Dışarıdan bakınca öyle görünüyor demek ki

Tamamen kopmuyor bazı bağlar, belki ciddi bir olay olursa işte mesafe giriyor da, tamamen görüşme kesilmiyor. Bahsettiğim ortamda evlerine karşılıklı gidip geldiğim, baya bi muhabbetim olan kimse yok esasen. Bi ev sahibi teyzem, diğer teyzelerim, işte kuzenlerim vb. belli bir samimiyet düzeyinde olduğum. Diğerleri annemlerin kuzenleri, annemlerin kuzenlerinin çocukları, teyzemin görümcesinin kızları, bilmem kimin gelini, öbürünün kaynı, ortancanın bacanağının torunu yani öyle alakasızlar bana. Ama annemler hepsini bilir görüşür. Uzak akraba deniyor işte totalde hepsine. Onlara kadar nasıl bi izlenim, nasıl bir lafım varsa artık, bilmiyorum; hiçbiri benden evlilik, çocuk filan beklememiş herhal :/ Bak bu da düşünülesi.

Bunu kendi annem bile yapıyor yeri geliyor, o da üşüttünüz çocuğu, üşüyecek, ay üşümüş, üşür gibi olmuş, Gangsa çocuk üşümüş sanki, Gangta ceket getirdim giydir, Gangsta sen anlamazsın bak çocuk üşür.... Yani kendi annem bile bunu yaparken, milletin ne dediği cidden zerre umurumda olmuyor da, işte mevzu esasen şu: Hani "Sen de çocuk doğurdun ya, vay be" "Sen yemek neyim de bilmezdin, hakket yapabiliyon mu?" "Ya sen de çocuk bakabiliyorsan herkes bakar yav" "Sen de evlendiysen, herkes evlenir" vs vs... Sanırım o kalıba girmiyordum onların kafasında, yani "Evlenir, çocuk yapar, kocasına leziz yemekler pişirir, mikkemmel ev kadını olur" filan buna oturtamamışlar beni, onun şaşkınlığı, onun inanamaması gibi bir şey. Ki doğru da diyorsun, hepimiz kendi havamızdaydık illa ki bekarken. Ama işte üzerime yapışmış gibi... Lisede punk, üni.de gotik, iş hayatında hippi, ilgi alanları konusunda az daha farklı, derdi tasası resim çizim olan kızdan beklenenler değil galiba bunlar :/ Ki gençlik özentisi çoğu, basit... İş başa düşünce de yapılıyor yani yemek yapmak ne ki? Herkes yapar, az yavan olsun az tuzsuz olsun yapa yapa da öğrenir ya da işte çocuk, yani bakar ilgili, istekli bir anne, bana özel şeyler değil. Ama işte uzaylı muamelesi gördüğüm oluyor arada böyle...

Tam anlatamıyorum cidden, ama anlaşıldığımı biliyorum. Belli bir yere çıkıyor zaten dediklerimizin hepsi. Hep aynı şeyler.
Teşekkür ederim yorumunuz için, iyi geldi.
Aniden yorgunluğumun üzerine yüklenilince öyle hep bir ağızdan, ona asabım bozuldu işte...
Geçti bile. ^_^
Normal Gangsta. Ben asıl iş hayatına öğretmenlikle başladım. Çok ufak tefek biriyim ben ama öyle sessiz sakin değilimdir. O zamandan başladılar; atandın mı? Nereye atandın? İstanbul mu? Dinliyorlar mı? ile başladı sonra akademisyenliğe geçtim. Bu seferde nasıl geçtin akademisyenliğe oldu ki ben hep çok başarılı bir öğrenciydim. En son evlendim. Bu seferde aaaa evlendin miiiiiiiii??? oldu. Yetişebiliyor musun? Yemek yapabiliyor musun? Evi temizleyebiliyor musunlar gelmeye başladı ki bunu diyende benim yakın akrabalarım falan değil . Hani dıdımın dıdısı derler ya öyle yani. Ailemin bile denk gelince konuştuğu ve beni belki hayatında bir iki kere görmüş olan tipler.

