Dış Gebelik mi Düşük mü Yoksa Bilmediğim Başka Bir Şey Mi?

tolsen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2010
192
1
Merhaba
Tahmin ettiğiniz gibi ben de bebeğimi kaybettim. Nereden başlasam bilemiyorum...
24 mayıs ta yani bebeğimin 6+2 de olması gereken tarihte pembe lekelenmelerim başladı. Bu arada 2 dr. da keseyi görememişti. Bunun üzerine bhcg istendi ve değerim 286 çıktı. Dr um düşük tehlikesi yaşadığımı söyleyerek progestan verip sürekli dinlenmemi istedi. Tabi ben duramadım ve ertesi gün bir doçente gittim. O da progestanı günde 2 den 3 e çıkarıp dinlenmemi düşük tehlikem olduğunu söyledi. Hatta stres yapmış kanama başlatmışsın dedi ve ben deliler gibi vicdan azabı çektim. Bu arada diğer dr um gibi o da bhcg testi istedi ve oradaki değerim 259 çıktı fakat doçent labaratuvar farkı var normaldir dedi. Diğer dr um ise hemen bana 1.75 doz metotrexat iğnesi verdi ve bu dış gebelik olabilir. Değisede sağlıklı değil. İğneyi git bi hastanede vurul, sonrada 2 gün sonra test yapıp bana sonucu söyle dedi :S Tabi ben iğneye cesaret edemedim ve aynı gün başka bir dr. a daha gittim. Bu arada tüm bu süreçler içerisinde keseyi kimse göremedi zaten değerlerimde kesenin görünmesi için yeterli değildi. O gün gittiğim dr da düşük tehlikem olduğunu kanamanın düşük kanamasına benzediğini ve evet şuanda bulgu olmasa bile dış gebelik geçirme olasılığımın herkesteki kadar olduğunu söyledi. Progestanı bırakıp bhcg değerimi takip etmemiz gerektiğini çünkü bu sürece kadar sağlıklı bebeğin kendini göstermesi gerektiğini söyledi. Bende bana gösteriği ilgi ve güven sebebiyle onun söylediklerini yapmaya karar verdim.48 saat sonraya test için randevu verdi. Ama ben ertesi akşam sağ kasığımdan bacağıma doğru yayılan şiddetli bir ağrıyla hastaneye gittim. Nöbetçi dr. da dış gebelik geçiriyor olabileceğimi çünkü batın içinde kanama olduğunu söyledi. Fakat o da emin değildi. Çünkü kanama ve şikayetlerim dış gebelikle örtüşmüyordu. Ertesi sabah kendi drum geldi ve beni muayne etti bu arada hcg 330 olmuştu. Batında kanamamnın çokluğunu görünce iç kanama geçirme tehlikem olduğu için test istedi ve testlerin sonucuna göre seni ameliyata alabiliriz dedi. Bu arada sağ yumurtalığımda da kitle fark etti. Bu arada rahmimde kese gözükmesede sağlıklı gebelik bulguları vardı. Hastanenin diğer drları da durumumu inceledi. Beklemeye karar verdiler ki hcg değerim bekleme sürecinde 423 oldu. Drum sağlıklı bir gebeliğe doğru gidiyor olabilir eve gidip dinlen takip edelim dedi çünkü değerler yükselince ben hamileliği sonlandırmakla ilgili herşeyi reddettim. Gidecekse de doğal yollarla o bıraksın beni dedim. Eve döndük mutlu bir şekilde. Aradan 2-3 saat geçti ve ben tarifi imkansız sancılarla hastaneye geri döndüm. Parça düşürmeye başladım düşük başlamıştı. Nöbetçi dr muayne edip normal bir düşük gibi gözüküyor. Burada kalacaksınız gözlemliyeceğiz dedi. Ertesi gün hcg 308e ardından da 305e düştü fakat sağ tüpte 2,2cm lik kitle tespit edildi. ertesi gün metotrexat vuruldum 4 gün sonra hcg 271 çıktı. Fakat kitle aynen duruyordu. 7. gün hcg 264 çıktı ve kitle yok olmuştu. Şimdi iğnenin 8. günündeyim kanamam sonlandı. Fakat kafam karma karışık. Buarada ben son dr uma giderken ailemin israrı üzerine ünlü bir prof a daha muayne oldum o da dış gebelik de olabilir kist de olabilir. Normal bir düşüğe benziyor demişti. Son druma çok güveniyorum ama başıma ne geldi bilmiyorum. Nasıl öğreneceğimide. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim bunu da bilmiyorum. Başına buna benzer şeyler gelen arkadaşlar var mı aranızda? Eğer varsa neler yaptınız? Nasıl bir yol izlediniz. Lütfen benimle paylaşın...

