Ekmeleddin Bey hala "Ahu gözleriyle kalbimi çaldı" der

Meleknaz

Herşeyin hayırlısı
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2012
7.894
4.815
Füsun İhsanoğlu hakkında bilmek istedikleriniz bu haberde. İşte 'çatı adayı' Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 43 yıllık eşi Füsun Hanım...

$25101065.jpg

Dedeniz Niyazi Ünal Alcılı eski DP milletvekili. Ailenizde siyaset nasıl karşılanıyordu? Özellikle de 27 Mayıs darbesini yaşadıktan sonra?

-Annem Ülker Bilgiç, söylediğiniz gibi Demokrat Parti Yozgat Milletvekili ve Ağır Ceza Hâkimi Niyazi Ünal Alcılı’nın kızıdır. Babam Prof. Dr. Emin Bilgiç ise Kültür Bakanlığı Müsteşarı ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi dekanıydı. Dolayısıyla siyasete yabancı olmayan bir ailede dünyaya geldim. Dedemin birinci dönem DP milletvekili olduğu dönemleri yaşım gereği çok net olarak anımsayamasam da, yine DP milletvekili olan büyük amcam Said Bilgiç ve Adalet Partisi milletvekili olan küçük amcam Saadettin Bilgiç vasıtasıyla ailemiz uzun seneler boyunca aktif siyasetin içerisinde yer aldı. Dolayısıyla siyasi tartışmaların, görüşmelerin eksik olmadığı bir ortamda, siyaset dünyasından önemli şahısları tanıyarak büyüdük.

Nasıl bir aileydi sizinki? Çocukluğunuzdan en çok hangi resimler var hafızanızda?

-26 Aralık 1951’de Ankara’da doğdum. İlkokula kadarki çocukluğum, dedeciğimin Kavaklıdere’de yer alan ve bahçesinde her türlü meyve ve sebzenin yetiştiği bahçeli evinde geçti. Daha sonrasında Ankara’da ailemize ait apartmana geçtik ve bu geniş ailede 10 kuzenimle birlikte büyüdüm. Gelenek ve göreneklerini muhafaza eden, aynı zamanda çağdaş dünya görüşüne sahip bireylerden oluşan bir ailede yetiştiğimi söyleyebilirim.

Ekmeleddin Bey ile Ankara’da tanışmışsınız. Tanışma hikâyeniz nasıl?

-Rahmetli babam 1968’de Hititler konusunda bir konferans vermek üzere geldiği Kahire’de Ekmeleddin Bey ile tanışmış, onun refakatinde geçirdiği seyahatin ardından yine Ekmeleddin Bey tarafından Ankara’ya uğurlanmıştı. Ekmeleddin Bey 1970’te yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönmüştü. Ben o sırada Eczacılık Fakültesi birinci sınıfta okuyordum. Babam onu ve annesini akşam yemeğine davet etmişti. İlk kez o akşam kendisini gördüm. Eşim o an için “Ahu gözleriyle kalbimi çaldı” der hâlâ. 1971’de evlendik ve bu mutlu evliliğimizde üç oğlumuz oldu.

Genç yaşta evlenmişsiniz. Evlendikten sonra mesleğinize devam etme fırsatınız oldu mu?

-Evet, Ankara Doğumevi Hormon Laboratuvarı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Doğum Bölümü Hormon Laboratuvarı’nda eczacılık yaptım.

Hayatın sürprizlerle dolu olduğu malum... Benim için dönüm noktasıdır dediğiniz bir olay, an var mı?

-1975 yılı ortalarında hipotiroidi hastalığım teşhis edildi. 1976’nın ortalarına doğru vücudum normale dönse de maalesef hastalığın ağır etkileri nedeniyle o dönemleri sıkıntılı geçirdim. Hastalığımın teşhisinin konmasını hayatımın çok önemli bir dönüm noktası olarak görüyorum. Hastalığın tespiti ve tedavi süreçlerinden sonra Allah’a şükürler olsun ki evlat sahibi olabildim.

Eşinizin İslam İşbirliği Teşkilatı genel sekreterliği sırasında siz de yoğun olarak çalıştınız.

