Düğün arefesinde neyi kız tarafı neyi erkek tarafı yapmalı?

Merhaba kk üyeleri.
Özellikle evli ve tecrübeli ablalarımdan yorum bekliyorum.
Sevgilimle henüz ciddi bir adım atmadık ama yakında aileleri tanıştıracağız ve adı konacak gibi duruyor.
Benim sorum şu: ikimiz de çalışıyoruz ben bu sene çalışmaya başladım çok olmadı, sevgilim de 2 senedir çalışıyor. Maaşlarımız ortalamanın az bir tık üzeri diyelim aynı sektördeyiz. Aileler de maddi olarak normal.
Sevgilimle araba aldı maaşının yarısı onun kredisine gidiyor. Benim de araba hayalimdi aslında ama o aldığı için evlenince birlikte kullanırız dediği için vazgeçtim. Kendisi ev satın almak daha öncelikli diye düşündüğü için anladığım kadarıyla bir süre kirada oturalım ne kadar biriktirirsek o kadar iyi, vakti gelince ev alırız kafasında.
Evlilik seramonileri için de kız isteme+nişan+kına bunlardaki tüm masrafları yer tutma organizasyon vs hepsi kız tarafına ait diyor. Düğün erkek tarafına aitmiş. İşte ev düzme falan(beyaz eşya ve yatak odası da kız tarafına ait dedi) Onların kültüründe böyleymiş fakat onların kültüründe evi olmayana kız da verilmiyor ama ev almayı düşünmüyor bende malum ev fiyatları ortada, böyle bir beklentide değilim zaten.
Bunları kendi aramızda konuştuk henüz aileme söylemedim.
Fakat geçen gün annem kına+düğün+ev düzme bunları erkek tarafına yaptırırız ablanda olduğu gibi dedi.
Ben aileler kendi arasında konuşsun mantığında olduğum için iki tarafı da sadece dinledim.
Sonra aklıma size sormak geldi. Biraz klişe bir soru olacak ama neyi bizim yapmamız gerekiyor neyi onların?
Haksızlığı hiç sevmem. Ne kendime yapılan nede toplumun erkeklere yaptığı haksızlığı.
Bu yüzden siz söyleyin bende olması gereken neyse o şekilde yaptırım uygulayayım…

Ha birde: altın gibi şeyler konuşulmalı mı? Ablamda şu kadar takacaksınız diye dümdüz istendi valla. Normal mi bu, istersem annemi karıştırmayabilirim o yüzden soruyorum

Yorumları okudum arkadaşlar. Herkese teşekkür ediyorum, dikkate alıcam söylenenleri
Herseyi aileler yapacaksa bu sistemde aranizda cok sorun cikar yorulursunuz. Arkadasimin evlenme islerinde aileler anlasamayacak gibiydi. Alinan her esya ortak odendi. Dolap 10 binse 5 bin kiz 5 bin erkek tarafi verdi. Kmse kavga etmedi hic gerginlik.cikmadi

Biz yeni evlendik sayılır. Kına yapmadım istemediğim için. Onun prosedürü bilmiyorum o yüzden.
Kız isteme kız tarafına ait, Nişan da kızlara ait. Düğünü eşimin ailesi üstlendi, gelinliği de aldılar , damatlığı kız tarafı alır.
Ev eşyalarında yatak odasını ailem aldı. Geri kalan her seyi eşimle ikimiz ve eşimin ailesi olarak aldık (ailemin maddi durumu yetersiz pandemi sırasında iş kaybetme durumu olmuştu) . Kim neye yeterse onu aldı kısaca. Bizde şu kadar altın isteriz diye söylenmez ki ben yerin dibine geçerim öyle bi durumda.

Basliginiza ithafen yaziyorum; kimseye boyun egip sonra lafini yaptirmayip herseyi kari koca kendi almali. Ailelerden cok isteyen olursa cani ne istiyosa onu almali. Saygilar sevgiler mutluluklar

Size altı sayfa yorum yapılmış, tenezzül edip bir tanesine dönmemissiniz ama başka konulara yorum yapıyorsunuz.

Bazı konu sahipleri şaka gibi cidden.

Size altı sayfa yorum yapılmış, tenezzül edip bir tanesine dönmemissiniz ama başka konulara yorum yapıyorsunuz.

Bazı konu sahipleri şaka gibi cidden.
İnsanlar bana bir soru sordu da cevapsız mı bıraktım?
Yazdım zaten son durumu güncelleyip. Teşekkür ettim, değerlendireceğimi söyledim, düşündüm yazılanları.
Sonu noktayla biten herşeye cevap yazmak zorunda değilim, yada bu konuda ne karar verdiğimi de yazmak zorunda değilim.
Soru sordum yardımcı oldular sağolsunlar bende değerlendirdim.
Kişisel merakınızı gideremediğim için üzgünüm..

