Doğum kanalına girmeyen bebeğin başı yukarda olanlar okusun lütfen

aydede22

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2015
1
3
43
merhaba arkadaşlar bende bebek başı inmedi diye googlede sürekli yazı okudum buradada okudum. bizim bebişimizin hikayesini anlatmak istiyorum. LÜTFEN OKUYUN TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞTIK

bebeğimiz gayet sağlıklı suyuda oldukça boldu. kontrollerde bir sıkıntı çıkmadı şükür.doğum vaktide yaklaşıyordu. 9 ay dolmuştu 6 gün geçikme oldu. (10 güne kadar süre tanıyorlar ). doktor bize cuma gününe gel suni sancı ile deniyeceklerini söyledi.bebek kafası yukarda olduğıu için sezeryan olasılığı yüksek olduğunu düşünüyordum ben. perşembe gecesi sabaha karşı akıntısı oldu .(1hafta önce de ufak s ızıntısı oldu doktara gittik bebek mesaneye baskı yaptığı için idrar olabilir dedi) bizde yine idrar olduğunu düşündük. ve akşam saat 7 den sonra sancıları oluşmaya başladı. 10-15 dk bir sancı giriyordu.O akşam doktora gittik ve doktor Doğum başlangııc ve 2 cm açılma olduğunu söyledi. Çok sevindik. doğum başlangıcı olduğu için çünkü bir gün sonra sezeryan olma ihtimali vardı.

seçeceğiniz doktor çok önemli. normal doğum yapılması için elinden geleni yapan doktor ile kontrollerinizi yaptırırsanız sizin için en iyisi. biz o gece yattığımızda suni sancı verebilirledi. hastane doktorumuzla görüştü ve suni sancı vermeyin gebemize dedi.(bunu herdoktor demez) artık günümüzde doktorlar sezeryana alıp 15 dk da bitirip çıkıyorlar. allah vicdanı kuvvetli doktorlara nasip etsin

Biz o gece yattık normal kendi sancılar 10 dk bir geliyordu 5 dk aralıklarla devam ediyordu ertesi gün de devam etti doktor kontrollere geliyordu 3 cm olduğunu söyledi bir gece daha kaldık hastane tabi bu esnada ne ben uyuyabildim. ne annesi nede eşim. eşim sancılarından dolayı 5 dk uyuyor horluyor 5 dk sonra kalkıyordu. bende başında bekliyorum nst cihazında sancıları görüyordum ve sancıları yükselişe geçince uykusundan kalkıp 20 sn süren sancıyı çekiyordu. bende destek oluyordum heryerine ovalıyordum.kendisini sıkmaması gerekiyordu. bunu kimse anlatmadı doğal olarak eşimde kendi ağrısından dolayı sıkıyordu. sonra ebe gelip kontrolde dediki bebeğin kafasında ufak bir şişlik olmuş ıkınma dediler.(şişikler önemli değil 1 hafta içinde geçer merak etmeyin) sancılarınızda kasıklarınızı sıkmayın rahat bırakın dayanmaya çalışın. bacaklarını kollarını dırmadan masaj yapıyorduk. kıyamam eşime biraz sancı çekti. sancı çekerken bir ara dediki sezeryan olayım kurtulayım dedi. manevi desteğimizle sabretti.

Cuma günü sabaha kadar nst de bebek sürekli harektliydi. ve sabah 8 den sonra bebeğin hareketleri durdu. kontrole gelen ebe bebeğin durumu iyi görünmüyor dedi bebek sabit kalmış dedi hiç kıpırdamıyor ama kalp atışları mevcut bişey sendromu dediler tam hatırlamıyorum bizim morel düştü. ama biz duamızı hiç bırakmadık bizim bebeğimiz 9 ay boyunca karnında o kadar hareketliydiki. doktor bile çok hareketli maşşallah diyordu. son gün hareketsiz kalınca bende içimden üzüldüm ama belli etmiyordum. annesi 3 gün uykusuz 2 gün yemek yemedi. 5 cm açılma olmuştu. 9cm de doğumhaneye alıyorlar .
sancılar esnasında eşim yürütmeye çalıştık tabi zor oldu açıkcası 3 dk bir sancı girince ayakta kitliyordu resmen yürütemiyorduk sancılardan ama açılması için yürüyüş gerekliydi. sabah 6 dan saat öğlen 2 buçuğa kadar hareketsiz kaldı bebek . anneside bitkin düştü bebekte .açıkcası içimden umudumu kesiyordum bende bekledikçe çaresiz hissediyordum kendimi.. ve saat 2 buçuktan sonra olan oldu.

bebek artık annesine yardımcı olmak için başladı son çırpınışlarına tekmeledikçe nst cihazınca hareketler yükseldi annesine bak cihazdaki hareketleri düzeldi morelini bozma herşey yokuna girecek merak etme diye ona destek oluyordum. ve inanın bebek kendi kendini doğum kanalına ittirdi. ve eşim kasıklarım şişmeye başladı dedi. o sırada meğersem bebek tekmelerle kendini doğum kanalına soktu ve açılma 8-9 cm olmuş doğum kanalına giren bebeğin kalp atışları çok yavaşladı ben o panikle ebe hemşireyi çağırdım kontrol etti ve hemen doğumhaneye aldılar. hazırlık yaptılar 5 dk sonra doktoru geldi . ben de kapıda bekliyordum doktor ıkın ıkın diye bağırdı sonra bir anda sessizlik oldu bir şaplak sesi geldi bebek ağlayınca bende sevinçten havaya uçtum doktor kapıdan çıktı ve tebrik etti.10 dk için de doğum gerçekleşti.

hikayemiz bundan ibaret .

eşime besmele çekmesi için çok söylüyordum. zaten farkındaysanız besmelenin içinde rahim kelimesi geçiyor ne kadar mükemmel bir şey olduğu açıkca belli. anneme kuran okumasını annemde kuran okuyan kişilere eşim için kuran okumasunı söyledi . HERŞEY DUA ÜSTÜNE KURULU

*bebeğinizin kafası yukarda doğum kanalına girmeedi diye üzülmeyin. bu girmiyeceği anlamına gelmez son güne kadar sabredin...,,
*Farkındaysanız normal doğum yapan sayısı etrafınızda çok az. normal doğum yapan kişi doğumdan önce acısını çeker . sezeryan ise doğumdan sonra acı çeker ve daha uzun süre çeker. tabi şimdi şöyle bişey var siz herşeyi yaptınız ama bebekte gerekli şeyler olmadı ve doğum gerçekleşecek durumda değilse sezeryan olması tabikide çok normal. normal için hiç bir engeleniz yoksa çektiklerinize biraz dayanın. sonucu daha güzel olacak ...
* Seçtiğiniz doktor normal doğum yapmanız için ısrarlı ve kolaya kaçmayan bir doktora denk gelmeniz

Umarım bu yazıyı okuyan gebe hanımlara umut yazısı olur umudunuzu kaybetmeyin dua nızı besmelenizi eksik etmeyin

X