Duvarcinin Sonu

Exorcist

Pantolonlu Bulut
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
800
11
DUVARCININ SONU

Buna kesinlikle gözlerinizden yaşlar gelinceye kadar güleceksiniz. Lütfen Sonuna kadar okuyun. Bu olay gerçek hayatta olmuş ve basına yansımış bir olaymış.

Büyükşehir Belediyesi Kuruluşlarından KİPTAŞ'in Genel Müdür Yardımcısı Emin Batur, şantiyelerden Birinde meydana Gelen bir kaza sonunda kazaya maruz kalan duvarcı ustasının yazdığı Tutanak:
İş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. Bunu yeterli görmiyerek, ayrıntılı anlatmamı istemişsiniz. Şu anda hastanede yatmama neden olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur.Bildiginiz gibi ben bir duvarcı ustasıyım. insaatın 6. katındaki İşimi bitirdiğim zaman biraz tugla artmıştı, yaklaşık 250 kg. kadar olduğunu Tahmin ettiğim bu tuğlaları asagıya
indirmek gerekiyordu.Aşagıya indim bir varil buldum,ona sağlam bir ip bağladım,
6. kata ÇIktım ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşagıya salladım.TEkrar aşagıya İndim ve ipi çekerek varili 6. kata çıkardım. İpin ucunu sağlam bir yere Bağlayıp tekrar yukarı çıktım.Bütün tuğlaları varile doldurdum.
Aşağı indim, bağladıgım ipin ucunu çözdüm.İpi çözmemle birlikte Bİrden kendimi havada buldum. Nasıl bulmuyayım ben yaklaşık 70 kiloyum. 250 kg lık varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı çekti. Heyecan ve şaşkınlıktan ipi bırakmayı akıl edemedim. Yolun yarısında Dolu varille çarpıştık. Sağ iki kaburgamın burada kırıldığını sanıyorum. Tam yukarı çıkınca 2 parmağım iple beraber çıkrıga sıkıştı. Parmaklarımda bu sırada kırıldı. Bu esnada yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuglalar etrafa Saçıldı. Varil hafifleyince bu sefer ben aşağıya inmeye Varil yukarı çıkmaya başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık. Sol bacağımın kaval kemiğide bu sırada kırıdı. Can havli ile ipi bırakmayı Akıl ettim.. Başımı yukarı kaldırdığımda boş varilin süratle üzerime geldiğini gördüm. Kafatasımın da böyle çatladığını sanıyorum. Bayılmışım, gözümü hastanede açtım. Cenab-i Hak'tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını diler, hürmetle ellerinizden öperim. Duvarcı Ustanız LAZ OSMAN
 
X