Ergenlik döneminde olan gençlerin ,Anne'lerinin kulübü

Canlarım benim buralara ugramayalı uzun zaman oldu yine biliyorum:))
bir bilseniz neler oldu neler.şükürler olsun kötü bişi olmadı ama ,çok entrika durumlar oldu yani:)
önce yazdıklarınızı okuyayım tek tekkkkk:))) sonracıma uzun uzun cevap yazarım.
şimdilik kalın sağlıcakla.inş hemen dönerim.
bizim emanet ufaklık velet uyuyor uyanırsa beni burda kim bilir bir daha ne zaman görürsünüz.:))

Sunay ablacım ikinci torun hayırlı olsun darısı oğluşunuza ve bizim oğlanlara.Rabbim sağlıklı hamilelik ve rahat doğumlar versin kızınıza,
belkide siz tatile çoktan çıkmışınızdır.iyi tatiller diliyorum ,bol bol dinlen,önümüzde yine torun bakmaca günleri geliyor:))
begoşum,demekki yeni bir yiğen daha maşşalah Rabbim sağlıklı ömürler versin tebrik ederim.
sınavları sormucam bu konuda bizim kafamız çok karışık.bizim ergen bizi çok üzüyor. ufaklık olan.
bilmiyorum burdan paylaşmışmıydım.geçen yıl Afyon 2 yıllık inş teknikerliği tutturdu isteyerek gitti bizi hiçç takmadı,şimdi çok pişman.ee Anne Baba ben çok pişmanım gitmeyeceğim döndüm ve yeniden deneyeceğim.gitti onca zaman boşu boşuna.yeniden dershaneler derler bakalım ,inş hakikaten pişman olmuşturda.dediği gibi bu sefer dediğinin yapar.
büyük ergenim şükür iyi yapı markette çalışıyor.askerliğide geldi.bakalım ne olacak.
bendeniz,malum bakıcılığa devam son zamanlarda havalar çok sıcak,oda(kerem) bende sıkılıyoruz..sürekli park ve oyun istiyor.
nedense pc çok açamıyorum ama hep aklımdasınız. çok öpüyorum.

Çiçeğim hoşgeldin..seni geldğini görünce inanki çok sevindim..özlemişim:KK16:
Allah yar ve yardımcın olsun güzelim..napıcaksın kolay hiç bir şey yok..yeri geliyor işte evlatlr bizi böyle üzüyo,hep kafalrına buyruk gidiyolar..her sene biraz daha akıllanacaklar inşaAllah çiçeğim..benimkide girdi çıktı sınava,inanki geçenyıl çok üzüldüm hastalıklrım oldu az çok biliyorsun canım..şimdi oluruna bıraktım tevekkül etdim hayırlısını diliyorum..karşıma alıp konuşunca''anne sana umursamaz gelebilirim ama kafam çok dolu ifade edemiyorum ''deyince noktayı koymuş oluyor bnde..
Oğlan la şu sıralar saç problemimiz var..yaz geldi sıcakk..tutturdu uzatıcam, babası aldı götürdü kestirmeden gel:KK53:
Ötekide (2 numara yani)deniz,havuz derdinden sızlanıp duruyodu..oda bu akşam muradına erecek..yazlığa gidicem..
Bndeki ergenuslrda durum böyle canım..Keremin en sevimli dönemlridr şimdi öp onu benim için sık şöyle etlerini(benim sevme anlayşım budur
:KK9:

çiçeğim çok tşk ederim 30 haziranda gidiyorum gelince iki gün sonra kızım geliyor onlarla haşır neşir oluruz darısı sizlerin başına sizde torun seversiniz inş allah yardımcın olsun büyüdükçe herşey daha da zorlaşıyor benim oğlumda kendi bildiğini okuyor hiç laf dinlemiyorlar şimdi yurtdışı tatilinde o geliyor biz gidiyoruz hiç evlenme gibi bir niyeti yok hayırlıslıyla inş iyi biriyle evlenir şimdilik düşünmüyormuş hiç lafını bile ettirmiyor anlayacağın kendi bildiklerini okuyorlar birşey dediğinde ben artık erkeğim çocukmuyum seni dinleyeceğim diyor yalnız değilsin hepsi aynı allah canlarına sağlık versin diğerleri geçer yanlış yapa yapa doğruyu bulacaklar çok öpüyorum ufaklığı da öptüm
begom sana da allah kolaylık versin çok öptüm:KK1:

Merhaba sevgili anneler.:KK3:
Herkes iyidir umarım...Biz de iyi sayılırız..

