Ek Gıdalar Bebeklerin Sevdigi Tarifler..

kizlar siz bayagi bayagi baslamissiniz ek gidalara...afiyet olsun bebislerinize..ben kontrolumuzu bekliyom,haftaya..ona gore baslicam..
birde birsey dicem adasucum ve kizlar....yogurtla pekmez bir arada pek verilmez diye biliyorum ..cunku yogurtda kalsiyum,pekmezde demir oldugu icin bu vitaminler karisinca etkisiz oluyor..2 saat arayla yenmesi gerekir...yogurda meyve katilsa daha iyi bence..pekmezide baska bir meyveyle beraber verilebilir...CADIARZU

evet canım doğru yoğurda ve süte pekmez katılırsa kalsiyum demirin emilimini engelliyor.ama demir için değilde sadece tatlandırmak için konulabilir.tabi en iyisi meyve püresi koymak.

dün akşam tekrar denedim sebze püresini yedi.hemde nasıl yedi oğluma maşallah.bugünde karnıbahar,patates ve havuçlu yapıcam.inşallah onuda yer.sizin sayenizde yapıyorum bunları sağolun kızlar.
pekmezli yoğurda gelince ben bilmiyodum böyle bişeyi.pekmezi genelde kahvaltı zamanı veriyorum.(cici bebe,mama,pekmez karışımı) yoğurduda pek sevmediği için meyveyle karıştırıyorum.güzel yiyor o zaman.ama bugün pekmezli yoğurt yedirecektim.öğrendiğim iyi oldu...

kızlar basardım sebze püresi yedi:sm_cool:

insan nekadar mutlu oluyomuş yaa kaydirigubbakcemile3

koyduklarım 1 kücük boy patates 1 kücük boy havuc 1 yemek kaşıgı kadar sehriye 1 yemek kasıgı kadar bezelye ve cok az zeytinyag hihoyyyt rondada püre olarak cektim sebzenin suyundanda az bişi ekledim ben bile begendim yani afiyet olsun kuzuma:icecream:

dün akşam tekrar denedim sebze püresini yedi.hemde nasıl yedi oğluma maşallah.bugünde karnıbahar,patates ve havuçlu yapıcam.inşallah onuda yer.sizin sayenizde yapıyorum bunları sağolun kızlar.
pekmezli yoğurda gelince ben bilmiyodum böyle bişeyi.pekmezi genelde kahvaltı zamanı veriyorum.(cici bebe,mama,pekmez karışımı) yoğurduda pek sevmediği için meyveyle karıştırıyorum.güzel yiyor o zaman.ama bugün pekmezli yoğurt yedirecektim.öğrendiğim iyi oldu...

canım sen yogurttun içine hangi meyveyi koydun ben bugün elma koydum yemedi bu sefer gittim cam rendede elma rendeledim limon sıkıcagında mandalina sıktım onu yedirdim yogurtla yemedi ya :1no2:

canım sen yogurttun içine hangi meyveyi koydun ben bugün elma koydum yemedi bu sefer gittim cam rendede elma rendeledim limon sıkıcagında mandalina sıktım onu yedirdim yogurtla yemedi ya :1no2:
canım ben elmayla karıştırıyordum.değişik gelmiştir belki ilk verince yemiyorlar ya.tekrar denersen yer belki.cam rendede yada bazen normal rendenin ince tarafında rendeliyorum.ağzına elmalar gelsin alışsın diye.tadı güzel oluyo.bide kavanoz meyve karışımları var ya hangisi olursa olsun karıştırıyorum yoğurdun içine.ben asitli diye mandalin,portakal falan vermiyorum.verilebiliyomu?bazen portakalı ağzına tutuyorum,kendisi emiyo az bişey...

canım ben elmayla karıştırıyordum.değişik gelmiştir belki ilk verince yemiyorlar ya.tekrar denersen yer belki.cam rendede yada bazen normal rendenin ince tarafında rendeliyorum.ağzına elmalar gelsin alışsın diye.tadı güzel oluyo.bide kavanoz meyve karışımları var ya hangisi olursa olsun karıştırıyorum yoğurdun içine.ben asitli diye mandalin,portakal falan vermiyorum.verilebiliyomu?bazen portakalı ağzına tutuyorum,kendisi emiyo az bişey...

neyse yarın yine denerim yogurdum mayalanıyo şimdi valla ben veriyorum deli oluyo benimki mandalinaya elmayla birlikte veriyorum bazen elma armut bir veriyorum her ceşidini yiyocokacimcoook

kızlar ben oğluşum emmeyi bırakır diye korkuyorum o yüzden ek gıda veremiyorum...cesaret edemiyorum edemiyorum ama geçenlerde milupanın numunelerinden sütlü pirinçliyi verdim,severek yedi...ama sonra çıkardı,hazmedemedi galiba...

