düdüklü tencere faciası

çok geçmiş olsun ben çok korkarım o düdüklü tencereden
evimdede yoktur almadım almayıda düşünmedim hiç bi zaman
bunları okuduktan sonra helede hiçç almam zemuszemus

bende mercimeği ve bazı yemekelri düdüklüde yapıyorum hep hiç bir şey olmadı inşallah bundan sonrada olmaz.. ama dikkat etmek gerekiyor şayet düdüğünden yada emniyet sübabının olduğu yerden köpük geliyorsa hemen ocağı kapatıp soğuk suyun altına tutup iyice havasının çıkmasını bekleyin hemen de açmayın..

kuru fasulye haşlarkende fasulye miktar olarak fazlaysa o zamanda fasulyenni köpüğü düdüklüyü tıkayabiliyor kısacası kullanırken dikkat ederseniz hiç birşey olmuyorr

düdüklü faciası yaşayanlarada geçmiş olsun ...

cok gecmis olsun canim ya
bende cok korkarim cok tedirgin oluyorum kullanirken gecen korkudan pisirmeden almisim ocaktan nohutlari
bide kampanya vardi ondan almistim ikisi birden 8 LT ve 5 lt ne yapacaksam iki dudukluyu birde clipslar azmi patliyor hicmi patlamiyormus kizlar
yapacagi tek sey bence evde kalabalik olsun

çok geçmiş olmuş.
düdüklümü çok kullanırım.sanırım püf noktası suyu fazla koymamak.
benimde arada suyu fazla kaçırdığım oluyordu ve normal olmayan sesler çıkıyodu
tencereden.yarısından fazla olmamalı su.bu tencerenin kullanma kılavuzunda yazıyordu.
ki yarısını bile doldurmaya gerek yok :hulya:

bizim bir tanidigimiz düdüklü tencere magduru .havasi cikmadan actigi icin tencere patladi bütün yemek kadinin vücuduna yapisti (kemikli et )aylarca hastanede yatti cok agir derecede yandi .korkutmak istemem ama kullanirken cok dikkat edin.benimde elimden hic düsmez düdüklü zamandan tasarruf kullanmasini bilmek lazim.sevgiler

DÜDÜKLÜ TENCERE KULLANIMINDA DıKKAT EDıLMESı GEREKENLER

1- kesinlikle fazla doldurmayın belirtilen ölçülerin (cizgisini) dışına çıkmayın
2- tenceredeki su kaynadıktan sonra altını mutlaka hemen iyice kısın
3- pişme zamanı dolunca tencereyi kesinlikle yerinden oynatmayın ve buharının kendiliğinden boşalmasını bekleyin
4- kırmızı mercimek soya fasulyesi gibi köpük çıkaran yiyecekleri düdüklüde pişirmeyin
(daha önceki bir yazımda k.mercimek düdüklüde pişirilmez diye yazmıştım bazılarıda ısrarla pişiriyoruz demişti)
5- yıkarken özellikle hava deliklerine dikkat edin birşey kaçıp tıkamış olmasın
6- ilk ateşe koyduktan sonra ve sıkıca kapattıktan sonra buhar çıkışı olup olmadığını gözlemledikten sonra ocağın altını kısıp pişme süresini bekleyin

yıllardır düdüklü tencere kullanırım birkez ocağın altını kısmadığım için üzerindeki buhar düdüğü fırladı ve inanılmaz şekilde tencerenin tepesindeki minicik delikten etler lime lime fırlayarak tavana yapışmıştı, o günden beri buhar çıktığı gibi ocağı iyice kısarım.

belki 10 yıldır tefal kullanıyorum ve çok memnunum dolma t.fasulye patlıcanyemeklerimi bile d.tencrde yapıyorum.

32 yıldır düdüklütencere kullanırım hıç böyle bişey başıma gelmedi... dün patlıcan yemeğimi ilk defa normal tencerede yapım vallahi düdüklünün verdiği lezzeti alamadım...kullanmaya devam. size geçmiş olsun cnm. üzüldüm sizin için

işte ben bundan dolayı kullanmıyorum
2 saatte pısısrırım beklerım sorun degıl sabırlıyım ben:)

BEN soğumadan düdüğünü açmıştım heryer su olmuştu bikez

işte buyüzden evime düdüklü tencere almayacağım.
çok duydum bende böle olayları ondan almayacağım düdüklü falan.

evleneli 1 seneyi geçti yeni yeni korka korka başlamıştım

şimdi gözüm korktu valla :bbo:

çok geçmiş olsun

kızlar dün yengem düdüklüde mercimek çorbası yapıyordu, az daha patlıyordu zar zor açtık kapağını...
Normalde fıs sesi gelirmiş bu sefer gelmedi ocaktan aldıktan sonra mercimekler kapağın dışına taşmaya başladı tabi biz hemen diğer odaya kaçtık neyseki bişey olmadı...Oda tövbe etti zaten bundan sonra mercimek falan yapmam diyo...

ben de çok korkuyorum düdüklüden. annem hiç kullanmaz. ama çalışan bir bayan için lazım, iki dakikada pişiriveriyor herşeyi. böyle bir facia yaşamamak için kıydım paraya Fissler aldım. bir ara patlatana ev falan veriyorlarmış, o derece güvenli diyorlar CADIARZU

geçmiş olsun cnm..bende çok
korkuyorum şu düdüklüden
kaydirigubbakcemile3

ben de korkuyorum valla. param olunca şu tefal clipsolardan alcam

bende mercimeği,kurufasulyeyi ,eti ve patates haşlamasını düdüklüde yapıyorum eski tefallerden
şimdiye kadar bi sorın yaşamadım bundan sonrada yaşamam inşallah

ama o benim herşeyim çok pratik

faciayı yaşayanlara geçmiş olsun

Babaannem sobanın üstünde düdüklüde nohut yemeği yapıyormuş, rahmetli dedemde gelmiş ne pişiriyor bu hanımlar diye basınçlı tencerenin kapağını zorlamasıyla birlikte gümm :tomato:bütün nohutlar, etler tavana yapışmış :roflol::roflol:zavallı dedeciğimde tavana bakıp bakıp yalanmış :roflol::roflol:
Annem bana bunu anlattığından beri düdüklü tencereden korkarım, ama dedemin bu hikayeside aklıma geldikçe gülerim.
Çok büyük geçmiş olsun arkadaşım, verilmiş sadakan varmış cana geleceğine mala gelsin...

Gecmis olsun canim...verilmis sadakan varmis!

cok gecmis olsun cnm cok üzüldüm
ben yaklasik 2 bucuk senlelik evliyim hala düdüklü tencerem yok nie cünkü cok korkuyorum kullnamkdan bende cok duydum böle olaylar cünküüü heralde bunuda duydukdan sonra hic almam

X