Dışlanmak...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ama yok ki öyle bir şey. Yani bekarken gittiğim ettiğim yaptığım her şey gözlerinin önündeydi Allah korusun Allahı tanımak için bir kişiye ihtiyaç duyandan... Medet ummaktan
Pekala
eşiniz ya da başka bir kişi hoca vs söz konusu değil yani...

o zaman tamamen sizden beklemedikleri bir durum olduğu için tepkililer
biraz zaman verin bakalım

üzmemeye çalışın kendinizi
aileyle, sevdiğiniz insanlarla çelişmek, çatışmak zor biliyorum ama yıpratmayın kendinizi.

Ben öyle inançlı biri de değilim ama insanların canı ne istiyorsa onu yapmasından yanayım. Herkesin özgür iradesi var istediğini yapar. Kocaman kadınsınız 2 gün sonra fikir de değiştirebilirsiniz bu kocanızı da ilgilendirmez.
Heh ben de bunun derdindeyim. Dedim ki belki seneye açılacağım nereden bileyim ne düşüneceğimi. Ama o zaman seveceksiniz beni yine. Şimdi de aynı pozitiflikte aile olarak bakabilin falan

Bu konuda yazmadığım bir şey yok aslında.

İlk zaman çok engellemeye çalıştılar. Hani o süreçte ilkten namazla okumayla başlarsın onlar engelledi ben yaptım bu 7 ay öncesi. atıyorum abim geldi dini kitabımızı aldı evimden o zaman bekardım tek yaşıyordum. Yanıma geldi okuduğum kitabı aldı falan... Baya bir uğraşlar.

Sonra ben net oldum yönelimimde. Sonrası da bu yazdıklarım işte

Siz bir vakıfa, derneğe ya da benzer bir kuruma gittikten sonra mı bu şekilde dine yöneldiniz? Eski konunuza baktım sizin ikinci evliliğinizmiş. Bana çok anlamsız geldi olan biten. Aileniz istediği kadar dinden uzak olsun, sizin kuran okumanıza niye engel olsunlar. Kapınızı kapatır kitap okur, namaz kılarsınız. Nasıl bunu fark etcekler, göze batacak, engel olacaklar.

Heh ben de bunun derdindeyim. Dedim ki belki seneye açılacağım nereden bileyim ne düşüneceğimi. Ama o zaman seveceksiniz beni yine. Şimdi de aynı pozitiflikte aile olarak bakabilin falan
Ya demin de yazdim benim de kizim kapansa sok geçirir sorgularim bi ne oldu diye, anlamaya calisiyo olabilirler mi, giydiginin renginden modelinden ziyade?

Siz bir vakıfa, derneğe ya da benzer bir kuruma gittikten sonra mı bu şekilde dine yöneldiniz? Eski konunuza baktım sizin ikinci evliliğinizmiş. Bana çok anlamsız geldi olan biten. Aileniz istediği kadar dinden uzak olsun, sizin kuran okumanıza niye engel olsunlar. Kapınızı kapatır kitap okur, namaz kılarsınız. Nasıl bunu fark etcekler, göze batacak, engel olacaklar.

İlk evlilikte olan şeyler. Kulun seviyorum ölüyorum diyen kulun bile neler yaptığını görmek vs... Beni boşluğa sürükledi. İçsel varoluş sıkıntılarına vs. Boşandıktan sonra tek yaşadım hayatımın en mutlu günleriydi boşandıktan sonrası hani mutluluktan deliye falan dönmüştüm onu da yapayım bunu da yapayım :) Gezdim Çok okudum çok düşündüm işten geldim hep Allahlaydım tektim evimde . Hani kula anlattıkça dert çoğalırdı Hep Allaha anlattım... Konuştukça gerçek sevgiyi buldum. Aslında onu unuttuğumu onun rızasını vs.

Bu şekilde de abim kelimelerimden konuşma biçimimden anladı ilk hani inşallah vs ler :) çok saçma olan biten ama olan biten bu.

