Dikkat eksikliği hiperaktivite

Kivii17

Guru
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2011
1.116
1.978
Arkadaşlar 6 yaşında bir kızım var.Bu yıl okula başladı.Öncesinde acaba dehb olabilir mi diye şüphe duymaya başlamıştım ama okullar açılsın okulda daha iyi anlaşılır diye düşündüm.Çünkü bir türlü emin olamıyorum mesela okul öncesi matematik çalışırdık severek 1 saat otururdu başında yada 150 parçalık bir yapbozu oturup yapabilirdi.Ama zorladığı birşeyi asla yapmak istemiyor. Çok konuşkan ve çok hareketli.Okulun ilk gününden itibaren sorunlar başladı ben onu yapmak istemiyorum diye.İlk hafta boyama yapmak istemedi öylesine karaladı diğer hafta gayet guzel boyama yapmaya başladı.Ama ödev saatleri tam bir işkence yapmak istemiyor ben sinirlerime hakim olamıyorum sonra vicdan azabı çekiyorum.Kendisi de üzülüyor okulda tüm arkadaşlarım verilen kağıdı tamamlıyor ben yetiştiremiyorum diye.
2 yaşından beri kreşe gidiyordu kreş öğretmenleri çok uyumlu sakin bir çocuk olarak tanımlıyor ama sonra kardeşi oldu yarım dönem anaokuluna gitti anaokulu öğretmeni çok şikayet ediyordu hareketli bazı arkadaşlarıyla (onlarda kendi gibi baskın çocuklar)çok çekiyor diye.geçen haftadan beri öğretmeniyle görüşmeye çalışıyorum fakat müsait olmadığını söylüyor ben de kafayı yiyeceğim dehb mi başka bir sorun mu var diye.öğretmeniyle görüşüp rehber öğretmen ve pedagogla görüşmeyi düşünüyorum.Dehb şüphesinede belirtileri kızım da da görüldüğü için kapıldım.Bu durumda olan yada yaşayan varsa nasıl bir yol izlediniz düzeldi mi lütfen yardımcı olun.

psikiyatriden randevu alıp hemen öğrenebilirsiniz niye gitmiyosunuz sonra psikolog test yapar muhtemelen bana öyle olmuştu

psikiyatriden randevu alıp hemen öğrenebilirsiniz niye gitmiyosunuz sonra psikolog test yapar muhtemelen bana öyle olmuştu
Gideceğim fakat sınıftaki durumunu da öğrenmem gerekiyor bu bilginin de önemli olduğunu düşünüyorum.sizin süreciniz nasıl oldu anlatırmısınız.

Bir sakin lutfen. Dehb oldugunu dusunmuyorum bence kendini ifade etmeye calisan tatli bir minik var karsinizda. Tamam iciniz rahat olmasibicin yine bir uzmana goturun ama inanin sadece uyum surecinde olan ve bunu nasil atlatacagini bilemeyen bir minnos var. Biraz sakin. Kizmayin da ona... kendinizi onun yerine koysaniza...

Çünkü bir türlü emin olamıyorum mesela okul öncesi matematik çalışırdık severek 1 saat otururdu başında yada 150 parçalık bir yapbozu oturup yapabilirdi.Ama zorladığı birşeyi asla yapmak istemiyor.

Çocuğun sevmediği şeyleri yapmak istememesi, direk dehb'li olduğunu göstermez,bunun bir çok kriteri vardır. Günümüzde eğlendirici şeyleri yapmak istemeyen herkes, dehb'nin arkasına sığınmaya başladı. Halbuki herkesin sıkıcı bulduğu, yapmak istemediği, kapasitesini aşan ya da ilgisini hiç cezbetmeyen alanlar vardır. Maalesef türk eğitim sistemi bu farklılıkları kaldıracak bir sistem değil işte. Bu yüzden herkes çocuğunu veya kendini Dehb'li sanıyor.

Çocuğu psikiyatra götürün ama kendinizi şartlandırmayın. Belki de kızınız sadece dersleri sevmiyordur.

Çocuğun sevmediği şeyleri yapmak istememesi, direk dehb'li olduğunu göstermez,bunun bir çok kriteri vardır. Günümüzde eğlendirici şeyleri yapmak istemeyen herkes, dehb'nin arkasına sığınmaya başladı. Halbuki herkesin sıkıcı bulduğu, yapmak istemediği, kapasitesini aşan ya da ilgisini hiç cezbetmeyen alanlar vardır. Maalesef türk eğitim sistemi bu farklılıkları kaldıracak bir sistem değil işte. Bu yüzden herkes çocuğunu veya kendini Dehb'li sanıyor.
Çocuğu psikiyatra götürün ama kendinizi şartlandırmayın. Belki de kızınız sadece dersleri sevmiyordur.
Gerçekten haklısınız bende hep bu mantıkla yaklaştım matematiği seviyor ama boyamayı sevmiyor diye boyama da diretmedim ama işte okula başlayınca tüm çocukların aynı uyum da olması bekleniyor