Normal Gangsta. Ben asıl iş hayatına öğretmenlikle başladım. Çok ufak tefek biriyim ben ama öyle sessiz sakin değilimdir. O zamandan başladılar; atandın mı? Nereye atandın? İstanbul mu? Dinliyorlar mı? ile başladı sonra akademisyenliğe geçtim. Bu seferde nasıl geçtin akademisyenliğe oldu ki ben hep çok başarılı bir öğrenciydim. En son evlendim. Bu seferde aaaa evlendin miiiiiiiii??? oldu. Yetişebiliyor musun? Yemek yapabiliyor musun? Evi temizleyebiliyor musunlar gelmeye başladı ki bunu diyende benim yakın akrabalarım falan değil . Hani dıdımın dıdısı derler ya öyle yani. Ailemin bile denk gelince konuştuğu ve beni belki hayatında bir iki kere görmüş olan tipler.

aman insanlar öyle

bir gün konuluyoruz annenle telefonda işte yemek yaptık yedik vs vs

anneannem de evde imiş diyor ki aman onlar ne yemek yapacak salata malata yapıp yemişlerdir

ben de kahkaha attım

biz zaten aç yaşıyoruz diye

oğlum da etsiz sofraya oturmaz

çorba etli yemek pilav salata ve tatlı vardı menüde

neyse saydım vs inanmamış sonra annem anlattı senini kız atıyor bunları yapamaz demiş

ha bu arada yaşım da 35 yani öyle genç menç değilim benim yaşımda anneannemin 5 çocuğu varmış

bir kuşak üstteki kadınlar okuyan kadınların farklı olduğu kanaatindeler ve kendi ellerindeki ev işi ve çocuk büyütmeyi bize kaptırmak istemiyorlar

aman insanlar öyle

bir gün konuluyoruz annenle telefonda işte yemek yaptık yedik vs vs

anneannem de evde imiş diyor ki aman onlar ne yemek yapacak salata malata yapıp yemişlerdir

ben de kahkaha attım

biz zaten aç yaşıyoruz diye

oğlum da etsiz sofraya oturmaz

çorba etli yemek pilav salata ve tatlı vardı menüde

neyse saydım vs inanmamış sonra annem anlattı senini kız atıyor bunları yapamaz demiş

ha bu arada yaşım da 35 yani öyle genç menç değilim benim yaşımda anneannemin 5 çocuğu varmış

bir kuşak üstteki kadınlar okuyan kadınların farklı olduğu kanaatindeler ve kendi ellerindeki ev işi ve çocuk büyütmeyi bize kaptırmak istemiyorlar
Sanırım öyleler. Onlara göre biz eksiğiz sanırım. Öyle düşünüyorlar. Sanki okumaktan başka bir vasfımız olamazmış gibi geliyor onlara. Aslında yemekti, bulaşıktı, temizlikti bunların çözümü kolay yani.

Uzun yazıyı millet niye okuyamıyor yahu, hiç mi birşey okumuyorsunuz internette orada burada ki..garip geliyor ..özet geç nedir yahu. Detaylı okuyacaksın ki anlayasın bu kadının ne hissettiğini ona göre yaz.. özet geç !! Geciyorum .cocuk,akraba laf zıt ..pıttt..kıt..ne diyecek özette bu kadın .okuyun okuyun ..madem buradasınız..kadının derdine bi derman bi his bi duygu olalım diyorsunuz..ne kadar okumayı sevmeyen bi milletiz yahu. Ki o elindeki telefonda büyütme küçültme de var kısım kısım da okursun okumak istesen ..
Alın işte bunu da okuyun uzun uzuuun yazıyorum.
Neyse bacım ben evli değilim ama evli çocuklu hatunların hepsi aynı derdi yaşıyor gibi..çocuğa Ne yediriyon ,aç mı bu..vs..muhabbetleri.. Senin çektiğini yaşadığını sen bilirsin ..kaldi ki onlar da analarının karnından herşeyi bilerek doğmadılar ,zamanı gelince hersey öğreniliyor.annelik zaten bambaşka birşey.Ben çok güldüm iyide laf söylemişsin şakayla karışık.yine böyle devam kalplerini kırmadan şakala gitsin:KK66:
Yani.. uzun ama, kadın hissederek yazmış ve üstelik anlaşılmayan bir yazısı da yok.
Ben keyifle okudum şahsen:KK54:

Amaannnn öfffff pööfffff bende cok takardim onceden benm icinde esimin tanidiklarindan biri demiski vera saf nasil bakacak cocuga annesimi bakacak demis bilmiyolarki benm aslinda deli oldugumu saygida kusur etmedim dedikodu fitne fucur yapmadim ya safim ben kim ne derse desin siz kendinizi biliyosunuz hatta s...r et nazar etme ne olur calis seninde olur dersin:)

Ya siz, öyle bi mizahi üslupla anlatıyorsunuz ki..size gülümsemekten derdiniz olan kısma odaklanamadım :KK45:

Gansta, bunlar birer düşünce kalıpları, o yüzden hiç ciddiye almayın.

