Tatlı Tarifi El Açması Sütlü Nuriye -İçim Günlük Süt Sponsorluğunda

Herkese Merhaba 😊

Sizlere önce tarifimin hikayesini anlatarak konuya başlamak istiyorum.1980 yıllarında ihtilal zamanında bir Paşa'nın baklava fiyatını çok pahalı bulması ile baklavaya tavan fiyat çıkarılıyor.
Lakin bu fiyatla baklava yapmak baklavacilari zarara uğratıyor.

Öyle ki en ünlü baklavacilardan Güllüoğlu bir sene kepenk kapatiyor.
Daha sonra Nadir Güllü bir fikir üretiyor baklavayı fındık ile yapmaya karar veriyor çünkü fındığın fiyatı fıstığın fiyatının yarısi imiş o zamanlarda.
Fındıkla yapıp tepsinin de daha ağır gelmesi için şerbeti süt ile yapıyorlar.

Böylelikle baklavaya benzer lakin baklava olmayan tatlıyı piyasaya sürüp adina da hiç bir anlamı olmayan Sütlü Nuriye diyorlar.
Halk bu tatlıyı benimsiyor öyle ki günde 70,80 tepsi satılıyor.
İşte Sütlü Nuriye böylelikle ortaya çıkıyor.
Eki Görüntüle 2541694

Hamuru için Malzemeler
*4 su bardağı un
*2 yumurta
*1 tatlı kaşığı tuz
*1 yemek kaşığı sirke
*1bardak su
*250 Gr tereyağ yada margarin

İçi için ,
*Çekilmiş fındık

Şerbeti için,
*4su bardağı süt
*4 su bardağı şeker

Unumuzu bir kaba alıp ortasına malzemeleri ekleyip kulak memesi kıvamından biraz daha sert bir hamur yoguruyoruz.
Yogurdumuz hamuru 6 eşit bezeye ayırıp strecleyip yarım saat dolapta bekletiyoruz.
Daha sonra bezelerimizi önce tabak boyutunda sonra tepsi boyutunda açarak büyütüyoruz.
Ben dikdörtgen borcamda yaptığım için borcam ölçüsünde kesip kalan parcalarida yine içine dizdim.

Eki Görüntüle 2541695
Üç kat hamurumuzu koyduktan sonra fındık içimizi serpip aynı şekilde devam ediyoruz.
Tatlimizi kare kare dilimlere kesip eritip biraz soguttugumuz yağı döküp önceden isittigimiz firinimiza atıyoruz.
Eki Görüntüle 2541696

Pişen tatlıyı soğumaya alıyoruz.
Tatlimiz ılımaya başladığında şerbet hazırlığına geçiyoruz.

Eki Görüntüle 2541697
Tatlı soğuk serbetimiz sıcak olup ikisini bulustuyoruz.
Böylelikle tatlimiz hazır.
Eki Görüntüle 2541698 Eki Görüntüle 2541699 Eki Görüntüle 2541700 Eki Görüntüle 2541701 Eki Görüntüle 2541702 Eki Görüntüle 2541703 Eki Görüntüle 2541704 Eki Görüntüle 2541706
ellerine saglik kukrim

Fincanın yeşili bende var. Ona bakmaktan nuriyecime odaklanamadım. Aynısı lan kırmızısı da varmış. Dur bakayım, he valla aynı iç konuşmalarımla başbaşayım😆 Ellerine sağlık💕

Fincanın yeşili bende var. Ona bakmaktan nuriyecime odaklanamadım. Aynısı lan kırmızısı da varmış. Dur bakayım, he valla aynı iç konuşmalarımla başbaşayım😆 Ellerine sağlık💕
Hepsi ayrı renk bu bardağın yeşili ,lilasi kırmızı beyaz ve siyahi var ☺️
Teşekkür ederim canım 😘💕

X