Dostluk her şeyi affeder mi??

uzaklara

Üye
Kayıtlı Üye
19 Eylül 2022
132
4
39
20yıllık arkadaşımdı kardeş diyorduk birbirimize, her şeyi paylaşıyorduk. Dün instagramda bir paylaşımıma (siyasi) apolitiğim ve hiç bir yere ait hissetmiyorum bu yüzden de sevinemiyorum yazmıştım. O cok siyasidir ve katıdır. Bir sürü şey yazmış özelden sayfalarca. Tabiri yerindeyse bana vermiş veriştirmiş,öfke kusmuş. Okur okumaz dudağımda uçuk çıktı çok sarsıldım. Genelde böyle şeylerini alttan alıyordum bu sefer ben de öfke dolu yazdım. Diğer mesajı yumuşaktı sana sert davrandım özür dilerim ama diyenek yine inceden aşağılama vardı. “Tanıştığımızda da (20 yıl öncesi) evrim hakkındaki düşüncelerin dehşete düşürmüştü sen her zaman bilimden uzaktın yıllar içinde de sana faydam olmadı bir gram değişmedin” yazmış en son..Mesajlarla ikimizdeki öfkenin şiddeti arttı tabi. En son kardeşimle ilğili çok hassas bir konuyu ağzına alınca dayanamadım ve her yerden engelledim. Gece boyunca uyumadım. Bu kadar yakınken gizliden gizliye beni yere serecaği anı mı beklemiş dedim. Ama işin kötüsü son 1 yıldır kimle yakın olduysam sonu bu oldu. Arkamdan konuştuklarını duydum ya da bir anda bana hakaret edip gittiler. Kötü bir döngüye girdi yakın ilişkilerim, bende bir sorun var ama ne bilmiyorum.. yorum yapacaklara şimdiden teşekkürler..

Maalesef siyaset böyle bir şey. Siyasiler paraları yiyor,küfürleştikleri insanlarla bir araya gelip sohbet muhabbet ediyor ama tartışma kültürü olmayan halkımız kendi ailesiyle,dostlarıyla arasını açıyor.
Geri adım atmamanız gerektiğini düşünüyorum kişisel alanınıza saldıran kişi aileniz bile olsa sınır çizmelisiniz. Belki bulunduğunuz sosyal çevreyi değiştirmeniz gerekiyordur belli ki çok uyumlu değil size. Daha size yakın insanlarla daha sağlam arkadaşlıklar kurabilirsiniz

Maalesef siyaset böyle bir şey. Siyasiler paraları yiyor,küfürleştikleri insanlarla bir araya gelip sohbet muhabbet ediyor ama tartışma kültürü olmayan halkımız kendi ailesiyle,dostlarıyla arasını açıyor.
Geri adım atmamanız gerektiğini düşünüyorum kişisel alanınıza saldıran kişi aileniz bile olsa sınır çizmelisiniz. Belki bulunduğunuz sosyal çevreyi değiştirmeniz gerekiyordur belli ki çok uyumlu değil size. Daha size yakın insanlarla daha sağlam arkadaşlıklar kurabilirsiniz
Ne kadar mantıklı ve yapıcı bir yorum,teşekkür ederim ♥️

Siyaset ilgilenen insanı ve ilgilenmeyen insanı içine çeken bir girdap. Kendinizde kusuru aramayın senin temizliğini çekemeyen insanların davranışı muhtemelen hep böyle olacaktır. Millet sizi elemeden siz onları eleyebilirsiniz ve kimseye tamamen saf duygularla yaklaşmayın. Hayat acımasız

Karışmadan duramıyorlar milletin siyasi görüşüne ya, sorsan en demokrat odur.
Neyse olmaz olsun öyle dost, bir siyasi parti uğruna bu kadar olmaz. Kendinden geçmiş arkadaşın, fikirlerini eleştirip konuşabilir bu normal ama insan olarak sana saygı duymak zorunda. Bu onu becerememiş

