Elmanin Faydalari+yapilanlar

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2015
6.623
8.327
Wroclaw Tarımcılık Üniversitesi uzmanları, hücre yıpranmasını engelleyerek kalp ve kansere karşı koruyan 'polifenol' adlı antioksidanların, elma suları içindeki yoğunluğunu inceledi.

Çeşitli firmalar tarafından üretilmiş elma sularından numuneler alan profesörler, dışarından bakıldığında bulanık görünen, yani daha fazla posa içeren ürünlerdeki polifenol miktarının, berraklara oranla iki kat fazla olduğunu tespit etti.

Bilim adamları elmanın kendisinde bol miktarda bulunan polifenolün bir bölümünün, meyve suyu çıkarma işlemi sırasında yok olduğunu belirtirken, bulanık görünümlü ürünlerde bu kaybın çok daha az gerçekleştiğini belirtti. Uzmanlar ayrıca, antioksidanlardan tam olarak faydalanabilmek için, suyunu içmektense elma yemenin daha doğru olduğunu vurguladı.
 

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.069
55
Elma (malus domestıca)

Dünyamızda 5000'den fazla türü olan elma hakkında herhangi bir tanımlamaya hiç gerek yok. Damak tadınıza en uygun elma türünü seçebilirsiniz.

Bileşim: su oranı %85, şeker %12, pektin, organik asitler, soda, fosfor, tanen, vitamin a, b1, b2, c, e, pp. Kullanım alanları ve biçimleri: elma, içerdiği organik asitler, soda ve fosforun yardımı ile, beyni, karaciğeri ve mideyi çok olumlu etkiler. Kullanım biçimleri, taze meyve ve meyve suyu olarak sıralanabilir. Çiğ elma kabuğu yenerek bedendeki ürik asit azaltılabilir. Pişmiş elma ile yapılan kompresler yumusatıcı ve rahatlatıcıdır. Taze elma suyu ile yıkanan kırışık ve pörsük deri

canlılık ve tazelik kazanır.
Yatmadan önce yenen bir elma, rahat uyumaya yardımcı olur. Kabızlığa karşı pişmiş elmanın etkili oldugu bilinir. Gut, böbrek, mesane hastalıklarına ve hemoroite karşı uygulanacak bir elma küründen yararlı sonuçlar alınabilir. Deri döküntülerine, gut ve romatizma rahatsızlıklarına karşı, taze elma suyu basarıyla kullanılabilir. Elma suyu, özellikle soğuk algınlığına, öksürüğe, ses kısıklığına, yüksek ateşe ve iltihaplı hastalıklara karşı başarılıdır. Ama çok soğuk

içilmemelidir. Elma suyu ayrıca, romatizmal böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, damar sertliği ve egzamaya karşı da kullanılabilir. Elma genelde, yatıştırıcı ve ateş düşürücüdür. Elma suyu, sindirim sistemini uyarır ve mide mukozasini güçlendirir. Sindirim yetersizliğine karşı, rendelenmiş bir elma yemeklerden önce yenilmelidir. Ama rendelendikten sonra, rengi koyulaşana kadar bekletilmelidir. Ham elma rendesi ishale karşı kullanılabilir. Kısaca, sağlıklı yaşamaya önem veren kişinin yakınında her zaman elma bulundurması gerekir. Elma sirkesi, doğal bir yaşam iksiridir! Bileşim: kalsiyum, fluor, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, a

vitamini, beta-carotin, b1, b2, ve b6 vitaminleri, c vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin, doğal aroma maddeleri. Yaslılığımızda da sağlıklı olabilmek için hareketli bir yaşam ve sağlıklı bir beslenme biçimi oluşturmaya özen göstermeliyiz.. İşte burada elma sirkesi seçiminin değeri ile karşılaşıyoruz. İçerdiği çok değerli ve çesitli maddeler nedeniyle, en sağlıklı sıvılardan biridir o. Elma sirkesi, bedenimizi içten ve dıştan tedavi edebilecegimiz olağanüstü bir doğal ilaçtır. Burada size,

