Doktorluk ve insanlık.

ve ben asla çocuğum o haldeyken bile niye bakmıyorsunuz diye tek laf etmedim yani olay çıkarmadım.sadece nolur çocuk baygın gibi yalvaririm biri baksın oğlum iyi degil diye ağladım.

Bakın buraya öğretmenlerle ilgili çok konu açılır işte öğretmeni kızımı azarladi oğluma vurdu vs..gibi ve ben bir öğretmen olarak hep haklı tarafı savunurum. benim öğretmen olmam bir velinin haklı olduğu gerçeğini değiştirmez.

Ancak çoğu doktor arkadaş böyle değil hala yanlış teşhis koyan hastaya bakmayan meslektaşlarıni savunabiliyorlar. hayret.

ben bir öğretmen savunucularından, bir de doktor savunucularından yıldım.. biri de kötüye kötü demediği için olsa gerek..

Iyi yapmışlar demedim ki bu öfke niye. Tıpta hastalık yok hasta var maalesef. Yani her hasta farklı. O doktor da menenjit zannetmiş ama zaten kesin teşhis için gerekli tahliller yapıldığında çıkardı olmadığı. Bakmayışları hata ki zaten siz şikayetinizi etmişsiniz.
şikayet derken hastane müdürüne gitti eşim iki doktor var biri baksın. çocuk iyi değil dedi.sikayet bu yani.evet öfkeliyim çünkü ne yaşadığımi ben biliyorum.

evet gerçekten enteresan.. bize çok denk gelirdi, kaldı ki öğle paydosunda sınav yapan öğretmenlerimiz vardı.. ayrıca ben bütün gün demedim, zaten doktorlar da 7/24 çalışmıyor hasta karşısında tost yemese de olur :)
İdeali tabii ki hasta karşısında yemek yememesi.
Ama bazen o kadar yoğun hasta bakıyorlar ki yemek yemeye vakitleri olmuyor.

"Ne var ki randevuyla hasta geliyor" olayı yok bizde, randevulu hasta çıkar aradan ilaç yazdırmaya giriverir biri, diğeri iki hasta arasında sonuç göstermeye girer, bir diğeri rapor ister. Doktor bunları odasından çıkarsa bu sefer "bu ne biçim doktor" olur.

Açtığım konu yapılan tartışmalardan dolayı kapatılmış.
link için: http://www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/doktorun-saygisizligi.860330/
Cevap hakkımı kullanamadığım için bu konu hakkında birkaç şey yazacağım.

L labellefille

Kronik hastalıkların tümü bebeklikten itibaren ortaya çıkmıyor sanırım, bir şeyin tetiklemesiyle başlayabiliyor. Örneğin ben ilk kez yaşadım. Belli ki algılayamadınız ama problemin özü rapor verememesi değil, sergilemiş olduğu gereksiz tavır. Rapor vermeyi uygun görmemişse, bu durumu düzgünce söylemek yerine, kendini sorgu memuru zannedip hiç haddi ve alakası olmayan sorularla, hastayı ailesi önünde küçük düşürmeye çalışmak saygısızlıktır. Saygısızlığa teşekkür edilmez.

@maviask

Şimdi anlattığım olaydaki sorunu hiç düşünmeyip, bir doktoru şikayet ettim diye kendi yakınınızı savunmaya gelmişsiniz. Tekrar anlatıyorum. Hastanın rahatsızlığını anlamayıp, hastayı yönlendirmek yerine, o anda mesleki egosu zarar görmesin diye hastayı küçük düşüren bir kadın var burada. Yanlış teşhişten dolayı, doktor gerekli tetkikleri zamanında istemediği için, gerekli yere yönlendirmediği için, hastalığı ilerleyip ağır duruma gelen insanlar var bu ülkede. Bilmiyor musunuz bunları? Bal gibi biliyorsunuz. Sırf doktor yakınınız var diye bunları görmezden gelip böyle savunmalar yapmayın. Kötü olanı kabul etmezsek iyi duruma gelemeyiz.

Sanırım bunun hayal ürünü falan olduğunu söyleyeceksiniz. Çünkü ülkede hiçbir doktor hastalara saygısızlık yapmıyor, ihmalkar davranmıyor, bu kadar çok şikayetin hepsi hep doktorları çekemeyen pis hastaların iftiraları...
Zihniyet fevkalade... Pişkinlik, ucu kendine dokunanı kabul etmemek bu ülkede gelenek haline geldi sahi.