bizimkide bugün sebze çorbasını yemedi sewmio haklı çocukk bende herobabynın meyveli tahıllı mamasından yaptım azcık onu yedirdim ağzını kapamayı öğrenmiş kapatıo kereta açmıo sewmediği bişi olunca:)önce yalıo tadına bakıo sewmezse açmıo:))

of yaptım mis gibi sebzeleri yemedi benim kereta.
bende biraz biberona mama yapıp içine bastım yaptım sebzeli püreyi biraz içti ama yine kandıramadım.ağladı baya...

onlar bizden akıllı walla ayerbacımm kanmıolar bişeye keretalar....bende o kadar uğraştım 1 kaşık aldı beğenmedi ilk başlarda verdiğimde yiyordu şimdi istemio artık

kızlar erken değilmi ek gıdalara daha 4.ayda oglum 4 ay 1 haftalık dr dedi 6.ay bitsin ama 5.5 ayda vermek istiyorum ben oda sadece mama vermeyi düşünüyom çokmu geç kalıyom acaba siz nasıl başladınız dr dedi teş ederim

canım bizim çoğumuzun sütü yetmediği için ek gıda veriyoruz.senin yetiyorsa 6.ayda başlarsın hem doktorunda öyle demiş.

kızlar hiç yokmu ya bebeginizin sevdigi sebze püreleri

bugün biz yogurtumuzun içine kücük kavanoz karışık meyvelerden ekledik kızım yedi dün kendim elmayı cam rendede rendeleyip katmıştım yogurta yarısını yedirebilim

sebzede farklı tatlara gecelim diyorum ama ne eklsem ne sever sizce kızlar cvp bekliyorum sizce mercimek yapıyımmı??

walla arzucum mercimek gaz yapabilirr ben korkuyorum açıkcası gaz yapıck die bide doktrorum daha vermedi ondanda değişik bişiler yapmıyorum sadece arada herobabyın muhallebisini veriyorum oda azcık...

canım bende aynı şekide yoğurdun içine kavanoz meyve pürelerinden koyuyorum iki gündür büyük bi kase bitiriyor.ha birde bi çay kaşığı ev yapımı kayısı reçeli katıyorum.valla canım bende kararsız kaldım o sebzeleri yemedikçe benimde yapasım gelmiyor hiç :KK43: mercimek için erken bence anca 7.8. aylarda verilebilir diye biliyorum.balkabağı çorbası yaptınmı hiç ben denemek istiyorum.bakalım onu sevecekmi.bebek yemekleri bölümünde tarifi vardı.

bal kabagı hic denemedim sevmedigim içinde almam eve ya kızlar az veriyoruz falan diyosunuzda ben cokmu veriyorum acaba kafam karıştı şimdi

ben 1 elma 1 mandalina yediriyorum yogurt veriyorum sebze püresi bunların bazen yarısını yiyor ama yiyor sonucta 150ml suylada princli muhalebi severek bitiriyo doktorum bunları verebilirsin demişti
önümüzdeki ayda kahvaltı eklenicek menümüzecokacimcoook

kızlar bide devam maması öylece kaldı onu ne şekilde degerlendirebilirim fikirlerinizi bekliyorum princ unuyla olanı biliyorum sadece

maşallah herkesler herşeye başlamışş..biz tadımlık tat bilsin diye sadece bir iki kaşık meyve suyu içiyoruz..elma mandalinaa..anne sütü yettiği içinn kahvaltıya bile başlayan varr...herkesin ayarı farklı gibi..reçelde şeker olduğu için bence katmasan iyi olur tuz ve şeker 1 yaştan önce sakıncalı..

adasu daha önce söylediğim gibi irmikli meyveli mama hazırlayabilirsin,yada mısır unuyla yaparsın.bebe bisküvisi vermek istersen ona katabilirsin yada hiç olmadı devam mamasıyla yapılan kaşık mamalarından alıp değerlendirebilirsin.hem onlar daha ekonomik oluyor.benim sütüm yetmediği için her mamadan bi kase veriyorum.eğer senin yetiyorsa fazladan ek gıda verme onun yerine senin sütünü alması daha iyi olur.

benim kızım milüpanın pirinçli muhallebisine bayılıyor.45 gr lık paket yarım yarım iki kerede bitiriyorum.bu akşam mandalinanın tadına baktım tatlıydı bir tam mandalinayı sıkıp suluğuna doldurdum bi seferde içti..üzüm ve armut suyunuda çok seviyor..onun dışında brokoli havuç patates ve kabağı haşlayıp süzgeçten püre şeklinde geçiriyorum.kesinlikle tuz yağ vb şeyler katmıyorum.ilk verdiğimde kustu..sonra tekrar denedim hazırladığım öğünün tamamını yedi..ayrıca muhallebiye yarım kabağı haşlayıp püre yapıp ekliyorum.daha besleyici oluyor..banada bebelac ve milüpadan numuneler geldi..kızım ikisinide sevedi(muhallebiler 4 ay içindi onları kullanabildik)

bu arada benim sütüm kesildiği için sadece aptamil mama ile besleniyor.sütü yeten annelere 6. aydan önce ek gıdalara geçilmesi önerilmiyor..

X