Doğum sonrası depresyon

canım yaa çözümlenmeyecek birşey yoktur şu dünyada yeter ki mantıklı olumlu düşünmeye çalış sen....herşeyden önce sana muhtaç bir yavrun var sütünle besleyememiş olabilirsin ama sevgin var ona yeter sevginle şefkatinle besle bebeğini....derdini paylaşmak istersen bizler buradayız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.....emin ol her insanın bunaldığı zamanlar olur hele hele ki doğumdan sonra.....şu an sen de bebeğin de eşin de yeni hayatınıza alışmaya çalışıyorsunuz....biraz sabır canım....

cevabın ve ilgin için sağol arkadaşım,ben daha açık anlatamadığım için durum biraz sıradan görünüyor biliyorum ama inan insan benim geldiğim noktaya kolay gelmiyor,yaşadığım anlık bir isyan ya da doğum sonrası sıkıntısı olsaydı keşke ama benim hiç öyle lükslerim olmadı, hamileliğim de kabus gibiydi,lohusalığım da,bebeğim çok zarar gördü bu olup bitenden, artık kaldıracak dayanacak gücüm kalmadı,bebeğim için yaşıyorum ama tükendim...

zamanla alıstık ve toparlandık. evet senin sorunun farklı doğum öncesinden baslamış ve hala sürüyor. üzerine birde yeni bebek eklenince dahada zor olmustur bence bir süre sabırla bekle evliliğin için elinden geleni yap bu cabalarını kocan görsün otur iice düşün sorununuzu boşanmaya bebeğinin babası olmadan büyütmeye değermi diye. yanıt evetse ve verdiğin süre sonunda hala kocan aynıysa yapacak tek sey var. bir bebeğe verilebilecek en ii sey mutlu bir yuva ve anna ve babayla büyüme sansı ama oyuva artık yuva değilse şefkat sevgi huzur bekleyen bir bebeği orda tutmanın anlamı yok. ama lütfen ii düşün çok çabala kendini eleştir biraz benimde hatam varmı diye bunlardan emin ol öyle kararlar al.

canım ilgin ve yorumların için teşekkürler,şansıma bugün hep meslektaşlarım el uzattı bana burda,evliliğim için elimden geleni yapıyorum aslında eşim de bi yere kadar çaba gösteriyor birbirimizi seviyoruz hala ama üçüncü şahıslardan kurtaramadık yakamızı,hergün bir tatsızlık yaşandı,hergün dayak yedik tabiri caizse ,eşim bize sahip çıkamadı,hamileliğim sinir krizleriyle geçti-bazen ben bazen eşim- bebeklerimden biri karnımda öldü,diğeri sorunlu doğdu,şu anda hala sıkıntılarımız devam ediyor ama ben sakat bıraktıkları çocuğuma mı ,soğuyan yuvama mı, bize sahip çıkamayan eşime mi yanayım bilmiyorum,açıkçası gücüm de kalmadı artık mücadeleye ama bebeğim çok küçük,zaten zarar gördü yeterince,delirmek üzereyim kısacası

aynı sorunları bende yaşadım ve yaşamayada devam ediyorum...
25 günlük anneyim...
çok büyük bir depresyon bu.
ne yapıcam nasıl atlatıcam bilemiyorum...
tek bildiğim iyi olmadığım...

senı cok ıyı anlıyorum canım merak etme zamanla gececek.bende dogumdan sonra daha yenı kendıme gelıyor gıbıyım.dogum yapalı 11 ay olmak uzere hemde.burda eslerın destegıde onemlı.benım esım ne yazıkkı pek destek olamadı bana bu konuda