-Evet, eşimin diplomatik görevleri süresince düzenlenen tüm davet ve etkinliklerde adeta bir özel kalem müdürü disipliniyle hizmetler sunmaya gayret ettim.

Sizin için öncelikli olan konular neydi? O dönemde neler yaptınız?

-O dönemde teşkilat tarihinde ilk kez kadın sorunları ele alındı. Bu benim için müthiş bir fırsattı, zira kadınların sorunları en çok ilgilenmek istediğim alanların başında geliyordu. Teşkilatın kadın sorunlarını konu alan ilk kongresi Türkiye’de yapıldı. Kadınların eğitim, istihdam ve toplumsal yaşama katılım konularının teşkilata üye 57 ülkede ele alınması konusunda çalışmalar yürüttük. Ayrıca kültürel tanıtım faaliyetleri de gerçekleştirdik. Bunlardan biri Suudi Arabistan’da düzenlenen ve tezhip, hat, ebru gibi geleneksel sanatlarımızın tanıtıldığı Olgunlaşma Enstitüsü Defilesi’ydi. Bir diğer etkinliğimizde de Türk folklor zenginliklerini tanıtmış ve dönemin birçok devlet adamının eşlerini ağırlamıştık. Tüm bunların yanında dokuz yıl boyunca Türkiye ile İslam dünyasının diğer ülkeleri arasında eşimle birlikte köprü vazifesi görecek çalışmalar yürüttük.

Sorumluluklarınızın yanında sizi mutlu edenler neler?

-Kitap okumayı, özellikle de tarih ve siyasi tarih alanında yazılmış eserleri okumayı çok seviyorum. İç mimari, dekorasyon, yemek ve sofra düzeninin yanı sıra dikiş dikmek de ilgi alanlarım arasında yer alıyor.

Eşinizin Çankaya adaylığı herkes için sürprizdi. Siz bu öneriyi duyduğunuzda ne düşündünüz? Hayatınızın bu denli bir değişime uğraması ihtimaline nasıl yaklaştınız?

-Eşimin adaylığı kesinleştiğinde uzun ve zorlu bir görevden yeni çıkmıştık. Ailemi ve memleketimi çok özlemiştim. Bu onur verici görev hiç kuşkusuz benim de kadın, aile, eğitim ve sağlık alanlarına yönelik ağlar kurup, bu alandaki sorunların giderilebilmesine yönelik çalışmalar yapmama olanak tanıyacak. Dolayısıyla son derece mutlu, gururlu ve heyecanlı olduğumu ifade etmek isterim.

Ekmeleddin Bey cumhurbaşkanı seçilirse, Çankaya’nın yeni yaşam biçimiyle ilgili nasıl planlarınız var?

-Halihazırda sürmekte olan bir seçim süreci bulunuyor. Dolayısıyla bu konulara eğilmek için henüz erken olduğunu düşünüyorum. Her şeyin hayırlısını temenni ediyorum.

Aklınızda mutlaka yapmak istedikleriniz sıralıdır...

-Kadınlara uygulanan şiddet, genç kızlarımızın küçük yaşta evlendirilmesi ve elbette ki eğitim sorunlarına odaklanacağım. Kadınların mutlak surette eğitime katılmaları gerektiğini düşünüyorum. Zira annelerin ve yetiştirecekleri nesillerin adil ve iyi eğitim almaları toplumun gelişim seviyesine sınırsız katkılar sunabilir.

Önceliğiniz kadın sorunları olacak o halde...

-Eşimin görevi vesilesiyle çok sayıda ülkeyi ziyaret ettim. Gittiğim her ülkede kadınların ne kadar özverili ve ne kadar çalışkan olduklarına şahsen tanıklık etme fırsatı buldum. Bu alanda en önemli unsur iletişim. İnsanların sorunlarını yerinde görmek, onları dinlemek zorundasınız. Akıcı İngilizcemin birçok farklı ülkede kadınların sorunlarına eğilmemde bana büyük fayda sağladığını düşünüyorum. Kurulacak köprüler, eğitim ve işbirliği vasıtasıyla kadınların toplumsal yaşamdaki yerleri çok daha ileri bir noktaya gelebilir.

