Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Dizim çıtlıyor, ağrı yok, sebebi nedir?

Kimmik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2013
2.227
3.032
Merhaba. Öncelikle biraz babaannemin bacak ağrılarından bahsetmek istiyorum izninizle.
Babaannem 80 yaşın üstünde biri ve çoğu yaşlı gibi bacak ağrılarından muzdarip. Denemedik şey kalmadı desem yeridir.
● Ilk basta 70li yaşların başında fizik tedavi oldu ama faydası olmadı.
●Dizinden türlü türlü kortizonlu iğneler oldu faydası olmadı.
Konu komsudan ne duyduysa yaptı.
●Kimisi siyah kuru uzumlerin cekirdeklerini havanda döv, bacagina koy, strecle sar, gece onunla uyu dedi, o hemen hevesle yaptı. Hem de buna neredeyse bir yıl devam etti. Ama tek sonuç ara ara yatağından çıkan karıncalar oldu.
●Çeşitli yeşil çayların faydası oldugunu duydu radyolarda, hemen sipariş verdirtti, bir ebegumeci çayı. Tarifte anlatildigi uzere, cayin yarisini icti, diğer yarisiyla bacagina banyo yaptirtti her akşam. Ama sonuç ebegumeci bitkisinden kaynakli tansiyonunda sıkıntı yaşadı.
●Neredeyse hergün Voltaren, Bengay, Umre'den getirilen Baltazar adinda naneli yakici bir ilaci karıştırdı sürdü. Anlik faydalardan başka bir işe yaramadı.
●Avustralya'dan, Amerika'dan çeşitli cesitli ilaclar getirdi. Fadydasi olmadi.

Allah biliiiir benim unuttugum daha nice yöntem. Hiçbiri işe yaramadı. Ama yine de onca hayat tecrübesine rağmen, bir umut besliyor içinde, sanki koştuğu günleri özlüyor...

Eveeet, iste böyle... Şimdi gelelim bana. Son zamanlarda farkettigim kadariyla iki bacagimi da büküp yere cöktüğüm esnada sadece sol dizimden gelen bir çıtlama sesi işitiyorum. Kimisi buna gofret sesi diyor, kimisi kuru yaprağın ezilme sesi, kimisi de posetin hışırtı sesi. Aslında bir ağrım yok çok şükür. Ama yanımda babaannem gibi bir örnek varken, ne ile karsilasacagimi kestiremiyorum açıkçası. Acaba çok ciddi bir sorun mudur bu, endişe etmeli miyim? Romatizmal midir, ortopedi ile mi alakalıdır, ya da fizik tedavi? Ne yapmalıyım? Ne doktoruna gitmeliyim? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
X