Diyetisyen Sena Melek diyet hakkında sorularınızı cevaplıyor

diyetisyensenamelek

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2016
36
66
Arkadaşlar öncelikle merhaba,
Özel bir şirkette 5 yıldır diyetisyen olarak çalışıyorum. Gelen insanlara diyet listeleri, spor programları hazırlıyorum. 7 aylık hamileyim ve ücretsiz izne ayrıldım. Hamilelikten sonra da 1-2 yaşına kadar kadar çocuğumu büyütmek istiyorum. Bu arada da aralarda girip en azından doğuma kadar burada sorularınıza cevap vererek hem kendimi geliştireyim, hem de yıllardır okuduğum forum sitesine ve sürekli gebeliğimi de takip ettiğim siz değerli okurlara faydam dokunsun istedim.
Diyetler, egzersizler, zayıflama kürleri, hesaplamalar her türlü soruyu sorabilirsiniz. Çok fazla talebe çok hızlı cevap veremezsem kızmayın canlar :KK70: Malum sürekli bilgisayar başında değilim ve hamileyim :) idare edin beni biraz arada.

siftahı benden olsun iki haftadır oynamayan kiloya ne yapmalı... hem sporuma hem yediklerime müthiş dikkat etmeme rağmen... normal bir insan benim yediklerimi yese benim yaptığım sporu yapsa 20 kg ye düşer yeminle... bende tık yok :)))

siftahı benden olsun iki haftadır oynamayan kiloya ne yapmalı... hem sporuma hem yediklerime müthiş dikkat etmeme rağmen... normal bir insan benim yediklerimi yese benim yaptığım sporu yapsa 20 kg ye düşer yeminle... bende tık yok :)))

Merhaba canım,
Kilo verememenin bir çok sebebi olabilir.
Spor olarak neler yapıyorsun? Öğünlerin nasıl? Ara öğün tüketiyor musun? Boy ve kilon kaç? Bu soruları cevaplarsan daha net cevaplar verebilirim.

Merhaba canım,
Kilo verememenin bir çok sebebi olabilir.
Spor olarak neler yapıyorsun? Öğünlerin nasıl? Ara öğün tüketiyor musun? Boy ve kilon kaç? Bu soruları cevaplarsan daha net cevaplar verebilirim.

76 ile başladım en çok 78 falan oldum.... yıllardır 70 in altını görmemiştim...

boy 1,58 kilom 67,7 ....ara öğün yapmıyorum karataya uygun beslenmeye çalışıyorum meyve yersem sabah öğünümde bir adet yiyiyorum gün içinde yemiyorum.....

menüm sabah yumurta peynir zeytin klasik kahvaltı
öğlen sebze veya müsli tarzı

akşam yoğurt veya salata

spor leslie yapıyorum 4 mil
bisiklet
şimdi bi de trambolin ekledim
bacak hareketleri
mekik vs vs evde yapılabilecek şeylerin hepsinden yapmaya çalışıyorum.....

76 ile başladım en çok 78 falan oldum.... yıllardır 70 in altını görmemiştim...

boy 1,58 kilom 67,7 ....ara öğün yapmıyorum karataya uygun beslenmeye çalışıyorum meyve yersem sabah öğünümde bir adet yiyiyorum gün içinde yemiyorum.....

menüm sabah yumurta peynir zeytin klasik kahvaltı
öğlen sebze veya müsli tarzı

akşam yoğurt veya salata

spor leslie yapıyorum 4 mil
bisiklet
şimdi bi de trambolin ekledim
bacak hareketleri
mekik vs vs evde yapılabilecek şeylerin hepsinden yapmaya çalışıyorum.....