şunu da söyleyeyim kazara hamile kaldığımı öğrendiğimde bu olup bitenlerden dolayı aldırmak istedim bebeğimi,zarar göreceğini biliyordum ama eşim izin vermedi aldırmama,aylarca yalvardım, herşey yoluna girsin yine olur bebeğimiz dedim,dinlemedi,sahip çıkacağına söz verdi ama yapamadı,iki bebek vardı karnımda ,3. aydaki arbededen sonra biri karnımda öldü,diğeri de hasbelkader tutundu bana ama her olaydan sonra acile yatarak,serumlarla,gözyaşlarıyla doğdu,meleğim sakat şu anda ama benim yaşama sebebim o,ona her baktığımda ölüyorum üzüntüden,öfkeden ama elimden birşey gelmiyor,eşimse beni sevdiğini ama bunlara sebep olanların benden ve bebeğimden daha değerli olduğunu , gerekirse onları seçeceğini söylüyor doğumdan beri, sanırım sakat bir bebek ağır geliyor ona,dün "sen de üzülüyorsun,boşanalım,yeniden evlenirsin,sağlıklı çocukların olur" dedim,cevap vermedi,bana yol göründü yani arkadaşlar,bu meleği tek başıma yaşattım,bundan sonra da tek başıma bakıcam anlaşılan, lütfen bizim için dua edin...

eşinle bosan yada boşanma sen bir annesin.sunu unutma bi bebek babası yanında olmadan eksik büyür ama anne olmazsa perişan olur.anneler güçlüdür sen içindeki gücü kesfet lütfen kalk ayağa bi silkin kendine gel hayatta artık sen diye bisey yok sen ve bebeğin var onun encok güçlü bi anneye ihtiyacı var.gerisi hikaye.toparlan lütfen.eşinle sorunun ne olur bilmem ama bebeğinin tadını cıkarmaya calış bu günler bir daha geri gelmez.çok cabuk büyüycekler yıllar sonra bebeğimin tadını çıkaramadım diyede üzülmek var işin içinde .ve lütfen sunu yapma bebeğine bakıp ona acıma daha ii şartlarda seni doğurmak isterdim mutlu bi yuvada büyümeni isterdim vs.. yapma bunu hangimiz bebeğimize mükemmeli verebi,liyoruz ki.kosullar ortam ne olursa olsun onun sadece sana ihtiyacı var.........

sağol arkadaşım, ağlayarak yazıyorum bunları ama çok mutlu ettin beni, hiç tanımadığın bir insandan bunları duymak bu desteği almak öyle güzel ki, belli ki sezgileri güçlü yüreği temiz bir insansın ne olur benim için daha doğrusu kızım için dua et...

şunu da söyleyeyim kazara hamile kaldığımı öğrendiğimde bu olup bitenlerden dolayı aldırmak istedim bebeğimi,zarar göreceğini biliyordum ama eşim izin vermedi aldırmama,aylarca yalvardım, herşey yoluna girsin yine olur bebeğimiz dedim,dinlemedi,sahip çıkacağına söz verdi ama yapamadı,iki bebek vardı karnımda ,3. aydaki arbededen sonra biri karnımda öldü,diğeri de hasbelkader tutundu bana ama her olaydan sonra acile yatarak,serumlarla,gözyaşlarıyla doğdu,meleğim sakat şu anda ama benim yaşama sebebim o,ona her baktığımda ölüyorum üzüntüden,öfkeden ama elimden birşey gelmiyor,eşimse beni sevdiğini ama bunlara sebep olanların benden ve bebeğimden daha değerli olduğunu , gerekirse onları seçeceğini söylüyor doğumdan beri, sanırım sakat bir bebek ağır geliyor ona,dün "sen de üzülüyorsun,boşanalım,yeniden evlenirsin,sağlıklı çocukların olur" dedim,cevap vermedi,bana yol göründü yani arkadaşlar,bu meleği tek başıma yaşattım,bundan sonra da tek başıma bakıcam anlaşılan, lütfen bizim için dua edin...

