endometrium inceliği nedeniyle tüp bebek tedavisine başlayamıyoruz:(bilgisi olan?

AYTUG08

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2008
213
4
Herkese merhaba arkadaşlar,hikayem çok uzun ama en kısa haliyle anlatmaya çalışıcam.Nolur bu konuda bildiğiniz,yaşadığınız,duyduğunuz herşeyi benimle paylaşır mısınız?Benimki sanırım ender bir durum ve içinden çıkılmaz bi hal aldı artık...
Ben 33,eşim 36 yaşında.4,5 senedir evliyiz,3,5 senedir korunmuyoruz.Bana süpersiniz,hiçbişey yok,bekleyin diye gereksiz zaman kaybettiren doktoru değiştirip iyi bilinen bi hastanenin tüp bebek merkezine gittiğimde rahimde üçlü çizginin muntazam olmadığı,yüksek ihtimalle yapışıklık olduğu ve endometriumun ovulasyon gununde 5,0-5,4 gibi olduğu,bu şekilde normal yolla değil tüp bebekle bile neredeyse imkansız olduğu söylendi.hemen histeroskopi dendi,yapışıklıklar açılıp östrojen tedavisiyle belki de 6 ay içinde normal yoldan bile kalırsınız dendi (kan ve sperm tahlillerimizde sorun yok).
Eylül sonunda histeroskopiyi oldum,ciddi yapışklıklar olduğu ve açıldığı söylendi.geçen haftaya kadar günde 3 estrofem aralarda da duphaston kullandım ama sadece 8 kasımda 1 günlük bir adet görebildim ki histeroskopiden önce 2-3 gün de olsa zamanında ve normal regl oluyordum.Bütün dengem altüst oldu.Yapılan ultrasonda endometriumun yine 5,4'te kaldığı,ilerleme kaydedilemediği ve tekrar histeroskopi gerektiği söylendi.Doktoruma çok inanıyordum ve seviyordum ama belki de bu konuda yetersiz kaldığını düşünerek daha büyük bir hastanenin tüp bebek merkezinin türkiyede ve dünyada çok iyi isim yapmış profesörüne muayeneye gittim.Çok detaylı bir ultrasona aldılar,endometriumun 3,5 olduğu ki duphaston etkisi bile olsa bu sayı çok düşükmüş,üçlü çizginin görüntülenemediğini,ciddi yapışıklıklar olabileceğini,durumun çok ciddi olduğunu,3 aya yakın kullandığım estrofeme rağmen bu kalınlığın çok az olduğunu,ümitlenmemem gerektiğini ama elinden geleni yapacağını söyledi.histeroskopi raporunu okudu.fakat neden rahim filmi çekilmeden histeroskopi yapılmış,bu kadar riskli bir rahimde neden monopolar bir aletle histeroskopi yapılmış anlam veremedi,bipolarla yapılmalıymış yani çevre dokulara daha az zarar veren....Kesin zarar vermiştir demiyorum ama daha fazla yapışıklığa da neden olabilir bazen dedi...
Sonuç olarak şu anda duphaston biteli 3 gün olduğu için adet bekliyoruz,onu olup ondan sonra rahim filmi,ondan sonra da 2.histeroskopi yapılacak,zor hasta statüsüne girdiğim için tüm yoğunluğuna rağmen histeroskopiyi kendim bizzat yapacağım dedi.Uzun bir süreç ama sonunda yine kalınlaşma sağlayamazsak maalesef tüp bebeğin de yapılmasının bir anlamı yok,rahim atacaktır dedi:KK43:(Ve maalesef ki şu anda endometrium kalınlaştırmada östrojen tedavisinden başka yapılabilecek bişey yokmuş ama rahim östrojene de cevap vermiyor....Bu arada bu tarz vakalarla karşılaşıyor musunuz ve diyelim ki tüp bebeği bu şekilde transfer ettik,şans nedir dedim,endometrium 5,3 olan 1 adet hastada canlı doğum dedi, ki o merkeze günde 100 kişi gidiyordur en az,onların hiçbirinde ince endometrium yok muydu:KK43:((
Çok uzun yazdım kusura bakmayın ama adım adım anlatmak durumundaydım.nolur bana bu konuda bildiklerinizi,duyduklarınızı anlatın,bu durumda bir tek ben olmadığımı düşünüyorum,yardımlarınızı bekliyorum...Çok teşekkürler şimdiden,sevgiler....