Bir sakin lutfen. Dehb oldugunu dusunmuyorum bence kendini ifade etmeye calisan tatli bir minik var karsinizda. Tamam iciniz rahat olmasibicin yine bir uzmana goturun ama inanin sadece uyum surecinde olan ve bunu nasil atlatacagini bilemeyen bir minnos var. Biraz sakin. Kizmayin da ona... kendinizi onun yerine koysaniza...
Evet dediğiniz gibi kendi kişiliğini ortaya koymaya çalışan bir kızım var geçen gün harf yazamadı ven yapamıyorum yeteneğim yok diyor

Bu sozu mutlaka birinden duymustur. 8 yasindaki bir kiz kendini bukadar acimasizca elestiremez. Ogretmenibile gorustunuz mi?
Geçen haftadan beri konuşmak istiyorum işim var diyo haftaya görüşelim dedi işte asıl mesele okulda kendisini yetersiz hissetmesi ben bitiremiyorum diye üzülmesi işte bu yüzden hareketli olduğunu bildiğim için acaba hareket etmekten mi bitiremiyor yoksa dikkatini mi toplayamıyor bunu öğrenmek istiyoruz .6 yaşında ama yaşına göre konuşması farkındalığı fazla.

Keşke 1 yıl daha anaokuluna gönderseydiniz. Okulöncesi için yarım dönem çok az bir zaman. Detayı bilemem burada yazdıklarınızdan yola çıkarak çocuğunuzun henüz ilkokula hazır olmadığını düşünüyorum.

Keşke 1 yıl daha anaokuluna gönderseydiniz. Okulöncesi için yarım dönem çok az bir zaman. Detayı bilemem burada yazdıklarınızdan yola çıkarak çocuğunuzun henüz ilkokula hazır olmadığını düşünüyorum.
2.5 yıl kreşe gitti ama bende düşündüm hazır olmadığını çünkü oyun oynamak istiyor. 1 yıl daha anaokuluna göndermeyi de düşündüm ama yaşı tam olduğu için üstelemedim.

Eğer veliler talep ederse anaokuluna devam edebilir çocuk. Ben biraz daha beklemenizi öneririm.

Tüm sınıf öğretmenin verdiği etkinlikleri yetiştiriken sadece sizin çocuğunuz mu yetiştiremiyor? Her derste en basitinden bir boyama etkinliğinde bile en geriden geliyorsa, sadece o yetiştiremiyorsa, ya da verilen etkinliği anlamayıp farklı şeyler yapıyorsa o zaman endişe edecek durum vardır ortada diye düşündüm.

Bunu sadece gerekli testleri yaptırarak öğrenebilirsiniz. Dehb tanısı konulurken aileden de çocuğun öyküsü alınır. Ayrıca öğretmeniyle de mutlaka görüşün onun gözlemlerini de iyice not edin, psikoloğa gitmeden önce. Sizin gözlemleriniz de bu noktada önemli olacaktır. Ayrıca bazılarında hiperaktivite baskınken bazılarında dikkat eksikliği baskındır, bazılarında her ikisi de, bunun yanı sıra dürtüsellik de belirgin olarak göze çarpabiliyor. Dehb’de genetik geçiş önemli rol oynar, ailede herhangi birinde var mı bu da size sorulabilir, bunu da düşünün. Şuan için herhangi bir tanı almadan yapılabilecek bir şey yok. Bunu netleştirin ona göre bir yol haritası çizersiniz..

150 parçalık puzzle, istediği ve zevk aldığı şeye 1 saat odaklanması... böyle dehb olur mu?
Okula hazır degil büyük ihtimalle.
Bir de her çocukta her beceri aynı anda gelişmez. Zamana ihtiyacı olabilir. Sevmediği şeyi yapmak istememesi çok normal.
Ben el işi, örgü, dikiş sevmem de yapmam da. Öğrenmek ve yapmak zorunda kalsam muhtemel
Kızınızın tepkilerini veririm :)
Aklınızda bir tanı ile psikiyatriste giderseniz istemeden yönlendirme yapmış olabilirsiniz.
Belki de önce çocuk psikoloğu ile görüşmek daha doğru bir adım olabilir...

Pedagoga gidip test yaptırabilirsiniz,
Suanda ogretmenle paylasmayın ama o sızı ram e yonlendırır cocugu durup dururken fişlemeyin derim. Önce özelde testleri yapılsın sonra duruma göre aksiyon alırsınız

