Konuşma Problemleri Endişelenmeyin! einstein da 4 yaşında konuşmuş

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

purpleangel

Nirvana
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2009
83
3
"Einstein 1879 yılında Güney Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi; annesi ise, klasik müziğe meraklı, eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe düşürmüşse de, sonraki yıllarda bu korkularının gereksizliği anlaşılacaktı. Giderek meraklı, hayal gücü zengin bir çocuk olarak büyüyordu."
Vikipedi, özgür ansiklopedi

gamyoncuiremsu bide erkek çocukları genellikle kız kaydirigubbakcemile2 çocuklarından geç konuşur...benim çocuklarım gibi

çok ilginç bende Einstein hayatını okuduğumda geç konuşmöasının ve okuldaki başarızlığının yalan olduğunu okumuştum sürekli geç konuşan çocuklara Einstein örnek verilir ama ne kadar doğru acaba

Otizmli bir cocuk annesi olarak, bende söyle fikrimi söylemek isterim.
Einstein uzmanlarin görüsüne göre otistik..Büyük ihtimalle de yüksek fonksiyonlu otistik..Akranlarina göre hala konusamayan cocuga Einstein benzetmesi, insanlarin kendini kandirmasi olarak algiliyorum. Cünkü cok yeni istatistiklere göre,otizm rahatsizligi 150 cocukta bir görülürken, bugün her 100 cocukta ve her 91 erkek cocukta görülmeye baslamis.Günümüzde, cig gibi veba gibi yayilan otizm rahatsizligi karsisinda , Einstein benzetmesini yada erkek cocuklar kiz cocuklardan daha gec konusur hurafesine kapilip kendi kendinizi rahatlatmaya calismak yerine böyle durumlarda en yakin cocuk psikiyatrina cocugunuzu götürmenizi tavsiye ederim.

yani geç konuşan her çocuk einstein olacak ona göre. çok bilimsel bir açıklama olmuş bravo diyorum. geç konuşmaya dair her hastalık çözüm buldu bu yazıya göre

Bence bu yazı çocuğu konuşmadığı için sürekli endişelenen vesvese yapanlar için rahatlatıcı bir örnek, yoksa her geç konuşan çocuk Einstein olacak diye bir kaide yok ortada, her çocuğun yapısı konuşması davranışları farklıdır, konuşmadan çok algılama önemlidir, kimi çocukların konuşması 3-5 yaşını bulabiliyor, hatta ben çevremde 7 yaşındayken okula gidip matematik problemlerini çözen ama konuşmayan insanları duydum, 5 yaşında konuşanları duydum, çocuk konuşmuyorsa tabiki bir uzmana göstermekte fayda var, ama bu tür bulgular için 5 yaşın altındaki çocuklarda tam anlamıyla bir teşhis koyulamıyor, ebeveyni yönlendirme konuşma terapisi gibi yardımlar için gitmek de fayda var

ne kadar erken konuşmaya başlarsa o kadar çabuk öğrenir herşeyi.konuşma önemli bence...Her birey kendine özeldir,Eınsteın öyle olmuş diye hepsi öyle olmaz ki;binde bir ihtimal...

Einstain örneği doğru bir örnek değil
ayrıca kız-erkek çocuklar arasındaki konuşma gerilikleri de kanıtlanmamış.

Eğer çocuğunuz konuşamıyorsa sizlere birkaç öneri de bulunabilirim.
Denediğinizde çocuğunuzun konuşma geriliğinin yavaş yavaş yokolduğunu göreceksiniz

Hergün mutlaka 1 hikaye kitabı okunmalı.
Bir süre sonra çocuğunuzdan hikaye kitabını anlatmasını isteyebilirsiniz.

Genelde çocukları konuşmayan ailelerde ,anne ve babalar çocukların her dediğini anlarlar.
Çocuk bu der haa su dedi
çocuk aa aaa der
tamam gezmeye gitmek istiyor vb. gibi
bir kere bunu bırakmak lazım.
Çocuğunuzun yanlış söylediklerini ilk başta doğrusunu söyleyip bir süre sonra da doğru söylemedinde ,onu anlamamak en güzeli.

