Diyanet kalkan oldu, çocuklar suçlu

nameaver

Nirvana
Pro Üye
11 Mart 2016
11.394
51.563
Diyanet kalkan oldu, çocuklar suçlu
10:262 Mart 2017
Gündem

Konya’da devlete bağlı Kuran kursundaki çocuk istismarında konuyu soruşturmakla görevlendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişleri de istismarı görmezden geldi.
Konya'da devlete bağlı Kuran kursundaki çocuk istismarında konuyu soruşturmakla görevlendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişleri de istismarı görmezden geldi.

Konya'nın Karatay ilçesinde Nakşibendi tarikatına yakınlığı ile bilinen resmi Kuran kursunda, istismara uğrayan çocukların yaşananları kurs görevlilerine ve müftülüğe bildirmelerine karşın herhangi bir önlem alınmadığı, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yapılan şikâyetlerin ardından ancak bir yıl sonra soruşturmanın başlatılabildiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ter Ozan Çepni’nin haberine göre konu hakkında inceleme başlatan Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda ise çocukların yaşadığı istismar savcılığa bildirilirken skandal bir ifadeyle “çocuklar arası gayri ahlaki ilişkiler” olarak değerlendirildi.

Konya Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianameye göre, 2014 yılından itibaren Medine Kuran Kursu'na giden çocuklar, yatılı olarak hafızlık eğitimi almaya başladı. Hafta sonlarında ailelerin yanına giden çocuklar, 2015 yılının ağustos ayına kadar kaldıkları kursta çeşitli şekillerde ve kursun farklı alanlarında istismara uğradı. İddianameye göre çocuklar ve tanıklar yaşananları ilk olarak kursun nöbetçi hocası M.B'ye anlattı.

Edinilen bilgiye göre, kurs yönetiminin konuyu ciddiye almamasının ardından ilçe müftülüğüne şikâyetler iletildi. Oradan da sonuç alınamayınca çocuklar ve ailelerinin Bİ- MER üzerinden şikâyetlerini Başbakanlığa ilettiği öğrenildi. Şikâyetlerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Konya'da yaşananları araştırmak üzere müfettişler görevlendirdi. İnceleme sonuçlarını ihbar amacıyla savcılığa ileten Diyanet müfettişleri ise kursta yaşananlara ilişkin hazırladıkları üst yazıda “Medine Kuran Kursu'nda okuyan öğrenciler arasında gayri ahlaki ilişkiler” ifadeleriyle istismar değerlendirmesi yerine çocukları suçladı. Diyanet'in soruşturma başlatmasının ardından kurs yönetiminin ise çocukların el yazıları ile dilekçe alması da dikkat çekti. Ayrıca kurs yönetimi hakkında müfettişlikçe idari soruşturma başlatıldı.

KÖTÜLÜK YAPTILAR”

Kuran kursu yönetimi tarafından göz yumulan istismara ilişkin ayrıntılar ise savcılık tarafından hazırlanan iddianamede mağdur çocukların ifadeleri ile ortaya çıktı. İddianameye göre, 2003- 2004 doğumlu çocuklar Kuran kursunun sınıflarında, hoca odalarında, yemekhanede, yatakhanede ve hatta mescitte bile kendilerinden yaşça büyük 5 diğer öğrenci tarafından sabah saatlerinden gece uyuyana kadar farklı şekillerde istismara uğradıklarını anlattı. Çocuklar ifadelerinde, yatılı kursta kaldıkları süre boyunca tacize uğradıklarını, kıyafetlerinin çıkarılmaya çalışıldığını, gece uydukları yataklarına istismarcılar tarafından girildiğini, kendilerine dokunulduğunu, kıyafetlerinin çıkarıldığını, kendilerine sarkıntılıkta bulunulduğunu, zorla öpüldüklerini, istismarcıların kendilerine cinsel organlarını gösterdiğini, bağırmamaları için ağızlarının kapatıldığını ve istismara ilişkin diğer ayrıntıları anlattı. Bir çocuğun ifadesinde ise yaşadıklarını “kötülük yaptılar” diyerek anlatması yaşanılan travmanın boyutunu da gözler önüne serdi.

http://www.s ozcu.com.tr/2017/gundem/diyanet-kalkan-oldu-cocuklar-suclu-1708774/
 

ZeyMurEl

Hamdım, pişiyorum, yanmaya daha çok var...
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2015
4.656
14.579
“Medine Kuran Kursu'nda okuyan öğrenciler arasında gayri ahlaki ilişkiler”

Yazıklar olsun, yazıklar.. Hala bitmedi tarikat, cemaat sevdanız. Çocukların masumiyetini bile harcayacak kadar ne büyük sevgiymiş. Din değil bu, dinimizde yok bunlar anlayın. Cemaat, şeyh, tarikat yok yahu yok. O çocukların ahı, yaşadıkları katmer katmer çıksın tüm buna şahit olup görmezden gelenden.
 

Kova hatunu

✔ allergic To idiots
Pro Üye
4 Mayıs 2011
22.467
37.334
Yazıklar olsun...hepinizin iki yakası bir araya gelmesin
 

HanimKelesimiGetir

SüperAnneAnne
Pro Üye
20 Mart 2008
119.410
133.851
56
Devlete bağlı ama nakşibendi tarikatına yakınlığıyla biliniyor..
Ne ayak kardeşim..

Yine sümenaltı edildi tacizciler yazıklar olsun sizlere...
 

ema1

Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr
Pro Üye
10 Ağustos 2009
24.713
16.295
Ancak hasır altı edin gerçekleri ortaya çıkarmak cesaret ister , sizdede o yok
 

DepresifPolyanna

Ö♡S
Pro Üye
23 Ocak 2008
10.846
13.144
Büyük çocuklar küçük çocukları taciz ediyor. Rapora yazdıkları "Çocuklar arasi gayri ahlaki ilişkiler " Ne adalet ama. Yetmedi mi bu cemaatler artık.
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 930 gün geçti.

philly

Guru
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2010
4.278
14.459
Bu toplum sürekli cemaat- tarikat üretiyor ve ne hikmetse talipleri hiç azalmıyor bu tarikatlarun.
 

ema1

Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr
Pro Üye
10 Ağustos 2009
24.713
16.295
Fakir ve çok çocuklu aileler başlarından atmakta sakınca görmüyor çoğunluk zaten asgari ücretli , ne söylense kanıyorlar
Bu toplum sürekli cemaat- tarikat üretiyor ve ne hikmetse talipleri hiç azalmıyor bu tarikatlarun.
 

evlaefe

Guru
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
11 Mart 2013
9.502
12.964
Allah cezalarini versin bunu dine baglayanlarinda bu kotuluktur Kotulugun dini irki olmaz.Pislik sapiklar.Yapan ogrencilerinde bir an evvel cezalandirilmasi dilegimle Diyanetinde olayi daha net sorusturup daha ayrintili aciklamasi lazim.