Doğan Kardeş Dergisi

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.785
60
1939 yılında, on yaşındaki bir çocuk, Türkiye’den İsviçre’de Alp dağlarının eteğinde kurulu küçük bir kasabadaki uluslararası özel bir okula yatılı eğitim için gönderildi.
Okulun bir piknik gezisi esnasında öğrencilerin üzerine çığ düştü.
Tam 28 öğrenci hayatını kaybetti.
Bu çocuklardan ikisinin cesetleri hiç bir zaman bulunamadı; Türkiye’den gönderilen o çocuk ile İsviçre’li Dapio’nun.
Baba, on yaşındaki küçük oğlunu, eğitime yurt dışına gönderdiği için 1991'deki son nefesine kadar kendini hiç affetmedi.
Çığ altında kalan ve bugüne kadar bulunamayan oğlu için İsviçre’deki Films kasabasında olayın geçtiği yere ellerini Alp'lere doğru uzatmış bir çocuk heykeli yaptırdı.
Beyoğlu’nda aldığı apartmana oğlunun adını verdi; Doğan Apartmanı.
Ölen oğlunun hatırasına, Türkiye’de 3 kuşak boyunca ilgi ile okunacak bir çocuk dergisi yayınlattı; Doğan Kardeş.
Çünkü 1939 yılında çığ altında kalan ve hala bulunamayan, fotoğrafta da gördüğünüz 10 yaşındaki bu güzel yüzlü çocuğun adı “Doğan” idi.
Bu acılı ve pişman baba ise Yapı Kredi Bankasının kurucusu Kazım Taşkent’ti.
1945-1993 arasında aralıklar ile yayınlanmış DOĞAN KARDEŞ, Suna Kan, İdil Biret, Müjdat Gezen dahil, yüz binlerce çocuğun eğitimine ve sosyalleşmesine ciddi değer katan bir çocuk dergisiydi.
Bırakın cep telefonunu, interneti, televizyonun, radyonun dahi olmadığı yıllar..
Gençler bilmezler ancak bizim nesil Doğan Kardeş Dergisini iyi bilir. Öyküsünü bilmiyordum, dün öğrendim, içim acıdı.
Ve aşağıdaki dizeleri yazmak geldi içimden:
Bir gün yolunuz Alp'lere düşerse eğer,
Eğilip yerdeki bir kır çiçeğini koklayın.
Ama koparmayın.
Sonra gök yüzüne bakın,
Belki ufacık bir gülüş geçer bulutların üzerinden,
Doğan çocuğun gülüşü gibi.
Alıntı

Face den sümerbank mensupları nın sayfasından aldım:)

X