canım ya okuyunca cok canım sıkıldı.keske bızım elımızden bısey gelsede durumunu duzeltebılsek.umarım hersey ıyı olur senın ıcın.hayırlısı neyse onu yasarsın ınsallah.allah yardımcın olsun ama unutma bu gunlerde gececek ve sen dımdık ayakta kalacaksın.madem o bebısı dunyaya getırdın onun ıcın yasayacaksın.onun sensız bırakırsan kım bakar ona senın gıbı.bazen dusunurum bana bısey olsa canım olan annem ablam bıle bakarken benım gıbı olamaz sevemez.allah kımsenın yavrusunu annesız bırakmasın

inan durumuna bebegıne özelıkle çok üzüldüm dua edıcem sizin için kendını üzmemeye bak senın bı bebegın var onu yalnız sakın bırakma çok savunmasız babası adı birşey demicem çünkü onun boş bence her zaman kadınlar çok kuvvetlıdır bı türk erkegınden sen kendıne ve bebegını bakıcaksın buna hertürlü ınanıyorum allah büyüktür ve herzaman senın yanında olucak yaşamaktan korkma gecen bı fılm izlemıştım onuda anlatıyım kısaca orda adamın bı çocugu oluyor çok çirkin diger çokcuklardan çok farklı düşündüm şöyle ya benım çocugum böyle olsa ne yapardım yalnız mı bırakırdım yoksa bakarmıydım dıye asla bırakmazdım nede olsa o bir bebek farklıda olsa onun yasamaya ve sevgıye ıhtıyacı var sonuçta oda farklı dogmak ıstemezdı

inan durumuna bebegıne özelıkle çok üzüldüm dua edıcem sizin için kendını üzmemeye bak senın bı bebegın var onu yalnız sakın bırakma çok savunmasız babası adı birşey demicem çünkü onun boş bence her zaman kadınlar çok kuvvetlıdır bı türk erkegınden sen kendıne ve bebegını bakıcaksın buna hertürlü ınanıyorum allah büyüktür ve herzaman senın yanında olucak yaşamaktan korkma gecen bı fılm izlemıştım onuda anlatıyım kısaca orda adamın bı çocugu oluyor çok çirkin diger çokcuklardan çok farklı düşündüm şöyle ya benım çocugum böyle olsa ne yapardım yalnız mı bırakırdım yoksa bakarmıydım dıye asla bırakmazdım nede olsa o bir bebek farklıda olsa onun yasamaya ve sevgıye ıhtıyacı var sonuçta oda farklı dogmak ıstemezdı

canım saol yorumun için,haklısın onlar günahsız melekler,saçlarının teline zarar gelsin istemeyiz üstelik bütün yaşadıklarımdan sonra ben çok daha kötüsünü beklerken dünyalar güzeli ayağındaki kemik anomalisi dışında bir kusuru olmayan bir melek doğurdum,yürümeye başlayana kadar kimse farketmez bile,doktorlar da o yaşlarda ameliyatla düzeltilebileceğini söylediler, size komik gelebilir ama ben öyle şeyler yaşadım ki bu kadarına bile şükrediyorum,bebeğim sakat doğdu diye şükredilir mi? benim öfkem üzüntüm buna değil, hamileliğimde bana bunları yaşatanlara,sebep olanlara ve beni yalnız bırakan eşime yoksa dediğin gibi biz anayız taş da doğursak severiz,bırakmayız...

canım ya okuyunca cok canım sıkıldı.keske bızım elımızden bısey gelsede durumunu duzeltebılsek.umarım hersey ıyı olur senın ıcın.hayırlısı neyse onu yasarsın ınsallah.allah yardımcın olsun ama unutma bu gunlerde gececek ve sen dımdık ayakta kalacaksın.madem o bebısı dunyaya getırdın onun ıcın yasayacaksın.onun sensız bırakırsan kım bakar ona senın gıbı.bazen dusunurum bana bısey olsa canım olan annem ablam bıle bakarken benım gıbı olamaz sevemez.allah kımsenın yavrusunu annesız bırakmasın