Canım tekrar merhaba,
Öncelikle sıvı tüketiminin eksik olabilir. Günde en az 3 litre su tüketmeni tavsiye ederim, zaten yaptığına eminim.
Yediğin öğünler muhteşem, gerçekten ideal bir menü görüyorum. Bunlara herhangi bir ek yapmayacağım o yüzden.
Spor konusuna gelince ise sporların güzel fakat düzenli ve programlı yaptığına emin ol. Örnek vermek gerekirse 20 dakika bisikletten sonra leslie 4 mil, sonrasında ise onbeşer mekikten 3 tekrar yapabilirsin. Mekik sayısını ve bisiklet süresini ise zamanla artırarak gidebilirsin. Mesela 2 hafta sonra mekiği 20x4'e çıkar.
İnsülin direnci de oluşmuş olabilir. Bu direnci kırmak için bir çok yol mevcuttur. Burada kısa ve öz açıklamış okuyabilirsin.
http://kadinderki.com/leptin-insulin-direncini-kirmak.html
Üzülme arada vücut direnir sonra bir anda tekrar zayıflamaya başlarsın. Önemli olan böyle dönemlerde sabırlı olabilmektir.

Benimde bir sorum var
Ben 11 ayda 46 kilo verdim..
Vücutta bazı eksiklikler yarattıysa bu hızlı kilo verme diye ufak ufak endişem var.
Hangi tahlilleri yaptırıp içimi rahatlatabilirim.
Çünkü dr kontrolunde vermedim kilomu.

Benimde bir sorum var
Ben 11 ayda 46 kilo verdim..
Vücutta bazı eksiklikler yarattıysa bu hızlı kilo verme diye ufak ufak endişem var.
Hangi tahlilleri yaptırıp içimi rahatlatabilirim.
Çünkü dr kontrolunde vermedim kilomu.

Öncelikle 11 ayda 46 kilo vermek her yiğidin harcı değildir tebrik ederim :)
Kilolarınızı hangi diyetle verdiğiniz önemli bu konuda bilgi verirseniz daha net olabilirim.
Bu kadar kiloyu vermek vücutta sıkıntılar yaşatabilir bu yüzden en kısa sürede bir hastaneye gidip kan, idrar ve hormon testi uygulatmanızı tavsiye ederim. Kolestrol düzeyiniz, şeker düzeyiniz, hormonal seviyeler kontrol edilmelidir, bunun sonucunda bir sıkıntı görülmezse zaten hayatınıza normal biçimde devam edin. Ama devam ederken yine yediğinize içtiğinize dikkat edin ve spor yapmaya devam edin. Aksi taktirde hızlı kilo verme, hızlı kilo alma olarak size geri dönebilir.
Eğer bir sıkıntı çıkarsa hem doktorunuza hem de bana danışabilirsiniz.
Sağlıklı bir yaşam dilerim :KK70:

Öncelikle 11 ayda 46 kilo vermek her yiğidin harcı değildir tebrik ederim :)
Kilolarınızı hangi diyetle verdiğiniz önemli bu konuda bilgi verirseniz daha net olabilirim.
Bu kadar kiloyu vermek vücutta sıkıntılar yaşatabilir bu yüzden en kısa sürede bir hastaneye gidip kan, idrar ve hormon testi uygulatmanızı tavsiye ederim. Kolestrol düzeyiniz, şeker düzeyiniz, hormonal seviyeler kontrol edilmelidir, bunun sonucunda bir sıkıntı görülmezse zaten hayatınıza normal biçimde devam edin. Ama devam ederken yine yediğinize içtiğinize dikkat edin ve spor yapmaya devam edin. Aksi taktirde hızlı kilo verme, hızlı kilo alma olarak size geri dönebilir.
Eğer bir sıkıntı çıkarsa hem doktorunuza hem de bana danışabilirsiniz.
Sağlıklı bir yaşam dilerim :KK70:
Teşekkür ederim..
Ben her şeyi yedim valla pasta baklava bile..
Ama hep kahvaltıda yedim karbonhidrtlı şeyleri
Diger ögünleri sebze yoğurt yada protein sebze olarak yedim.
Suyu 3den az içmedim ve her gün 1,5 saat yürüdüm.
Tahlillerde şekerim 66 çıktı sadece ve tansiyonum sık sık düşüyor geçen hafta 8e 5 çıktı..
Ama genel olarak bir sağlık sıkıntısı hissetmiyorum yinede gitmelimiyim dr a...
Ne dersiniz?