Kardesinizden bahsetmesi zayıf karından vurmak olmuş çok ayıp etmiş. Ama insanların siyasi görüşünden nefret ettiği kişilerle artık yakın arkadaş olmama isteğini anlayabilirim.
Benim de yakın bir arkadaşım var. Bizim mazimiz de yirmi yılı aşar, çocukluk arkadaşıyiz. Bir insan bunca sene kendine hiç mi bir şey katmaz. Her ay maaşını annesine verir annesi de TL faize koyar, üstüne ekleyip. Yillardir kıza bir yalvarmadigim kaldı dolar yap altın yap diye, yapmıyor. Tüm parası eridi gitti. Gecen altın yapmis , "faizde olsa aylık üç bin lira verirdi, hata yaptım" falan diyor. Yani bu mantıkta bir kız 😅 bizim mahalle metropol bir yerde, minubuste turkce duyamazsin. Kızın apartmaninda bile ozbekinden suriyelisine herkes var. Bu kız milliyetçi ve yabancı düşmanı. Biraz da ırkçı. Ama milliyetçi diye mevcut hükümeti destekliyor. "Mahallemize doldular, sınır kapısı yol geçen hanı" diyor, mevcut hükümete basıyor. "Bu ne biçim ekonomi, paranın değeri yok" diyor, mevcut hükümete basıyor. Pasaport aldı, vize alamıyor. Diğer ülke gençleri Fink Fink gezerken bu kız İzmir'e güzel bir tatile gidemiyor, bundan yakınıyor, yine gidiyor mevcut hükümete basıyor 😐😐😐
Ben de bazen çileden çıkıyorum. Zaman zaman kavga ettiğimiz de oldu. Ama artık çok sallamıyorum, şükür sosyal medyasını da kapatti , görmüyorum .
Sormayinca da gönül katlanıyor işte.

20yıllık arkadaşımdı kardeş diyorduk birbirimize, her şeyi paylaşıyorduk. Dün instagramda bir paylaşımıma (siyasi) apolitiğim ve hiç bir yere ait hissetmiyorum bu yüzden de sevinemiyorum yazmıştım. O cok siyasidir ve katıdır. Bir sürü şey yazmış özelden sayfalarca. Tabiri yerindeyse bana vermiş veriştirmiş,öfke kusmuş. Okur okumaz dudağımda uçuk çıktı çok sarsıldım. Genelde böyle şeylerini alttan alıyordum bu sefer ben de öfke dolu yazdım. Diğer mesajı yumuşaktı sana sert davrandım özür dilerim ama diyenek yine inceden aşağılama vardı. “Tanıştığımızda da (20 yıl öncesi) evrim hakkındaki düşüncelerin dehşete düşürmüştü sen her zaman bilimden uzaktın yıllar içinde de sana faydam olmadı bir gram değişmedin” yazmış en son..Mesajlarla ikimizdeki öfkenin şiddeti arttı tabi. En son kardeşimle ilğili çok hassas bir konuyu ağzına alınca dayanamadım ve her yerden engelledim. Gece boyunca uyumadım. Bu kadar yakınken gizliden gizliye beni yere serecaği anı mı beklemiş dedim. Ama işin kötüsü son 1 yıldır kimle yakın olduysam sonu bu oldu. Arkamdan konuştuklarını duydum ya da bir anda bana hakaret edip gittiler. Kötü bir döngüye girdi yakın ilişkilerim, bende bir sorun var ama ne bilmiyorum.. yorum yapacaklara şimdiden teşekkürler..
10 yıllık arkadaşımla 2 sene önce yollarımız ayrıldı. Ben dost olduğumuzu sanarken onun ağzımdan ailemle ilgili laf almaya çalıştığını, gereken yerde koz olarak kullanma niyetinde olduğunu anladım. Tabi başka şeylerde vardı. Demem o ki, affetmeyin. Öfke anında dedikleri sakinken düşündükleridir.

Bence hayırlı olmuş böylesi.
Ben anlamıyorum siyaseti bu kadar hayatın merkezi haline getirmeyi. Tam bir filler tepişir çimenler ezilir olayı. Siyasiler bile bu tip insanlar kadar katı ve tutucu değiller. Parti de değiştiriyorlar zaman zaman ama halk tam holigan davranışı sergiliyor.
Benimde kendime göre bir siyasi görüşüm yakın olduğum bir parti hatta siyasetçi var ama kimseye görüş dayatmam. Sonuçta demokratik bir ülke burası eşitiz ve istediğimize oy veririz,istersek boş oy atarız kime ne yani.
Arkadaşınız işi abartıp özel durumlarınızı da araya katmış karıştırmış sanki 20 senedir bugünü bekliyormuşçasına. Bence gerçek yüzünü gösterdi. Boşverin çıkarın hayatınızdan.

