Aile Planlaması Ella Kullanıp Hamile Kalma

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

aylinky

instagram: @birannesenmisin
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2019
182
123
32
Merhaba arkadaşlar,
Tam yumurtlama günümde eşimle korunmasız birlikte olduk ve yaklaşık 12 saat sonra Ella içtim. Ancak aynı zamanda yanık izim için sarı kantaron yağı kullanıyordum. Meğer ellanın prospektüsünde de yazıyormuş sarı kantaron yağı ellanın etkisini azaltabilirmiş. Şu an reglime 5 gün var bir önceki hamileliğimdeki belirtilerin hepsini taşıyorum. Yarın bir erken gebelik testi yapacağım ne çıkar doğru çıkar mı bilemiyorum ama, böyle bir tecrübe yaşayan var mı? Yani hamileysem üzülmem tabi ki içten içe istiyorum da ama umutlansam mı yoksa kendi kendime mi yapıyorum bilemedim.

Kalanlar olmuş burda okumuştum detaylı araştırırsanız sizde denk gelirsiniz eski konularda 🤗

Merhaba arkadaşlar,
Tam yumurtlama günümde eşimle korunmasız birlikte olduk ve yaklaşık 12 saat sonra Ella içtim. Ancak aynı zamanda yanık izim için sarı kantaron yağı kullanıyordum. Meğer ellanın prospektüsünde de yazıyormuş sarı kantaron yağı ellanın etkisini azaltabilirmiş. Şu an reglime 5 gün var bir önceki hamileliğimdeki belirtilerin hepsini taşıyorum. Yarın bir erken gebelik testi yapacağım ne çıkar doğru çıkar mı bilemiyorum ama, böyle bir tecrübe yaşayan var mı? Yani hamileysem üzülmem tabi ki içten içe istiyorum da ama umutlansam mı yoksa kendi kendime mi yapıyorum bilemedim.
Hiç duymamıştım bunu, doğruysa önemli bilgi… Yine de düşük ihtimal gibi geldi bana…

Kalanlar olmuş burda okumuştum detaylı araştırırsanız sizde denk gelirsiniz eski konularda 🤗
Evet o yazılanları okudum ama, acaba sadece %98 korumadan geriye kalan %2 ihtimal mi yoksa böyle bileşenler ilacın etkisini azaltabiliyor mu merak ettim. Çok sağolun 🙏🏽

Hiç duymamıştım bunu, doğruysa önemli bilgi… Yine de düşük ihtimal gibi geldi bana…
Prospektüste şöyle yazıyor:
“Aşağıda sıralanan ilaçlardan, reçetesiz satılan ilaçlardan veya bitkisel içerikli ürünlerden alıyorsanız ya da yakın zamanda aldıysanız, doktorunuza veya eczacınıza bunu bildiriniz.
Bazı ilaçlar, hamileliği önleme konusunda ELLA®’nın etkinliğini azaltabilirler. Eğer aşağıda belirtilen ilaçlardan herhangi birini son 4 hafta süresince kullandıysanız, ELLA® sizin için daha az uygun olabilir. Doktorunuz size farklı tipte bir acil kontraseptif (hormonal olmayan) örneğin bakırlı rahim içi araçlar reçete edebilir;
- Epilepsi (Sara) tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (örneğin; primidon, fenobarbital, fenitoin, fosfenitoin, karbamazepin, okskarbazepin ve barbitüratlar)
- Tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlar (örneğin; rifampisin, rifabutin)
- HIV enfeksiyonu (AIDS) tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (ritonavir, efavirenz, nevirapin)
- Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan griseofulvin
- Sarı kantaron (Hypericum perforatum) içeren bitkisel ilaçlar”

X