Teşekkür ederim..
Ben her şeyi yedim valla pasta baklava bile..
Ama hep kahvaltıda yedim karbonhidrtlı şeyleri
Diger ögünleri sebze yoğurt yada protein sebze olarak yedim.
Suyu 3den az içmedim ve her gün 1,5 saat yürüdüm.
Tahlillerde şekerim 66 çıktı sadece ve tansiyonum sık sık düşüyor geçen hafta 8e 5 çıktı..
Ama genel olarak bir sağlık sıkıntısı hissetmiyorum yinede gitmelimiyim dr a...
Ne dersiniz?

Tansiyonunuzun normal seviyeye dönmesi zaman alabilir bu kadar hızlı kilo vermeden sonra.
Aslında genel olarak birşey yokmuş gibi görünse de siz bu konuyu yine de ihmal etmeyin. Hormonlarınıza dair birşey hissedemezsiniz kolay kolay. Bu yüzden siz yine de bir doktora görünün ve dediğim gibi doktora kısa sürede kilo verdiğinizden, nasıl verdiğinizden de doktora bahsederseniz doğru tahlilleri isteyecektir. Dediğim gibi sporu sakın bırakmayın :)

Tansiyonunuzun normal seviyeye dönmesi zaman alabilir bu kadar hızlı kilo vermeden sonra.
Aslında genel olarak birşey yokmuş gibi görünse de siz bu konuyu yine de ihmal etmeyin. Hormonlarınıza dair birşey hissedemezsiniz kolay kolay. Bu yüzden siz yine de bir doktora görünün ve dediğim gibi doktora kısa sürede kilo verdiğinizden, nasıl verdiğinizden de doktora bahsederseniz doğru tahlilleri isteyecektir. Dediğim gibi sporu sakın bırakmayın :)
Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler.
İhmal etmeyeceğim, endokrine gitmem gerek herhalde dimi?

merhaba
öncelikle rabbim bebeğinizi hayırlısı ile kucağınıza almayı nasip etsin. Bende 13 aydır bebek istiyorum ama olmuyor çok şükür eşim ve bende sıkıntı yok. Rabbim inşallah bizi de mutlu eder.Bende acaba kilomdan dolayımı diye diyete başladım
ben 29 yaşındayım oturarak çalışıyorum
98 kiloydum 1 aydır diyet yapıyorum 92 kiloya düştüm
spor yapamıyorum vaktim olmuyor sabah 7:30 da evden çıkıp akşam 8 de evde oluyorum
beslenme şeklim kahvaltı kepek ekmek arası 1 yumurta yapıp iş yerinde yiyorum
öğlen iş yerinde ne çıkarsa ama pilav ve makrna hariç
akşamda yoğurt çorba salata süt gibi şeylerle geçiştiriyorum
2 ara öğün yapıyorum leblebi yada badem yiyorum
yaklaşık 4 litre su tüketiyorum
uzun oldu kusura bakmayın benim için ilave ne önerirsiniz

merhaba
öncelikle rabbim bebeğinizi hayırlısı ile kucağınıza almayı nasip etsin. Bende 13 aydır bebek istiyorum ama olmuyor çok şükür eşim ve bende sıkıntı yok. Rabbim inşallah bizi de mutlu eder.Bende acaba kilomdan dolayımı diye diyete başladım
ben 29 yaşındayım oturarak çalışıyorum
98 kiloydum 1 aydır diyet yapıyorum 92 kiloya düştüm
spor yapamıyorum vaktim olmuyor sabah 7:30 da evden çıkıp akşam 8 de evde oluyorum
beslenme şeklim kahvaltı kepek ekmek arası 1 yumurta yapıp iş yerinde yiyorum
öğlen iş yerinde ne çıkarsa ama pilav ve makrna hariç
akşamda yoğurt çorba salata süt gibi şeylerle geçiştiriyorum
2 ara öğün yapıyorum leblebi yada badem yiyorum
yaklaşık 4 litre su tüketiyorum
uzun oldu kusura bakmayın benim için ilave ne önerirsiniz