Özellikle yaşını almış bazı kadınlar için, çok önemlidir evi temiz tutmak çocuğa iyi bakmak , sanki tek gayeleri bunlarmış gibi...
İnanın onlar bile farkında değillerdir söylediklerinin belki...geçmişten gelen düşünce kalıpları var ve onları kolay kolay yıkamazlar..

O yüzden hiç takılmayın, siz başkaları için değil, kendiniz ve aileniz için çaba gösterin.

Yerinizde olsam ben de takılır ve üzülürdüm. Ama bence biz toplum olarak böyleyiz. Hiçbir şeyi beğenmezler. Sadece marjinal olanlara değil normallere de bir şey buluyorlar çok değerli akrabalarımız.

Evlendim, akrabalar görünce ay çok kilo almışsın dediler. 56 ile evlendim, 58 oldum, çok dedikleri bu. Sonra havalar ısındı iki kilo kendiliğinden gitti iştahım açık olmadığı için, bu sefer sen çok süzülmüşsün evlilik yaramadı mı sana. Bazen sırf moral bozmak için yapıyolar.

Çözüm ise şu, herkesin bir ayıbı kusuru muhakkak var, pat diye ay X abla sen de şöyle olmuştun falan diye o noktadan vurmak. Normalde asla tarzım değildi böyle şeyler ama böyle insanlara bu gerek. Hemen yılan dillerini çekiyorlar.

Çevremizi oluşturan insanlar, akraba vs. genelde kendilerine benzeyenleri çevrelerinde görmek istiyorlar ya da aykırı insanları kabullenemiyorlar .İstiyorlar ki aynı kalıptan çıksın insanlar. Bunun nedeni ya fikirsel olarak gelişmemiş olmak ya da haset duygusudur kanımca.
Naçizane önerim bu tarz durumlarda kulağınızın üzerine oturun, kafanızı yormaya değmez.

Günaydın hanımlar, yorumlayan herkese teşekkür ederim. Tek tek okudum hepsini, cevaplayamadiklarim da kusuruma bakmasınlar çok müsait olamadım. Zaten hepimiz benzer yollardan geçiyoruz-gecmisiz, hayatlarinizdan örnekler verdiniz, güzel şeyler söylediniz iyi geldi. Anlık öyle takıldım kaldım, geçti bile. Belki konusunu açmaya bile değmezdi ama iyi ki açmışım dedim, moral oldunuz yine ve rahatladım. Çok teşekkür ederim.

Çok dönemedim konuya. Dediğim gibi oğlan diş çıkarıyor az huzursuz, bana iyice düştü şu ara ve konuyu açtığım günden beri inatçı bi ateş başladı. Onunla uğraşıyoruz yine, şu diş işi bi bitse nasıl iyi olacak :/

Dün gece yine sıfıra yakın uyku, 39.2 ile 38.0 arası dalgalanıp duran ateşi... 7 saat arayla iki fitil verdik, zaten 2 saat ancak etki yaptı sonra ateş yine ateş. Geceden beri alnını suyla silip duruyorum, evin her yerini cıbıl cıbıl gezdik, deştik ağlamasın kendini sıkıp durmasin diye öyle, bugün de doktor görsün bi ne olur ne olmaz. Şu halde kim bana ne demiş yok benden de anne olmuş da evlenmişim de filan, vallahi dert değilmiş. Düğüne de artık çocuğun keyfine göre gidilir anlarlar yani çocuk birkaç gün daha böyle olursa ora bura sürüyemem millet için.

Neyse kızlar, çeneme vurdu yine uykusuzluğum. İdare edin artık ^_^
Tekrar teşekkürler, vakit ayırdınız yorumladınız.

Geçmiş olsun inşaAllah kolay bir şekilde patlar dişleri kuzun da sende rahat edersin:anne:

Şu dünya da zaten 1 kaç şey dışında herşey boş, bomboş. İnsanları umursamamana sevindimHoppa

konuşanları duymamazlıktan gelmeyi denediniz mi?.bakıp geçmeyi, tebessüm ederek cevapsız bırakmayı denediniz mi?.onların söylediklerine cevap sizin sessiz kalmanızdır.bir daha karşılaşırsanız sizinle konuşma pardon laf giydirme alışkanlığını dışa vurmadan selamlaşır yanınızdan uzaklaşırlar.
bazı insanlar boş konuşarak samimiyet kurduklarını kuracaklarını düşünürler.
bırakın hayat bu sözleri kafanıza takacak kadar basıt degil.

X