Dil öğrenmek

morciceklidal

Üye
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2022
282
232
Selam yakında üniversite okumaya başlayacağım bir de dil öğrenmek istiyorum başlangıçtan bi tık üstte arapça biliyorum onu mu geliştirsem İngilizce mi öğrensem kararsızım?
Nasipse pedagog / aile danışmanı olmayı hedefliyorum.
Seçeceğim dili iyi derecede öğrenmeyi düşünüyorum okul bitene kadar.
Bana İngilizce daha mantıklı ve evrensel geliyor belki yurtdışı imkanım olursa İngilizce daha işime yarar diye düşünüyorum.
Ama yes no hariç hiç bir bilgim yok😂
Kurslar baya pahalı gibi.
Nereden başlamakıyım bilenler bi yol gösterse? Uyguna kurs veya istanbulda ücretsiz dil kursu gibi bir şey bilen var mı?

İngilizce öğrenin, zaten araplar da ingilizce konuşuyor. Araplar kendi aralarında bile arapça anlaşamıyorlar, her bölgede farklı konuşuluyor çünkü. Onlar da ingilizce konuşuyor. Temel kazanmak için İsmek kurslarına başlayın. Evde de extra çaba göstermelisiniz. Basit ingilizce diziler, kitaplar, karaoke şarkılar sizi biraz ilerletir. Önce temeli güçlendirirseniz, üzerine koyarak ilerlersiniz. Ama mutlaka bol bol konuşma pratikleri yapın kendi kendinize. Sesinizi kayda alın dinleyin vs...

İngilizce veya %30 İngilizce olan bölümleri tercih edin. Zorunlu hazırlık sınıfına gidersiniz. En iyi o şekilde öğrenirsiniz sanki. Diğer türlü de halk eğitim ve İstanbul'daysanız da İstanbul Ensitüsü nam-ı diğer İSMEK ücretsiz. İngilizce'yi hallettikten sonra başka diller de öğrenebilirsiniz.

Dile yatkınlığınız varsa 1-2 senede İngilizceniz ileri seviyeye gelir. Temeli olmayan arkadaşım lisans son senesinde İng kursuna gitti. Toefl'dan yeterli puanı da aldı hatta. Ne ara o kadar ilerletmişti? Duyduğumda şaşırmıştım.

Arapça'yı madem az çok biliyorsunuz, her yıl birer seviyede de olsa kursa gitseniz onu da ilerletebilirsiniz. Öğretilen Arapça'yla ülkelerde konuşulan Arapça'lar arasında farklılık varmış ama o farklılıklara pratik yaparak halledebilirsiniz. Malum ülkede mülteciler ve göçmenler çok. Sadece Arapça bilen danışan gelebilir. Sizin Arapça bilmeniz lehinize olabilir.

pedagog olamazsınız zira Türkiye'de pedagog ünvanı veren bir okul yok.

dil kısmına gelince, hedef bölgeniz arap coğrafyası ise arapça seçin. diğer türlü cevap kesinlikle ingilizce çünkü

İngilizce veya %30 İngilizce olan bölümleri tercih edin. Zorunlu hazırlık sınıfına gidersiniz. En iyi o şekilde öğrenirsiniz sanki. Diğer türlü de halk eğitim ve İstanbul'daysanız da İstanbul Ensitüsü nam-ı diğer İSMEK ücretsiz. İngilizce'yi hallettikten sonra başka diller de öğrenebilirsiniz.

Dile yatkınlığınız varsa 1-2 senede İngilizceniz ileri seviyeye gelir. Temeli olmayan arkadaşım lisans son senesinde İng kursuna gitti. Toefl'dan yeterli puanı da aldı hatta. Ne ara o kadar ilerletmişti? Duyduğumda şaşırmıştım.

Arapça'yı madem az çok biliyorsunuz, her yıl birer seviyede de olsa kursa gitseniz onu da ilerletebilirsiniz. Öğretilen Arapça'yla ülkelerde konuşulan Arapça'lar arasında farklılık varmış ama o farklılıklara pratik yaparak halledebilirsiniz. Malum ülkede mülteciler ve göçmenler çok. Sadece Arapça bilen danışan gelebilir. Sizin Arapça bilmeniz lehinize olabilir.
Dile yatkınlığım aslında pek yok isteğim de yok ama artık dil bilmek mecburiyet gibi bir şey o yüzden kendimi zorlayacağım.
Puanım ise ing bölümlere yetmiyor maalesef o yüzden kendim halletmek zorundayım.
İsmek kayıtlarını takip edeceğim bakalım teşekkür ederim

İsmeklere başvurun . Hatta 10 kişilik grup olursanız , size uygun saatlerde de açabiliyor Halk Eğitim diye hatırlıyorum . Mesela ben eskiden 16 kişilik Veli grubuna (Halk eğitimin yaşam boyu öğrenme )ders vermiştim . Hatta bana en çok sorun çıkaran velileri almıştım gruba ilişkimiz biraz daha iyi olsun diye . Ama üstünden çok yıllar geçti tabi şimdi var mı öyle bir şey bilmiyorum.
İngilizce öğretmeniyim ben bu arada . Temelini atınca bol bol kitap okursun , dizi izlersin ve kendini geliştirirsin . Ayrıca bazı gençler var , belediyenin simgesi olan t-shirt giyiniyorlar, turistlerin sorularını cevaplıyorlar . Onları da araştır istersen . Tecrübeli bir gencin yanında öğrenirsin bir şeyler bence .

X