Geçmiş olsun. Öncelikle benim anlayamadığım sana söylenen 5,4mm endometrium kalınlığı, adetin kaçıncı günü ? Benim adetin 2. günü 5,5 civarıydı ve kalın demişlerdi. Çünkü rahmin adetten sonra incelmesi daha sonra kalınlaşması gerekiyormuş. Sende sonraki kalınlaşmada mı problem var.

İçini rahatlatmak için olmasa şunu söyleyeyim benim doktorum hastanın rahmi kalınlaşmıyordu 4mm ken transfer yaptım tuttu ve doğurdu dedi. Gene başka örnek doktorumun bana verdiği. Bir hasta yine rahim ince yumurta toplanıyor dölleniyor donduruluyor. Bir ay östrojen tedavisi rahim kalınlaşıyor sonra transfer tutuyor. Önce yapışıklık sorunun giderilsin bence kalınlaşmama sorunu çözerler.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. Öncelikle benim anlayamadığım sana söylenen 5,4mm endometrium kalınlığı, adetin kaçıncı günü ? Benim adetin 2. günü 5,5 civarıydı ve kalın demişlerdi. Çünkü rahmin adetten sonra incelmesi daha sonra kalınlaşması gerekiyormuş. Sende sonraki kalınlaşmada mı problem var.

İçini rahatlatmak için olmasa şunu söyleyeyim benim doktorum hastanın rahmi kalınlaşmıyordu 4mm ken transfer yaptım tuttu ve doğurdu dedi. Gene başka örnek doktorumun bana verdiği. Bir hasta yine rahim ince yumurta toplanıyor dölleniyor donduruluyor. Bir ay östrojen tedavisi rahim kalınlaşıyor sonra transfer tutuyor. Önce yapışıklık sorunun giderilsin bence kalınlaşmama sorunu çözerler.

Cevap için çok teşekkürler,ovulasyon gününde endometrium maximum 5,4 mm'e çıkabiliyor.

Canım zaten yapışıklık sorunu için histeroskopi yapıldı ve üzerine 3 aydır zaten östrojen kullanıyorum ama kalınlaşmadı ve ultrasona göre çok ciddi yapışıklıklar hala var.Verdiğin örnekler süper ama 4mm olanda büyük ihtimalle yapışıklık ve yapışıklığın histeroskopiye rağmen açılamama sorunu yoktu ondan tuttu ,diğerinde de rahim östrojen tedavisine cevap vermiş.İşte benim sorunum tam bu noktada,östrojene de cevap vermiyor maalesef.Şimdi tekrar histeroskopi yapılacak.Sorun en alttaki bazal tabakadaysa ki ana tabaka buymuş, yapılacak bişey yokmuş,yani keşke sadece yapışıklıktan kaynaklı olsa.Açılırsa kalınlaşma olasılığı var.Ama her ikisiyse sorun kalınlaşamaz dediler.Bilmiyorum ,kafam çok karışık...

Canım cevap için çok teşekkürler.Endometriumum ovulasyon gününde maximum 5,4'e çıkabiliyor.
Yapışıklık için zaten histeroskopi yapıldı ve 3 aydır östrojen kullanmama rağmen hiçbir ilerleme sağlanamadı.Sorun kalınlığı sağlayan en alttaki bazal tabakadaysa yapacak bişey yokmuş,hiçbir şekilde kalınlaşmazmış.Ama yapışıklıktansa açıldıktan sonra kalınlaşma şansı varmış.Bende büyük bir alanın açılmasına rağmen kalınlaşmama ve yapışıklık yine devam ediyor.Verdiğin örnekler süper ama 4mm olanda büyük ihtimal yapışıklık sorunu yoktu ya da çok hafifti,diğerinde de rahim östrojene cevap vermiş.Benim rahimim östrojene de cevap vermiyor şu anda.Bilmiyorum kafam çok karışık.2.histeroskopiden sonra belli olacak inşallah...Seninkinde de gereğinden fazla kalınlaşma var anladığım,nasıl bir tedavi izlendi,şimdi hangi aşamadasın?

canım yanlış yönlendirmek istemem ama nette bir bakındım sorununla ilgili bir yazı buldum özeline mail atıyorum doktoruna sor mutlaka...