Kızım lise ye başladı oğlum anaokuluna hayat devam ediyor bir şekilde...

SunayAbla, sağlıkla gelsin ikinci torun..

Son düzenleme:
kızlar nerdesiniz artık bende uğramıyorum çünkü kimseler yok nasılsınız inş hepinizin hayatı güzeldir ben çok yoğunum pazartesi kızımın doğumuna gidiyorum kısmetse kasım ın ilk haftası doğum olacak dua edin sağlıklı bir şekilde kucağına alsın dualarınızı esirgemeyin yena canım çok tşk ederim allah hepinize de göstersin ben buradan gelişmeleri yazmaya çalışırım inş fırsat bulurum arada gelin yaa çok güzeldi eskiden buradan paylaşım da bulunuyorduk çok özledim
hepinizi çok öpüyorum kendinize iyi bakın allaha emanet olun :KK1:

kızlar nerdesiniz artık bende uğramıyorum çünkü kimseler yok nasılsınız inş hepinizin hayatı güzeldir ben çok yoğunum pazartesi kızımın doğumuna gidiyorum kısmetse kasım ın ilk haftası doğum olacak dua edin sağlıklı bir şekilde kucağına alsın dualarınızı esirgemeyin yena canım çok tşk ederim allah hepinize de göstersin ben buradan gelişmeleri yazmaya çalışırım inş fırsat bulurum arada gelin yaa çok güzeldi eskiden buradan paylaşım da bulunuyorduk çok özledim
hepinizi çok öpüyorum kendinize iyi bakın allaha emanet olun :KK1:

sunay ablacığım bende özledim seni,sizi..
Git gel bir buluşma daha yapalım seninle.:)
Kolay gelsin bu arada size..Hayırlı doğum olur inşallah..

sevgiler,

Lütfen bana yardımcı olun 35 yasındayım 12 yasında kızım 4 yaşında oğlum var , kızımla başım dertte nasıl davranacağımı şaşırdım odasını ben bağırmadıkca toplamıyor bırakın toplamayı aksine dağıtıyor benim ütüleyip dolabına koyduğum kıyafetleride başka kıyafet alırken onlarıda bozuyor ve alıp yerine düzgünce koyayım demiyor bazen bir kıyafeti topşamak yerine zor geliyor direk kirli sepetine atıyor sürekli konuşuyorum kızım yaptığın banaysa öğrendiğin kendine ev işi yapmak çok zor geliyor yaptıramıyorum okul zamanı iş buyurmam ama yaz tatilindeyiz sabah geç kalkıyor gece geç yatıyor çok düzensiz yaşıyor babasıda bana kızıyor ne biçim kız yetiştiriyorsun diye hergün kızımla kavga ediyoruz çoğu hatasını görmemeye çalışıyorum ama daha önce konuştuğum halde yine kafasına göre yaşıyor beni takmıyor ben sinir krizi yaşıyorum hergün nerdeyse şunu yap demedikçe hayatta akıl edip yapmıyor her yolu denesim güzel konuştum olmadı bağırıyorum olmuyor şimdi artık kızımla hiç konuşasım gelmiyor beni bezdirdi 2 gündürde küsüs ha birde çok menfeatçi işine geldiği zaman acayip iyi oluyor ama bir menfeatı yoksa hiiç oralı olmuyor , bayanlar bana bir akıl verin nsıl davranacağım ne yapmam lazım odasını da mı ben toplayayım