Öncelikle çok geçmiş olsun..
Ben daha önce dış gebelik geçirdim.. Ve dış gebeliğin en önemli belirtisi beta hcg değerinin 48 saatte bir 2 katına katlamaması ve kanamadır.. Benim adetten 1 hafta önce lekelenmem başlamıştı önceleri beta hcg değerim düzenli 2 katına hatta fazlasına katladı ama 4. gün yapılan testte değerim düştüğü gözlendi ama çok yavaş düşüyordu sonra birden yükseldi falann derken benim değerim 3000 lere kadar çıktı ve ameliyat oldum sağ tüpüm ve embryo alındı çünkü tüpte kanama başlamıştı o yuzden tup de alındı.. Ama tabi daha erken fark edilseydi benim de iğneyle düşürülebilecekti..
Yani dış gebelik çok zor teşhis edilioo :KK43: Düşük te değer birden düşüo die biliorum..
Bence mutlaka sıkı takip ettir.. Dış gebelik tehlikeli.. Gerekirse dopplere gir.. Tüpte kitle tspit edilmesi dış gebelik belirtisi genelde tüpe veya yumurtaya yerleşiolar.. Umarım yardımcı olmuşumdur.. Bu arada da kendini sonuç ne olursa olsun düşük veya dış gebelik üzme.. Bak bennim tep tüpüm alındığı halde 3 ay korunmadan sonra 2. denememde meleğime kavuştum :) Umutsuz olma.. Ama bu gebelikten ümidini kes çünkü değer bir kere düştüğünde doktorlar gebeliğin olumsuz sonuçlandığına karar veriolar.. Bozuk gebelik olarak..

En kısa zamanda seni bekleyen sağlıklı meleğine kavuşman dileğiylee...

Öncelikle çok geçmiş olsun..
Ben daha önce dış gebelik geçirdim.. Ve dış gebeliğin en önemli belirtisi beta hcg değerinin 48 saatte bir 2 katına katlamaması ve kanamadır.. Benim adetten 1 hafta önce lekelenmem başlamıştı önceleri beta hcg değerim düzenli 2 katına hatta fazlasına katladı ama 4. gün yapılan testte değerim düştüğü gözlendi ama çok yavaş düşüyordu sonra birden yükseldi falann derken benim değerim 3000 lere kadar çıktı ve ameliyat oldum sağ tüpüm ve embryo alındı çünkü tüpte kanama başlamıştı o yuzden tup de alındı.. Ama tabi daha erken fark edilseydi benim de iğneyle düşürülebilecekti..
Yani dış gebelik çok zor teşhis edilioo :KK43: Düşük te değer birden düşüo die biliorum..
Bence mutlaka sıkı takip ettir.. Dış gebelik tehlikeli.. Gerekirse dopplere gir.. Tüpte kitle tspit edilmesi dış gebelik belirtisi genelde tüpe veya yumurtaya yerleşiolar.. Umarım yardımcı olmuşumdur.. Bu arada da kendini sonuç ne olursa olsun düşük veya dış gebelik üzme.. Bak bennim tep tüpüm alındığı halde 3 ay korunmadan sonra 2. denememde meleğime kavuştum :) Umutsuz olma.. Ama bu gebelikten ümidini kes çünkü değer bir kere düştüğünde doktorlar gebeliğin olumsuz sonuçlandığına karar veriolar.. Bozuk gebelik olarak..

En kısa zamanda seni bekleyen sağlıklı meleğine kavuşman dileğiylee...

çileklisakız duaların için ve cevap vermeden geçmediğin için çok teşekkür ederim. allah çocuğunu sana bağışlasın. ümidimi kestim zaten ama kitlenin bir anda kaybolması beni şok etti. Ve benim hcg hiç yüksek çıkışlar yapmadı. Ama hep düşük başlamadan önce bile batın içerisinde serbest sıvı (karın bölgesinde kanama) olması dr ları panik etti ve kimse net bir şey söyleyemedi. Bende kendimi sorgulamaktan alıkoyamıyorum. :KK43:

tolsen canım benı hatırldın mı
demek ssen dede problemler oldu kıyamam ya
benım de dış gebelık olmuştu.ben de aynı iğneden vurulmuşltum.atlattık o gunleri şükür. sen de sıkma sakın canını
hayırlısı ile alacaızbebişlerimiz kucaımıxa.
çok gecmış olsun canım

X