İlk evlilikte olan şeyler. Kulun seviyorum ölüyorum diyen kulun bile neler yaptığını görmek vs... Beni boşluğa sürükledi. İçsel varoluş sıkıntılarına vs. Boşandıktan sonra tek yaşadım hayatımın en mutlu günleriydi boşandıktan sonrası hani mutluluktan deliye falan dönmüştüm onu da yapayım bunu da yapayım :) Gezdim Çok okudum çok düşündüm işten geldim hep Allahlaydım tektim evimde . Hani kula anlattıkça dert çoğalırdı Hep Allaha anlattım... Konuştukça gerçek sevgiyi buldum. Aslında onu unuttuğumu onun rızasını vs.

Bu şekilde de abim kelimelerimden konuşma biçimimden anladı ilk hani inşallah vs ler :) çok saçma olan biten ama olan biten bu.
Nasıl mutluysan öyle ol. 🙏❤️

Kapalısı açılır ailesi çevresi dışlar ötekileştirir, açığı kapanır ailesi çevresi dıslar ötekileştirir…
Sanırım bu konunun kanunu böyle…
İki ayrı zıt görüş ortak paydada anlayışta bulunamıyor, aynı ülkemiz gibi.
Direkt hayat bicimi bu çünkü, o ailenin yaptığı atiyorum plaj deniz etkinligine bile gidemez ki eski rahatliginda, belki de gider bilmiyorum ama dini görüş tüm hayata yansıdığı icin cevrenle olan iliskini de etkiliyor ister istemez

Kapalısı açılır ailesi çevresi dışlar ötekileştirir, açığı kapanır ailesi çevresi dıslar ötekileştirir…
Sanırım bu konunun kanunu böyle…
İki ayrı zıt görüş ortak paydada anlayışta bulunamıyor, aynı ülkemiz gibi.
Ah ah aynen öyle :KK43:

Kuşum peki bu durumunuza bir vakıfa, derneğe ya da benzer bir kurumun ya da işte tanıştığınız kişilerin etkisi oldu mu? Yani anladığım aileniz nasıl dine uzaksa siz de galiba öyle uzaktınız, sonra böyle dinden etkilenmişsiniz. Ve aileniz bir şekilde size fazla korumacı ve tepkili yaklaşmış.

Kuşum peki bu durumunuza bir vakıfa, derneğe ya da benzer bir kurumun ya da işte tanıştığınız kişilerin etkisi oldu mu? Yani anladığım aileniz nasıl dine uzaksa siz de galiba öyle uzaktınız, sonra böyle dinden etkilenmişsiniz. Ve aileniz bir şekilde size fazla korumacı ve tepkili yaklaşmış.

Yok hayır işte kendim okuyup araştırmak tamamen ya da videolar izleyerek hani

Ay rezalet herkes herkese saygi duymak zorunda aileden birinin bunu yapmasi berbat bisey
mesafe koyup laflarini vermezseniz cok uzulursunuz
siz onlara gore degil dilediginiz gibi yasamalisiniz

Direkt hayat bicimi bu çünkü, o ailenin yaptığı atiyorum plaj deniz etkinligine bile gidemez ki eski rahatliginda, belki de gider bilmiyorum ama dini görüş tüm hayata yansıdığı icin cevrenle olan iliskini de etkiliyor ister istemez

plaj o kadar mühim olmasa gerek ya
istanbulda bir aile senede kaç kere evli, başka yerdeki kızıyla plaja gidiyor olabilir?
ya da alkollü mekana senede kaç kere gider ortalama bir aile (ki oradalarda artık araplar sağolsun herkes alıştı örtüye, 3-5 mekan var örtüyle girilmeyecek oralara da ortalama aile gitmez)

bence hani mesele plaja veya mekana gitmek değil de, kızlarının şimdi oralara gidenleri kafir cehennemlik vs. olarak görüyor olması fikri asıl sorun olan. bilmiyorum ifade edebildim mi?

Basindan gecen bi yasanmisligimi yazayim.
Ailemle tatile gidicez, benim 1. Derece akrabalar bizimle tatile gelmek istedi.
Dedim ki anneme olmaz ben bikini, şort, elbise vs vs alkolde alıcaz gelmesinler dedim.
Neyse bunlar sorun değil deyip geldiler.
Bi gün bikini üstümde şezlongta oturuyorum, geldiler dedi ki çok açık bu ne günah vs dedim ki ben size gelmeyin dedim beni görmek istemiyor iseniz plajin baska yerine gidin.
Ayni sekilde diğeri neyse hiç keyfimi bozmadım.