@papyonkilikli
Tamam aile sağlığı merkezine insanlar böyle durumlar için gidiyordur. Yalnız orası bir sağlık merkezi olduğuna göre, doktorun beni uygun yere,bir hastaneye yönlendirmesi gerekmez mi? Doktor olarak görev yapan birinin teşhis koyamasa bile hastada sorun olduğunu anlamaması, ya da anlamasına rağmen yönlendirmemesi, ciddi bir sorun değil mi yahu? Bir hekim olarak benden daha bilgili birinin bunu yapmaması umursamazlık değil mi? Lütfen tarafsız olup elinizi vicdanınıza koyun. Ben acile gitmeden o ilacı alıp eve gitsem belki daha kötü durumda olacaktım.

Saygısız tavrına gelince, ben çalışırken üzgün, sinirli, kırgın olabiliyorum ama birlikte çalıştığım hiçbir insanı bu yüzden küçük düşürmüyorum. Siz öyle mi yapıyorsunuz? Üstelik orası yoğun bile değildi. Benimle beraber bir hasta vardı. Problemi olan herkes stresini başkasına saygısızlıkla mı çıkarmalı? Mesleği doktorluk olan insanlar ne yapsa yeridir diyerek tüm hatalarına göz mü yummalıyız, işler böyle mi yürür? Birilerini haklı çıkarmak için uğraşın tamam ama bu kadar da sınırları zorlamayın.

t

M moonlight123
Rapor vermeyi doktor o an uygun görmezse, bunu uygun şekilde söyleyebilir. Bu ona hastaya sorgu memuru tavrıyla, yetişkin birine annesini çağırtıp orta okul çocuğu muamelesi yaparak küçük düşürme hakkı vermez. Buraya kadar anlayabiliyorsunuz, değil mi?

Ayrıca orası bir sağlık merkeziyse, doktorun beni uygun bir yere yönlendirmesi gerekir. Kusma şikayetim de vardı. Komplike bir sorun da olabilirdi diye kendiniz diyorsunuz. Böyle bir risk dahi varsa, doktorun beni bir ağrı kesiciyle göndermesi mi gerekiyor, yoksa ciddi bir durum olması riskinden dolayı hastaneye yönlendirmesi mi,
ya da merkezin olanakları ve kendi mesleki donanımı anlamaya yeterli olmadığı için, hastayı raporu bahane ederek çirkin bir duruma düşürmesi mi?

Ben acile gitmeyip doktorun aklına uyduğum için daha ciddi bir tablo olsaydı mesela, suçlu hastaneye gitmeyi akıl edemeyip doktorun aklına uyduğum için ben olurdum değil mi...

Daha fazla yazmaya gerek bile yok aslında, söyledikleriniz zaten bu sorumsuzluğu normal gördüğünüzü, insana verdiğiniz değeri kanıtlıyor. 'İpini koparan' rapor almaya geliyor. Kurban kestiğiniz büyükbaşlardan değil insandan bahsediyorsunuz. İpini koparan canlılardan farkınız varsa, medeni davranmayı öğrenin veya öğretin ki, fakültede verilen sosyal derslerin kredi tamamlamak için verilmediğini anlayalım...

O kadar pişkin hale gelmiş ki, hasta olup oraya gelmemizi, doktoru meşgul etmemizi suç olarak ilan edecek.
Hep aynı bahaneler, 24 saatte tek öğünü yiyor, 5 dk koltuğunda oturamıyor... Gittiğim doktor yoğun bile değildi . Onlara zorla bu mesleği seçtirdiğimiz, hasta olarak kendilerinin vakitlerini çaldığımız, kahve keyiflerini yaparken rahatsızlandığımız için çok özür dileriz.

Bu arada katılıyorum,
bir bilmeden ahkam kesip akıl taslamayı, bir de işini düzgün yapmayan şikayet edildiği zaman, ucu kendinize ya da bir yakınınıza falan dokunuyor diye mağdur edebiyatı yapmayı çok iyi biliyorsunuz.

@haziran26
@picama

Konuyu açarken bu kadar yakınma olacağını bilmiyordum. Olay çığrından çıkıp daha fazla tartışma başlamasını istemiyorum.
Beni gerçekten anlayıp düşüncelerini güzel biçimde ifade edenlere teşekkür ederim. Diğerlerinin sebebini biliyorum zaten.

