Düşük Yumurta Rezervi ve Düşük Sperm Rezervi- Tüp bebek süreci

Böyle bi başlık açtığınız için ben de teşekkür ederim. Ben de benzer bir durumun içindeyim ve böyle bir başlık açmayı düşünürken sizinkine rastladım çok iyi oldu. Bizde de bende amh düşüklüğü (0.60), eşimde sperm azlığı vardı. Ağustos ayında tüp bebek denedik, 2 yumurta toplandı 2si de döllendi ve 3.güne gitti. Transferimi oldum, 10.günde de kan testim pozitif çıktı. Ama malesef hamileliğim kimyasala döndü ve regl oldum. Tam da bunun üzüntüsünü atlatıp mental olarak 2.denemeye hazırlanıyorduk ki, eşimin daha önce düşük olan sperm sayısının (6 milyon), dün verdiği spermiyogram testinde sıfıra düştüğünü öğrendik. Nasıl bir şok yaşadık anlatamam. Bugün hemen üroloğa gitti o da duruma inanamamış nasıl olur falan demiş çünkü biz 6 milyonken takviye ilaçlara başlamıştık, sigarayı bırakmıştı, spora başlamıştı. Bunları yaparken de hiçbir hastalık, enfeksiyon geçirmedi. Doktor da bize adamakıllı bir teşhis koyamadı. Elimiz boş şuanda. Takviyeleri bırakın demiş, bunu hiç aklım almıyor. Yarın da ben kendi jinekoloğuma gidip durumu anlatacağım. Bakalım nasıl bir yol bizi bekliyor Allah bu yolda hepimizin yardımcısı olsun

Varikosel filan olabilir mi ? 6 milyondan sıfıra neden düşer ki ?

Varikosel filan olabilir mi ? 6 milyondan sıfıra neden düşer ki ?
O da değilmiş, doktor varikosel yok dedi ultrasonda bakıp. Valla biz de anlamadık. Farklı merkezlerde ölçülmüştü ondan dolayı mı farklı çıktı dicem ama bu kadar da fark olur mu 1 ay içinde