Bakın iki tarafta duracağı yeri bilmiyor.
Herkes birbirinin hayatına müdahale ediyor ve hayatların içine giriyorlar.

Kimse kimseye müdahale etmese saygı duysa sorun olmayacak.

Mesela bana da bagli olduklari tarikat cok ilginç geliyor ama bir kere haddim olmayan ne soru sordum ne de konuştum.

Kendimizin dogru bildigi hayatı yada inancı karsi tarafa dayatma olmamalı..

Hayırlı olsun🌺 Muhtemelen bu şekilde davranarak sizi vazgeçirmeye çalışıyorlar siz de mesafe koyun, durum tam tersi de olabilirdi . Aileler biz nasıl mutlu isek öyle desteklemeliler ilerde sizin için yanlış olduğunu düşünürseniz ona da siz karar vermelisiniz.

plaj o kadar mühim olmasa gerek ya
istanbulda bir aile senede kaç kere evli, başka yerdeki kızıyla plaja gidiyor olabilir?
ya da alkollü mekana senede kaç kere gider ortalama bir aile (ki oradalarda artık araplar sağolsun herkes alıştı örtüye, 3-5 mekan var örtüyle girilmeyecek oralara da ortalama aile gitmez)

bence hani mesele plaja veya mekana gitmek değil de, kızlarının şimdi oralara gidenleri kafir cehennemlik vs. olarak görüyor olması fikri asıl sorun olan. bilmiyorum ifade edebildim mi?
Yani evet benim anlatmak istediğim buydu aslinda. Ama dindar yasayan insanin programı uymaz mesela bana, kalkip onunla duaya, o tip toplantilara falan gidemem. Konusacak ortak noktam bile olmayabilir, kendi dogrusuyla anlattigi bana uymaz, benim ki ona hic uymaz 🤣bunu kimse yanlis anlamasin, onun da benle ortak konusacak noktasi olmayabilir. Hele bazi konularda iş rencide edici hale bile gelebilir. Bu kisinin yakin aileden olmasi iyice zor. Zamanla su akar yolunu bulur, birbirlerini oldukları gibi kabul etmeyi, sevmeyi ogrenirler belki.

Ama yok ki öyle bir şey. Yani bekarken gittiğim ettiğim yaptığım her şey gözlerinin önündeydi Allah korusun Allahı tanımak için bir kişiye ihtiyaç duyandan... Medet ummaktan
Su yazdığınızla bana çok aklı başında ve bilinçli biri olarak geldiniz inşaAllah gönlünüz ferahlar aileniz de size eskisi gibi sevgisini göstermeye devam eder.

Basindan gecen bi yasanmisligimi yazayim.
Ailemle tatile gidicez, benim 1. Derece akrabalar bizimle tatile gelmek istedi.
Dedim ki anneme olmaz ben bikini, şort, elbise vs vs alkolde alıcaz gelmesinler dedim.
Neyse bunlar sorun değil deyip geldiler.
Bi gün bikini üstümde şezlongta oturuyorum, geldiler dedi ki çok açık bu ne günah vs dedim ki ben size gelmeyin dedim beni görmek istemiyor iseniz plajin baska yerine gidin.
Ayni sekilde diğeri neyse hiç keyfimi bozmadım.

Bakın iki tarafta duracağı yeri bilmiyor.
Herkes birbirinin hayatına müdahale ediyor ve hayatların içine giriyorlar.

Kimse kimseye müdahale etmese saygı duysa sorun olmayacak.

Mesela bana da bagli olduklari tarikat cok ilginç geliyor ama bir kere haddim olmayan ne soru sordum ne de konuştum.

Kendimizin dogru bildigi hayatı yada inancı karsi tarafa dayatma olmamalı..
Tarikat falan gercekten nefret ediyorum o işlerden kimse kusura bakmasin, Atatürk sevgisi diyoruz, adam tarikatlari kapattı tek tek, simdi her yer tarikat yuvasina döndü

Siz nasıl mutluysanız öyle kalın. Sizi dış görünüş için dışlayacaklarsa zaten pek muhattap olmayın . Ne giydiğiginiz yada giymediginiz değil sizi siz olduğunuz için kabul etsinler. Hayat sizin . Eşiniz de memnun sizde. Ayda yılda bir gördüğünüz insanların ne dediklerini de takmayın yavaş yavaş alışırlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X