canım saol yorumun ve desteğin için, kimsenin yapabileceği bişey yok artık, ben de dik durmaya çalışıyorum inan uzun süredir ilk kez burda döktüm içimi,annem ve dostlarım dışında kimsem yok ama artık onlara karşı bile ,üzülmesinler diye dirayetli durmaya çalışmaktan,herşey yolundaymış,güçlüymüşüm gibi davranmaktan,gülümsemekten yoruldum, iznimi uzatmadan işe geri döndüm,3 aylık bebeğimi bakıcıya bırakıp çalışıyorum,çünkü yeni bir hayat ve kızımın ameliyatı için paraya ihtiyacım var,bu evlilik çok uzamayacak,bittiğinde herşeye hazır olmalıyım,ailem de destek olur ,eşimle şimdiden yabancı gibiyiz zaten,boşanınca tek kuruşunu almak istemem,yalnız bişeye çok şaşırdım geçen gün,7 yıldır öğretmenim,5 yıllık evliyim,hep çalıştım bazen eşimden çok kazandığım bile oldu ama kenarda köşede üstüme kayıtlı saklı 5 kuruşum bile yok,bütün hesabı eşim yaptığı için umursamamışım,ne alsak fatura onun adına kesilmiş,altınlarımı hisselerimi bozdurup kredisini ödediğmiz arabamız bile onun üstüne ve benim şu an kapıya konsam otobüse binecek kadar bile param yokmuş kenarda! Ben mi çok salağım yoksa sizde de durum aynı mı?Öyleyse hemen bi hesap açın kendinize çünkü son anda farketmek çok acı oluyor...

canım sezgi değil ya o kafdar çok ki bu durumda olan insanlar sadece gözlem.ne zaman konusmak istersen bizler yanındayız anlatmak ta bi terapidir bilirsin.

canım saol yorumun ve desteğin için, kimsenin yapabileceği bişey yok artık, ben de dik durmaya çalışıyorum inan uzun süredir ilk kez burda döktüm içimi,annem ve dostlarım dışında kimsem yok ama artık onlara karşı bile ,üzülmesinler diye dirayetli durmaya çalışmaktan,herşey yolundaymış,güçlüymüşüm gibi davranmaktan,gülümsemekten yoruldum, iznimi uzatmadan işe geri döndüm,3 aylık bebeğimi bakıcıya bırakıp çalışıyorum,çünkü yeni bir hayat ve kızımın ameliyatı için paraya ihtiyacım var,bu evlilik çok uzamayacak,bittiğinde herşeye hazır olmalıyım,ailem de destek olur ,eşimle şimdiden yabancı gibiyiz zaten,boşanınca tek kuruşunu almak istemem,yalnız bişeye çok şaşırdım geçen gün,7 yıldır öğretmenim,5 yıllık evliyim,hep çalıştım bazen eşimden çok kazandığım bile oldu ama kenarda köşede üstüme kayıtlı saklı 5 kuruşum bile yok,bütün hesabı eşim yaptığı için umursamamışım,ne alsak fatura onun adına kesilmiş,altınlarımı hisselerimi bozdurup kredisini ödediğmiz arabamız bile onun üstüne ve benim şu an kapıya konsam otobüse binecek kadar bile param yokmuş kenarda! Ben mi çok salağım yoksa sizde de durum aynı mı?Öyleyse hemen bi hesap açın kendinize çünkü son anda farketmek çok acı oluyor...

canım benım bıldıgım evlılıkte edınılen mallar bosanma durumunda ıkıye bolunuyor kımın ustune olursa olsun.nıye kocandan tek kurus almıcakmıssın.o cocuk onunda aynı zamanda bakmak zorunda.neyse bunlar en son dusunulecek seyler.sen ıyı olda hersey ıyı olur

canım benım bıldıgım evlılıkte edınılen mallar bosanma durumunda ıkıye bolunuyor kımın ustune olursa olsun.nıye kocandan tek kurus almıcakmıssın.o cocuk onunda aynı zamanda bakmak zorunda.neyse bunlar en son dusunulecek seyler.sen ıyı olda hersey ıyı olur

