Diş teli mi yoksa kaplama mı ?

busekarakan98

Guru
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2013
438
272
Benim ön dişlerimin arasında boşluk var doktora gittiğimde tel takalım dedi ben hemen düzelsin istiyorum kaplama yaptırmayı düşündüm bu yüzden. Sizce hangisini yaptırmalıyım? Tecrübeli olanınız var mı tel veya kaplama konusunda?

Valla ben de acıyacak diye taktırdım, çünkü bir iki arkadaşım öyle anlatıyordu ama hiç acıma, ağrı olmadı. Belki ilerleyen safhalarda olur bilmiyorum, sadece kaşınma oldu, sanki dişimin arasına bir şey kaçmış hissi gibi, bir de dişini tutup bir tarafa ittirirsin ya öyle bir his. Belki de benim ağrı eşiğim yüksektir bilemiyorum. Ağız içinde dikkat etmezsen yara çıkabilir, o zaman da diş teli üzerine koyman için mum veriyorlar, tahrişi ve yara olmasını önlemen için, eğer dikkat edersen çok sorun yaşamazsın, mesela henüz hiç telleri ya da braketleri kırmadım, yediğime içtiğime dikkat ediyorum, yine haftada bir dişçiye bu tarz sorunlar için giden arkadaşlarım vardı, senin nasıl dikkat ettiğine bağlı. Çok başkalarının olumsuz yorumlarını dinleme derim, senin tecrüben tamamen sana özel olacak, ama nazlı biriysen pek memnun kalmayabilirsin.
Ağzında hiç bir şey yokmuş gibi olmasını bekleme, tabi ki rahatın bozulacak ama ben kesinlikle kaplama gibi kolay bir yönteme tercih ederim. Daha bir sene takacağım ben, ama alıştım bu duruma. Bir sene sonra ne kaplama ne telle uğraşacağım. Uzun vadede kendi dişlerin her zaman en iyisi, ben estetik kaygıdan dolayı değil, sıkışıklık yüzünden gittim, taş oluşumu ve çürüme riski daha fazla oluyor dişler sıkışık olunca, iyi fırçalayamıyordum falan.

Valla ben de acıyacak diye taktırdım, çünkü bir iki arkadaşım öyle anlatıyordu ama hiç acıma, ağrı olmadı. Belki ilerleyen safhalarda olur bilmiyorum, sadece kaşınma oldu, sanki dişimin arasına bir şey kaçmış hissi gibi, bir de dişini tutup bir tarafa ittirirsin ya öyle bir his. Belki de benim ağrı eşiğim yüksektir bilemiyorum. Ağız içinde dikkat etmezsen yara çıkabilir, o zaman da diş teli üzerine koyman için mum veriyorlar, tahrişi ve yara olmasını önlemen için, eğer dikkat edersen çok sorun yaşamazsın, mesela henüz hiç telleri ya da braketleri kırmadım, yediğime içtiğime dikkat ediyorum, yine haftada bir dişçiye bu tarz sorunlar için giden arkadaşlarım vardı, senin nasıl dikkat ettiğine bağlı. Çok başkalarının olumsuz yorumlarını dinleme derim, senin tecrüben tamamen sana özel olacak, ama nazlı biriysen pek memnun kalmayabilirsin.
Ağzında hiç bir şey yokmuş gibi olmasını bekleme, tabi ki rahatın bozulacak ama ben kesinlikle kaplama gibi kolay bir yönteme tercih ederim. Daha bir sene takacağım ben, ama alıştım bu duruma. Bir sene sonra ne kaplama ne telle uğraşacağım. Uzun vadede kendi dişlerin her zaman en iyisi, ben estetik kaygıdan dolayı değil, sıkışıklık yüzünden gittim, taş oluşumu ve çürüme riski daha fazla oluyor dişler sıkışık olunca, iyi fırçalayamıyordum falan.

Benim uzun değil taktırırsam eğer 6 ay kalacak sadece üst dişlerim zaten. Benimde korkum hem acısı hemde dediğin gibi yara oluşumuydu. Ama kalıcılıktan dolayı tel taktırmak aklıma daha da yattı. Çok teşekkür ederim

Benim ust ve alt dislerimde de tel var. Dis teli en mantiklisi. Hiçbir şey kendi disinizin yerini tutmuyor. Ben komple diseti ameliyati gecirdim 4 operasyon. Sonrasında elbette bosluklar vs olustu. Onun icin doktorum takmıştı.

Benim on üst dilerim çok önde okdum da yazdığınız bilgili duruyorsunuz konu hakkinda ben gittim dış doktoruna kontrol etti tel taktırmak istiyorum dedim gerek yok sana dedi ama ben çok rahatsız oluyorum az daha geriye gitmeli üst on dişler bana göre devlette muayene olmuştum neden takmazlar sence her devlet hastanesi mi öyle yapıyor ille özel mi gitmeli yım. .. bir de siz ne kadara yaptırdıniz d işlerinizi fiyat nedir tellerde

benim ön dişlerim küçüktü.zirkonyum ,için kestirdim . Pişmanda olmadım. Doktor bana 1 ay geçiciler olacak dedi ama benim 3aydır. Memnunum daha kalıcılar takılmadan. Abicim uğraşacak telle

Diş teli dışarıdan çok fazla kötü bir görüntüye sahip olmuyor ama estetik açıdan kötü bir görünüm olmasını sağlıyor. Ancak lingual ortodonti tedavisi ile diş teli tedavisi olursan estetik kötü görüntüsünü ortadan kaldırabilirsin çünkü dişlerin arka kısmına diş teli takılıyor bu konu hakkında ortodonti ile alakalı sorunu linkde verdiğim doktorların toplanmış olduğu sitede sorabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi dişlerinizde çok fazla çürük vs yoksa kesinlikle kestirmeyin derim. Ben şeffaf plak kullandım 6 ay kadar sürdü tedavim ki ağzımda düz diş yoktu nerdeyse öyle bir yamukluk. Şuan gayet düzgün dişlerim 3 yıl geçti nerdeyse hem tele göre daha konforlu hemde kendi dişlerimden olmadım.

Kesinlikle kendi dişiniz ne kadar eziyetli olursa olsun tel olmak tedavisi alın sakın kaplattırmayın hiçbir şey original diş kalitesinde olmaz tabi eğer yamuk yumuk çirkinse dişleriniz o zaman yaptırmanızda sıkıntı yok

Benim ön dişlerimin arasında boşluk var doktora gittiğimde tel takalım dedi ben hemen düzelsin istiyorum kaplama yaptırmayı düşündüm bu yüzden. Sizce hangisini yaptırmalıyım? Tecrübeli olanınız var mı tel veya kaplama konusunda?

Biri başlik açmiş. Neden dişlerimi yaptirinca bunalima girdim sizce diye başlık atmiş. Oda kaplama yaptirmiş incele bir daniş istersen.
Tel çkk guzel birsey. Ben denedim memnunum yakinda çıkıyor

X