dogum sancilarinizi nasil hafifleteceyinizi biliyormusunuz

aysima81

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Aralık 2007
1.009
16
42
AĞRILAR:KK70:oğum sancıları bel ve kasık ağrısı gibi başlayabilir.Düzenli aralıklarla gelir. Sancıların kaç dakikada bir geldiğine dikkat edin. Sancılar çok sık gelmedikçe . hastaneye gitmeniz gerekmez. Ağrılar başladığında dinlenerek dolaşmak , ılık bir banyo yapmak iyi gelecektir. Sancılar 5 dakikada bir gelmedikçe evden ayrılmazsanız daha iyi olur.

Doğum başlarken paniğe kapılmamalısınız. Sancılar sizi çok huzursuz edebilir. Kendinizi yatıştırmaya çalışmalısınız. Doğumun ilk evresinde rahim kasları kasılarak genişler .bebeğin yolu açılmış olur. Genelde bu olay 10-12 saat alır.Bu süre içinde bazı rahatlatıcı duruşlarla azda olsa rahatlayabilirsiniz. Yatarken sırtüstü değil yan yatmalısınız. Duvar ya da masadan destek alarak ayakta durabilir ya da diz üstü çökebilirsiniz. Sandalyeye ters oturarak arkalığına bir yastık koyup yaslanabilirsiniz. Dizlerinizi ayrık tutmalısınız.

Eşinizin size vereceği destek de sizi çok rahatlatacaktır. Sancıların başlangıcında ve sonunda burnunuzdan derin soluk alıp verin. Sancının en fazla olduğu zaman ağızdan daha hafif ve yüzeysel soluyun. dDkkatinizi sancıya değil, soluk alıp vermeye verin.

Rahim ağzı tam olarak açıldığında (10 CM ) doğum başlıyor demektir. Kasılmalar ve kendi ıkınmalarınızla bebeğinize kavuşacağınız an gelmiştir. Bu dönem genelde bir saat sürer. Sancı sırasında güçlü ve devemlı olarak ıkının. Sakin olmaya çalışın...

güzel yazmışında nasıl olacak çok merak ediyorum ilk bebeğim benim bakalım rabbim sağlıklı bebişler ve anneler ve kolay doğumlar nasip etsin herkese

güzel yazmışında nasıl olacak çok merak ediyorum ilk bebeğim benim bakalım rabbim sağlıklı bebişler ve anneler ve kolay doğumlar nasip etsin herkese

insallah sag saglim dogurursun bebeyini bende bi yerden alinti aldim canim.benimde ikinci dogumum olucak subatin basinda bir yarar olur diye kaydettim buraya okuyanlara:sm_cool:

X