Evlenirken ailem yardım etmeyi reddettiği için tüm masrafı eşim halletmişti yani eşimin ailesi. Eşim bu konunun üzerinde durmadı bile. Bilmiyorum şunu yapacaksınız bunu yapacaksınız derken umarım sert çıkmıyordur erkek arkadaşınız, ben çok bozulurdum.

İnsanlar bana bir soru sordu da cevapsız mı bıraktım?
Yazdım zaten son durumu güncelleyip. Teşekkür ettim, değerlendireceğimi söyledim, düşündüm yazılanları.
Sonu noktayla biten herşeye cevap yazmak zorunda değilim, yada bu konuda ne karar verdiğimi de yazmak zorunda değilim.
Soru sordum yardımcı oldular sağolsunlar bende değerlendirdim.
Kişisel merakınızı gideremediğim için üzgünüm..
Kişisel merakla ilgisi yok yazdıklarımın.
Ne yaptınız diye de sormadım farkındaysanız.

6 sayfada soru da sorulmuştur, tek tek okumadığım için bilemeyeceğim şimdi.
Kendi konunuzda bugün yazdığınız iki cümle dışında hiçbir etkileşimde bulunmayıp, başka konuya uzun cevaplar yazmanız garip geldi sadece.

Neyse size başka konularda, iyi forumlar.

Son düzenleme:
Evlenirken ailem yardım etmeyi reddettiği için tüm masrafı eşim halletmişti yani eşimin ailesi. Eşim bu konunun üzerinde durmadı bile. Bilmiyorum şunu yapacaksınız bunu yapacaksınız derken umarım sert çıkmıyordur erkek arkadaşınız, ben çok bozulurdum.
yok sert çıkarak söylemedi.
Bir kere konusu açıldı onlarda nasıl olduğunu söyledi o kadar

Merhaba kk üyeleri.
Sevgilimle henüz ciddi bir adım atmadık ama yakında aileleri tanıştıracağız ve adı konacak gibi duruyor.
Benim sorum şu: ikimiz de çalışıyoruz ben bu sene çalışmaya başladım çok olmadı, sevgilimde 2 senedir çalışıyor.
Evlilik seramonileri için de kız isteme+nişan+kına bunlardaki tüm masrafları yer tutma organizasyon vs hepsi kız tarafına ait diyor.
Bunları kendi aramızda konuştuk
Sonra aklıma size sormak geldi. Biraz klişe bir soru olacak ama neyi bizim yapmamız gerekiyor neyi onların?
Haksızlığı hiç sevmem. Ne kendime yapılan nede toplumun erkeklere yaptığı haksızlığı.
Bu yüzden siz söyleyin bende olması gereken neyse o şekilde yaptırım uygulayayım…

Ha birde: altın gibi şeyler konuşulmalı mı? Ablamda şu kadar takacaksınız diye dümdüz istendi valla. Normal mi bu, istersem annemi karıştırmayabilirim o yüzden soruyorum

Yorumları okudum arkadaşlar. Herkese teşekkür ediyorum, dikkate alıcam söylenenleri
Her ailenin dinamiği farklıdır bizde ben damatlık aldım bulaşık makinesi yatak odası mutfak halı perde yatak odası halısı perdesi ve tabi çeyizi aldım. Nişan masrafları bendeydi ama kıyafetm alışveriş erkek tarafından. Kınayı ben tuttum ama kıyafetim çerezim erkek tarafından.

Şunu söyleyebilirim aman erkek tarafına şöyle görünür aman bunuda alalım diye kaygılanıp kendinizden feragat etmeyin. Tabikide üstünüze düşeni yapın haksızlık olsun istemem ama şuan kıymetli olmak için biraz dişli olmanız gerekiyor.

Ben alışverişlerin birçoğunu ya eşimle ya da eşim çok yoğun çalıştığından kendim yaptım. Kendi yaptığım alışverişler sonrasında işyerine gidip aldıklarımı gösterdim bu kadar tuttu yarısını gönderirsin dedim:) Kıyafetlerimizi kendimiz ödedik zaten benzer fiyatlardı. Birisinin ödemesi şeklinde olduğunda kayınvalide ile alışverişe çıkmaya hazır olun.

Ailelerin desteği ile yapılan evlilikler genelde şöyle oluyor:
Kız istemede: Kız tarafı yapıyor, erkek baklava çiçek yapılırsa bohçası ile geliyor. Kıyafetler karşılıklı alınıyor.
Nişan: Kız tarafı yapıyor. Kıyafetler karşılıklı alınıyor.
Düğün: Erkek tarafı yapıyor.
Ev: Beyaz eşya halı perde küçük ev aletleri vs kız, mobilyalar erkek.

