Enginar tarlada 1 lira pazarda 4 lira

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.146
596.083
42
1459585658754.jpg

Enginar hasadı başladı tarlada 1 liraya satılan sebze pazarda 4 liraya alıcı buluyor.
Türkiye'de Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde üretilen enginarın bir çeşidi olan, Çeşme ve Karaburun'da yaygın olarak yetişen sakız türü, hasadının ardından ülkenin birçok noktasına gönderiliyor. Tarlada tane fiyatı 1- 1.5 lira arasında değişen Yunan ve Romalılar dönemlerinden beri bilinen, bu dönemlerde kral sofralarının en geçerli yemeği olarak tüketilen enginarın pazardaki fiyatı ise 4 liraya kadar ulaşıyor.

TARLADA 1 PAZARDA 4 LİRA

Ege, Marmara ile Akdeniz bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan, A ve B vitamini zengini olması nedeniyle atardamar kireçlenmesini önleyen ve safra kesesi rahatsızlıklarını gideren enginarın yapraklarından yapılan kürün, karaciğer dostu olduğu da biliniyor. Karaciğerle safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlayan, ayrıca vücuttaki amonyakla kolesterolü azaltan enginarın Çeşme- Karaburun bölgesinde yaygın olarak yetişen sakız türü, hasadının ardından ülkenin birçok noktasına gönderiliyor. Hibrit olarak üretilen enginarlara göre lezzeti ve sağladığı faydalarıyla ön plana çıkan sakız enginarının tarlada tane fiyatı 1- 1.5 lira, pazardaki fiyatı ise 4 liraya kadar ulaşıyor. Yunan ve Romalılar dönemlerinden beri bilinen, bu dönemlerde kral sofralarının en geçerli yemeği olarak tüketilen enginarın, cinsel gücü artırıcı, ateş düşürücü, vücudu kuvvetlendirici, iştah açıcı olduğu, romatizma, ishal, sarılık hastalıklarına ve sinirlere iyi geldiği biliniyor.

Kaynak: DHA

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/04/02/enginar-tarlada-1-lira-pazarda-4-lira

Dolmasına bayılırım ama hazırlaması çok zahmetli , zahmet olucak bana ama yarın ki menü de bu var sanırım. Bizim burada tanesi 3 lira :kk77:

Antalyada küçükleri 4 tanesi ,büyükleride 3 tanesi 10 lira,haber doğru yani.Maalesef 1 aydır her hafta alıp bu parayı veriyorum.Annem bahçesinde yetiştiriyor ama henüz daha onunkiler olmadı,olsun para vermeyeceğim,ayrıca yapraklarınıda kaynatıp suyunu içiyoruz,yapraklarının dibindeki etli kısmı da kemiriyoruz:KK45:

İzmir de büyük küçük farketmiyor 4 tanesi 10 Tl.. Bazı yerlerde tanesi 2 tl olanda var.
Hiç anlamamışımdır Türkiye de yetiştirilip her bölgesinde satışının bulunmamasını.. Gerçi ihraç edeceğiz derdine bize pahalıya geliyor..

Çok severim. Kendimde memleketindenim ama bulunduğum yerde pek yok bulabildiklerimizde sadece çanak kısmı:KK43:

İzmir de büyük küçük farketmiyor 4 tanesi 10 Tl.. Bazı yerlerde tanesi 2 tl olanda var.
Hiç anlamamışımdır Türkiye de yetiştirilip her bölgesinde satışının bulunmamasını.. Gerçi ihraç edeceğiz derdine bize pahalıya geliyor..
Herşey öyle değilmi bilinmeyen,mesela fındık,Türkiyede yetişiyor ve dünyaya ihraç ediliyor ama baksan en pahalı fındığı yiyen ülkeyiz.Üstelik en iyileri diğer ülkelere giderken...
Ben birde şeyi anlamıyorum,mesela domates...Antalyadan diyelim ki İstanbula gidiyor,ama pazara bak İstanbulda da Antalyada da fiyat aynı,bu mantığıda hiç çözememişimdir.

Herşey öyle değilmi bilinmeyen,mesela fındık,Türkiyede yetişiyor ve dünyaya ihraç ediliyor ama baksan en pahalı fındığı yiyen ülkeyiz.Üstelik en iyileri diğer ülkelere giderken...
Ben birde şeyi anlamıyorum,mesela domates...Antalyadan diyelim ki İstanbula gidiyor,ama pazara bak İstanbulda da Antalyada da fiyat aynı,bu mantığıda hiç çözememişimdir.
Doğru..
Bu ülkede sistematik olarak 80 li yıllardan beri bu ihracat-ithalat dengesi bozuk ne yazıkki..
Çünkü şu aracı-komisyoncu mantığı yüzünden de böyle.. Bunlar ile ilgili bildiğim kadarıyla yasal bir sınırlama yok..
Birileri sürekli kazanacağız derken üretimde de dengeler bozulmuş durumda, tarımsal olarak.
Ona bakarsan dünyanın en kaliteli pamuğuda ülkemizden çıkıyor, biz 3 kuruşa ihraç ediyoruz ve yine biz Çin den adisini ithal ediyoruz..
Küçükte olsa bahçesi bağı olan insanlar kıymetini bilmeli bence.. En azında senede 2-3 kez doğal bir şeyler yiyebiliyorlar..

Bizimde akdenizde yetiştiği yerde pahalıya yiyoruz topraklarımız bereketli her şey yetişiyor ama en iyi ürünler ya ankara'ya yada istanbul'a gidiyor pazara çıkınca 2 kaliteler bize kalıyor bazende bizim burdaki pazar pahalı market ucuz

En sevdiğiiiim... Bir amca getiriyor kamyonetiyle her sene. Alabildiğim kadar alıyorum. Derin dondurucunun baş köşesi enginarların :KK66:

En sevdiğiiiim... Bir amca getiriyor kamyonetiyle her sene. Alabildiğim kadar alıyorum. Derin dondurucunun baş köşesi enginarların :KK66:
Buzluğa koyarken nasıl koyuyorsun, yani sadece limonlayarak mı ? Çünkü unlu limonlu suda bekletip, kurulayana kadar kararır gibime geliyor.. Daha önce kaldırmadım, sayende konuyla alakasızda olsa, azcık bilgi alsak :KK48:

Buzluğa koyarken nasıl koyuyorsun, yani sadece limonlayarak mı ? Çünkü unlu limonlu suda bekletip, kurulayana kadar kararır gibime geliyor.. Daha önce kaldırmadım, sayende konuyla alakasızda olsa, azcık bilgi alsak :KK48:

Temizleyip limonlu suya atıyorum. Ordan alıp poşetliyorum. Kararmıyor hiç. Kurtarıcı yemeklerden biri benim için bütün sene. Sadece çanak koyuluyor ama ona uyuz oluyorum, gül gibi yapraklar heba oluyor. Onları da koymanın yolu olsaydı keşke.

Enginar 4 lira mııııı:KK57::KK57: bu ara pazara çıkmamıştım o yüzden bilmiyorum burada kaç lira, geçen sene tanesini 50 kuruştan alıyorduk, hangi ara 4 lira oldu:KK57::KK57::KK57:

X