öncelikle geçmiş olsun arkadaşım.. doktorun kim

şu anda histereskopi olursan kime olcaksın

sevgiler

öncelikle geçmiş olsun arkadaşım.. doktorun kim

şu anda histereskopi olursan kime olcaksın

sevgiler

çok teşekkürler canım,bu son gittiğim hastane memorial.histeroskopiyi de prof.semra kahraman yapıcak.ama öncesinde rahim filmi çekilicek.hayırlısı...

arkadaşlar rahim üç çizgiden oluşuyor en son çizgi yani en son katman endometrium, eğer rahim 7 mm altında kalıyorsa endometrium oluşmamış demek. yani bebeğin tutunacağı rahim çizgisi oluşmamış demek. o nedenle 7 mm altında kalan rahim kalınlığında gebelik şansı %5 imiş. rahim 8-9-10-11-12 mm e ulaştığında ancak şansımız yükseliyormuş. bu konuyu çok araştırdım doktoralr her şekilde transferi yapıyor ama başta şansın çok düşük demiyor.

off semra hanım olmasın bahsettiğin doktor!!!
ya sen gidip yücel karaman ın görüşünü almadan asla kimseye işlem yaptırma derim. semra hanım bana da 2. histereskopiyi önerdi ama ben rahim filmi çektirdim ve 2. histereskopiye gerek yokmuş diyende kendisi. rahim filmi çektirmeden eğer histereskopi yapalım dediğinde kabul etseydim yapacaktı! LÜTFEN ACELE ETME VE SEN YÜCEL KARAMAN IN GÖRÜŞÜNÜ AL DERİM.

Endimetrium sorunu nedeniyle hamile kalamayan arkadaşlar sizlere tavsiyem oğul otu yani melisa otu.Benim son 1 yılda endimetrumum hiç kalınlaşmadı 3 ay estrojen tedavisi hiçbir yanıt vermedi.Tabiyki bunlar vesile herşey Allahtan o en güzel vaktini saatini bilir.Ve benimki birde süprizli oldu ikizim olacak Allahın izniyle.
Oğul otunu çay yapıp içiyosunuz günde iki kere.Kesinlikle deneyin ve sonra bana dua edin :))))

Endimetrium sorunu nedeniyle hamile kalamayan arkadaşlar sizlere tavsiyem oğul otu yani melisa otu.Benim son 1 yılda endimetrumum hiç kalınlaşmadı 3 ay estrojen tedavisi hiçbir yanıt vermedi.Tabiyki bunlar vesile herşey Allahtan o en güzel vaktini saatini bilir.Ve benimki birde süprizli oldu ikizim olacak Allahın izniyle.
Oğul otunu çay yapıp içiyosunuz günde iki kere.Kesinlikle deneyin ve sonra bana dua edin :))))

merhaba ikizlerin hayırlı uğurlu olsun darısı başımıza diyelim.
oğul otunu kullandıktan sonra endometriumu ölçtürdünmü nasıl bir artış sağlamıştı kaçtı kaç oldu ? tedavi sırasında başka ilaç almadınmı sadece oğul otumu sağladı kalınlığı?
detaylı bilgi verirsen sevinirim bende aynı derdin içindeyim.
birde günde kaç kez içtin? ne kadar süreyle??

çayı ben çok düzenli içmedim o ay umudum yoktu çünki.günde 2 kez içmen yeterli.şeker falan atma.
öncesindede 3 ay estroferm kullanmıştım.
yüreğini ferah tut Rabbim herşeyin hayırlısını versin evladında.Vakti zamanı geldiyse olur.Çok dua et her nefesinde Rabbini an.
Ve herşeyin hayırlısı Rabbim hayırlıysa ver de.
Hamile kalırsan da bana yaz olurmu?

mhb ikizlerin hayırlı olsun..bu otu tedavi sırasındada içebiliomusun peki ilaçlarla birlikte olumsuz bir etkisi olmuyormu..birde transferden sonrasında kullandınmı...yoksa sadece tedaviden öncesindemi.

Merhabalar hanımlar , aynı sorun bende de var ne yazık ki ikinci tup bebek denememiz ve rahim kalinligi 7.2 civarı ve Dr bu sekilde cok zor olacağını soluyor .tedaviye başlamadan iki ay önce estrofem ve bantlarla ancak 7.5 gördü sonra birden düştü zaten.sonrasinnda histeroskopi yapıldı rahimde herhangi bir sorun çıkmadı ,simdi bende ne yapacağımı bilemiyorum .pazartesi yumurta toplama işlemi yapılacak ve bir aksilik olmazsa perşembede transfer düşünülüyor ama bu sekilde nasıl olur bilemiyorum

Canım ya 4 ay klomen kullandım bu yüzden rahim duvarım incelmiş. Tüp bebek yaptırmak istiyorum ve oğul otunu kullanıcam bir de nar suyu duymuştum

X