Canım öncelikle güzel dileklerin için çok teşekkür ederim.
Öncelikle ara öğünlerden kurtuluyoruz, ara öğün insülin-leptin direnci oluşturarak kilo vermeniz yönünde size zarar verecektir. Eğer acıkıyorsanız her acıktığınızda ara öğün yemek yerine limonlu su, yeşil çay gibi içeceklerle açlığını gidermeye çalışabilirsin. Öğlen yemeğinde proteinli gıdalar tüketebilirsin, örneğin yemekte doymadıysan yanında getirdiğin bir dilim peyniri ya da bademi üstüne yiyebilirsin ama ara öğünü kesinlikle bırak.
Pilav makarna ekmek gibi karbonhidratlı gıdalar tüketmemen güzel.
Sporu da spesifik düşünme canım. Örneğin işyerinde asansör kullanma, eve bir iki durak kala in ve yürü. Akşamları spor yapabilmek için evinize bir bisiklet ya da eliptik bisiklet alarak dizi izlerken bile spor yapabilirsin.
Su tüketimin mükemmel kesinlikle bırakma, çayı kahveyi şekersiz içmemenden bahsetmiyorum bile.
Hamilelik konusuna yardımcı olur mu bilemem kilo konusu. benim uzmanlık alanım olmadığı için cevap vermem doğru olmaz.
Gebelik ile ilgili yazı okumak istersen bu yazıyı okuyabilirsin belki faydası olur.
İnşallah hayırlısıyla Allahım size de bir bebek nasip eder.

merhaba canım tebrik ederim bebeşin için benimde iki yasında bir kızım var.
Ben 3 ayda yaklaşık 9-10 kg verdim diyetisyen kontrolünde ancak size sorum şu ki. Diyetisyenim şu an spor yapmamamı söyledi ancak koruma evresinde spor yapılır diye yönlendirdi.Bu 9-10 kg mı sporsuz bir şekilde verdim ancak ben son bir buçuk haftadır bantta yürüyüşlere başladım. Spor kilo vermeyi geciktirir mi yani yağı kasa mı çevirir.
Teşekkürler şimdiden

Canım öncelikle güzel dileklerin için çok teşekkür ederim.
Öncelikle ara öğünlerden kurtuluyoruz, ara öğün insülin-leptin direnci oluşturarak kilo vermeniz yönünde size zarar verecektir. Eğer acıkıyorsanız her acıktığınızda ara öğün yemek yerine limonlu su, yeşil çay gibi içeceklerle açlığını gidermeye çalışabilirsin. Öğlen yemeğinde proteinli gıdalar tüketebilirsin, örneğin yemekte doymadıysan yanında getirdiğin bir dilim peyniri ya da bademi üstüne yiyebilirsin ama ara öğünü kesinlikle bırak.
Pilav makarna ekmek gibi karbonhidratlı gıdalar tüketmemen güzel.
Sporu da spesifik düşünme canım. Örneğin işyerinde asansör kullanma, eve bir iki durak kala in ve yürü. Akşamları spor yapabilmek için evinize bir bisiklet ya da eliptik bisiklet alarak dizi izlerken bile spor yapabilirsin.
Su tüketimin mükemmel kesinlikle bırakma, çayı kahveyi şekersiz içmemenden bahsetmiyorum bile.
Hamilelik konusuna yardımcı olur mu bilemem kilo konusu. benim uzmanlık alanım olmadığı için cevap vermem doğru olmaz.
Gebelik ile ilgili yazı okumak istersen bu yazıyı okuyabilirsin belki faydası olur.
İnşallah hayırlısıyla Allahım size de bir bebek nasip eder.

valla sizi gönülden tebrik ederim. ne kadar güzel ve ince bir düşünce tarzı. eminim çok güzel dualar alıyorsundur. bu dünyada hala sizin gibi yüce gönüllü insanların olduğunu bilmek gerçekten göz yaşartıcı. Alla bebeginizi saglıkla kucagınıza alıp mutlu yaşamayı nasip etsin. kolay gelsin

merhaba canım tebrik ederim bebeşin için benimde iki yasında bir kızım var.
Ben 3 ayda yaklaşık 9-10 kg verdim diyetisyen kontrolünde ancak size sorum şu ki. Diyetisyenim şu an spor yapmamamı söyledi ancak koruma evresinde spor yapılır diye yönlendirdi.Bu 9-10 kg mı sporsuz bir şekilde verdim ancak ben son bir buçuk haftadır bantta yürüyüşlere başladım. Spor kilo vermeyi geciktirir mi yani yağı kasa mı çevirir.
Teşekkürler şimdiden