Kipa-tansaşın ağıttığı gazete dergilerini çocuğunuzla birlikte konuşabilirsiniz.
Bütün nesneleri aa bak bu klima ,bak bu kumada vb. gibi
konuşmak önemli.Kelime haznesinin gelişmesinde önemli rol oynayacaktır.

Öğrettiklerinizi bir de kendisine sorun
yani siz sorun arkasından bu ne diye çocuğunuza sorun.

ve mümkünse çocuğunuzu okul öncesi bir kuruma gönderin
Düzenli olarak yapıldığında ,çocuğunuzun konuşmasında olumlu etkiler yaptığını göreceksiniz

Son düzenleme:
Geç konuşma çocuklarda çok sık rastlanan aynı zamanda da ciddiye alınması gereken bir durum.Problem ne kadar erken teşhis edilirse çocuğa faydası o kadar büyük oluyor.Konuşma ile ilgili bir problem hissettiğinizde ilk olarak çocuğunuzun ağız yapısını inceleyen, çenesi, dişlerinin dizilişi, dil ile damak arasındaki bağlantının kısalığı ya da uzunluğu çok önemli. Çocuğunuz ba-ba, da-da gibi ilk olarak söylemesi gereken heceleri dahi çıkarmakta zorluk çekiyorsa, mutlaka uzman bir kişiye götürün. Vakit kaybetmeyin.

Bence Çok endıŞelenın ve benım gıbı geÇ kalmayın bendeeŞımı dınlemedım hep konuŞur dıyordum tedavıye 5 yaŞında gatada baŞladık Çok ŞÜkÜr son aŞama olan damak takıldı bu ay artık sadece 5 tane harfı sÖyleyemıyor en geÇ 3 yaŞında baŞlayın tedavıye

Otizmli bir cocuk annesi olarak, bende söyle fikrimi söylemek isterim.
Einstein uzmanlarin görüsüne göre otistik..Büyük ihtimalle de yüksek fonksiyonlu otistik..Akranlarina göre hala konusamayan cocuga Einstein benzetmesi, insanlarin kendini kandirmasi olarak algiliyorum. Cünkü cok yeni istatistiklere göre,otizm rahatsizligi 150 cocukta bir görülürken, bugün her 100 cocukta ve her 91 erkek cocukta görülmeye baslamis.Günümüzde, cig gibi veba gibi yayilan otizm rahatsizligi karsisinda , Einstein benzetmesini yada erkek cocuklar kiz cocuklardan daha gec konusur hurafesine kapilip kendi kendinizi rahatlatmaya calismak yerine böyle durumlarda en yakin cocuk psikiyatrina cocugunuzu götürmenizi tavsiye ederim.
arkadaslar otizmin tek belirtisi konusma bozuklugu degildir algılama ve anlama çevreye ilgisiz yalnız kalmayı tercih eden bunun gibi bircok sey bir araya gelirse ancak o zaman endişe edin anneler cocukları konusunda cok hassaslar kimsenin panige kapılmasını istemeyiz lütfen

arkadaslar otizmin tek belirtisi konusma bozuklugu degildir algılama ve anlama çevreye ilgisiz yalnız kalmayı tercih eden bunun gibi bircok sey bir araya gelirse ancak o zaman endişe edin anneler cocukları konusunda cok hassaslar kimsenin panige kapılmasını istemeyiz lütfen

6 yasinda otizmli cocuk sahibiyim... evet tek belirti konusamama degil ama yukarida saydiginiz belirtilerde bazen her otizmde olmayabiliyor yada daha agiri olabiliyor. Otizm genis bir yelpazeye yayilmistir ve üzülerek söylüyorum, cocuk 3 yasina kadar tek bir kelime yada cümle cikaramiyorsa cevresiyle ilgilense bile derhal en yakin otizm merkezine yada otizm konusunda uzmanlasmis bir psikiyatriste gidilmesi sart...