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/26745923.asp

Konu dışı bi mesaj yazacağım. Memleketimden pek çok önemli siyasi ve sosyal figür çıkmasına rağmen geri dönüş yok denecek kadar az oluyor maalesef. Yarin birgün Ekmeleddin bey de secilse eminim Yozgat icin hiç bisey değişmeyecek :KK43:

Kadın ve eğitim sorunlarıyla aktif olarak ilgilenen bir First lady çok hoş olurdu.
Ekmeleddin Bey seçilirse umarım Füsun hanım söylediklerini gerçekleştirir.

"KADIN CİNAYETLERİ İNSANLIK AYIBIDIR, BU KONULARLA BİZZAT KENDİM MÜCADELE EDECEĞİM"

Galatasaray Lisesi önünde ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyeleriyle karşılaşan Ekmeleddin İhsanoğlu, kadın cinayetlerinin insanlık ayıp olduğunu dile getirerek, “Bu cinayetleri durdurmak devletin ve toplumun görevidir. Bu cinayetleri haklı kılacak hiçbir gerekçe olamaz. Gerek kanunumuzda gerek adalet sistemimizde gerek bizim dinimizde en kıymetli varlık candır. Ayrıca kadınlara ayrım yapmak dinimize de, kültürümüze de, anayasamıza da tamamen ters düşen hususlardır. Bu bir vahşettir, bu bir cinayettir. Devletimizin bunun karşısında olması lazım. Ben inşallah Hakkın izniyle, halkın desteğiyle seçildiğim andan itibaren kadın meselesine ayrı bir önem vereceğim. Çünkü ben bunun mücadelesini İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde 9 sene yaptım. Ve kadınların toplumda güçlenmesi, karar mekanizmalarında söz sahibi olması, kadınlara karşı şiddetin uygulanmaması ve buna benzer zalimane muamelelere maruz kalmaması için elimden gelen gayreti yaptım. Bununla ilgili kararlar aldım. 57 hükümete bunları kabul ettirdim. Ve bununla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak ben kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım. Bu konularla bizzat kendim mücadele edeceğim. Eşim de bu konuda çok hassas bir kadındır. O da bana bu konuda destek olacak” diye konuştu.

Konu dışı bi mesaj yazacağım. Memleketimden pek çok önemli siyasi ve sosyal figür çıkmasına rağmen geri dönüş yok denecek kadar az oluyor maalesef. Yarin birgün Ekmeleddin bey de secilse eminim Yozgat icin hiç bisey değişmeyecek :KK43:

Şehir için fayda beklemekten ziyade,hemşeri olmaktan gurur duyuluyor galiba.
Mesela filanca bakan,başbakan veya cumhurbaşkanı bizim memleketlimiz demek özel bir anlam ifade edebiliyor.
Yozgat'ta yapılan röportajları izlemiştim.Yozgat'lı bir cumhurbaşkanımız olursa gurur duyarız demişlerdi.

Kadın ve eğitim sorunlarıyla aktif olarak ilgilenen bir First lady çok hoş olurdu.
Ekmeleddin Bey seçilirse umarım Füsun hanım söylediklerini gerçekleştirir.

İnşallah parkon..Kadın sorunlarına parmak basması,hassasiyet göstermesi benim de hoşuma gitti.
Geçmişteki çalışmalarına bakılırsa,devamının geleceğini umabiliriz.

Mesela filanca bakan,başbakan veya cumhurbaşkanı bizim memleketlimiz demek özel bir anlam ifade edebiliyor.
Yozgat'ta yapılan röportajları izlemiştim.Yozgat'lı bir cumhurbaşkanımız olursa gurur duyarız demişlerdi.

Duyarız tabiki de, ama yatirimda yspilsin.Gul donneminde kayseri coştu yane .

Afyonlularda hiç sevmez Ahmet Necdet Sezer'i. "Gül Kayseriyi uzaya çıkaracak,Sezer buraya bi bina dikmedi" derler.
Ki benim ANS'ye saygı duymamı sağlayan bir durumdur bu,memleketçilik yapmamış,pozitif ayrımcılıkta bulunmamış doğduğu şehre...
bu röportaj da bana oldukça samimiyetsiz geldi
"muhafazakar değerlerine bağlı-ama modern bir aileden geldim" falan :-/
buram buram sahte , herkes tarafından istenen cevapları verme gayesinde bir röportaj olmuş.
Ooooooof of,
sanırım tam olarak inanmadığım bir adama oy vereceğim,bu çok kötü birşey.
Tayyip erdoğanı sevebilen insanlar bazen bana çok şanslı geliyorlar,bu sebepten ötürü...

Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz onu soralım o zaman bu bir, ikincisi kişinin sadece oralı diye sırf orayı kalkındırmak gibi bir yükümlülüğümü var ülkenin her yerini kalkındırmakla geliştirmekle mükellef zaten sadece doğduğu yer diye bir yeri ihya ederse ama beğenmediği bir şehri mesela belediye başkanından hoşnut değil diye orayı da görmezden gelirse bu zaten adaletli olmaz. Cumhurbaşkanı doğduğu yeri ihya etmelidir kalkındırmalıdır diye bir anlayış var siz de ama bu ülkenin her yeri için geçerli siyasi figür oradan çıkmış olabilir memleketi olabilir ama ben oralı diye orayı daha geliştirmesinden çok her yer ile aynı derecede ilgilenmesini yeğlerim ayrıca daha hiçbir fikrimiz olmayan insanlar hakkında eminim sözcüğünü kullanmak da çok iddialı oluyor ve itham teşkil ediyor.

Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz onu soralım o zaman bu bir, ikincisi kişinin sadece oralı diye sırf orayı kalkındırmak gibi bir yükümlülüğümü var ülkenin her yerini kalkındırmakla geliştirmekle mükellef zaten sadece doğduğu yer diye bir yeri ihya ederse ama beğenmediği bir şehri mesela belediye başkanından hoşnut değil diye orayı da görmezden gelirse bu zaten adaletli olmaz. Cumhurbaşkanı doğduğu yeri ihya etmelidir kalkındırmalıdır diye bir anlayış var siz de ama bu ülkenin her yeri için geçerli siyasi figür oradan çıkmış olabilir memleketi olabilir ama ben oralı diye orayı daha geliştirmesinden çok her yer ile aynı derecede ilgilenmesini yeğlerim ayrıca daha hiçbir fikrimiz olmayan insanlar hakkında eminim sözcüğünü kullanmak da çok iddialı oluyor ve itham teşkil ediyor.

Ufff dejavu kusura bakma da cok onyargilisin be arkadasim.samimi bi şekilde memleketime dair hislerimi paylaşıyorum anlamadan dinlemeden dusmana saldırır gibi atliyosun. Bi sakin lütfen. Kabine de de var iki Yozgat'li ama görmüyoz bi faydalarını arkadasim. Mevzu baska yani anlatabildim mi? Konu disi diye belirtmisim zaten ......
Bide cok uzun yazıyon dejavum be. Itiraf ediyim yazılarını okumuyom hic:KK43: arada hic nefes almadiginu düşünüp bogulacak gibi oluyom senin paragraflara bakarken titreyensmile :KK43:

Ufff dejavu kusura bakma da cok onyargilisin be arkadasim.samimi bi şekilde memleketime dair hislerimi paylaşıyorum anlamadan dinlemeden dusmana saldırır gibi atliyosun. Bi sakin lütfen. Kabine de de var iki Yozgat'li ama görmüyoz bi faydalarını arkadasim. Mevzu baska yani anlatabildim mi? Konu disi diye belirtmisim zaten ......
Bide cok uzun yazıyon dejavum be. Itiraf ediyim yazılarını okumuyom hic:KK43: arada hic nefes almadiginu düşünüp bogulacak gibi oluyom senin paragraflara bakarken titreyensmile :KK43:

Valla canım sende yazdığın şeylere cevap verildiği zaman onun üzerine birşey söylenince uzun yazıyorsun filan diyorsun burada tek uzun yazan ben değilim ama beğendiğiniz şeyler yazan insanları ne kadar uzun yazarsa yazsın okuyorsun zaten demek istediğim anlaşılmıştır. Konu dışı yazmak zaten yasak ama senin yazdığına cevap vermek için mecburen bende çıkmak zorunda kalıyorum.