cok duyulan bır şey olacak ama ..hata bızım..bız o hale getırıryoruz..
zamanında ders calışsın erken kalkacak vs derken sonuc boyle oluyor..
benımde yegenım var kızkardeşim hep arkasını topladı..sız yazarken hıc yabancılık cekmedım yazılanlara..
annesının gıttıgı yere dahı karışıyor...
okuldan geldıgı gıbı hele bır yemek olmasın dır dır resmen kayın valıdelık yapıyor..
benım cocuklarım erkek..ama ben olsam toplamam ..
ozellıkle arkadaşlarının gelecegını bıldıgınızde hıc toplamayın..kızınızada bırşey soylemeyın..
cok uzun surec gerekıyor..cunku yıllarca oyle alışmış..
benım duşuncelerım ne kadar dogrudur tartışılır..
sıze nacızane bır kıtap onerecegım ..ayrıca pedagog tur..)
bende okuyorum oyle bılgı edınıyorum..
adem güneş..ınanın cok buyuk etkısını gordum..
net e yazın ve dınleyın radyo programıda var....canlı yayında tel acabılır soru sorabılırsınız..
pazar 10 dan 11.30 a kadar..
pazartesı salı 09.30 dan 10 30 a kadar..ınanın pışman olmayacaksınız..

benımde yegenım var kızkardeşim hep arkasını topladı..sız yazarken hıc yabancılık cekmedım yazılanlara..
okuldan geldıgı gıbı hele bır yemek olmasın dır dır resmen kayın valıdelık yapıyor..
ozellıkle arkadaşlarının gelecegını bıldıgınızde hıc toplamayın..kızınızada bırşey soylemeyın..
net e yazın ve dınleyın radyo programıda var....canlı yayında tel acabılır soru sorabılırsınız..

Sagol canım adem güneşi duymuştum ama hiç dinleme fırsatım olmamıştı ama bundan sonra dinleyeceğim inşallah şimdilik aslında 2 aydır odasını ben toplamıyorum oda toplamıyor misafir geldiğinde dolabına tıkıştırıyor malesef bugünde aynı şey oldu hatta son bir haftadır dolabından çıkan kırışmış kıyafetlerini kendi ütülüyor bende ütületinceye kadar düzgün yetleştirsen bu zahmete girmessin dedim zaten ben ütületipte koyuyordum neyse bundan sonra istikrarlı davranıp hiç ellemeyeceğim

arkadaşlar ben evime döndüm ama kimseler yok bir yıldan fazla oldu yoktum oglumu evlendirdim altı aydır kendimde değilim kardeşimi kaybettim çok kötüyüm sizlerle sohpete ihtiyacım var

Genç Kızlarınıza Asla Bunları Söylemeyin!
Kızınıza bunları söylemeyin

Özellikle ergenlik dönemindeki kız çocuklarına karşı kurduğunuz cümleler, onları ruhsal açıdan tahmin ettiğinizden daha fazla etkileyebilir. İşte ergenlik çağındaki kızlara söylememeniz gerekenler...
1. Sence bu beni şişman mı gösteriyor?

Kızınıza bu tür sorular sorduğunuzda o da kendini aynı baskı altında hissedebilir. Kadınların birbirini ne kadar acımazsızca eleştirdiğini ne kadar geç öğrenirse o kadar iyidir.

2. Bunu mu giyeceksin?

Kızlarınızın istediklerini giymelerine izin verin. Kendini nasıl ve ne şekilde rahat hissediyorsa o şekilde giyinsin. Renklerin uyumunu, tarzını vs eleştirebilirsiniz ancak bunu onu kırmadan yapmayı deneyin. Aksi takdirde ondan utandığınız anlamını çıkarabilir.

3. Onu yersen kilo alırsın

Çocuklarınıza zararlı gıdaları öğretmek istediğinizi anlıyoruz. Ancak gerçekten abartmıyorsa kilo konusunda takıntılı olmasına neden olabilirsiniz. Arada sırada çikolata veya cips yemekle obez olmayacağını da hatırlatmak isteriz.

4. Biraz spor yapsan iyi olur

Her türlü iğneleyici cümle gibi bu da mutsuz ve tatminsiz olmasına neden olacaktır. 13-14 yaşlarındaki kız çocuklarında görülen kilo takıntısını bu cümlenizle daha da arttırabilirsiniz. Kendisini fark etmesini beklemek daha doğru olacaktır. Spor yapmasını söylemek yerine birlikte yürüyüşe gitmeyi önermek tercih edilebilir.