Cok aile taniyorum bugün-yarin konusur diyerek oyalanip sonrada otizm tanisi alanlari...Herzaman her rahatsizlikta oldugu gibi erken tani cok önemli...Hayatta hicbir zaman olmaz olmaz diye birsey yoktur...Kimseyi panige sokmuyorum. Olabilecek ihtimallerden birisini söyledim, sadece, tipki diger arkadaslar gibi...
Otizm Nedir? sizce.....bu ihtimal dile getirildiginda diger anneleri soka sokacak kadar öcü gibi birsey mi?, erken tani ve egitimle cok iyi yerlere gelmis harika cocuklarimiz var...Dahilerimiz var...Benim cocugum olmaz demeden önce aksilikler görüldügünde kollari sivamak herseyin üstesinden gelmek demek...

6 yasinda otizmli cocuk sahibiyim... evet tek belirti konusamama degil ama yukarida saydiginiz belirtilerde bazen her otizmde olmayabiliyor yada daha agiri olabiliyor. Otizm genis bir yelpazeye yayilmistir ve üzülerek söylüyorum, cocuk 3 yasina kadar tek bir kelime yada cümle cikaramiyorsa cevresiyle ilgilense bile derhal en yakin otizm merkezine yada otizm konusunda uzmanlasmis bir psikiyatriste gidilmesi sart...

Cok aile taniyorum bugün-yarin konusur diyerek oyalanip sonrada otizm tanisi alanlari...Herzaman her rahatsizlikta oldugu gibi erken tani cok önemli...Hayatta hicbir zaman olmaz olmaz diye birsey yoktur...Kimseyi panige sokmuyorum. Olabilecek ihtimallerden birisini söyledim, sadece, tipki diger arkadaslar gibi...
Otizm Nedir? sizce.....bu ihtimal dile getirildiginda diger anneleri soka sokacak kadar öcü gibi birsey mi?, erken tani ve egitimle cok iyi yerlere gelmis harika cocuklarimiz var...Dahilerimiz var...Benim cocugum olmaz demeden önce aksilikler görüldügünde kollari sivamak herseyin üstesinden gelmek demek...

Sitede DÜZENLEME butonu olmadigi icin mesajima eklemeyi bu sekilde yapiyorum. Dün acele ile yazmistim...

Otizmde konusamama ilk ve en önemli belirtilerdendir. Cocugun konusamamasi otizm tanisini erken yasta almasini saglar. Konusan ama bir takim otizm semptomlari yasayanlar ise oldukca gec yasta tani alirlar...Konusabilen otizmli cocuklarin tani almalari en gec okul cagina kadar sarkar...
Konusan otizmli cocuklarin bircogu Asperger tanisida almaktadir. Asperger, otizmin yelpazesinde yer alan bir sendromdur. Fakat, aspergerlilerde konusamama sorunu cok azdir. (Benim tandigim aspergerli cocuklarin hepsi konusuyor) .

Arkadasin dedigi gibi, yalniz kalmayi hepsi tercih etmez..iclerinde cok sevecenleri, kalabaliklardan rahatsiz olmayan, cevresine karsi uyumlu vs vs olanlari var..Otizmde bu bu belirtiler varsa otizm'dir...Yoksa degildir, diye bir kavram yoktur..Cocugun herhangi bir sorununda en iyi taniyi bu konuda uzmanlasmis psikiyatr yada pedagog koyabilir...Internetteki kaliplasmis belirtilere göre kendi kendimize cocugumuza teshis koyamayiz....Süphe duyabiliriz ama teshis asla...

Dünyada otizm vakasi cok hizli yayilmaktadir...Vermis oldugum rakamlarda son istatistiklerdir...Bu istatistiklere karsi, 3 maymunu oynamak mi dogru? Yoksa, insanlari bilinclendirip bu konuda farkindaligi arttirmak mi?
Hala, Türkiyemizde otizmli cocuklara öcü gibi bakan, mahallenin delisi yaftasi yapistirilan, otizmli cocuk sahibi ailelerle, cocuklarimiza zarar gelebilir endisesi ile iliskilerini kesen örümcek kafali aieler var...Insanlar otizm konusunda bilinclenmedigi sürecede, forum sitelerinde bile otizm olabilir dendigi zaman insanlari panige sokmayin tarzinda tepki almalar kacinilmaz olacaktir...