Bence hayırlı olmuş böylesi.
Ben anlamıyorum siyaseti bu kadar hayatın merkezi haline getirmeyi. Tam bir filler tepişir çimenler ezilir olayı. Siyasiler bile bu tip insanlar kadar katı ve tutucu değiller. Parti de değiştiriyorlar zaman zaman ama halk tam holigan davranışı sergiliyor.
Benimde kendime göre bir siyasi görüşüm yakın olduğum bir parti hatta siyasetçi var ama kimseye görüş dayatmam. Sonuçta demokratik bir ülke burası eşitiz ve istediğimize oy veririz,istersek boş oy atarız kime ne yani.
Arkadaşınız işi abartıp özel durumlarınızı da araya katmış karıştırmış sanki 20 senedir bugünü bekliyormuşçasına. Bence gerçek yüzünü gösterdi. Boşverin çıkarın hayatınızdan.
Özellikle mv zam zamanı hepsi nasıl güzel anlaşıp yapiyolar:)

Siyaset veya din gibi konular yüzünden arkadaşlığı sarsmak bence doğru değil. Aynı görüşte olmayabilir insan, konuyu yüz yüzeyken oraya getirmezsiniz ama birbirinizin görüşlerini içten içe bilerek saygı gösterirsiniz kısaca doğrusu bu gibi.

Çok ayıp etmiş gerçekten. Ben de biraz sizin gibiyim, siyaset dediğiniz genel olarak bomboş bir iş, yaşlı erkekler TVye çıkıp atıp tutuyor işte daha fazlası değil. 3 farklı ülkede yaşamış biri olarak yazayım ki, dünyanın hiçbir yerinde siyaset bu kadar mesele haline gelmiyor ve günlük hayatın içine girmiyor. Sizin arkadaş gibi zamanını harcayıp sayfalarca yazmak fiyasko ve koca bir zaman kaybı bana kalırsa zamanını işine ver, hobine ver, ailene ver ... bu yüzden arkadaşını kırmak da saçma, gelsin özür dilesin .

Ben affetmem aşırı saçma

Siz herhangi bi tarafi savunmamaniza ragmen böyle yaptıysa bide savunsaniz neler yapardı kim bilir.keske ilk attığı mesajdan sonra hiç adam yerine koyup cevap vermeseydiniz.sakin geri adım atmayın konuyu ailenize kadar getirmiş.dost olsaydı en saçma konuda size böyle davranmazdi

Benimde farklı görüşten çok çok arkadaşım var ama araya ASLA böyle hakaret girmez. Hatta şakalaşıyoruz. Seçim günüde normal insanlar gibi tebrik ettik birbirimizi.
20 senedir görmedinizmi yoksa görmekmi istemediniz bu tarafını? Bukadar içi pis olan biri illa size ara ara sinyaller vermiştir.
Tamamen engelleyin ve asla birdaha görüşmeyin böyle biriyle.

Onun için biraz yobaz kalmışsınız. Bilimden uzaktın, evrim hakkındaki görüşlerin vs. Apolitik kalmak mevcut düzene boyun eğmektir. Memnunsan da dersin ben memnunum. Seçim zamanı yobazca muhalefeti savunmak normal kabul edilebilir çünkü elimizde başka çıkış kapısı yok. Fakat şimdi seçimler bitti istediğimiz gibi eleştiririz.

Üzgünüm ama siz onu engellemeden önce zaten arkadaşınız sizi gözden çıkarmış. Siz sadece yeni haberdar olmuşsunuz.

Bu arada ben apolitik olmayı çok kafamda oturamıyorum. Artik ülkeyi terk edenleri tenzih ediyorum bu arada. Yani bu ülkede yaşıyorsan apolitik olma şansın yok gibi bir şey. Hiç mi gecim sıkıntısından, konut krizinden, mülteci sorunundan, ahlaki yozlaşmadan mustarip değilsin arkadaş derim ben de olsam. taban tabana zıt görüşe sahip bir arkadaşla zaten dost olamam. Ahlaki değer yargilari farkli insanların kurdugu dostluklar cok da köklü gelmiyor bana. Benim de apolitik bir arkadaşım var. Mevcut düzene eleştiride bulunuyor allahtan ama ne oy kullanmaya gidiyor ne de ülkeyi bırakıp gidiyor. Bazı bazı soğuduğum oluyor o yüzden özellikle seçim yakınken. Ama arkadaşlığımızı bozmayı hiç düşünmedim. Kırıcı tek bir kelime etmedim. Kendi görüşümü dayatmadim.

umarım şu güzel vatanımızda huzurla, güvenle yaşayabileceğiniz günler bir an önce gelir.

X