Ergenlik Döneminde Çocuğu Olan Ebeveynlere Öneriler Tıklayınız
ergen_annelerine_tavsiyeler-610x250.jpg

Ergenlerde bu değişimlere dikkat!
Ergenlik dalgalanmaların yoğun görüldüğü zor bir dönem olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Ayataç ergenlik döneminde ergen ile aile ve toplum arasında çatışma çıkmaması için özellikle aile, okul ve devlete önemli görevler düştüğünü belirtti.
Dr. Osman Ayataç, “Ergenlik (Adolesan) dönemi psiko-sosyal, fiziksel, cinsel, hormonal ve kişisel davranışların dalgalandığı, bir dönemdir. Ergen ne çocuk ne yetişkindir, iki dönem arasında bocalayan bir yapı sergiler. Genetik özellikli bir dizi hastalığın (Ruhsal düzensizlikler, Alerjik hastalıklar, Obezite, Hipertansiyon, Diyabet, Tiroid hastalıkları ve genetik geçişleri tam tanımlanmamış birtakım metabolik ve tümoral hastalıklar) önlemlerinin alınması ve izlenmelerinin önemli olduğu bir dönemdir. Ayrıca ergen dönemde beslenme, aşı, düzenli spor önerilmelidir.” Dedi.

Avusturya Sen Jorj Hastanesi Dr.Osman Ayataç, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede “Ergen, okul ve arkadaşlarından, büyüyen ve gelişen fiziki özelliklerinden (vücut gelişimi, kıllanma, akneler) ve yaşadığımız çevrenin özelliklerinden (çevre kirliliği, radyoaktif ve nükleer kirlenme, genetiği değiştirilmiş gıdalar ve içecekler, sigara ve diğer bağımlılık yapan maddeler, besleme şekli, stres, yaygın depresyonlu aile içi, okul ve çevre ortamları, hormonal sistemimizi bozan endokrin kırıcı maddelerle sıkça temas, hızla artan alerjiler ve az hareketli statik yaşam tarzı gibi) etkilenir. Bu etkilenme her ergende farklı davranışlar oluşturur. Bu dönemde ergen ile aile ve toplum arasında çatışma çıkmaması için özellikle aile, okul ve devlete önemli görevler düşmektedir.” Diye konuştu.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Osman Ayataç, Ergen, dönemde gözlemlenmesi gereken önemli başlıkları şöyle sıraladı;

“Ergenin evdeki alışkanlıkları, evdeki aktivitesinin azalması, yalnızlığı seçmesi, eve geliş ve gidişlerindeki farklılığı gözleme.
Ergenin okul başarısında belirli bir nedene bağlanamayan farklılığının gözlenmesi.
Ergenin günlük yaşamda, aktivite ve hareketlerinde değişikliklerin gözlenmesi.
Ergenin doktor önerisi almadan değişik ilaç kullanması ile ilgili gözlem.
Ergenin cinsel yaşamı ile ilgili farklı bulguların gözlenmesi.
Ergenin ruhsal dalgalanmasının (anksiyete, stres, depresyon, psikoz) gözlenmesi.
Her ergen farklı bir ergendir. Dünya sağlık örgütünün tanımlaması ile ruhsal, fiziksel, sosyal sağlıklı tüm ergenler ülkelerin geleceğidir.”(milliyet)

Ergenlik Döneminde Çocuğu Olan Ebeveynlere Öneriler Tıklayınız
index.php

arkadaşlar bu sayfadan devam etsek ergen anneleri.kızım 11 yaşını yeni bitirdi.ilk regl 2 ay önce oldu.sıkıntılı bir döneme girdik ve ben çok bunalıyorum üzülüyorum.öle sinirli bir çocuk değil.psikolijik destek alıyoruz 3 aydır.ilaçta kullanıyor.biraz daha iyi ama daha bunun 12 yaşı var 13-14-15 var.Rabbim ömürler versin.anksiyete ve takıntı teşhisi konuldu ilaçla baya aştık.bilşsel davranış terapisi alıyor.ama yinede sanki eskisi gibi değil.varmı böyle atlatan yada neler tavsiye edersiniz bana.

X