Ortopedi El Bileği bölgesi Ganglionları (Kistleri)

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
19
EL BİLEĞİ BÖLGESİ GANGLİONLARI (KİSTLERİ)

E6B_ganglion.jpg

Aniden el bileğinizin üzerinde bir şişlik fark etmeniz çok hoş olmayan bir sürpriz olabilir.Ancak telaşlanmayın bunların bir çoğu zararsız ganglion kistleridir ve zaman içerisinde kendiliğinden kaybolacaklardır.

Sık olarak ganglion kistleri el bileğinin üst bölümünde oluşur(dorsal ganglionlar).Ancak bazen el bileğinin arka bölümünde nabız alınan bölge ile başparmağınızın arasında da ortaya çıkabilirler.Bazense parmakların eklemleştiği alanlarda yada parmakların dip noktalarında görülebilirler.Ganglion eklem içerisinde yer alan kemik ve kas dokularının arasında bulunan bağ dokusundan kaynaklanarak balonsu görüntüsü ile karşımıza çıkar.Bu balonun içerisinde yoğun,kaygan eklem sıvısı ile aynı özellikte bir materyel bulunur.Genel bir kural olarak hareketliliğinizin artması ile bu balon büyür ve tam tersi hareketliliğinizin azaldığı dönemlerde bu balon küçülür.

Ganglionlar nasıl oluşur?
Ganglionların oluşum mekanizmasını başlatan sebepler bugün için halen bilinmemektedir.Kadınlar da erkeklerden daha sık olarak görülür ve en sık olarak el bileğinin üzerine sürekli yük uygulamak zorunda kalan jimnastikçilerde görülür.Ganglion içindeki kistik yapı eklemden geçen sinir dokuların üzerine bası yapacak kadar büyüdüğü zaman ağrı oluşturabilirler.Çok büyük ganglionlar ağrısız olsalarda rahatsız edici olabilirler.Tam tersi cilt altı çok zor ortaya konabilen küçük ganglionlar çok ağrılı olabilirler.

Muayene ve tanı
Doktorunuz size bu balonsu yapının ne zamandan bu yana var olduğunu,ebadında bir değişiklik olup olmadığını,ağrılı olup olmadığını soracaktır.Yine muayene esnasında parmağı ile kistin üzerine bastırarak basınç uygulayacak ve bir ışık kaynağı ile kistin ışık altında ki görüntüsünü inceleyecektir.Çektireceğiniz bir grafi ile bu olayın romatizmal hastalığa bağlı eklem bozukluğundan yada bir kemik tümöründen kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılacaktır.Bazense çok küçük olan ağrılı ganglionlarda tanıyı netleştirmek için MRI istenebilir.

Tedavi
Tedavinin birinci aşamasını konservatif yöntemler oluşturur.

- Takip: Ganglion tümöral bir yapı olmadığı için ve zaman içerisinde kendiliğinden kaybolabileceği için doktorunuz kontrolu altında belli bir süre beklenebilir.

- Tespit: Aktivite ile ganglion boyu artacağı için ,bunun sonrasında sinir basısına bağlı ağrı gelişebileceği için doktorunuz size bir el bilekliği veya alçı tespiti ile takip önerebilir.Bu esnada ganglion küçülebilir belkide kaybolabilir.Ağrı azaldığında veya ganglion küçüldüğünde el bileği hareket açıklığını arttırmaya yönelik bir tedavi başlanır.

- Aspirasyon: Ganglionun ağrıya yol açtığı durumlarda veya hareket kısıtlılığı yaratacak kadar büyüdüğünde , ganglion içindeki sıvı "aspirasyon" adı verilen bir işlem ile dışarı çekilebilir.Ancak bu işlem esnasında sıvının çok yoğun olması nedeniyle sıvı dışarı alınamıyabilir.

Yukarıda anlatılan tedavi yöntemleri sonrasında ganglionun verdiği hareket kısıtlılığı ve ağrı giderilemediği zaman ganglionun çıkarılması gerekir.Ancak unutulmaması gereken nokta bu işlemin ardından ganglionun tekrarlıyabileceğidir.Bu işlem sonrasında birkaç gün için ağrı, şişlik gibi problemler ile karşı karşıya kalınabilir.