bedeninizi genel anlamda güçlendirmek, çesitli hastalık belirtilerini hafifletmek ve gerekli cilt bakımını yapmak için elma sirkesini nasil kullanabileceğinizi anlatmak istiyorum. Kullanım biçimleri: doğal elma sirkesinin en etkili kullanım biçimi, çiçek balı ile karıştırılarak oluşturulur:
*1 bardak su
*1 tatlı kaşığı dolusu elma sirkesi
*1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı
Hepsi iyice karıştırılır ve sabahları aç karnına küçük yudumlarla içilir. Sürekli kullanım sayesinde, öncelikle bedenin bağışıklık sistemi güçlenecek ve sizi pek çok hastalıktan koruyabilecektir. Bu enerji kokteyli ayrıca size canlılık ve güç kazandıracak ve ileri yaşlara kadar sağlıklı ve mutlu kalmanıza önemli katkılar ağlayacaktır. Sabahları aç karnına içtiğiniz bir bardak elma sirkesi-bal kokteylinin içindeki müthiş zenginliği öğrenmiş bulunuyorsunuz artık. Bu zenginliğin sağlığımıza yaptığı katkılara da şöyle kısaca bir göz atmamız herhalde yararlı olacaktır:

- öncelikle bedenimiz güçlenir ve bedensel uğraşlara ve strese karşı koyabilecek dayanıklılığı kazanır. Sirkenin içerdigi yüksek orandaki potasyum sayesinde, kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısı da güçlenecektir. Kramplara karşı, kokteylinizi maden suyu ile hazırlayabilir ve her öğünde 1 bardak içebilirsiniz.

- sık sık grip, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları iltihabına yakalanan kişiler, bağışıklık sistemleri sirke-bal kokteyli sayesinde güçleneceği için, bu tür sıkıntılardan büyük çapta kurtulmuş olacaklardır. Ama bu tedaviyi asağıdaki plana göre uygulamakla kalıcı sonuçlara ulaşabilmek mümkün olacaktır.

- soğuk algınlığı ve grip zamanlarından önce, 4 haftalık bir sirke-bal kokteyli kürüne baslayın ve günde 3 bardak için.


- ayrıca, 4 gün boyunca akşam saatlerinde 1 echinacea preparati alın. Üç gün ara verdikten sonra yine 4 gün devam edin ve bu tedaviyi 4 hafta boyunca sürdürün. Bu tedavi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu tedaviyi ayrıca doğal c vitamini ile de destekleyin.

- sirke-bal kokteyli nezleye karşı da bedeni güçlendirecektir. Nezleye karşı ayrıca, 1 ölçü elma sirkesi 2 ölçü suya karıştırılır, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve inhalasyon tedavisi uygulanır.


- boğaz ağrısı ve ses kısıklığında, 1 ölçü elma sirkesi ile 3 ölçü ılık su karıştırılır ve saat başı derin gargaralar yapıldıktan sonra tükürülür. Bu gargaraların adaçayı ile dönüşümlü yapılması etkiyi daha da arttıracaktır.

- öksürüğe karşı, 4 yemek kaşığı dolusu akışkan balla 3 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırın. Öksürük gıcıgına karşı yarım tatlı kaşığı alın ve yavaş yavaş yutun. Ayrıca, bolca kekik çayını balla tatlandırın ve yudumlayarak için.

- yüksek kolesterole karşı, günde pek çok kere elma sirkesi-bal kokteyli içilir. Salatalarda öncelikle elma sirkesi kullanılır.

- gaz şişkinliğine karşı, her öğünden yarım saat önce 1 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içerek, sağlıklı bir bağırsak florasinin temelini atın. Bu kokteyle rezene veya frenk kimyonu çayı da ekleyebilirsiniz.