Biz otizmli cocuk sahibi anneleri uzaylimiyiz...Bu cocuklarimiza 7x24 saat disimizi tirnagimiza takarak sürekli otizm konusunda arastirma yapiyoruz..Nerede, ne var, hangi yenilikler cikmis, hangi yolla cocuklarimiza bir "-Anne" kelimesini söyletebiliriz, diye cirpiniyoruz...Bizler farkli gezegene ait degiliz, her anne gibi cocuklarimiz üzerinde oldukca hassasiz...Hatta bu hassasiyetimiz her gecen gün artiyor..
Neden? gelecekte cocugumuz kendi kendini idame edebilecek mi ? düsüncesi, hergün cocuklarimiz büyüdükce benligimizi yiyip bitiriyor ...
Bizlere psikiyatr ve pedagoglar annedir, hassastir...cocugunuz otizmli demeyelim, demedi...
Teshis 1+1=2 ise 1+1=1 demediler...

Olasi ihtimaller söylendiginde de,
bende lütfen insanlari engellemeyin diyorum...

Otizm çok geniş bir yelpaze. Mesela Einstein için bile asperger sendromu olduğunu söylüyorlar ki bu da otizmin bir çeşidi.

Otizmi bir farklılık olarak görürsek bugün bir çok bilim adamı bir çok deha da kesin otizm var gibi geliyor bana.

"Einstein 1879 yılında Güney Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi; annesi ise, klasik müziğe meraklı, eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe düşürmüşse de, sonraki yıllarda bu korkularının gereksizliği anlaşılacaktı. Giderek meraklı, hayal gücü zengin bir çocuk olarak büyüyordu."
Vikipedi, özgür ansiklopedi

gamyoncuiremsu bide erkek çocukları genellikle kız kaydirigubbakcemile2 çocuklarından geç konuşur...benim çocuklarım gibi

LÜTFEN OKUYUN

Otizm belirtileri gösteren bir çocuğun başına gelebilecek EN KÖTÜ ŞEYLER
13 Kasım 2010 tarihinde OTİSDER Kirkpinar tarafından eklendi

Otizm belirtileri gösteren bi çocuğun başına gelebilecek EN KÖTÜ ŞEYLER

1) Tanı / Teşhis gecikmesi , kaçınılması.

2) Akraba-Arkadaş-Komşu yorumları ve öngörüleri ..örneğin : " dert etme, GEÇ KONUŞACAK..benim yeğenimde böyleydi ,sonradan açıldı ".

3) Konu dışı uzmanların "iyimser" yorumları.." biraz hiperaktif ".

4) Tanı / Teşhis sonrası aile bireylerinin depresyona girmeleri,birbirlerini suçlamaları.

OTİSDER kırkpınar
By Otisder Kirkpinar · 13 Kasım 2010 Cumartesi

Erken tanı otizmde büyük önem taşımaktadır. Araştırmalar, ilk 3 yılda erken eğitim ve müdahale ile, ailelerin de çocuğa odaklanmalarıyla otizmin birçok belirtisinin azalabileceğini ortaya koymaktadır. Otizm bir adım ötenizde.. Tanıyın ve tanıtın

LÜTFEN GEÇ KALMAYIN...

NE ZAMAN OTİZM’DEN ŞÜPHELENMELİSİNİZ !...

1-Göz Kontağı Kurmuyorsa
2-Konuşmada Gecikme Varsa,
3-Anlamsız Gülüyor Ve Ağlıyorsa
4-Amacına Uygun Oyun Oynamıyorsa
5-Parmak Ucunda Yürüyorsa
6-Kendi Etrafında Dönüyorsa
7-Sallanma ve Kanat Çırpma Gibi Davranışlar Sergiliyorsa

VAKİT KAYBETMEDEN, DOĞRU TEŞHİS VE TANILAMA İ...

X