Ek gıdaya gecen annelerim yardım edin

gizemtas

Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2023
224
75
Sevgili annelerim ek gıdaya geçiyoruz doktorumuz diyetisyene yönlendirdi bi liste verdi elime içersinde çorba vs tarifler ama ilk çocuğum acemiyim neyden nasıl başlayacağım bilemedim o an aklıma gelmemiş sormayı da unuttum emzirmeyi geceleri yapmaya çalış demişti ama
1. Gün içinde hangi saatle de emzirip hangi saatlerde ek gıda vereyim
2. Su içmesi gerekiyor mu ve ne kadar miktar vermeliyim
3.yaptığınız tarifleri de paylaşır mısınız benim sütüm de az geldiği için mama da kullanıyorum bebeğime
Beni tecrübelerinizle bilgilendirirseniz çok sevinirim etrafında sorabileceğim kimse yok sizler varsınız 💓

kendi tecrübelerimi aktarayım.
İlk ay tadım ayı olduğu için aslında gene emzirme veya mama ağırlıklı olacak. 3 gün kuralını uygulayarak tadımlara başlayabilirsiniz. Yani örnek veriyorum kabak ile başlayacaksanız kabağı haşlayın çatalla ezin ilk gün 1 çay kaşığı ikinci gün 1 tatlı kaşığı 3 gün gene 1 tatlı kaşığı şeklinde devam edin.3 gün kuralının amacı eğer alerjik bir reaksiyon olursa hangi besinde kaynaklandığını bulmaktır. her tadımdan sonra biraz su teklif edebilirsiniz ama istemezse zorlamayın anne sütünden ya da mamadan su ihtiyacını karşılıyor olabilir. bu tadımların için biraz zeytinyağı katabilirsiniz kabızlık olmasın diye. Sonra havuç, yoğurt diye devam edebilirsiniz sırası tamamen size kalmış. tadım zamanı biraz aç olması lazım yani emzirdikten 1.5 2 saat sonra mesela. bir de bir kitap önereyim orda ayına uygun çok güzel tarifler var. "Bu Çocuk Aç " diye bir kitap internette pdf vardı sanırım. son olarak meyvelere en son geçin derim çünkü onların tadını alınca sebzelere pek bakmıyorlar :KK70:
aklıma gelenler şimdilik bunlar. Kolay gelsin. :KK200: (bu arada vereceğiniz şeyleri blenderdan geçirmeyin çatalla ezin ki çiğnemeyi de öğrensin.)

İlk ay tadım ayı olduğu için aslında gene emzirme veya mama ağırlıklı olacak. 3 gün kuralını uygulayarak tadımlara başlayabilirsiniz. Yani örnek veriyorum kabak ile başlayacaksanız kabağı haşlayın çatalla ezin ilk gün 1 çay kaşığı ikinci gün 1 tatlı kaşığı 3 gün gene 1 tatlı kaşığı şeklinde devam edin.3 gün kuralının amacı eğer alerjik bir reaksiyon olursa hangi besinde kaynaklandığını bulmaktır. her tadımdan sonra biraz su teklif edebilirsiniz ama istemezse zorlamayın anne sütünden ya da mamadan su ihtiyacını karşılıyor olabilir. bu tadımların için biraz zeytinyağı katabilirsiniz kabızlık olmasın diye. Sonra havuç, yoğurt diye devam edebilirsiniz sırası tamamen size kalmış. tadım zamanı biraz aç olması lazım yani emzirdikten 1.5 2 saat sonra mesela. bir de bir kitap önereyim orda ayına uygun çok güzel tarifler var. "Bu Çocuk Aç " diye bir kitap internette pdf vardı sanırım. son olarak meyvelere en son geçin derim çünkü onların tadını alınca sebzelere pek bakmıyorlar :KK70:
aklıma gelenler şimdilik bunlar. Kolay gelsin. :KK200: (bu arada vereceğiniz şeyleri blenderdan geçirmeyin çatalla ezin ki çiğnemeyi de öğrensin.)
Teşekkür tavsiyelerinizi göz önünde bulundurucam ❤️

Merhaba biz 6+10 da tadımlara başladık.kilo ve boy geliiimimiz normal. Şöyle ilerledik. Avakado+kabak+patates+tatlı patates+havuç+brokoli+pancar+bezelye+erik+nektarin+keçi sütünden yoğurt ile 3 er günlük ikişer günlük tadımlar alerji denemeleri yaptık ve sonra bu sebze meyveleri yoğurtla karıştırıp yemeye başladık. Günde bir öğün sabah yiyor. Besinleri hafif buharda pişiriyoruz hafif pütürlü olacak şekilde cam rendede hazırlıyorum. Bile ve kaşık karışık ilerliyoruz 2veya 3 kaşık ben yediriyorum gerisini eliyle oynuyor. Karışıyor kokluyor. Her besini az az veriyorum mutlaka zeytinyağı ekliyorum. Her gün taze ıhlamur çayı hazırlıyorum gin boyu su gibi teklif ediyorum içtiği kadar içiyor. Onun dışında anne sütü alıyor. 7. Ayımız 1 hafta sonra bitiyor. Şimdi ne yapmam gerekiyor bilmiyorum biraz zorlanıyorum. Meme reddi yada ek gıda reddinden korkuyorum Artık çorbalara muhallebilere mı geçmek doğru yada et yumurta mı denemeliyim? Fikri olan var mı?

Ben buna katılıyorum ekşi erik az tatlı nektarin verdim meyve olarak ve Şuan asla brokoli kabak yemiyor😂 en son yoğurt ve lor verdim sonra meyve verdim bir çok sebzeyi az buçuk tadına bakıyordu deniyordu ona rağmen meyve denedikten sonra direk favori meyve oldu😔

Öncelikle meyveden başlamayın kesinlikle tatlıya alıştığı için diğer şeyleri kabul etmekte zorlanıyorlar :) sabah emzirin yada mama verin ara öğün olarak ufak ufak tadım yaptırabilirsiniz

Sevgili annelerim ek gıdaya geçiyoruz doktorumuz diyetisyene yönlendirdi bi liste verdi elime içersinde çorba vs tarifler ama ilk çocuğum acemiyim neyden nasıl başlayacağım bilemedim o an aklıma gelmemiş sormayı da unuttum emzirmeyi geceleri yapmaya çalış demişti ama
1. Gün içinde hangi saatle de emzirip hangi saatlerde ek gıda vereyim
2. Su içmesi gerekiyor mu ve ne kadar miktar vermeliyim
3.yaptığınız tarifleri de paylaşır mısınız benim sütüm de az geldiği için mama da kullanıyorum bebeğime
Beni tecrübelerinizle bilgilendirirseniz çok sevinirim etrafında sorabileceğim kimse yok sizler varsınız 💓
Merhaba benim bebeğim 11 aylık mama ile besleniyi gün içerisinde kaç kere mama vermem lazım bilginiz var mi

X