Herkese Merhaba

İlk defa bir konu açıyorum zaten tüp bebek süreciyle üye oldum. Tüp bebek tedavisi gördüğümü sadece eşim bildiği için konuşacak aslında kimsem olmaması beni buraya yöneltti. Nasreddin hocanın dediği gibi damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. 38 yağındayım ve 8 yıllık evliyim. Başta eşimde ben de hemen çocuk yapmak istemiyorduk, hayat meşgalesine de dalınca zaman akıp gitti. İstemeye karar verdiğimizde ben çok pimpirkli olduğum için hemen doktora gidelim çocuk istiyoruz diyelim her şeyimizi kontrol etsin dedim ki iyi ki demişim. Ben de düşük amh (0,46) eşimde düşük sayı, düşük hız, şekil bozukluğu aynı anda çıktı. Aşılamayı bile bırak hemen tüp bebek başlanması gerektiği söylendi. Sonra bayram geldi, doktor tatile gitti o bu derken 1 eylülde ilaçlara başladık ve 13 eylülde ilk toplama oldu. 6 folikül vardı, 5 yumurta toplandı, 4ü olgun çıktı, 2si döllendi ama 1 tanesi 3. Gün bölündü. Orta kalitede olduğu için beklettiler 19 Eylülde, 6. Gün donduruldu. Çok kaliteli değil ama 6 gün laboratuvarda dayandı en azından. İlk adet dinlenip 2. Adetimde yeniden toplama yapacağız. Doktorum tek embriyo dondurabildiğimiz için 2 siklus daha yapalım dedi ama ben bekleyemeyecdpim onun için de 2 ay. Çünkü transfer öncesi heme polip hem de miyom ameliyatı olmam gerekiyor. Polipim tam rahmin girişinde tutunmaya engel, miyomum rahim dışında ama ilk tedaviyle zaten 6.5 cm iken 7-8 cm’ye büyüdü. Diğer toplamada daha da büyür, hamilelikte de büyüyormuş, böyle olunca erken doğum riskini ya da düşüğü çok artırıyormuş. Tüp bebek süreçlerinde zaten hamile kalmak çok zor diye ille alarak başlamak isteniyormuş. Ee onun sonrasında da ne bileyim bir iyileşme süresi de beklemek lazım. 3. Siklus için de 2 ay harcamak istemiyorum. Ama ya tutmazsa ve transfer sonrası tekrar yumurta toplama yapıldığında yumurta olmazsa ya da embriyo oluşmazsa diye de korkmadan edemiyorum. Off düşündükçe karnıma ağrılar giriyor. Destan yazdım ama dedim ya kimse ile konuşamıyorum, eşim anlamıyor, Allahın boğa burcu, ne takıyorsun diyip duruyor. Haliyle her şeyi içime atıyorum. En azından benimle aynı telaşları yaşayan birileriyle paylaşmak, içimi dökmek istedim. Sıkılmadan okuyanlara şimdiden çok teşekkürler. Cevaplarınızı heyecanla bekliyorum
Merhaba size umut olur mu bilmiyorum ama bende kendi hikayemden bahsedeyim sizin gibi bende çok kafama takar sürekli ağlardım 4 yıllık evliyim bende yaşım 30 . Evlenmeden önce uzun yıllardır adet oldum olalı nerdeyse hep bir ağrı çekerdim meğerse endometriozis hastasıymışım annem ve ananemde de aynı hastalıktan vardı sanırım genetik , rahimimde solda 4-6 sağda 8 cm kist vardı haliyle sizin yaşadığınız benzer bir durumla yumurta rezervimi kötü etkiledi bu durum amh daha evlilik adına bir ışık bile yokken 0.45idi hatta doktorum bana bir an önce evlen evlenince de çocuk işini erteleme kariyeri filan bırak bile diye takılırdı .Evlenmeden önce eşimle konuştum böyle böyle bir problemim var çocuk sahibi hemen olmalıyız diye eşim de kabul etti olur dedi.Ama işler umduğumuz gibi gitmedi eşimde de sperm hızı ve sayısında sorun vardı ileri hareket yoktu 4 tane doktor gezdik 1 aşılama 1 tüp bebek tedavisi olumsuz sonuçlanınca başka bir merkezde doktor bulduk . Bana hemen rahimdeki kistleri almamız lazım bu kistler hamile kalmana engel dedi ameliyat sonrası yumurta rezervin zarar da görebilir tam tersi görmeyebilir hemen hamile de kalabilirsin de dedi. Bende nasılsa böyle hamile kalamıyorum diye ameliyatı eşimle karar birliğine vararak kabul ettim 2019 Mart ayında 2 saat 50 dakika süren laporoskopik kist ameliyatı oldum , sonrasında takibe alındım doktorum baktı ki kistler tekrara meyilli hemen tüp bebek yapalım dedi 1 ay rahim dinlendirildi 2019 mayıs ayında transfer ile hamile kaldım 1.02.2020 doğumlu bir oğlum var. Oğlum 11 aylık olduğunda ben normal yoldan hamile kaldım . Hatta eşime dedim benim hamile kalmam imkansız amh değerim düşük hipotroidi hastasıyım anemi hastasıyım sende sperm değeri kötü imkan yok ben hamile kalamam tüp bebek merkezinde 1 tane dondurulmuş 4.gün embriyomuz var onu değerlendiririz 2-3 yıl sonra diye birbirimize teselli verirdik hep . Ama insanlar plan yaparken kader güler derlermiş benim de planım var diye . Hatta şimdi bana beni tanımayan hikayemi bilmeyen insanlar biraz daha duramadın mı niye ikinciyi hemen yaptın diyor bize imkansız sizin normal yolla çocuğunuz olmaz fikrini doktorlar öyle bir empoze etti ki biz de inandık ama Allah’ın işi işte ne yumurtlama zamanı ne de başka bir şey olmadan hamile kaldım şu an 36 haftalık hamileyim Allah’ın izniyle 3 hafta sonra bir kızım olacak . Çok ağlardım çocuğum olmayacak diye çok göz yaşı döktüm bu sebeple annem de hep derdi rabbim Çifter Çifter versin de çocuğa doy . Bende burdan canı gönülden dilerim ki çocuğu olmayan herkesin kucağı dolup taşsın inşallah 🙏 sabırla okuyan herkese teşekkür ederim umudunuzu yitirmeyin Allah var gam yok .