"Yozgat ile ilgili bişey yapmayacağından eminim" demek zaten önyargının dik alasıdır. Burada hislerinizle davranıp bir insanı itham edemeyeceğinizden bahsediyorum zaten ayrıca bir Cumhurbaşkanı adayını, kabinedeki iki adamın davranışları üzerinden değerlendirmek zaten biraz saçma oluyor.

Son düzenleme:
Valla canım sende yazdığın şeylere cevap verildiği zaman onun üzerine birşey söylenince uzun yazıyorsun filan diyorsun burada tek uzun yazan ben değilim ama beğendiğiniz şeyler yazan insanları ne kadar uzun yazarsa yazsın okuyorsun zaten demek istediğim anlaşılmıştır. Konu dışı yazmak zaten yasak ama senin yazdığına cevap vermek için mecburen bende çıkmak zorunda kalıyorum.

"Yozgat ile ilgili bişey yapmayacağından eminim" demek zaten önyargının dik alasıdır. Burada hislerinizle davranıp bir insanı itham edemeyeceğinizden bahsediyorum zaten ayrıca bir Cumhurbaşkanı adayını, kabinedeki iki adamın davranışları üzerinden değerlendirmek zaten biraz saçma oluyor.

Hi hi haklısın. ... bu arada istersen konu dışı mesajdan "kib" yapabilirsini. Alınmam ; )

ekmeleddin bey de ısınamadığım bir şey var ama ne çözemiyorum.çatı aday olarak seçilebilecek en uygun aday,eşi de güzel açıklamalar yapmış ama ben bu adamı samimi bulmuyorum nedense:26:

Hi hi haklısın. ... bu arada istersen konu dışı mesajdan "kib" yapabilirsini. Alınmam ; )

yoo yapacak olsam yapardım emin ol. İnsanlara eminim gibi cümleler kullanmanın asıl ön yargı olduğunu, kabinedeki iki kişiden yola çıkarak kabineden biri bile olmayan bir Cumhurbaşkanı adayının da öyle yapabileceğini ön görmenin hatasını anlatmak istemiştim. Siz de zaten konu dıışı yazdığımı belirttim kişisel düşüncemi yazdım ön yargılısın deyince konu dışı yazmak zaten yasak diye de belirttim.

Benim Afyon'lu bir arkadaşım var.Ne zaman Ahmet Necdet Sezer konusu geçse,mutlaka "biliyorsunuz Afyonlu" diye belirtirdi :)
Genele yayarsak,dünya çapında başarılı olan Türklerle,sırf Türk oldukları için gurur duyuyoruz.Aynı okuldan mezun olanlar,aynı mesleği paylaşanlar,aynı dinden olanlar mutlaka kendilerine bir pay çıkarırlar.Anlaşılabilir bir duygu.
Kim hangi şehir için ne yapmış bilemiyorum ama cumhurbaşkanının göreviyle alakası yok diye düşünüyorum.

ekmeleddin bey de ısınamadığım bir şey var ama ne çözemiyorum.çatı aday olarak seçilebilecek en uygun aday,eşi de güzel açıklamalar yapmış ama ben bu adamı samimi bulmuyorum nedense:26:

Hoş geldin kadesa,seni tekrar kk da görmek güzel.
Ekmeleddin Bey'i henüz tanıma aşamasındayız,bakalım belki zamanla kuşkuları giderir.
Bu röportajın Füsun Hanım'ı daha yakından tanıttığını düşünüyorum.Daha önce kendisi hakkında pek fazla bilgi yoktu,o yüzden paylaşmak istedim.

Hoş geldin kadesa,seni tekrar kk da görmek güzel.
Ekmeleddin Bey'i henüz tanıma aşamasındayız,bakalım belki zamanla kuşkuları giderir.
Bu röportajın Füsun Hanım'ı daha yakından tanıttığını düşünüyorum.Daha önce kendisi hakkında pek fazla bilgi yoktu,o yüzden paylaşmak istedim.

hoşbuldum meleknazcım çok teşekkürler.

sakin,sessiz,efendi bir adam gibi şiddet yanlısı değil,kabadayı tavırları yok,konuşmaları hakaret içermiyor belkide böylesi bi tiplemeye alışkın değiliz ondan garip gelmiş olabilir :)

X