0763.jpg $Fotoğraf0766.jpg $Fotoğraf0770.jpg $Fotoğraf0771.jpg $Fotoğraf0772.jpg $Fotoğraf0773.jpg $Fotoğraf0774.jpg

bi de keçeyle ilk tanışmam var böle bi çanta yaptım denizci temalı bilmiyorum beğenir misiniz belki de çok çocuksu oldu bilmiyorum, henüz çantanın sapları bitmedi uyduruktan bişiler takıverdim bi de açma kapama için ya cırt cırt ya da mıknatıslı çıt çıt takıcam

eteğin kemerini bi ince fırfırlı görüntüde denedim bi de fırfırlı kısmını altta bırakıp kalın olarak kemer taktım.
fırfırı da lastikle yaptım. yapımı çok basit bi etek oldu

yorumlarınızı bekliyorummm???

İlk etekle başlamalısın ama dikişte yeniyim diyorsan takıları vs leri dikerek bir başla derim biraz alış düz dikiş dikmek basit gelsede söylerken değil ondan çizmeden dikme derim ve çok hızlı dikme dura dura dik hemen etekle başlayacağım diyorsan.

Kızlar pembe kamuflaj kumaş aldım harika ama ne diksem bir karar veremedim bir fikir verseniz?

Size yazmayalı ilk eteğimi diktim bile :) Bence sonuç ilk eteğe göre gayet iyi, devamına da tecrübelendikçe geçeceğim artık, şimdilik eteklerle yetiniyorum :)

dediim gb aslında elbise olucaktı ama çok bol durunca eteğe çevirdim, hala etek ucunu kıvırmadım belki iğneler farkediliyodur ucundaki :-)

Eki Görüntüle 428036 Eki Görüntüle 428037 Eki Görüntüle 428038 Eki Görüntüle 428039 Eki Görüntüle 428041 Eki Görüntüle 428042 Eki Görüntüle 428043

bi de keçeyle ilk tanışmam var böle bi çanta yaptım denizci temalı bilmiyorum beğenir misiniz belki de çok çocuksu oldu bilmiyorum, henüz çantanın sapları bitmedi uyduruktan bişiler takıverdim bi de açma kapama için ya cırt cırt ya da mıknatıslı çıt çıt takıcam

Çok beğendim, bel kısmı özellikle çok güzel olmuş, ben nasıl yapacağımı bilemediğim için farklı şekilde yaptım uzun eteğimi, ben de çektiğimde koyarım buraya.
Lastiği çekerek mi diktin belin için, nasıl yaptığını anlatırsan çok sevinirim, eline sağlık :)

Ayrıca keçe çantan da çok şeker, ben de keçeden çantalar yapıyorum ama bunun formu farklı ve güzel olmuş.

hic dikis bilmeyen ben makina aldim 3 yil önce.ara ara basina oturdum,karistira karistira ögrendim tabiki.fazla dikmeyi bimiyorum mesela kalipla falan ama yine kendi sökügümü dikebiliyorum.toka body vs.kalipsiz falan.giymiyorum ayri konu sadece dikiyorum öylesine:)tabiki ilerletmek istiyorum bende.becerim var,geriye tek biraz daha ögrenmek kaldi.
canım tebrik ederim :KK9: işte en basiti söküklerimizi dikebiliyorsak bizler dikişciyiz :KK3: ilgi olduktan sonra pekişir :KK19::KK54:

makinayi alali kac yil oldu ama ben daha düzgün dikis dikemiyorum
makinanin basina oturunca bunaliyorum daraliyorum yani allah bu yetenegi benden esirgemis
bu yetenek meselesi heral bende sifir aslinda cok özeniyorum dikis dikenlere komsum terzi
makinada kumasla deniyorum düz dikis bitince zik zak gibi duruyor sanki düz dikis yapmisim gibi
benim gibi yetenekten yoksun birine tavsiyeniz varmi
en basit neler yapimki hic deyilse sökükleri dikem zik tak olmasinnn
valla esim benden iyi bunu esime sözlemedim utandim vallaaaa
ya düz dikiş zig-zag gibi görünüyorsa dikiş boyutuyla alakalıdır :44: ya da üst yada alt iplik bol olsa gerek :26: terzi komşun daha iyi anlar tabi makinanın özelliklerini dikkatle takip ed:26:iyordur gerçi :KK28: ne dedi komşun bu konuda :26: valla canım hiç sıkma canını ilgin isteğin varken hırs yap ( herkes doğar -doğmaz öğrenmiyo ya :KK34: ) ben senden ümitliyim güzel haberlerini bekliyorum :KK15::KK16:

ben de konuya abone oldum :) uygun fiyata hangi makineyi önerirsiniz ?
canım singerden şaşmıyorum ben çeşitli fiyat aralıklarıyla özellikli makinalar var bütçeni de göz önünde bulundurarak karar verebilirsin :KK34::KK16:

Eki Görüntüle 428036 Eki Görüntüle 428037 Eki Görüntüle 428038 Eki Görüntüle 428039 Eki Görüntüle 428041 Eki Görüntüle 428042 Eki Görüntüle 428043

eteğin kemerini bi ince fırfırlı görüntüde denedim bi de fırfırlı kısmını altta bırakıp kalın olarak kemer taktım.
fırfırı da lastikle yaptım. yapımı çok basit bi etek oldu

yorumlarınızı bekliyorummm???
canım süper bişi olmuş tebrikler ellerine sağlık :KK19: vee sevdiğim bir renk çok cici olmuş maşallah süper olmuş dikişin :nazar::KK16:

Size yazmayalı ilk eteğimi diktim bile :) Bence sonuç ilk eteğe göre gayet iyi, devamına da tecrübelendikçe geçeceğim artık, şimdilik eteklerle yetiniyorum :)

Çok beğendim, bel kısmı özellikle çok güzel olmuş, ben nasıl yapacağımı bilemediğim için farklı şekilde yaptım uzun eteğimi, ben de çektiğimde koyarım buraya.
Lastiği çekerek mi diktin belin için, nasıl yaptığını anlatırsan çok sevinirim, eline sağlık :)

Ayrıca keçe çantan da çok şeker, ben de keçeden çantalar yapıyorum ama bunun formu farklı ve güzel olmuş.
canım ilk eteğini resimlediysen bi ara ekle bi bakalım :KK28::KK19:

X