Dövme Dövme Sonrası Bakımı,Yapılması/Yapılmaması Gerekenler

Kalıcı Dövme, Geçici Dövme, Hint Kınası,

LadyEvil

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2011
14.227
111
İyi bir dövmeye sahip olmak için ilk adım olan iyi bir sanatçıya dövmenizi yaptırmak kadar yaptırdıktan sonra bu çalışmayı korumak da çok önemlidir.
Çünkü dövmenize ne kadar iyi bakarsanız o kadar dikkat çeker,o kadar güzel görünür.

-Dövme yapıldıktan sonraki bir kaç gün çok önemlidir.İlk 3-4 gün dövmenizi şebeke suyundan uzak tutmanız,iğnelerin tahrip ettiği derinizin enfeksiyon kapma riskini azaltacaktır.

- Dövme yapılan deri yüzeyi,iğnelerin giriş çıkışı esnasında kısmen de olsa açık yara ve her türlü mikrop ve bakterinin etkisine daha açık hale gelmiş olacaktır.
Islak yüzeyler bakterilerin üremesi için en elverişli ortamlar olarak bilinir.
Bu sebeple kullanılan su,temiz dahi olsa derinin ıslak bırakılmamasına özen göstermek gerekmektedir.

- Dövmenize iyileşme aşamasında kirli el ile asla dokunmayın.
Dövmenize dokunmadan önce elinizi anti bakteriyel sabun ile en az 5 dakika yıkayın

- Deri daha fazla tahriş edilmeden kağıt havlu ya da yumuşak tüylü bir havlu ile üstüne bastırılıp suyu çekilmek suretiyle kurulanabilir.
Bu yıkama sırasında antibakteriyel sıvı sabun kullanılması da faydalı olacaktır.

- Daha sonra dövmecinizin önerdiği merhem çok kalın bir tabaka olmayacak şekilde dövme yapılan yüzeye sürülür.
Bu merhemin kalın sürülmesi boyaların renklerini açabileceğinden aşırıya kaçmamaya özen göstermek gerekir.
Burada amaç,yara olmuş deriyi onarırken,diğer yandan gerilmiş olan kabukların çatlamaya başlamadan yumuşaması,iyileşip ince bir tabaka halinde dökülmesi ve daha sağlıklı bir sekilde rengini muhafaza etmesine yardımcı olmaktır.

- Bu işlem 8-10 gün kadar, ilk 3- 4 gün günde 4-5 kere, sonrasındaki günler günde 2-3 kez uygulanmaya devam edilir.

- Banyo sırasında dövme yüzeyi kesinlikle lif yada kese ile ovulmamalıdır.

- Banyo yapmadan önce dövmenin tattoonun olduğu bölgeye bolca vazelin sürün.
Vazelin dövmenize su gelmesini önleyecektir.Dövmenizin üstüne sıcak su temas ettirmemeye çalışın

- Dövme yapıldıktan sonra 1 hafta kadar denize, 15 gün kadar da havuza girilmemesi tavsiye edilir.
Havuzdaki klorlu suyun dövme için oldukça zararlı olacağını, denizin de hijyen açısından çok güvenilir olmadıgını bilmek gerekir.

- Dövme yüzeyi, yapıldıktan birkaç gün sonra kabuk tutar ve kabukların iyileşme süreci sırasında kaşınmasına sebep olur.
Bu süreçte kesinlikle kaşınmamalı ve yaraların kabuklarının bir kısmı kalkmış dahi olsa kabuklar kopartılmamalı kendiliğinden düşmesi beklenmelidir.

- Çok terlemekten kaçının. Fazla ter iyileşme aşamasında dövmeyi bozabilir

- Dövme tattoo yapılan bölgenin üstüne gelecek şekilde dar lastikli kıyafetler ve iç çamaşırları giymeyin

- Eğer ileriki zamanlarda plajda güneşlenmek istiyorsanız dövmenizin üstüne sürekli 50+ koruma faktörlü güneş kremlerinden sürmeyi unutmayın..