Merhaba size umut olur mu bilmiyorum ama bende kendi hikayemden bahsedeyim sizin gibi bende çok kafama takar sürekli ağlardım 4 yıllık evliyim bende yaşım 30 . Evlenmeden önce uzun yıllardır adet oldum olalı nerdeyse hep bir ağrı çekerdim meğerse endometriozis hastasıymışım annem ve ananemde de aynı hastalıktan vardı sanırım genetik , rahimimde solda 4-6 sağda 8 cm kist vardı haliyle sizin yaşadığınız benzer bir durumla yumurta rezervimi kötü etkiledi bu durum amh daha evlilik adına bir ışık bile yokken 0.45idi hatta doktorum bana bir an önce evlen evlenince de çocuk işini erteleme kariyeri filan bırak bile diye takılırdı .Evlenmeden önce eşimle konuştum böyle böyle bir problemim var çocuk sahibi hemen olmalıyız diye eşim de kabul etti olur dedi.Ama işler umduğumuz gibi gitmedi eşimde de sperm hızı ve sayısında sorun vardı ileri hareket yoktu 4 tane doktor gezdik 1 aşılama 1 tüp bebek tedavisi olumsuz sonuçlanınca başka bir merkezde doktor bulduk . Bana hemen rahimdeki kistleri almamız lazım bu kistler hamile kalmana engel dedi ameliyat sonrası yumurta rezervin zarar da görebilir tam tersi görmeyebilir hemen hamile de kalabilirsin de dedi. Bende nasılsa böyle hamile kalamıyorum diye ameliyatı eşimle karar birliğine vararak kabul ettim 2019 Mart ayında 2 saat 50 dakika süren laporoskopik kist ameliyatı oldum , sonrasında takibe alındım doktorum baktı ki kistler tekrara meyilli hemen tüp bebek yapalım dedi 1 ay rahim dinlendirildi 2019 mayıs ayında transfer ile hamile kaldım 1.02.2020 doğumlu bir oğlum var. Oğlum 11 aylık olduğunda ben normal yoldan hamile kaldım . Hatta eşime dedim benim hamile kalmam imkansız amh değerim düşük hipotroidi hastasıyım anemi hastasıyım sende sperm değeri kötü imkan yok ben hamile kalamam tüp bebek merkezinde 1 tane dondurulmuş 4.gün embriyomuz var onu değerlendiririz 2-3 yıl sonra diye birbirimize teselli verirdik hep . Ama insanlar plan yaparken kader güler derlermiş benim de planım var diye . Hatta şimdi bana beni tanımayan hikayemi bilmeyen insanlar biraz daha duramadın mı niye ikinciyi hemen yaptın diyor bize imkansız sizin normal yolla çocuğunuz olmaz fikrini doktorlar öyle bir empoze etti ki biz de inandık ama Allah’ın işi işte ne yumurtlama zamanı ne de başka bir şey olmadan hamile kaldım şu an 36 haftalık hamileyim Allah’ın izniyle 3 hafta sonra bir kızım olacak . Çok ağlardım çocuğum olmayacak diye çok göz yaşı döktüm bu sebeple annem de hep derdi rabbim Çifter Çifter versin de çocuğa doy . Bende burdan canı gönülden dilerim ki çocuğu olmayan herkesin kucağı dolup taşsın inşallah 🙏 sabırla okuyan herkese teşekkür ederim umudunuzu yitirmeyin Allah var gam yok .
Allah bagislasin rabbim banada ve dileyen isteyen herkese nasip etsin.hikayen umut oldu 🧿🧿🧿🥰

