Doğum yardımı başvuruları / Doğum yardımı Dilekçe Örneği

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Çocuklu ailelere yönelik "doğum yardımı" uygulaması bugün hayata geçti.
434918.jpg

Uygulama kapsamında, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında çocuk sahibi olan Türk vatandaşlarına doğum yardımı verilecek.

Kamuoyunda ''Torba Kanun'' olarak bilinen ve içeriğinde pek çok yeni düzenlemeyi bulunduran ''Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa'', 7 Nisan 2015'te Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Kanunla ''Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesi''ne yeni bir madde eklenerek ''doğum yardımı'' uygulaması yasalaşmıştı.

Kanunda bildirilen tarihe göre ''doğum yardımı'' uygulaması, bugün yürürlüğe girdi.

Doğum Yardımı Hakkında Bilgilendirme

“Doğum Yardımı” programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır.

Doğum yardımı aşağıdaki esaslar çerçevesinde yürütülecektir:

Doğum yardımı başvuruları 15/05/2015 tarihinde başlayacaktır.

Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır.

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.

Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacaktır.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalandırılacaktır.

Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.

İŞTE BAŞVURU BELGESİ
Doğum Yardımı Başvuru Dilekçe Örneği.jpg

İlk ödemeler haziranda

Kanun kapsamında Türk vatandaşlarına canlı doğan birinci çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 lira tutarında doğum yardımı yapılacak.

Doğum yardımı almak isteyen vatandaşların başvuruları 15 Mayıs'tan itibaren alınacak. Başvurular aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri ve yurt dışında konsolosluklara yapılacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler ise başvurularını ilgili kurumlarına yapacak.

İlk doğum yardımı ödemelerinin, haziran ayında yapılması bekleniyor.

Öncelikle anneye verilecek

Doğum yardımı ''annenin sağ'' ve ''Türk vatandaşı'' olması durumunda anneye yapılacak. Bu yardım Bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilecek.

Ödemede ''Kimlik Paylaşım Sisteminde'' yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Bu kapsamda yapılan ödemeler, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.

Sıralamada önceki çocuklar da dikkate alınacak

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek ancak ödemeye esas çocuk sırasının tespitinde, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sıralamaya dahil edilecek.

Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek.

(AA)

şimdi ben kızımı 28 ağustos ta kucağıma aldım faydalanma hakkım yok mu yani bu yardımdan :KK43:

400 lira alicam vay be :))

Simdi o parayla neler alirim neler oooo şaka gb!!!!

Dogum ucretleri nolucak? Devlete gidin demeyin gittimde pislik icinde muane odasi 3 kisi ayni anda odaya giriyo biri cocuk istiyo biri menepozda biti hamile doktor ona otur ona git iceri karnini ac otekinede iliski tarihi veriyo ne hasta mahremiyeti var nede doktorun tahammulu kalnis cok hasta bakmaktan...

2014 subat dogumlu kizim var muane ucreti 65 tlden 9 ay dunya para yatirdik bunun ekstra tahlili detayli utrasyonlarinida katin...

Bide 100/200 ozellere zam bizi vurdumu 1. 250 diye basladigimiz hastanede dogum 3. 500 oldu sezeryan epidural +750 tek kisilik oda +500 daha bide allah korusun dogumda bisey olursa rehin kalirim diye son gun hastane doktor degistirdim...

Yasadigim sitresi korkuyu bi ben biliyorum baska bi ozel hastanede 1250 ye dogum yaptim ilk istedikleri recete 250 tl tuttu mamasi anne sut yapici cayi antibiyotik agri kesici gobek bagi ilaci var sadece bunda...

Daha ilk bezi felan saymiyayim...

Yani 400 buyuk yardiminizi alinda........ ozellere yaptiginiz zammi bi indirin zenginlerin zengin oldugu bu dunyadan utaniyorum!

Benim kadarda imkani olmayanlarada bizede rabbim yardim etsin

:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

Dogum ucretleri nolucak? Devlete gidin demeyin gittimde pislik icinde muane odasi 3 kisi ayni anda odaya giriyo biri cocuk istiyo biri menepozda biti hamile doktor ona otur ona git iceri karnini ac otekinede iliski tarihi veriyo ne hasta mahremiyeti var nede doktorun tahammulu kalnis cok hasta bakmaktan...

2014 subat dogumlu kizim var muane ucreti 65 tlden 9 ay dunya para yatirdik bunun ekstra tahlili detayli utrasyonlarinida katin...

Bide 100/200 ozellere zam bizi vurdumu 1. 250 diye basladigimiz hastanede dogum 3. 500 oldu sezeryan epidural +750 tek kisilik oda +500 daha bide allah korusun dogumda bisey olursa rehin kalirim diye son gun hastane doktor degistirdim...

Yasadigim sitresi korkuyu bi ben biliyorum baska bi ozel hastanede 1250 ye dogum yaptim ilk istedikleri recete 250 tl tuttu mamasi anne sut yapici cayi antibiyotik agri kesici gobek bagi ilaci var sadece bunda...

Yani 400 buyuk yardiminizi alinda........ ozellere yaptiginiz zammi bi indirin zenginlerin zengin oldugu bu dunyadan utaniyorum!

yüreğine sağlık:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

Helal hemşerimmmm çok doğru dedin :-)

Bu yazıları bizizm haksever mi yazmış die kaç kez okudum kız bir bilsen ahh ahh sorma sorma döktüğümüz paranın haddi hesabı yokk
Oyyy oyyyy

Daha 6 sene cocuk hasretiyle doktorlara yedirdigimiz paralari soylemedim bile kac araba parasi gitmistir ooooo..... cocuga tesvik var tup bebek yapmak neredeyse imkansiz aylarca gelir gidersin fakulte koselerine her gittiginde degisik asistan vardir randevularini 3 ay arayla zorla alirsin raporu olcene yakin cikarirsin ve guya devlette 1000 tlde ilac parasi verirsin.... o kadar cok sey varki 400 tl mis pehhh

tersimpistir alamıyoruz cnm ben en son 28 ağustosta doğum yaptım bilseydim 15 mayısa kadar bi dokuz ay daha tutardım karnımda

X