Siz makul isteklerde bulunursanız onlar da makul şeyler beklerler. Ancak bilezik şu kadar, düğün şurada derseniz evde nişan istemeyiz gibi çıkışlara hazırlıklı olun.

Altın konuşmadık. Kendimi pazarlık malzemesi yapmam yaptırmam. Her şeyi ben nişanlımla yapıyoruz. Ailelerimizin durumu da iyi. Ama yardım almamayı seçtik. Saygılar.

eğer evlenirken aileyi her şeye karıştırırsanız evlendikten sonra da karışırlar sonra da bizim hayatımız diyemezsiniz o zaman derler evlenirken niye öyle demiyordunuz diye, aileler içinden geliyorsa yapsın okey ama diretmek çok yanlış

Evlenirken kim neyi alacak çok önemli mi gerçekten? Bence kimin neye gücü yetiyorsa onu alır illa her şey tam olacak diye bir kanun yok. Sonuçta ben sevdiğim insanla aynı evde yaşayacak olmanın verdiği mutlulukla bunlara asla takılmam. Yok şu kadar gramdan bilmem kaç tane altın isterler bunlar çok saçma birde böyle bir dönemde yapıyorlar inanılmaz iğreti bir durum. Herhalde erkek olsam böyle şeyler konuşulsa direk ayrılma sebebi olurdu benim için. Bence anın tadını çıkarın kim neyi alacakmış altınmış vs boş verin gerçekten hayırlısıyla yuvanızı kurun inşallah:)

Merhaba kk üyeleri.
Benim sorum şu: ikimiz de çalışıyoruz ben bu sene çalışmaya başladım çok olmadı, sevgilimde 2 senedir çalışıyor.
Evlilik seramonileri için de kız isteme+nişan+kına bunlardaki tüm masrafları yer tutma organizasyon vs hepsi kız tarafına ait diyor.
Bunları kendi aramızda konuştuk

Sizden bi kaç adım ilerisini yaşıyorum şu an :)
Hatta bu akşam nişan alışverişi, tarihi konuşulacak kadınlar arasında ve 2 hafta sonra nişan kısmetse.

Bizim düğünümüz eylül sonunda olacağı için ayrı ayrı söz ve nişan yapmayacağım.
Bir kere onların ailesi tanışmaya geldi, bir kere biz gittik ve kafamızda nişan tarihi belirlendi.
Bu akşam da annesi gelip annemle detayları konuşacak.

Evde nişan organizasyonu, nişan hediyeliği, pasta gibi masraflar bize ait.
Ben ona nişan da giymek için takım, o bana nişanlık alacak.
Bir de birbirimize kafamıza göre bohça yapacağız ama abartılı değil asla.
Birbirinize hediye alıp süslemek gibi gücümüzün yettiği kadar :)
Takı olarak erkeğin nişan yüzüğü, kaliteli bir saat (babam takar), bir tane de çeyrek (annem takar) düşünüyoruz.
Bunlar kimine göre az kimine göre çoktur isteyen yarım altın da takar tam altın da.

Düğün için erkek arkadaşım takı adetiniz nedir ne istersiniz dedi sizin gücünüz neye yetiyorsa dedik.
Bugün de anneme soracaklar yine öyle diyeceğiz.
İçlerinden geleni, gücünün yettiklerini takmalarını isteyin bence.
Ki nişan da çok takı olmaz hele nişan düğün arası bizim gibi 4 aysa :)

Kına için mekan tutmayacağız kapı önünde olacak.
Orkestra, kamera, organizasyon bizim masrafımız.
Mekan tutulacaksa o da kız tarafının.
Ben davul zurnaya gerek görmedim, erkek tarafı hem düğün hem kına için anlaşmışlar ama olsa da olur olmasa da olur kına gecesi için.

Düğün salonu erkek tarafında, orekstra, davul-zurna gibi.
Organizasyonda farklı bir şey istersem onu ben karşılarım muhtemelen.

Eşya olarak yatak odası takımı, bulaşık makinesi, küçük ev aletleri ve elektronik ürünler bize ait.
Mutfak ve yatak odası çeyizi, ıvır, zıvır bunlar bize ait.
Bakınca erkekte daha çok yük gözüküyor ama bir kahve fincan takımı bile 300 bandında.
Türk kahvesi makinesi 2500..
Yemek takımı minimum 5000..

Yapabiliyorsanız eşinizle ortak yapın herşeyi, ilerde ailenizin laflarını çekmezsiniz

X