kericim yasalar kağıt üzerinde öyle diyor ama iş pratiğe geldiğinde en azından ilk duruşmadan önce,yani mal tespiti,paylaşımından bile önce yeni bir hayat kurman gerekebilir,en azından ha deyince kullanabileceğin bir miktar naktin olmalı,kaldı ki o malların boşanmadan önce senden habersiz satılıp ortak hesapların boşaltılması durumunda hak iddia edemezsin,etsen de,dava açman, ispat etmen ,davayı kazanman,en az 2 yılını alır,bunları biliyordun da niye maaşına sahip çıkmadın diyceksin şimdi haklı olarak,valla ben de bilmiyorum,sevip güvenince kendini unutuyor insan demek ki,anne olmasaydım yine akıllanmazdım da şimdi kızım olunca iş değişti,bi de aileme güvendim herhalde biraz,durumları iyi ,çoook sıkışırsam yüzümü eğip yardımlarını isterim ama ona bile gerek kalmayacak inşallah,tek maaş tek çocuk biraz da birikim yapabilirsem ben altından kalkarım,yeter ki kızım mutlu olsun artık...

ben ınanıyorum sana canım kendıne ve bebişine çok iyi bakıcak vede çok mutlu olucaksın vede arkadasların dedıgı gıbı sıkılınca konuşmak ıstedıgın zaman yaz buraya ben yazılarının takipcisiyim:enbuyukkk: hayat sanada gülecek sabırlı ol sadece

kericim yasalar kağıt üzerinde öyle diyor ama iş pratiğe geldiğinde en azından ilk duruşmadan önce,yani mal tespiti,paylaşımından bile önce yeni bir hayat kurman gerekebilir,en azından ha deyince kullanabileceğin bir miktar naktin olmalı,kaldı ki o malların boşanmadan önce senden habersiz satılıp ortak hesapların boşaltılması durumunda hak iddia edemezsin,etsen de,dava açman, ispat etmen ,davayı kazanman,en az 2 yılını alır,bunları biliyordun da niye maaşına sahip çıkmadın diyceksin şimdi haklı olarak,valla ben de bilmiyorum,sevip güvenince kendini unutuyor insan demek ki,anne olmasaydım yine akıllanmazdım da şimdi kızım olunca iş değişti,bi de aileme güvendim herhalde biraz,durumları iyi ,çoook sıkışırsam yüzümü eğip yardımlarını isterim ama ona bile gerek kalmayacak inşallah,tek maaş tek çocuk biraz da birikim yapabilirsem ben altından kalkarım,yeter ki kızım mutlu olsun artık...

hıc oyle demıcem arkadasım ınsan kor asık olabılıyor hele bız kadınlar hemen ınanıyoruz.sen oncekılerı bosver artık.bundan sonrası onemlı bebegın ve senın ıcın.ıyı olacagına ınan bak goreceksın sans senın yanında olacak sevgıler

pirayecim daha iyisin sanki kafanda bişeyler azda olsa netleşiyor sanırım.allaha emenet ol.

pirayecim daha iyisin sanki kafanda bişeyler azda olsa netleşiyor sanırım.allaha emenet ol.[/QUOTE

sene,keri ve system arkadaşlarım, sizi hiç tanımasam da burdan verdiğiniz destek için teşekkür ederim,öfkemi ve üzüntümü yenemeyeceğim belki ama anlatarak kafamı biraz daha topladım,en azından önümüzdeki birkaç yıl içinde daha kötüsüne hazırlıklı olmam gerektiğini biliyorum,,umarım bundan sonra güzel haberlerde rastlaşırız,hoşçakalın

pirayecim inşallah yeni hayatın senin ve küçük meleğin için çok daha hayırlı olur ...ne kadar güzel kızının durumunun amelitatla düzelecek olması....hamilelğimde yaşadığım arbede demişsin eşinden şiddet mi gördün canım yaa hamileyken...

X