Hikayenizi gözlerim dolarak okudum. Ben de benzer sorunlarla boğuşuyorum. Allahım cumanın hürmetine isteyen, çabalayan herkese en hayırlı zamanda anne baba olmayı nasip etsin inşallah

Hikayenizi gözlerim dolarak okudum. Ben de benzer sorunlarla boğuşuyorum. Allahım cumanın hürmetine isteyen, çabalayan herkese en hayırlı zamanda anne baba olmayı nasip etsin inşallah
Amin inşallah bol bol dua ediyorum sizler için Allahım inşallah dualarımı kabul eder tez zamanda kucaklarınızı sizin de benim gibi yavrularınızla doldurur 🙏

Merhaba, öncelikle hayırlı olsun sağlıkla kucağınıza alın ikinci yavrunuzu. Cidden hikayeniz içime su serpti ama dedğiniz gbi nasipse her şey olur, işte ya nasip değilse yi aklımdan çıkaramıyorum. Bakalım ekim sonu ikinci yumurta toplamam olacak inşallah Allah ne gösterir göreceğiz kısmetse. Neyle karşılaşacağımıza göre doktora miyom ameliyatını 1 tur daha denemeden yapmak istediğini söyleyeceğim ama son karar doktorun bakalım neler bekliyor beni

Böyle bi başlık açtığınız için ben de teşekkür ederim. Ben de benzer bir durumun içindeyim ve böyle bir başlık açmayı düşünürken sizinkine rastladım çok iyi oldu. Bizde de bende amh düşüklüğü (0.60), eşimde sperm azlığı vardı. Ağustos ayında tüp bebek denedik, 2 yumurta toplandı 2si de döllendi ve 3.güne gitti. Transferimi oldum, 10.günde de kan testim pozitif çıktı. Ama malesef hamileliğim kimyasala döndü ve regl oldum. Tam da bunun üzüntüsünü atlatıp mental olarak 2.denemeye hazırlanıyorduk ki, eşimin daha önce düşük olan sperm sayısının (6 milyon), dün verdiği spermiyogram testinde sıfıra düştüğünü öğrendik. Nasıl bir şok yaşadık anlatamam. Bugün hemen üroloğa gitti o da duruma inanamamış nasıl olur falan demiş çünkü biz 6 milyonken takviye ilaçlara başlamıştık, sigarayı bırakmıştı, spora başlamıştı. Bunları yaparken de hiçbir hastalık, enfeksiyon geçirmedi. Doktor da bize adamakıllı bir teşhis koyamadı. Elimiz boş şuanda. Takviyeleri bırakın demiş, bunu hiç aklım almıyor. Yarın da ben kendi jinekoloğuma gidip durumu anlatacağım. Bakalım nasıl bir yol bizi bekliyor Allah bu yolda hepimizin yardımcısı olsun
Çok geçmiş olsun size. Bizim de bir spermiyogram 11 milyonken 1 aydan kısa bir süre sonra yapılan 200bin gösterdi. Biz 11 milyonun hatalı olduğuna inanıyoruz çünkü varilosel ameliyatı sonrası bile 4 milyona zor çıkmıştı yıllar önce şimdi yeniden barikosel nüksetmiş. Demem o ki 6 milyon da hatalı olabilir 0 da hatalı olabilir. Yeni bir ürologa daha görünmekte ya da yeni bir spermiyogramda fayda olabilir. Ama 0 bile olsa testislerin içinden ya da kanaldan %70 sıfır spermli haatalarda sperm bulabiliyorlarmış. Artık normal yol ya da aşıyı opsiyon görmediğimiz için ben sayı düşüklüğünü çok takmıyorum spermde, yeter ki kalitesini nir şekilde artırabilsek. Ne de olsa yumurta sayısı kadar lazım bize o da çok fazla çıkmadığına göre 5-10 tane kaliteli çıksa her seferinde yeter de artar diyorum