Tıp fakültesi okumak, mezun olmak, zorlu sınavlardan geçmek, en önemlisi doktorluk mesleğini yapmanın, özellikle bu ülkede yapmanın çok zor olduğunu tahmin ediyorum ve görüyorum.
Yemek, uyku, mola gibi insani ihtiyaçlara onların da sahip olduğunu biliyorum. Yemesinler içmesinler, uyumasınlar, tuvalete gitmesinler, durmadan insanlara baksınlar diye bir şey kimse yazmadı. Zaten bahsettiğim olayın bunlarla uzaktan yakından ilgisi yoktu. Sağlıklı düşünen hiçbir vatandaşın da kimseye böyle dediğini sanmıyorum. Buna rağmen hep aynı şeylerle savunma yapılıp olay bilerek başka yerlere çekilmek istendi.

Şunu biliyorum ki, eğer ortada bir yanlış varsa, bunun üstünü örterek diğer yanlışları düzeltemeyiz.
Eğer doktorlara şiddet gösterildiği zaman, bu durumda haksız olan kişiyi yani şiddet göstereni kınıyorsak, ama yakını öldü, ama hasta yakını diye yaptığı yanlışı normal hale getirmeye çalışmıyorsak,
bir doktor yanlış yaptığı zaman da,'' ama stresliydi, ama o hasta bakıyor, ama o 6 yıl okudu.'' demek yerine yaptığı yanlışı kabul etmeliyiz. Etmeliyiz ki artık benim örneğimdeki gibi, bu argümanları kullanarak mesleğini suistimal edenlerin önüne geçebilelim.

Doktor insanı iyi etmek için, insanın sağlıklı ve hayatta olması için okuyor çalışıyorsa, bu bana istediği muameleyi çekip keyfine göre aşağılayabileceği manasına gelmez. Bu bir 'hak' değildir. Önce bunun ayrımına varmalı.

Bu kişiler, sözümona bizim kapısından bile giremeyeceğimiz fakülteden mezun olup, zor şartlarda çalışabilecek kadar yetenekliyse, bu durumda 'insani' nezaketten vazgeçmeden, insan hassasiyetinin had safhada olduğu bir meslekte düzgün davranmayı becerebilecek kadar yetenekli olmalıdır. Çünkü medeni ve sosyal bir devlette yaşıyorsak, doktorluk bunu da gerektirir.

Ameliyatta hasta vücudunda unutulan nesneler, bıçak parası verilmediğinde ameliyatta ölen hastalar, ihmalden dolayı yanlış teşhis, bu yüzden tedavisi geç kalınan insanlar, kendi bilgisi yetmeyince egosu incinmesin diye hastaya numaracı muamelesi yapan doktorlar, hastanın şikayetini tam dinlemeden reçete yazıp gönderen doktorlar, hasta yakınına hastanın öldüğünü bağıra çağıra söyleyen doktorlar, hastanın sorusuna cevap vermeye üşenen, bunları bir an önce başımdan göndersem de dinlensem kaygısında olan doktorlar.

Bunlar maalesef bizim ülkemizde hep oluyor ve hepiniz bunu çok iyi biliyorsunuz. Tırnaklarınızı çıkarıp ucu size ve birilerine dokunduğu için saldırmanız bunları maalesef değiştirmiyor...

Bahane ve mazeretlerle ne doktora şiddeti, ne sağlık sisteminin hem hastayı hem doktoru mağdur eden iğrençliğini, ne doktorun insani olmayan çalışma şartlarını düzeltebiliriz.

Herkes tuzum kuru olsun, koltuğum olsun param yürüsün diye meslek seçip işini baştan savma yapmadığı zaman, menfaati için bal gibi ortada olan yanlışa yanlış diyememekten vazgeçtiği zaman, asıl önemli olanın saygı olduğunu anladığı, başkalarından anlayış beklemeden önce kendi de anlayışlı ve saygılı davrandığı zaman medeni bir ülke oluruz belki.

ben bir öğretmen savunucularından, bir de doktor savunucularından yıldım.. biri de kötüye kötü demediği için olsa gerek..
maalesef insanlar empati yapamadıkları için, hep kendi taraflarından bakıyorlar olaylara ve insanlara...

ve ben asla çocuğum o haldeyken bile niye bakmıyorsunuz diye tek laf etmedim yani olay çıkarmadım.sadece nolur çocuk baygın gibi yalvaririm biri baksın oğlum iyi degil diye ağladım.

Bakın buraya öğretmenlerle ilgili çok konu açılır işte öğretmeni kızımı azarladi oğluma vurdu vs..gibi ve ben bir öğretmen olarak hep haklı tarafı savunurum. benim öğretmen olmam bir velinin haklı olduğu gerçeğini değiştirmez.