- kabızlığa karşı, günde pek çok kere, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek için. Ayrıca, 4 litre ılık suya 1 su bardağı dolusu elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı tuz ekleyerek ayak banyoları alın. Banyo süresi 10 dakikadır.

- yaraların çabuk iyileşmesi için, günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli için.


ergenlik sivilcelerine karşı, her yemekten yarım saat önce, içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenmiş 1 bardak su için. Yüzünüze buğu banyoları uygulayın: 1 litre kaynar derecede sıcak suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası ekleyin, 1-2 kere karıştırın ve başınızı büyük bir havluyla örterek 5-10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmayın!

Uyarı: elmanın ve elma sirkesinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.
 

mesure

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
754
14
42
Elma diş ve diş etlerinede ısırarak yendiğinde çok faydalıdır bende avatarı görünce yaren isminimi değiştirmiş dedim ama değilmiş :))
 

yexsxil

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2007
103
0
47
elma gerçektende çok faydalı .benimde bildiğim bir*iki elma ile ilgili bilgiyi sizinle paylaşmak isterim.
*sigara içmeden önce elma yerseniz; sigara içme isteğinin kaybolacağı söyleniyor ( elmanın içinde bulunan adını şimdi hatırlayamadığım şeylerden dolayı )
* sabahları aç karnına ; ılık suyun içine birkaç damla elma sirkesi damlatılarak içilirse zayıflamaya yardımcı olduğu söyleniyor.
 

canan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2006
93
3
yarenciğim çok güzel bilgiler vermişsin sağ ol bu vesile ile

ben de bir tecrübemi aktarayım :bir kilo elmayı iyice yıkadktan sonra kabuklarıyla beraber çekirdeklerini de çıkarmadan ,bir tencereye koyup üzerini örtecek kadar su ile pişirdiğinde;

elde edilen su

harika bir öksürük şurubu oluyor.

iç içebildiğin kadar çocuklara da içir.
 
O

Obstinate

Ziyaretçi
ELMA SUYUNU SÜZMEYİN...!!

Şifa kaynağı elmanın antioksidan özelliğinden daha çok yararlanmak istiyorsanız, elma sularını süzmeden için.
Polonya'da yapılan bir araştırmaya göre; süzülmemiş tortuyla içilen elma suyunun daha çok antioksidan içerdiği tespit edildi.Araştırmanın başında bulunan Polonya'daki Wrocklaw Üniversitesi'nde dr.Jan Oszmianski, ''tortullu elma suları daha çok antioksidan içeriyor, bu yüzden elma sularını süzmeden için'' diyor ve ekliyor:
''Ama en doğrusu elmayı soymamak!!Çünkü elmayı soymak yerine kabuğu ile tüketmek daha çok antioksidan alma açısından daha iyidir.''
Araştırmalara göre; antioksidanlar, vücuda zarar veren ve hastalık yapan molekülleri nötürleştiriyor.Bir yeşil elme 4 kırmızı elmanın yerini tutuyor...

:1rolleyes::1rolleyes:BOL BOL ELMA YİYİN :1rolleyes::1rolleyes:
 

Gulpare

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
792
9
GÜÇLÜ bir hafıza, kişinin yedikleriyle yakından ilgili. Amerikalı bilimadamlarına göre; antioksidan özelliği bulunan meyvelerin başında gelen elma, bunama riskini büyük oranda azaltıyor. Bu nedenle günde en az 1 elma yenmesini tavsiye eden uzmanlar, "Hafızanın ilacı elma" diyor.
 

Azerin

Dost istersen, Allah yeter...
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2007
359
1
45
selam canım. Bilgin için teşekkur. Aslında seni arıyodum yani merak etdim acaba hangi konunu okuyosun diye
seni bulmadım burda ama gerekli verdiyin bilgini buldum. tesekkur paylaşımın için
 

sny

kronik duygusal
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2007
516
2
Ben bunamam ozaman çünkü çok elma tüketirim çokta severim,sağol paylaşım içina.s.
 
X