Alıntı

bende aynısını yaşıyorum sol el bileğimde kist oluşmuş aşırı yormaktan dedi dr ..su kompleksi yaptım ama hala ağrıooooooooooooo 6 aydır dr gidiyorum basit diyor beni ev e yolluyor ..anlamadım gittii ağrımasa ben gidermiyim hiç

malesefffff....bende mr vede fılm cektırdım .hemen almayı önerdı doktor ama yanaşmadım...sınvalarım vs var çünkü ve alındığında tekrarlama başka bölgelere sıçrama gibi problemler yaratabiliyormuş......

bende bununla ilgili bilgi arıyordum iyiki aklıma gelipte bakmışım burayada.benim eşimin bileğinde de oluştu bu ve bir süredir büyüyerek devam ediyordu.doktora gitik hemen ameliyat dedi ama güvenemedik çünkü hiç bir tetkik yapmadan ameliyata kalkış tı eline bileğine sağlık yeşilim en azından şimdi ne gibi tetkikler yapılması gerektiğini öğrendik.körü körüne kesilirmi insan yaaaa.

kIzlar bnmde sol elimde var,ağrı yapıo mrı falan çektirdim doktorum alalım dedi,
bu pazartesi ameliyat olacam Allahın izniyle kurtulam şundan :) elimide bir süre kullanamıcam ama olsun.geçsinde. :)
dua edin kızlar bana..:çok üzgünüm:

malesefki bendede vardi tamda kuafförlük meslegime yeni basladigim siralarda bas gösterdi sol bilegimde ve gecmedi aksine cok agri yapti bide bütün gün ellerle calisinca fönü sol elimle tutuyorum tabiiki en son ameliyat dedi
ameliyat edicek doktor kücük bi ameliyat olucak dedi bir ay sargili kalicak fazla zorlamicak ve tepisdirmiceksin dedi bir aydan sonra günlük hayatina dvm hic bisey olmaz dedi ameliyat oldum ve cok zor gecdi o bir ay sonra bandajimi cikardi ve malesefffffffff bilegimi hic oynatamadim donmus gibiydi sanki ne asaya ne yukariya hareket etmiyodu :KK43: sonra 3-4ay terapiye gittim allaha sükür acildi nasil korkmusdum anlatamam ama yüzde yüz diil genede sag bilegim gibi tam indirim cikartamiyorum.......o doktora gidip sordum tekrar neden böyle oldu diye simdi yalan yada yalnis olmasin türkcesi tam ne bilmiyorum ama sanirim kücük kücük kilcal damarlar yada o tars seyler varmis bi kaci kesikden dolayi kesilmis vede yerine gelmemisdir dedi caresi varmi dedim tekrar ameliyat ama garantisini veremem dedi ve bende istemedim daha kötü olur diye
zaman zaman orami cok zorladimmi morarim gidiyo hic halim kalmiyo
ama alisdim artik
bu halimede sükür.............

incitanem tuana verdıgın paylasım ıcın tesekkur edıyorum...cok hassas bır bolgede bu kıstler....alınması malesef çok zorda kalınmadıkça yapılmamalı bende aynı sorundan muzdarıbım ve doktor benden bırde extra para ıstedı...sokk olum hemen tamam keselım alalım dıyorlarr...ama tam eklem kısmında.çok tehlıkelı ve bazı ınsanlarda tekrarlıyor...malesef doktorlarımız hemen amelıyat deyıp gecıstırıyor.....ve ben oğrencı oldugumu soyledım sınavım var dedım aaa gecer gecer bıseyın kalmaz demıstı

:uhm:kızlar benimde aynı sorunum var bir kaç yıldır var ama son 1 aydır çok ağrılı olmaya başladı bide sağ elim kullanamaz hale geliyo doktora gitmeyi düşünüyorumda hangi bölüme gitmem gerekiyor:uhm:

:uhm:kızlar benimde aynı sorunum var bir kaç yıldır var ama son 1 aydır çok ağrılı olmaya başladı bide sağ elim kullanamaz hale geliyo doktora gitmeyi düşünüyorumda hangi bölüme gitmem gerekiyor:uhm:

ortopedi bölümüne gitmen gerek cnm:) bnmde sol elimde vardı gittim amelyat oldum şu anda 16. günüm. iyileşti biraz tabi harektlerim kısıtlı. zamanla geçicek.)

Benimde sol bileğimde var lisede çıkmıştı zorlamadan ötürü.Yıllarca kaldı orda ama evlendikten sonra doğum kontrol hapındaki hormomdanmıdır nedir anlayamadım elime doğru aşağı doğru hafif kaydı önceden saatle kapatabiliyordum şimdi tümsek şeklinde duruyor görüntüsü rahatsız edici zaman zamanda ağrı yapıyor.Eskilerden para koy bağla günlerce dursun gider diyenler oldu denedim 1 hafta ama gitmedi.Günlerce masaj yaptım falan dağılsın diye ama yine gitmedi.Doktora gidince önemsemiyorlar zaten.Geçer diyorlar ama benim yıllar oldu geçmedi.Doktorlar çözemiyor madem doğal yollardan çözebilen varmı aranızda?Yada bu konuda tavsiyesi olan?

kızlar ..yine ben..hala ağrım geçmedi...kaç kere röntgen çektirdiysem de dr yok bir şey deyip merhem verip yolluyor benii...şimdi de mr çektircem..yaa insaf 1 yıldan fazladır ağrıyor..nasıll geçecek bilmiyorum..of hiç bir şey yapamıyorum....ameliyata da yanaşmıyor dr lar...olanlar ise hiç önermiyorlar..anlamadım ben bu işi yaa..olan başka arkadaşlarım yok mu.yardımcı olsalar..

