Kekler - Pastalar Erimiş Çikolatalı Fındıklı Kek - Migros Süt Sponsorluğunda

LezzetliCipetpet

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
24 Mayıs 2010
7.876
16.884
30
Herkese merhabalar hanımlar, tereyağlı çikolatalı fındıklı bu lezzetli kekimle yeniden aranızdayım :KK36:

Hemen tarifime geçmek istiyorum. Önce malzemeler;

125gr tereyağı (oda sıcaklığında)
3 yumurta
2 sb şeker
3 yk kakao
1 sb ılık süt
Yarım sb ılık su
2 sb un
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
Yaklaşık 1 sb fındık

1.malzemeler.jpeg

Yapılışı;
1. 175dereceye ayarladığımız fırınımızı açalım.
2. Süt, su ve kakaoyu bir kaba alıp, kakao iyice eriyene kadar karıştıralım.
3. Ayrı bir kaba unu eleyelim, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip karıştıralım.
4. Başka bir kapta da oda sıcaklığındaki tereyağı ve şekeri çırpalım. (kremamsı bir kıvama gelene kadar.) Yumurtaları teker teker ekleyip çırpmaya devam edelim.
5. Yumurtalı karışıma un-kakao-un-kakao-un-kakao olacak şekilde dönüşümle diğer karışımları ekleyip her seferinde çırpalım.
6. En son kırdığımız fındıkları ekleyip son bir kere karıştıralım.
7. Kabı yağlayıp karışımı dökelim ve fırına verelim. Kürdanla kontrol ederek pişirelim.
8. Üstünü eritilmiş çikolata veya hazır çikolata ya da frambuaz soslarıyla süsleyebilirsiniz. Yanına da isteğe göre vanilyalı dondurma koyabilirsiniz :KK200:

Püf nokta: Tereyağı ve yumurtaların oda sıcaklığında olması önemli. Süt ve su da oda sıcaklığında veya ılık olmalı.

2.yapım.jpeg
3.yapım.jpeg
4.pişme.jpeg

Ve sunum; herkese şimdiden afiyet olsun :KK68::KK68::KK68:

5.sunum.jpeg
6.sunum.jpeg
7.tarih.jpeg

Harikasın fıstığımm :KK68:
Bu arada övünmek gibi olmasin da ben tadına baktım arkadaşlar:KK52: çok hafif ve lezzetli bir kek olmuş gercekten:kk77::super:
Oyy çok teşekkür ederim canım ablacığım :KK200:
Beğenmenize çok sevindim ya, tereyağı olunca ağır olur mu diye korkuyordum ama aksine hafif buldunuz :halay:

Oyy çok teşekkür ederim canım ablacığım :KK200:
Beğenmenize çok sevindim ya, tereyağı olunca ağır olur mu diye korkuyordum ama aksine hafif buldunuz :halay:

Yerken demesen asla tereyagli olduğunu anlamazdim canım gayet hafifti. Şekeri de az koymuşsun ya çok daha güzel geldi valla üstündeki çikolata sosu dengelemisti :)

Yerken demesen asla tereyagli olduğunu anlamazdim canım gayet hafifti. Şekeri de az koymuşsun ya çok daha güzel geldi valla üstündeki çikolata sosu dengelemisti :)
Evet canım biliyorsun benim eşim de tatlıyı çok tatlı sevmiyor. Hep şekerlerden kısıyorum o yüzden :KK48: afiyet bal şeker olsun :KK36:

X