Down sendromu çıkan abebeğin alınması nasıl?

halek

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
135
2
Arkadaşlar okuduğum kadarıyla normal doğum ile alınıyormuş bebekler..zaten moralman çökmüş durumdayız.sabahtan ilaç verilip 3 yada 5 saat sonra normal doğum yaptırılıp ve daha sonra anne uyutulup kürtaj ile kalan parçalar temizleniyormuş.bu olay bana çok yıpratıcı ve zor geldi.birde benim acıya dayanma olayım yok ve çok paniğim bu yüzden mini sezeyan olayı da oluyormuş..bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa bana acil bilgi verebilirmi?mini sezeryan yaptırmak istiyorum ama ayrıntılarını bilmiyorum....acil yardım lütfen..mini sezeryan niye çok uygulanmıyor?normal doğum ile anneler saatlerce acı çektirilip bekletiliyor..

Öncelikle çok üzüldüm bebeğin için.Benim de 2 sene önce bebeğimdeki problem nedeniyle gebeliğim sonlandırıldı 21.haftada.Öncelikle şunu söyleyeyim mini sezaryen diye bişi yok.Sonuçta o bebeği almak için karnını kestiler mi sezaryen oluyo minisi falan yok.Doktorlar gebelik sonlandırmada sezaryeni hiç tercih etmiyolar.Sonuçta bir ameliyat ve yeni gebelik için bekleme süresi uzun.
Benim sonlandırma hikayeme gelince.Hastaneye yattım ve ilaç verildi doktorum 24-36 saat sonra doğum olur demişti gerçekten de 36 saat sonra oldu.Doktorum çok iyi ve benim acı çekmemi istemediği için zaten psikolojik olarak çökmüştüm epidural yaptı aynı zamanda sürekli sakinleştirici verildi.Doğum sancılarım başlayıp artık dayanamaz hal alınca epidurali verdi.O anda inanılmaz bir rahatlama ve uyku hali.Doğum anı da çok kolay oldu.Yani ben doktorum sayesinde o anları çok kolay ve ağrısız atlattım.Benim de ağrı eşiğim çok düşüktür.Ama hiç acı çekmedim diyebilirim.Doğumu da odamda yaptırdı.Doğumhaneye indirip seni daha fazla yıpratmak istemiyorum dedi.Herşey yattığım odada oldu.Doğumdan sonra hemen uyutup ameliyathaneye indirip kürtaj yapıldı.Aklıma gelenler bunlar.Sormak istediğin bişey olursa yardımcı olmaya çalışırım.
İnşallah herşey senin için de kolay olur.Psikolojik yönü zaten yeternce zor ve yıpratıcı bir de üstüne acı çekmek daha da zor olur.Ben doktorum sayesinde çok rahat geçirdim.İnşallah senin de öyle olur.İnşallah en hayırlı zamanda da tekrar hamile kalıp sağlıkla alırsın bebeğini kucağına.

Gül çok teşekkür ederim.şunu sormak istiyorum.benim opersyon perşembe günü olacak.çerşamba günü gel dedi doktorum fitil vereceğiz dedi.rahimin acılması için.sana böyle bişey yapıldımı?bu fitil ile benimde acaba 24 ile 36 saat beklememe gerek kalmayabilirmi?sen 36 saat beklemişsin,bir gün kaldın demekki hastanede?
birde doğumdan sonra hastanede yattınmı ogün?doğum sonrası nasılsın?yani dinlenmen ve bakıma ihtiyacın oluyormu?
şimdiden çok teşekkür ediyorum..beni çok aydınlattın.....

Son düzenleme:
Evet vajinadan fitil verdiler.Açıkçası çok net hatırlamıyorum.Sürekli sakinleştirici verildiği için o günler çok net değil hafızamda çok belli şeyleri hatırlıyorum.Ben 2 gece yattım hastanede.Cumartesi yattım doğum pazar akşamı oldu pazartesi öğlen çıktım hastaneden.Doktorunla konuş epidurali gerçekten çok rahat edersin.Bebek küçük olduğu için de doğum anı çok kolay oluyo.Bakıma pek gerek kalmıyo öyle dikiş falan olmadığı için ama psikolojik olarak bir yıkım tabi onun için yanında biri olsa iyi olur tercihen annen tabi ya da eşin.Çünkü insan hiçbişey yapmak istemiyo.Sadece yatmak ve o günlerin bir an önce geçmesini ummak.Ben işlemden 2 hafta sonra falan tatile gittim eşimle çoook iyi geldi.Eğer öyle bi imkanın olursa tavsiye ederim.Kafanı dağıtmak için birebir.
İnşallah herşey yolunda gider çok rahat geçer.Moralini yüksek tutmaya çalış.Ne zaman olacak sonlandırma belli mi gerçi daha vaktin var.