Ancak çoğu doktor arkadaş böyle değil hala yanlış teşhis koyan hastaya bakmayan meslektaşlarıni savunabiliyorlar. hayret.
ben iki kızımı da uzman çocuk doktoruna götürdüm. odaya girdim ama dr da bir hava, bir kibir, görmeniz lazım. surat 5 karış. büyük kızımın teşhisini sordum söylemedi, daha sonra e nabız dan baktım ki, testisle alakalı bir teşhis. kız çocuğunda testis ne arar?
küçük kızıma da bakın dedim, randevusuz bakmıyordum dedi, biliyorum zaten randevum var dedim, kafasını ölçtü ve aşırı büyüme var, takip ettirin dedi. kim takip edecek çocuk doktorundan başka acaba? odadan çıkıp aşı odasındaki hemşireye ölçtürdüm baş çevresini. dr 44 ölçerken, hemşire 41 ölçtü. doğru ölçemeyen, yanlış teşhis koyan uzman dr un nesine güveneyim?

bir de ananem beyin kanaması geçiriyordu ve büyük bir hastaneye sevki gerekiyordu. dr dedi ki taksiyle götürün, ambulans veremem, acil bir durumda lazım olabilir. hastaneyi birbirine kattık da öyle verdi ambulansı.

neler neler...

Kadesa gercekten cok kotu kalpli doktorlar da olabiliyor. Onlardan birine denk gelmis olabilirsin. Acil durumlarda ben nobetci degilim diye bir sey olamaz,yeri gelir yolda biri bayilir yasal olarak sen ona bakmakla sorumlusun. Yasal olarak sorumlu olmasan da vicdanin nasil elverir bakmamaya? Iste maalesef tas kalpli insanlar her yerde,her toplulukta, her meslekte oldugu gibi burada da var, ama bazen kurunun yaninda yaş da yaniyor. Doktorlarin ofkesi biraz buna.

Ewet pediatristim :) kesinlikle hasta seçme hakkı sahip olduğumuz en kıymetli hak..
Oy kolay gelsin, bir de insanların haklı olarak en hassas olduğu konu çocukları :)
Doktor olsam kesinlikle seçemeyeceğim bir branş olurdu :)

şikayet derken hastane müdürüne gitti eşim iki doktor var biri baksın. çocuk iyi değil dedi.sikayet bu yani.evet öfkeliyim çünkü ne yaşadığımi ben biliyorum.

Haklısınız sizi eleştirmiyorum ben zaten. Ama bişey yok deseydi ve menenjit çıksaydı çok daha korkunç olurdu. Hiç değilse en kötüsünü düşünüp ona göre muayene etmiş bunu demeye çalıştım

hayır ben öğrencileri kastettim shot.. genellikle teneffüste ödev yapıp bir şey yiyemeyen öğrenci sayısı o kadar çok ki.. ama ufacık bir lokma su içsek dersten atılırdık :)
nasıl yaaaa bız bazen kek pasta yapıp sınıfa getırıp dogum gunu kutluyoruz sözde dogum gunu amac yemek :KK53:

ortaokuldayım ben hem de köydeyım sut aldırıp yogurt yapıp yedıgımızı de bılıom eskısı gıbı degıl artık

Kadesa gercekten cok kotu kalpli doktorlar da olabiliyor. Onlardan birine denk gelmis olabilirsin. Acil durumlarda ben nobetci degilim diye bir sey olamaz,yeri gelir yolda biri bayilir yasal olarak sen ona bakmakla sorumlusun. Yasal olarak sorumlu olmasan da vicdanin nasil elverir bakmamaya? Iste maalesef tas kalpli insanlar her yerde,her toplulukta, her meslekte oldugu gibi burada da var, ama bazen kurunun yaninda yaş da yaniyor. Doktorlarin ofkesi biraz buna.
Zaten 3 msjim da iyi doktorlar var şükür hepsi böyle değil onların da hakkını yemeyelim tarzında şeyler yazdım canım. ama bu son yaşadığım olay da ben iki doktorun da en ufak bir haklılık payını göremiyorum.

yoksa elbette hepsi kötü değil hatta kötüler azınlıkta bence.

keşke kendinizi orada ifade etseniz . ve evet bende onun için rapor yazıp kendimi riske atmazdım . burda herkese maşallah bir sürü yazıyorsunuz orada tek laf edememişsiniz . size soru sorulunca maksat ne diyebilirsiniz . raporu alamamak mıydı yoksa o an sıkıntı ? bence burda saygısızca konuşan sizsiniz . size bir hakaret olmadığı halde burda denmeyen kalmadı . iyi Günler