Merhaba, öncelikle hayırlı olsun sağlıkla kucağınıza alın ikinci yavrunuzu. Cidden hikayeniz içime su serpti ama dedğiniz gbi nasipse her şey olur, işte ya nasip değilse yi aklımdan çıkaramıyorum. Bakalım ekim sonu ikinci yumurta toplamam olacak inşallah Allah ne gösterir göreceğiz kısmetse. Neyle karşılaşacağımıza göre doktora miyom ameliyatını 1 tur daha denemeden yapmak istediğini söyleyeceğim ama son karar doktorun bakalım neler bekliyor beni
Teşekkür ederim amin inşallah, hakkınızda hayırlısı olsun pozitif düşünün bol bol dua edin , ilk çocuğumda çok üzülüp ağlamıştım olmuyor diye bu da insanı etkiliyor kendinizi rahat bırakın iyi düşünün . İkinci çocuğuma hiç aklımızda yokken hamile kaldım zerre kadar da hamile kalayım diye bir çabamız olmadı hatta eşime dedim hamile kalırsam bir mucize olur düşünün ki yumurtlama zamanını kaçırmamak için işten izin alır sağlık ocağına gidip yumurta çatlatma iğnesi yaptırırdık düzenli aldığım tiroit anemi ilaçlarımı ve folik asit takviyesi kullanırdım hamile kalabileyim diye ona rağmen hamile kalamazdım.Ama ikinci hamileliğimde hiç öyle olmadı önceden hiçbir şekilde ne folik asit takviyesi aldım ne de diğer ilaçlarımı düzenli kullandım ovülasyon takibi bile yapmamıştım.O kadar çok yorulmuştum ki hamile kalabilmek adına çaba sarf etmekten sizi çok iyi anlayabiliyorum bu yüzden . Verebileceğim tek naçizane tavsiye olumlu düşünün sabır edin bol bol dua edin Allah nasip etmeyeceği şeyi hayal ettirmez diye düşünün ben inanıyorum gönülden dileyen herkese Allah anne baba olmayı nasip edecektir.😊 Dularım sizlerle 🙏

Çok iyi anlıyorum sizi. Öncelikle kimseye söylememe nedenim buydu insanların bişe olmaz olur gibi telkinleri bile rahatsız edici. Benim doktorum transfer öncesi miyomun gitmesi gerektiği için baştan topladığımızı toplayalım diyor ama işte çok ötelenme oluyor çok kararsızım. Ekimde kaç yumurta olacak kaç embriyo olacak ona göre karar vermek lazım ama çok stres oluyorum, bize yaramıyor stres ama elde değil. Sizin ilk transferin tutmama sebebi belli miymiş? Miyomdan olabilir mi acaba? Havuz yöntemi önermedi mi doktorunuz benimki gibi önce olabildiğince toplayıp biriktirmeyi?
Benim de 2.5 cmlik miyomlarim var ama kimse almaktan bahsetmiyor

Merhaba. Benimde erken menopoz riskim var 32 yaşındayım. Yumurta sayım azalmış 5-6 tane göründü muayene sırasında. Amh testi yaptırdım ama sonucu henüz bilmiyorum.Eşiminde hızlı hareketli sperm sayısı 0 . Tüp bebek için tedaviye başlayacağız bizde inşallah. Benimde yumurtalarımın azalması çok yıktı bizi benim durumum da böyle olunca şans daha da düşmüş %30-40 lara kadar.Bende hep burada yazılan yazıları okuyup umudumu kırmamaya çalışıyorum. Allahım bekleyen herkese nasip etsin inşallah 😔