bu perşembe hastaneye gidip sonlandırma yapılacak..ama doktorum kalacaksın falan demedi.o gün işlem tamamlanacak dedi ama işelmin bu kadar ayrıntılı ve zor olduğunu hiç söylemedi..korkuyorum çok.....

bu perşembe hastaneye gidip sonlandırma yapılacak..ama doktorum kalacaksın falan demedi.o gün işlem tamamlanacak dedi ama işelmin bu kadar ayrıntılı ve zor olduğunu hiç söylemedi..korkuyorum çok.....

yapma arkadasım kıyma bebegine onu sana allah verdi allah alır sen hasta diye gebeliği sonlardırma lüksüne sahip değilsin canım mevlanın katında.katil olmanın masumca acıklası seninki nasıl öldürürsün onu allah sana o bebegi verdiyse senin bu yükü kaldırabiliecegini bildiği içindir sen ne olur mevlanın sana olan güvenini bosa cıkarma ve kıyma bebegine bolca dua et gaybı bir tek allah bilir inan buna vicdanın sesi asla bırakmaz ahrette iki eli yakanda anne bana nasıl kıydın diye hesap soracak sana unutma bu dünyanın ahiretide var ve belkide senin cennetini bu bebek hazırlyacak bu dünyada kenid cennetini cehenneme cevirme gel vazgec al bebegini kucagına ve onu kabul et mutlu olmaya calıs

suna belirteyim öler afaki konusmuyorum sana aynı seyler geldi basıma bebegin down sendormu dediler bagrırsakları ve burun gelilimi tamö anlamıyla down sendromuna uygun beyninmde 3 yerde kist var ve parmakalrı kısa vs.ama ben ne yaptım hemen doktorumu değiştim durumu anlattım sakın bana aldır deme ben onu kabullendim ddedim ve gebelik sürecine böle devam ettim sonuc nur topu gibi oğlum oldu tombik dünya tatlısı en güzelide bana benziyor olması içimi ısıtıryor benim mevyem bana benziyor yani cok büyük mutluluk saglıgınada gelince hiç bir sorun yok allah sükür 7 aylık suan sende allaha sıgın tam teslimiyet canımmmm önemli oaln bu lütfen kulak ver bana kızma sana görekötü yorumlar yazdım diye

O kadar çabuk olabileceğini sanmıyorum ama belki farklı bir ilaç falandır.Öyle dediyse öyledir.Yine de istersen bir daha sor emin olmak için.İnşallah çabuk biter.Şimdiden çok geçmiş olsun.
Aldırma veya aldır diyen yorumları da hiiç dikkate alma.Sen bir karar vermişsin doğru veya yanlış.Herkesin inancı kendine.Sakat doğsa kendileri bakacak sanki.Amniyosentez sonucu pek yanılmaz.Keşke yanılma ihtimali olsa ama yok.Ateş düştüğü yeri yakar.Aynı şeyleri yaşamayanlar anlayamaz öyle konuşurlar işte.Sen kalbinin sesini dinle.Hayat senin hayatın.Bunun kararını sen ve eşin verecek kimsenin haddine değil sana aldır veya aldırma demek.

yapma arkadasım kıyma bebegine onu sana allah verdi allah alır sen hasta diye gebeliği sonlardırma lüksüne sahip değilsin canım mevlanın katında.katil olmanın masumca acıklası seninki nasıl öldürürsün onu allah sana o bebegi verdiyse senin bu yükü kaldırabiliecegini bildiği içindir sen ne olur mevlanın sana olan güvenini bosa cıkarma ve kıyma bebegine bolca dua et gaybı bir tek allah bilir inan buna vicdanın sesi asla bırakmaz ahrette iki eli yakanda anne bana nasıl kıydın diye hesap soracak sana unutma bu dünyanın ahiretide var ve belkide senin cennetini bu bebek hazırlyacak bu dünyada kenid cennetini cehenneme cevirme gel vazgec al bebegini kucagına ve onu kabul et mutlu olmaya calıs

okuyup geçiyim dedim başka topiğe geçdim ama döndüm dolaşdım dayanamadım. şimdi şu yazdıklarınız olucak şeymi allah aşkına madem bunları bu pisikolojiyi yaşamışsınız ettiğiniz laflara bakın arkadaş demekki yapılıcakları yaptı ve bu sonuca karar verdi hemen karar verilecek şey değilki bu hemen aldırıyorum desin kimbilir neler yaptı neler düşündü onu katil ilan etmenin ne anlamı var. ona cenneti hazırlayacak diye engelli bi çocuğa bu dünyada cehennem hayatımı yaşatsın yani. günahını sevabını herkes kendisi düşünür o allahla kulun arasındadır kime ne yazmayın böyle yorumlar allah aşkına. azıcık annelik merhametiniz varsa kelimeleri ince eleyip sık dokuyun birde öbür tarafdan bakın