- Solaryuma girecekseniz dövmenin olduğu yeri bir havlu ve bant vasıtası ile sıkıca kapatın

Bu şartları uygulamanız halinde dövmeniz çok daha kusursuz görünecektir.

Alıntıdır.

Dövme yaptırdıktan sonra dövme yapılan bölgeye bepanthene merhem sürülüp üzerine streçç filmle kapatın 6 saatte bir değiştirip ılık suyla ıslatılmış pamukla silin sonra tekrar merhemi sürüp kapatın 3 gün bunu uygularsanızz dövmenin yara olup kabuk baglamasını önlersiniz renk ve desen korunur

teşekkürler paylaşım için:81::80:

dövme yaptıran arkadaşlarım yapılan bölgeye bol vazelin sürüp denize giriyorlardı. bir sorun olmadı. ben tercih etmem ama bazıları 1 aylık tatile gelip orda dövme yaptırmayı tercih ediyor yazın. illaki denize girmek isterlerse o bölgeye bol vazelin sürsünler.

dövme yaptirdiginiz yerin hava almasi cok önemli.
ben ayagima yaptirmistim, ve iki gün boyunca corap giyinmeyip evden cikmadim.

eve gelir gelmez ph nötr bir dusjeliyle yikadim, temiz bir kagitla kurulayip aloe verya jeli kullandim, bir saat sonra tekrar ayni uygulama.

ardindan dövmecinin önerdigi bephanten kremini cektikce sürdüm......

benim rengim hic solmadi. günesten uzak tutup havuza ve solaryuma girilmemesi gerekiliyor.

=) simdiden iyi eglenceler yeni dövmenizlee

bende 4 yıl oldu dovmelerimi yapotıralı..dovmeler dıyorum cunku hastaklık gıbı:)once gobegıma yaptırdım cok gozukmesın dıye sonra baktım cok sevdim hemen ayak bilegimede:))en onemli şey ilk bi hafta arkadaslar...cilti kurutmamamk bephantanenin mumkunse daha yaglı olan merhemını kullanmak ve batıkonla dovme kısmısı dııl tam daire cevresını temızlemek...ayrıca sebeke suları kırlı oldugu ıcın bi hafta su degdırmemek..ben bı haftamı boyle dısıplınlı gecırdım ve hiççç sorunla karsılasmadım:KK66:hayırlı olsun istiyorsanız ertelemeyın yapotırın:KK66:

arkadaslar dün dövme yaptrdm enseme .. bugün ikinci gün sık sık bepanthene sürüyrm.. normalmidir bilmiyorum ama krem sürdükçe pütür bütür boyalar cıkıo.. bu boya faslasımı .. ?

kurumayacak şekilde günde 4-5 kez krem sürüyorum. ben dövme ustasından krem aldım ama bepanten de olabilir tabii ve çok memnunum. resmimi de paylaştım, kesinlikle hijyenik olsun diyorlar. Tattomix den çok memnun kaldım, çok sağlıklı ve temiz iş yapıyorlar...

Benim dövmem mikrop kaptı sanırım küçük iltihaplı sivilceler çıktı, antibiyotikli krem kullanıyorum şimdi

ben de yaptırdım dövme , kesinlikle bandajlamadım benim dövmecimin önderdiği Tattoo Goo marka dövme bakım kremini kullandım , ne rengi soldu ne de sorun yaşadım .., dövmecim önermişti , %98 doğalmış. kullandım ve çok memnun kaldım, dövmecim petrol veya vazelin içerikli bir ürün kullanmamı kesinlikle önermedi. siz de yaptırmadan önce sorun mutlaka

O zaman yazmışım bepanten diye hala diyorum bepanten...
Tolga geçen hafta iki güzel dövme daha yaptı. İyileşmediğinden fotoğraf koyamadım ama çok şükür hiç sıkıntı yaşamadım. Şişli'de gitmek isteyenlere Fetus Tattoo Art'ı öneririm. 4 dövmemi Tolga yaptı ve bakımı konusundaki yönlendirmesi çok başarılı...

X