Sizin yorumunuzda taraflı. Doktorunda, öğretmeninde tüm insanların iyisi kötüsü var.
Annem geçenlerde doktora gitti üstelik genç bir doktor; annem her ilacı kullanamıyor alerjisi var, çok dokunuyor. Doktora bunu söylediğinde napıyım muska mı yazıyım demiş, kadın ağlayarak eve geldi. Şimdi söylermisiniz her ne kadar sıkılmışsa sıkılmış olsun doktorun hastaya bunu söylemeye hakkı var mı? Napıyım o doktorun gidip kafasını mı okşıyım. İçimden neler yapmak geçti de şikayet edebildim sadece işime yaramayacağını bile bile...
Herkes kendini tedavi etmek için doktor olsun madem, çözümünüz çok mantıklı.
bazı hastalara şunu yazıyım alerjim bar bunu yazıyım alerjim var diyorlar Z ve seçenek çok olmuyor . kendi istediğini tutturuyor . orada doktor var değil mi ve ilaç seçeneği çok değil . muska olmayacağına göre tedavi ve o ilacın alerji yapıp yapmadığı bilindiğine göre ? bunda ağlanacak bir şey göremiyorum ben .

Oy kolay gelsin, bir de insanların haklı olarak en hassas olduğu konu çocukları :)
Doktor olsam kesinlikle seçemeyeceğim bir branş olurdu :)

Aslında erişkin hasta bakmaktan daha kolay. Mesela çocuk acile sarhoş, madde bağımlısı gelmiyor. Ya da ne biliym boş yere rapor isteyen bunun için sürekli taciz eden hastalar yok. Tabi çocukta da teşhis koyabilmek zor. Sonuçta şikayetini söyleyemiyor. Ama çok sevimlo varlıklar yaa. Yemin ederim çok tatlılar :) yorucu ama çok seviyorum

Bu arada ben seneye mezun olacak bir hemşire olarak hasta seçme hakkı istiyorum. Siz hekiminizi seçebiliyorsunuz hemşire veya doktorlar hasta seçemiyor. O kadar psikopat insanlar geliyor ki nelerle uğraşılıyor tahmin edemezsiniz.

Katil de olsa, hirsiz da olsa, bir sağlikçi sirf "insan hayati" olduğu için ona bakmakla yükümlü, biliyorsunuz değil mi? Biz öğretmenler olarak nasil öğrenci seçmeyi düşünmemeliysek, elimizden gelenin en iyisini yapmayi istemeliysek, siz de öyle yapmak zorundasiniz.

Daha çalişmaya bile başlamadan hasta seçme hayalleri kuruyorsunuz. Muhtemelen hasta yakinlarinin peşinde koştuğu, yalvardiği, ilgi görmediği gibi azar yediği hemşireler sizin gibiler. Resmi olarak hasta seçmiyor ama süründürüyor..

Hepimiz merhametli insanlarla karşilaşiriz umarim..

Aslında erişkin hasta bakmaktan daha kolay. Mesela çocuk acile sarhoş, madde bağımlısı gelmiyor. Ya da ne biliym boş yere rapor isteyen bunun için sürekli taciz eden hastalar yok. Tabi çocukta da teşhis koyabilmek zor. Sonuçta şikayetini söyleyemiyor. Ama çok sevimlo varlıklar yaa. Yemin ederim çok tatlılar :) yorucu ama çok seviyorum
Ay yok ya, hiç benlik değil. Ben olsam olsam radyolog olurdum, hastayla minimum bağım olan, direkt kötü haber vermediğim bir branş.
"Ne olursan ol doktor olma" diyerek büyütüldüm ve olmadım, aslında hiç pişman da olmadım doktor olmadığıma çünkü gerçekten çok zor bir meslek ama ara ara "üf doktorluk da güzel ya" moduna giriyorum, o modda olduğum günlerden biri bugün :)

Karşımdakinin doktor olduğunu öğrenince fazlaca yakın hissediyorum kendime, kusura bakmayın bir anda başınızı şişirdim :)

Sabirlar dilerim:) oyle bir hak var ama her yerde uygulanmiyor maalesef.

Biz bu konuda hassas davranıyoruz çalıştığım yerde. Biri hastaya azıcık münakaşa etse hemen diğerimiz o hastayı alıyoruz. Böylece tartışma da büyümüyor.. hastalar böyle bir hak olduğunu bilmiyor ama zamanla daha fazla duyulacaktır

zıkkım yesin mi?
bu nasıl tabir ya?
açlıktan saatler sonra ambulans tepesinde orucumu açtığımı bilirim, hanfendi gelmiş ne şartlar altında çalıştığını bilmediği birine zıkkım yesin diyor. üsluba gel.
O Zmn tost yiyecegi saate hasta almayacak..

X