okuyup geçiyim dedim başka topiğe geçdim ama döndüm dolaşdım dayanamadım. şimdi şu yazdıklarınız olucak şeymi allah aşkına madem bunları bu pisikolojiyi yaşamışsınız ettiğiniz laflara bakın arkadaş demekki yapılıcakları yaptı ve bu sonuca karar verdi hemen karar verilecek şey değilki bu hemen aldırıyorum desin kimbilir neler yaptı neler düşündü onu katil ilan etmenin ne anlamı var. ona cenneti hazırlayacak diye engelli bi çocuğa bu dünyada cehennem hayatımı yaşatsın yani. günahını sevabını herkes kendisi düşünür o allahla kulun arasındadır kime ne yazmayın böyle yorumlar allah aşkına. azıcık annelik merhametiniz varsa kelimeleri ince eleyip sık dokuyun birde öbür tarafdan bakın

arkadasım anne oldugum için yazdım bunları ben sölediklerimin neresi yanlıs allah askına doğru oldugu için bu tepkiyi veriyorsun zaten bazı doğrular vardır tekdir değişmez yani simdi bu arkadas dünyaya downlu bebek getirmek istemediği için bu bebegi aldırma sansı yoktur inancımızda bunları hepimiz biliyoruz he tamam ama aldırma tercihini secmiş diye destek vermek ne kadar mantıklı eger hiç tanımadanda olsa bir dostluk yapılırsa bu onun verdiği karardan vazgecirmek olmalıdır gercekler bazen acı verir insana.

ben de çok fazla şey yazacaktım ama gerek yok sanırım:KK50: arkadaş kararını çookktan vermiş:KK50:

Son düzenleme:
destek olcaksanız yazın moraller zaten sıfır bir de siz konuşup köstek olmayın, günah sevap hesaplamak kimseye kalmadı bunların hepsi düşünülmüş zaten..

destek olcaksanız yazın moraller zaten sıfır bir de siz konuşup köstek olmayın, günah sevap hesaplamak kimseye kalmadı bunların hepsi düşünülmüş zaten..

kesinlikle katılıyorum canım katil bile ilan etmişler çok üzüldüm zaten nasıl üzgündür yaaa yapmayın lütfen ...Allah yardımcın olsun arkadaşım

Herkes down sendromlu bir bebeğe bakabilecek maddi ve manevi güçte olmayabilir.Anne babaya bişey olsa o çocuğa kim bakar.Bizim apartman görevlimizin oğlu vardı down sendromlu.Geçen ay vefat etti 24 yaşında.Son 1 ay yoğun bakımda yattı.O çocuğun çektiklerini ben kendi gözlerimle gördüm.Para yok pul yok.Adamcağız yine elinden geldiğince eğitmeye çalıştı ama nereye kadar.Herkesin gücü yetmeyebilir.Herkes aynı şeye inanmak zorunda değil.Kimine göre hasta doğacak ve acı çekecek bir bebeği dünyaya getirmek zulüm kimine göre de öyle bir gebeliği sonlandırmak cinayet.Herkesin doğrusu kendine.Allahla kul arasına kimse giremez.Böyle bir kararı vermiş birini yargılamak bırakın burda tanımadığı inanları kendi anne babasının bile haddine değil bana göre.Doğursa siz mi bakacaksınız zor gününde siz mi koşacaksınız.Arkadaşın da aklı fikri vardır heralde.İyice düşünüp eşiyle öyle karar vermiştir.Burda hiç tanımadığı insanların yorumlarına bakarak karar verecek değil.Sadece işlemin nasıl yapıldığıyla ilgili bilgi almak istemiş.Zaten kararını vermiş birine boşuna yorum yazıyosunuz gönlünüzü yormayın.

merhabalar öncelikle ALLAH size yardımcı olsun kararınız her ne olursa
bende gayet sağlıklı bir hamilelik geçirdim hiçbir sorun yoktu ama bebeğim doğduğunda ne emme refleksi vardı hiç bir refleks yoktu arada sırada kısık ağlamalar ve bebeğim benim ömrüm tam 45 gün küvezde kaldı o 45 günün her saati bana acı dolu saniyeler gibiydi her türlü hastalıklardan şüpheleniliyordu tam 6 ay ben onu ağzından hortum sokarak besledin son 2 aydır kaşıkla besliyorum ama ne mücadelerle alıştırdım hala kafasını ve gövdesini tutamıyor
bunca skıntınızın arasında kafanızı şişrmek istemem ama kerçekten zor bir karar bana hamileyken deselerdi bilmiyorum ne karar verirdim belkide sonlandırırdım ama şimdi gözlerimin içine bakıp gülmesi ömre bedel onu çooook seviyorum
dini açıdan günah ama bunun kararını siz verdiyseniz bence size nacizane fikrim buralarda sorunuzun cevabını aramayın sakın yanlış anlamayın sizin moraliniz için bu tavsiye çünkü gerçekten çok zor bir durum karar aşaması allah size kolaylık versin sevgiyle kalın