Arkadaşlar 6 yaşında bir kızım var.Bu yıl okula başladı.Öncesinde acaba dehb olabilir mi diye şüphe duymaya başlamıştım ama okullar açılsın okulda daha iyi anlaşılır diye düşündüm.Çünkü bir türlü emin olamıyorum mesela okul öncesi matematik çalışırdık severek 1 saat otururdu başında yada 150 parçalık bir yapbozu oturup yapabilirdi.Ama zorladığı birşeyi asla yapmak istemiyor. Çok konuşkan ve çok hareketli.Okulun ilk gününden itibaren sorunlar başladı ben onu yapmak istemiyorum diye.İlk hafta boyama yapmak istemedi öylesine karaladı diğer hafta gayet guzel boyama yapmaya başladı.Ama ödev saatleri tam bir işkence yapmak istemiyor ben sinirlerime hakim olamıyorum sonra vicdan azabı çekiyorum.Kendisi de üzülüyor okulda tüm arkadaşlarım verilen kağıdı tamamlıyor ben yetiştiremiyorum diye.
2 yaşından beri kreşe gidiyordu kreş öğretmenleri çok uyumlu sakin bir çocuk olarak tanımlıyor ama sonra kardeşi oldu yarım dönem anaokuluna gitti anaokulu öğretmeni çok şikayet ediyordu hareketli bazı arkadaşlarıyla (onlarda kendi gibi baskın çocuklar)çok çekiyor diye.geçen haftadan beri öğretmeniyle görüşmeye çalışıyorum fakat müsait olmadığını söylüyor ben de kafayı yiyeceğim dehb mi başka bir sorun mu var diye.öğretmeniyle görüşüp rehber öğretmen ve pedagogla görüşmeyi düşünüyorum.Dehb şüphesinede belirtileri kızım da da görüldüğü için kapıldım.Bu durumda olan yada yaşayan varsa nasıl bir yol izlediniz düzeldi mi lütfen yardımcı olun.
Dikkat eksikliği olan bir çocuk o yasta, bir saat sıkılmadan duramaz yarım saat bile zor dayanır kanımca. Bu teshıs sadece ailenin verebılıcegı bir karar degıl dır. Ogretmenını de cok iş dusuyor ama daha yeni baslamıs okula. Bu kadar kısa surede Ogretmenının gozlemlerı ne kadar saglıklı olabilirkı. Benim oglumda var dı sanırım hala biraz var. Belirtileri bir kere uzun sure odaklanamamak kalem yere dusse dikkatini verememek. Ogluma ders anlatırdım bazen kalemle oynar bazende dısarıyı izlerdi. Bu konu da ogretmenı de rehber ogretmenı de benimle aynı fıkırdeıdı.Bazen seslenırdık ona bile ikincide bakardı.

150 parçalık puzzle, istediği ve zevk aldığı şeye 1 saat odaklanması... böyle dehb olur mu?
Okula hazır degil büyük ihtimalle.
Bir de her çocukta her beceri aynı anda gelişmez. Zamana ihtiyacı olabilir. Sevmediği şeyi yapmak istememesi çok normal.
Ben el işi, örgü, dikiş sevmem de yapmam da. Öğrenmek ve yapmak zorunda kalsam muhtemel
Kızınızın tepkilerini veririm :)
Aklınızda bir tanı ile psikiyatriste giderseniz istemeden yönlendirme yapmış olabilirsiniz.
Belki de önce çocuk psikoloğu ile görüşmek daha doğru bir adım olabilir...
Zaten önce pedagoga gitmeyi düşünüyorum ve sadece olanları anlatacağım.

Pedagoga gidip test yaptırabilirsiniz,
Suanda ogretmenle paylasmayın ama o sızı ram e yonlendırır cocugu durup dururken fişlemeyin derim. Önce özelde testleri yapılsın sonra duruma göre aksiyon alırsınız
Evet bende fişlensin istemiyorum çünkü bir olumauzlukta hemen bu çocuklar suçlanıyor yada göze batıyor malesef.Öğretmenle de bu yüzden görüşmede ısrarcı olmadım onun müsait olmasını bekliyorum.

Dehb olsaydi sen öğretmenin pesinden koşmaz o senin peşinden koşardı. Hemen bulurdu seni çok farklı bir durum görseydi.

Her dikkatini toplayamama hareketlilik hali dehb olamaz. Okullar daha yeni başladı biraz daha gözlemleyin kızınızı.

Benimde 6 buçuk yaşında bi kızım var.
Oda hareketli ve çok konuşur. 3 kez psikiyatriye götürdüm 3 5 ve 6 buçuk yaşındayken. Bundan öncekinde hiç test yapmadan çocuğu değerlendirmeden hemen ilaç yazdılar. Biz emin olamadığımız için ilaç almadık. Şimdi ki götürdüğüm doktordan memnun kaldık çünkü hemen ilaç vermedi.takip edelim dedi.
Şuan öğretmen bilmiyor. Bakalım bi şikayet gelecekmi.şuana kadar bi sıkıntı olmadı inşallah da olmaz.
Bence sizde söylemeyin şikayet gelene kadar. Kızınız kaç aylık okula başladı?
Eğer erken başladıysa uyum sorunu olabilir. Düşünsenize oyun oynarken birden ders yapmaya başlıyor. Bana tepkileri normal geldi.
kızımın öğretmeninin 23 senelik deneyimi var. Şuana kadar sadece bi kez ödev verdi. Neden. okuldan soğumasınlar diye.
Ve kızım severek okula gidiyor.
Sizin öğretmen hergün mü ödev veriyor? hırslı olabilir mi?

X