Dış gebelik, iç dökme ve tavsiye

pacifistt

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2014
153
73
Herkese merhaba, heralde son bir kaç haftadır bu forumda yaşıyorum diyebilirim :) Biraz uzun olacak ama belki birine fayda sağlar ya da biri bana teselli olur diye düşündüm.
Öncelikle ben de sizler gibi çift çizgi görünce her şeyin tamamlanacağını, amacımıza ulaşmış olmanın verdiği bir mutluluk olacağını sanıyorduk ki bir endişe tüneli bekliyormuş insanı. Ben ilk çift çizgiyi gördüğümde adete 3 güm vardı ama çok güzel koyu denebilecek şekilde öğrenmiştim. Tabi sonraki 3 hatta 4 günüm buradan öğrendiğim terim olan acaba kimyasal mı diye endişe ederek geçti. Saat başı çamaşırıma bakıyordum leke vs var mı diye.
Reglimi perşembe bekliyordum bayrama da denk geldi diye cumartesi test verdim ve 900lü değerlerde öğrendim. Sonra yine buradan öğrendiğim şekilde 2 günde bir test vermem gerekiyordu ama bir kaç arkadaşım böyle daha çok endişe edersin bie hafta sonra doktora git doğrudan dedi. Benim de bir şikayetim vs yok diye kan verdiğim günün bir hafta sonrasına randevu aldım. Ama o bir hafta bu forumda tabiri caizse yaşamaya devam ettim. Her gün kötü bir şeyler okuyordum ayrıca hep böyle daha dur emin değiliz diye bir kafayla kendimi hamilesin ama değilsin belki diye kendimce hazırlamaya çalışıyordum. Burada verebileceğim en büyük tavsiye evet kan tes verdiğiniz ilk gün gidip tulum almayın ama biraz endişelerden sıyrılıp anı yaşamak lazım. Her gece kabuslar görüyordum, gerindim bir şey oldu mu, uzandım bir şey oldu mu işten gelip hemen uzanıyordum vs.
Bir de yine burada sık sık hemen doktora gitme önerisi duysam da aslında iki günde bir tahlil verip çok çok erken olmadığı sürece öğrenir öğrenmez doktora gitmenizi tavsiye ederim. Dış gebelim ancak düzenli beta ve ultrason muayenesi ile belli oluyor ve zamanın da çok önemi var. İnsan yaşarken hiç benim başıma gelmez diyor ama hiç belli olmuyor maalesef. Bunları da korkutmak amacıyla değil de bilinçli olmak amacıyla benim yaşadıklarımı yaşamamanız için nacizane bir tavsiye olarak paylaşmak istedim.
Sonrası kısaca bir haftada iki katı ancak olan beta, düzensiz yükseliş, yalancı kese, kürtaj ve mtx iğne tedavisi. İşin en zor psikolojik yanı kürtaj kısmı bence çünkü senelerce dizilerden hep korkutucu bir şekilde kodlanmış kafamıza. Ben bu durumu bebeğimizi kaybetmekten çok bir sağlık sorunu olarak baktım, yoksa haberlerde bile gözleri dolan benim gibi biri için en son eşim bu kadar metanetli ve soğukkanlı olmanı beklemiyordum dedi. Sağlıksız gelişen ve benim de canımı tehlikeye atan bir durumu dramatize edip ağlamak gerçekten hiç fayda sağlamayacak diye düşündüm hep.
Hiç mi üzülmedim? Kim üzülmez ki? İlk gebeliğiniz, ilk heyecanınız bir kürtaj masasında ve hala bitmemiş olan risk faktörü ile sonlanıyor.
Sizden ricam iğne tedavisinin işe yaraması için dualarınıza talibim. Zaten iğneden sonra da hem önerilen korunma süresini bekleyeceğiz hem de psikolojik olarak bu durumu aşmayı.
Sizler de lütfen doktor randevularınızı geç gideyim kalbi duyayım mantığıyla ertelemeyin, ve endişelerin sizi ele geçirmesine izin vermeyin.
Oldukça uzun oldu hakkınızı helal edin, dualarınızı esirgemeyin…

çok geçmiş olsun. sanırım burda gebeliğini öğrenen herkesin en büyük korkusu bu gebelik kayıpları. Allah size sağlıklı ve güzel bir gebelik nasip etsin inşallah. umarım en kısa zamanda da hem fiziksel hem de ruhsal olarak toparlarsınız 🧡

Geçmiş olsun, sabır diliyorum🙏🏻
Kürtaj hariç 2 iğneyle dış gebelik yaşamış biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Sağlıksız bir gebeliği sonlandırmak için müthiş dirayetliyken beta hcg ancak sıfırlandıktan sonra acımı yaşayabilmiştim. Uzun ve sancılı bir süreç çünkü.
Dualarım sizinle, en kısa zamanda bu durumu atlatıp sağlıklı bir gebelik yaşamanızı dilerim🖤

çok geçmiş olsun. sanırım burda gebeliğini öğrenen herkesin en büyük korkusu bu gebelik kayıpları. Allah size sağlıklı ve güzel bir gebelik nasip etsin inşallah. umarım en kısa zamanda da hem fiziksel hem de ruhsal olarak toparlarsınız 🧡
Allah razı olsun💗

Geçmiş olsun, sabır diliyorum🙏🏻
Kürtaj hariç 2 iğneyle dış gebelik yaşamış biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Sağlıksız bir gebeliği sonlandırmak için müthiş dirayetliyken beta hcg ancak sıfırlandıktan sonra acımı yaşayabilmiştim. Uzun ve sancılı bir süreç çünkü.
Dualarım sizinle, en kısa zamanda bu durumu atlatıp sağlıklı bir gebelik yaşamanızı dilerim🖤
Allah razı olsun💗 Allah size de en sağlıklı şekilde gönlünüzden geçenle kavuştursun💗

X