'Entarisi Dım Dım Yar' mahkemelik oldu

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
‘Entarisi Dım Dım Yar’ türküsünün ‘Düğün Dernek’ filminde izinsiz kullanıldığı iddiasıyla Yılmaz Erdoğan’ın ortağı olduğu BKM’ye 20 bin liralık tazminat davası açıldı.

Merhum Osman Şan’ın 7 mirasçısı, “Entarisi Dım Dım Yar” türküsünü izinsiz kullandıkları gerekçesiyle “Düğün Dernek” filminin yapımcısı BKM’ye dava açtı. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne açılan davanın dilekçesinde, 5 çocuk babası Şan’ın “Entarisi Dım Dım Yar” adlı eserinin TRT Müzik Dairesi Repertuvarı’nda da bulunduğu belirtildi.

BKM “ANONİM” DİYOR

Davacıların avukatları, iddialarını şöyle sıraladı: “BKM’ye noterden ihtarname çekildi. BKM, eserin MESAM ve MSG tarafından anonim kabul edildiğini bildirdi. Bu eser anonim değildir. Osman Şan tarafından Sivas yöresinde yıllarca söylenmiştir. Eserin sanatçıya ait olduğunu tüm Sivas halkı bilir. 20 bin lira tazminat talep ediyoruz.” (Hürriyet)

[video=youtube;zHOYklXHT8Y]http://www.youtube.com/watch?v=zHOYklXHT8Y[/video]

kullanmışta ne olmuş yani dizilerde filmlerde söylenen her şarkı türkü için izin alındığını sanmıyorum:26: para koparmak için her yola başvuruyorlar:KK19:

kullanmışta ne olmuş yani dizilerde filmlerde söylenen her şarkı türkü için izin alındığını sanmıyorum:26: para koparmak için her yola başvuruyorlar:KK19:

Eğer gerçekten de anonim değilse elbette telif hakkını ödemeleri gerekir.
Ömrünüzden bir süreyi bir eser yaratmak için geçiriyorsunuz diyelim. Ve sonunda bitiriyorsunuz. Elbette bu yaratınızı kullanmak isteyenler olursa ve vermek isterseniz; vaktiniz, eseriniz ve bir sonraki yaratım sürecinize de yardımı olması için ücret talep edeceksiniz. İzinsiz alıp kullanan olursa da itiraz edilmesi çok doğaldır. Kişi emeğinin karşılığını almalı.

Ama en başta belirttiğim gibi parça anonim mi değil mi bilmiyorum. Eğer değilse kötü.