ameliyat oluncada birkaç sene sonra geri geliyor tam kurtulamıyorsun benim ağrım şiş yerin üstüne bozuk para koyuyor sargı bezi ile sarıyordum ağrısı ve şişlik geçiyordu bana dr öle demişti ağır işler yapıncada çok ağrı yapıor dikkat etmelisin

bende de vardı 2 yıl oldu aldıralı ama iki bileğimde de yeniden çıktı,hemde aldırdıktan 1 sene sonrasında çıktı. Dikişlerimde çok geç kapandı ,1 ay kullanamadım dolma gibi oldu parmaklarım.

Bendede vardı doktor bi krem verdi kremi sürüp sürekli ovmamı söyledi.Bende kimi zaman kremle kimi zamanda kremsiz aklıma geldikçe ovaladım.1 ay kadar sonra geçti.Bi daha da çıkmadı.Görümcemde de aynısı olmuştu o ameliyatla aldırdı ama 1 sene geçmeden tekrar çıktı.Ben ameliyatı tavsiye etmiyorum.Sonuçta ameliyat izinin geçmeside 1 ay sürüyor ne gereği var ki.

kızlar bendede aynısı var bu sorundan
sol elımde bılek ustunde
bazen ağırıyo bazen ağırmıyo
dktra gıttım
krem ve ağrı kesıcı verdı
ınmedı ama ağrısı geçmiştı
eğer ınmezse dedı
rahatsız olursan dedı ığneyle ıçındkeı sıvıyı çekıcez dedı
oda olmazsa amelıyat deıdı
bı arkadaşımda aynısı vardı
dktr bıleklık vermış onu bır hafta falan takmış o şişlığın uzerınde para koymuş ındırsın dıye
bakalım onu denıycem ıyı gelıyomuş

bende de var sag bılegımde ve ıkı aylık bebegım var..hangı kremlerı kullandınız doktor agıtmeden alayım bende ..gıttıkce kötülesıyor

Kızlar ben ekimin 2008 yılında yaptırdım sol bileğimin hemen üstünde çıkmıştı ve kocamandı.herkes tuhaf tuhaf bakıp soruyordu ama Allah'a şükür hiç ağrı çekmedim.ne krem ne bisey geçirmedi uzun zaman denedim bu zaman içindede hiç ağrım olmadı ama.3 doktora gittim hem özel hem devlet hastanesinde 3üde alınması gerektiğini söyledi.ben cok basıt bısey sanıyodum oturcam alıcaklar snra gıdıcem falan dıye.benim bitek ameliyat zamanı cok agrım oldu cunku lokal yaptırdım ve kolundan kan dolasımını durdurmak ıcın sıkıyorlar ve ellerine iğneler yapılıyor onlar benım canımı cok yaktı bıde uyanıkken yapılması ınsanın sınırını bozuyor ıster ıstemez bana sakınlestırıcı yaptılar ondan snra hersey cok kolay gectı.alcı yaparmıs gbı kolumu hep yukarda tuttum sısmesın dıye yıne hıc agrım olmadı sadece ters harekette bıraz acıyor dogal olarak,15 gün sonra dıkıslerımı aldırdım ve ıstedıgm gbı kullanmaya basladım.estetık dıkıs olmasına ragmen amelıyat ızım hala bellı oluyor ve smdı orası cukurlastı ve cok soguk aldıgı zaman morarıyor.tekrar cıkma ıhtımalıne gelınce amelıyat oldugun ıcın degıl tekrar cıkma rıskı,herkeste olabılcek bırsey bu.eger doktorunuz alalım dıyorsa bence hıc beklemeyın arkadaslar

Benimde sol bileğimde 2 sene önce spor yaparken çok zorladığımdan dolayı çıkmıştı
arada bir geçti,bazen ağrı oldu,şu sıralar büyümede oldu sanki
birde herkes aaa o ne diye soruyor rahatsız oluyorum

bugün numune hastanesine(ankara) gittim dr ameliyat dedi zararsız olduğunuda söyledi
ama ben estetik olarakta hoşuma gitmediğini söyledim
tamam o zaman ameliyat yapalım dedi,estetik dikiş atacağını ,nüksetme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi..
24 aralıkta ameliyat olacam,inşallah tekrarlamaz..

bende de sol bileğimde çıktı ama şişlik falan yok heralde daha küçük çünkü 7 mm yazıyor. doktor iğneyle alalım olmazsa ameliyat dedi temmuzdan sonra iğneyle aldırmayı düşünüyorum

1 haftadır bileğime atel takıyorum ve ağrısı 1 haftadır hiç geçmedi, en kısa zamanda aldırmam lazım:KK14:

X