merhabalar öncelikle ALLAH size yardımcı olsun kararınız her ne olursa
bende gayet sağlıklı bir hamilelik geçirdim hiçbir sorun yoktu ama bebeğim doğduğunda ne emme refleksi vardı hiç bir refleks yoktu arada sırada kısık ağlamalar ve bebeğim benim ömrüm tam 45 gün küvezde kaldı o 45 günün her saati bana acı dolu saniyeler gibiydi her türlü hastalıklardan şüpheleniliyordu tam 6 ay ben onu ağzından hortum sokarak besledin son 2 aydır kaşıkla besliyorum ama ne mücadelerle alıştırdım hala kafasını ve gövdesini tutamıyor
bunca skıntınızın arasında kafanızı şişrmek istemem ama kerçekten zor bir karar bana hamileyken deselerdi bilmiyorum ne karar verirdim belkide sonlandırırdım ama şimdi gözlerimin içine bakıp gülmesi ömre bedel onu çooook seviyorum
dini açıdan günah ama bunun kararını siz verdiyseniz bence size nacizane fikrim buralarda sorunuzun cevabını aramayın sakın yanlış anlamayın sizin moraliniz için bu tavsiye çünkü gerçekten çok zor bir durum karar aşaması allah size kolaylık versin sevgiyle kalın

Çok geçmiş olsun canım yaaa o minicik bedenlerine kocaman hastalıkları nasıl sığdırıyolar.Okudukça içim parçalanıyo gözlerim doluyo.Zaten dayanamazdım bebeklere anne olduktan sonra hiç dayanamaz oldum.Böyle hastalıkları duyunca çok kötü oluyorum.Allah herkesin bebeğine sağlık versin.İnşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur yavrunuz.

Herkesin inancı kendine arkadaşım...
insanları katil ilan etmeye, onların bu zor durumdayken psikolojisini iyice bozmaya ne hakkınız var sizin?
şaka gibi yaa...böyle yorumlarda bulunacaklar bulunmasın bir zahmet, ayıptır...

Son düzenleme:
kendi düşüncelerimi belirtmek istemiyorum sadece allah sizin için herşeyin hayırlısını versin inşallah. bence operasyonun zorluğundan ziyade psikolojik destek alın mutlaka. çok zor şeyler bunlar herşeye rağmen siz bir bireysiniz ve değerlisiniz. lütfen kendinizi yıpratmayın ve mutlaka destek alın böylece herşeyin üstesinden daha rahatlıkla gelebilirsiniz. doğum sırasında uyuştururlar, sonrasında ağrı kesici filan geçer acılarınız ama psikolojik yönü çok daha önemli. allah yardımcınız olsun.

suna belirteyim öler afaki konusmuyorum sana aynı seyler geldi basıma bebegin down sendormu dediler bagrırsakları ve burun gelilimi tamö anlamıyla down sendromuna uygun beyninmde 3 yerde kist var ve parmakalrı kısa vs.ama ben ne yaptım hemen doktorumu değiştim durumu anlattım sakın bana aldır deme ben onu kabullendim ddedim ve gebelik sürecine böle devam ettim sonuc nur topu gibi oğlum oldu tombik dünya tatlısı en güzelide bana benziyor olması içimi ısıtıryor benim mevyem bana benziyor yani cok büyük mutluluk saglıgınada gelince hiç bir sorun yok allah sükür 7 aylık suan sende allaha sıgın tam teslimiyet canımmmm önemli oaln bu lütfen kulak ver bana kızma sana görekötü yorumlar yazdım diye

Arkadaşım eğer hala siteye girip yazıları okuyorsan Allah rızası için bana bir kaç cümle bir şey yaz.Morale o kadar ihtiyacım var ki anlatamam.Bebeğimde beyninde kistler görünüyor.Down sendromunun habercisi de olabilir.Kendikendine kayboladabilir dedi doktorlar.Şimdi bir profesörden randevu almaya çalışıyoruz.Randevu günü gelene kadar geçen her dakika bana yüzyıl gibi geliyor.Bir doktor akrabam da bana down sendromlu çocukları almazlar boşuna tanı koydurmaya çalışma dedi.KAfayı yicem.Çok bitiğim.Sen bu süreçte neler yaptın.Nolursun bir akıl ver.

X