Merhaba canım,
Kilo verme hedefin çok fazlaysa spor yapmadan kilo verme önerileri veren diyetisyenler de mevcuttur. Bu da bir tarzdır.
Fakat ben kesinlikle dukan diyetinde sporsuz bir başlangıç önermiyorum, özellikle atak ve seyir gibi protein ağırlıklı evrelerde. Ama eğer diyetisyeniniz hafif şekilde beslenme önerdiyse diyet listesinde bunu yapmakta da bir sakınca görmüyorum.
Genel olarak sporsuz dukanın zararlarını buradan okuyabilirsin. (Dukan diyeti zararları)
Spor kilo vermenin dengeli bir şekilde olmasına, vücudun dengeli bir şekilde erimesine yardımcı olur. sarkmaları, çatlakları engeller.
İyi zayıflamalar canım :KK70:
bebişi de yanaklarından ısır :KK70:

Merhaba canım,
Kilo verme hedefin çok fazlaysa spor yapmadan kilo verme önerileri veren diyetisyenler de mevcuttur. Bu da bir tarzdır.
Fakat ben kesinlikle dukan diyetinde sporsuz bir başlangıç önermiyorum, özellikle atak ve seyir gibi protein ağırlıklı evrelerde. Ama eğer diyetisyeniniz hafif şekilde beslenme önerdiyse diyet listesinde bunu yapmakta da bir sakınca görmüyorum.
Genel olarak sporsuz dukanın zararlarını buradan okuyabilirsin. (Dukan diyeti zararları)
Spor kilo vermenin dengeli bir şekilde olmasına, vücudun dengeli bir şekilde erimesine yardımcı olur. sarkmaları, çatlakları engeller.
İyi zayıflamalar canım :KK70:
bebişi de yanaklarından ısır :KK70:
teşekkürler canım vermiş olduğun cevap için.
Isırırım canım bebişi de :))

Merhaba, sizin gibi profesyonel beslenme uzmanını burda görmek çok güzel.:KK54: Allah sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin inşallah.:emir_bebek:

Ben yıllardır dengeli beslenmeye gayret ediyorum. Kilomu normal düzeylerde tutmaya çalışıyorum. 3ana+3 ara öğün. Ara öğünlerde 4 porsiyon meyve yiyorum. Bunun 3 porsiyonunu kuru meyve olarak tercih ediyorum.

1 aydan fazla bir zaman önce de sigarayı bıraktım. İlk günler kendime yeme izini verdim. 2 kg. aldım sonra dur dedim :stop:ve normal beslenme şeklime döndüm. Sabah spor (tempolu yürüyüş, koşu) yapıyordum zaten, akşam da yapmaya başladım. Kiloyu verdim tekrar aldım vs. direnmeye çalışıyorum almamak için ama zorlanıyorum. Bu aralar akşam sporunu bıraktım yorucu oluyor diye.

Yeme içme konusunda gündüz iyiyim ama akşamdan sonra ara öğün olarak bir parça peynir ve bir avuç beyaz leblebi yediğim halde ilerleyen saatlerde kurt gibi acıkıyorum. Bir şeyler atıştırmasam uyuyamıyorum.:KK69:Kilo almak benim için kabus gibi. Bu yüzden yıllardır sigarayı bırakıp bırakıp başladım. Bu sefer geriye dönmek istemiyorum artık.

Nasıl bir çözüm önerirsiniz? Uzun oldu kusura bakmayın. Teşekkürler.:KK52:

Son düzenleme:
valla sizi gönülden tebrik ederim. ne kadar güzel ve ince bir düşünce tarzı. eminim çok güzel dualar alıyorsundur. bu dünyada hala sizin gibi yüce gönüllü insanların olduğunu bilmek gerçekten göz yaşartıcı. Alla bebeginizi saglıkla kucagınıza alıp mutlu yaşamayı nasip etsin. kolay gelsin

Valla evde boş boş oturmaktansa insanlara yardımcı olma fikri çok hoşuma gitti. İnşallah yardımcı olabilirim. Siz de çok incesiniz, çok teşekkür ederim. Sağolun Allah razı olsun.

X