Merhaba. Benimde erken menopoz riskim var 32 yaşındayım. Yumurta sayım azalmış 5-6 tane göründü muayene sırasında. Amh testi yaptırdım ama sonucu henüz bilmiyorum.Eşiminde hızlı hareketli sperm sayısı 0 . Tüp bebek için tedaviye başlayacağız bizde inşallah. Benimde yumurtalarımın azalması çok yıktı bizi benim durumum da böyle olunca şans daha da düşmüş %30-40 lara kadar.Bende hep burada yazılan yazıları okuyup umudumu kırmamaya çalışıyorum. Allahım bekleyen herkese nasip etsin inşallah 😔
Mrb arkadasim bende seninle ayni durumdayim hatta benim 3 yumurta gorunuyor esimde hic siperm yok. Esim tedavi oldu siperm cikisi oldu 5. Tup bebekte kizim oldu rabnime sukurler olsun. Benimde cok umudumu kirdilar olmaz dedi doktorlar cok agladim dua ettim Allah ol derse mucizeler gerceklesir. Sakin pes etme umitsiz olma umarim azicikta olsa moral vermisimdir.

Mrb arkadasim bende seninle ayni durumdayim hatta benim 3 yumurta gorunuyor esimde hic siperm yok. Esim tedavi oldu siperm cikisi oldu 5. Tup bebekte kizim oldu rabnime sukurler olsun. Benimde cok umudumu kirdilar olmaz dedi doktorlar cok agladim dua ettim Allah ol derse mucizeler gerceklesir. Sakin pes etme umitsiz olma umarim azicikta olsa moral vermisimdir.
Yaa gerçekten mi ne mutlu sana Allah bağışlasın kızını sana nazar değmesin inşallah. Çok mutlu oldum senin adına 🌹benim daha ilk tecrübem olacak tüp bebek tedavisinde ama pes etmeyeceğim dediğin gibi mucizeler her zaman var. İnşallah herkesin emekleri karşılık bulur. Bende burada benimle aynı olan arkadaşların yaşadıklarını ve hamile kaldıklarını okudukça umudumu kaybetmemeye çalışıyorum. Allahım bu güzel mevlid kandili gününde dualarımızı kabul eder inşallah🙏🏻

Ggeçmiş olsun
Geçmiş olsun Allah gönlünüze göre versin yumurta ve sperm sorununuz varsa Yumurta ve sperm donasyano sayfasını takip edin ve okuyun paylaşımları yardımcı olucaktir o sayfa size

Yaa gerçekten mi ne mutlu sana Allah bağışlasın kızını sana nazar değmesin inşallah. Çok mutlu oldum senin adına 🌹benim daha ilk tecrübem olacak tüp bebek tedavisinde ama pes etmeyeceğim dediğin gibi mucizeler her zaman var. İnşallah herkesin emekleri karşılık bulur. Bende burada benimle aynı olan arkadaşların yaşadıklarını ve hamile kaldıklarını okudukça umudumu kaybetmemeye çalışıyorum. Allahım bu güzel mevlid kandili gününde dualarımızı kabul eder inşallah🙏🏻
Âminn canim 🧿🧿bende sana umut olsun diye yazdim canim bizim durumumuzdakiler pes etmiyecek baska care yok arkadasim pes etme Allahin izniyle hersey guzel olacak

Herkese merhaba
Bugün ikinci kez toplamam yapıldı. Konuyu açarken bahsettiğim gibi havuz yapılacak diye başladık. İlk toplamada 6 folikülden 5 yumurta çıkmıştı ama 2si döllenmişti sadece ve bir tanesi orta kalite dondurulabildi, diğeri bölünmediği için. Bir ay ara vermiştik yumurtalık dinlensin diye. Bugün 3 folikülden yumurta toplandı, kaç tanesi olgun, döllenebilecek mi gibi şeyleri yarın sabah öğreneceğim ve o kadar heyecanlıyım ki uyku tutmuyor. Benim için dua edin lütfen, kimin duası tutar belli olmaz derler. Şimdiden çok teşekkürler. Umarım hepimiz kucağımıza evlatlarımızı aldığımız günleri hayırlısıyla en yakın zamanda görürüz

X