Erkek arkadaşımın ailesi evlilik masraflarında yardımcı olmuyor

En başından çok net olun. Erkek arkadaşınızla evleneceksiniz ailesinin kurallarıyla değil. Uygun şeyler almaya çalışır bir dönem borç yaparsınız elden taksitli yerlere sonuçta işiniz var. Eşim evlenmek için arabasını satmıştı ailesi destek olmayınca. Düğün masraflarınızı olabildiğince kısıp evinizi kurabilirsiniz. Yeni evlenenlere kredi kampanyaları oluyor araştırmanızı öneririm. Ancak erkek arkadaşınızın da sizinde çok net olmanız gerekiyor. Gerekiyorsa 1-2 yıl birikim yapın ve bu sizin kararınız olsun. Aksi halde her işinize karışacaklar. Hem destek olmayıp hem istediklerini yaptırmaya çalışmaları çok bencilce. Bu noktada kendinize kısa ve uzun vadeli masraf listesi yapıp devam edebilirsiniz. Önemli olan sizin mutluluğunuz gerekiyorsa 0dan başlayın ama özgür iradenizle başlayın
Yorumunuz ve tutumunuz için çok teşekkür ederim öncelikle. Ben de aynısını düşünüyorum. Birikimimi yapıp borcum olmadan evlenme fikri evlenip ilk yıllarımı borç ödeyerek çar çur etme fikrinden daha iyi geliyor. Ailelerse bu kadar kısa sürede tüm meclislerine duyurdukları için hemen olsun bitsin laf söz olmasın düşüncesindeler ama el alemin lafından dolayı ömrümü içimde ukteler kalarak yaşamak istemiyorum. Son kararın bize bırakılması konusunda ısrarcı olacağım.

Babasının razı olmadığını söyledi, krediye karşı olduğunu söyledi, söyledi de söyledi. Bu pısırığı çok mu aradınız?
Bende konuyu okuyunca ilk aklıma bu geldi adam tam pısırık babası anası tuvalete gitme dese 3 gün tutar böyle tipler konu sahibinin başına gelecekler var evlenecem banane banane derse ......

Merhabalar,
Ben ve erkek arkadaşım bu sene üniversiteden mezun olduk. Ve ailesi benimle tanışmak, ciddi bir yola girmek için şehir dışından ben ve ailemle tanışmaya oturduğumuz şehire geldi. Aileleri tanıştırdık ve erkek arkadaşımdan bu yaz evlenme teklifi aldım. Evlenme teklifi aldıktan sonra arkadaşımın ailesi beni arayarak bu yaz düğün yapmak istediklerini oğullarının bekar evinde kalmaya masraf yapacağına kendi evine masraf yapmasının daha uygun olduğunu söylediler. Fakat henüz iş bulamadığım ve erkek arkadaşımın işinde oryantasyon sürecinde olduğu için bu tekliflerini nezaketle erteleyip en azından önümüzdeki yaz olması konusunda ben ve ailem ısrarcı olduk.

Erkek arkadaşım asgari ücretin bir tık üstü bir maaş alıyor. Bense şu an yeni mezuna göre nispeten daha iyi bir maaş alıyorum. Ailesi evlenmemiz konusunda bu kadar ısrarcı olduğu için bize evlilik yolunda destek çıkacaklarını düşünüyordum ki yeni ev aldıklarını ve borçları olduğunu bizim ev eşyası için değil birbirimizi sevdiğimiz için evlendiğimizi ve eşyalı evde oturmamızı söylemeleriyle dünyam başıma yıkıldı. Erkek arkadaşımı elbette çok seviyorum fakat sadece sevgiyle de evlilik topunun altına girmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Erkek arkadaşıma bunu istemediğimi her şeyi kendimiz yapacaksak en azından evleneceğimiz süreyi de buna göre belirlememiz gerektiğini söyledim fakat babasının işi uzatmakta razı olmadığını söyledi. Kredi çekelim dediğimde de babasının faizden ötürü kredi çekilmesine karşı olduğunu söyledi.

Borçları olduğundan yardım edemeyecek olmalarını anlıyorum fakat kendim yapmayı düşündüğümde de buna karışmaları zoruma gidiyor. Yaza kadar beyaz eşyası mobilyası ev kiralaması depozitosunun altından çıkabilecek bir durumumuz yok.

Sizce erkek arkadaşıma ve ailesine karşı tutumum nasıl olmalı?
Ailesi baya uyanıkmış. Hem oğlumun düzeni olsun hem biz birşeye karışmayalım maddi olarak hemde müdahale edelim. Krediye bile karışmış babası. Sevgilin kaç yaşın da? Ayrıca Krediyi önermem. Faiz oranları oldukça fazla. İlk yıllarınızı borçlarla debelenmekle geçirirsiniz. Madem ikinizde çalışıyorsunuz 1 2 yıl daha bekleyip birikimin yapın.

Bunu erkek arkadasınız neden sızınle konusmuyorda
Babası annesı aracılıgıyla konusuluyor
Kendı fıkrı yokmuymus
Babasımı evlenıyor anlamadımko
Babası, erkek arkadaşımın ve ailesinin haberi olmadan beni arayarak evlilik konusunu konuşuyordu. Erkek arkadaşıma söylememem için de söz verdirmişti. Erkek arkadaşım babasının beni aradığını bizzat babasından öğrenince de onu beni aramaması konusunda uyarmış. Kendisinin de olanlardan başta haberi yoktu anlayacağınız.

Eğer masraflar noktasında destekleri yoksa siz kendiniz yapacaksanız her şeyi bunun için uygun zamanı kendiniz bileceksiniz. O sebeple sakince gidin. Eş adayınız ve ailesini de bu vesileyle daha iyi tanımış olacaksınız.

Ailelerden birinin bu kadar israrci oldugu durumlar beni korkutmustur hep.

Bence erteleyebildiginiz kadar erteleyin, asgari ucretli ogullarinin masraflarina yetisemeyeceginin farkindalar, kendileri bekar ogullarina destek cikmamak icin sponsor ariyor gibiler adeta.

Kendileri evi alirken nasil borc yaptilar krediye karsilarsa orasini anlamadim?

Evlilik için çok erken dönemdesiniz zaten daha.Gezmek,görmek ,kariyer derken bi 5 sene geçmesi gerekir mezuniyetten sonra .Evlilik çok ciddi bir kurum ve bu kadar genç yaşta bu zorluğun altina girmenin hiç manası yok.Artik her şey değişti. Eskiyi unutun.Ben olsam böyle bir ailenin karşısında ,inandığım doğrulardan asla vazgeçmem.Erkek arkadaşınız da ne kadar aileci imiş şimdiden.ikinizin ortak karar vereceği şeyler bunlar .Kolaylıklar dilerim.Aileye mesafe koyun ,siz de düşüncenizi soylemekten çekinmeyin.

İkinizde maaşlarınızı yeni almaya başlamışken bu kadar borcun altına girmeye hiç gerek yok. Biraz gezin tozun kendi paranızın tadını çıkarın . Ailesi çocuklarının asgari ücretle geçinemiceklerini bildikleri için onlardan para almasın diye eşinden alsın mantığındalar. Hiç kanmayın bunlara. Hiç bir masrafa karışmayıp evlendiğimizde herşeyinize karışacak tiplere benziyorlar. Biraz kendi maaşınızın tadını çıkarın. Emin olun para olmadan asla huzur olmuyor. İyi bir geliriniz olmadan da borçlanmayın lütfen.

Adamin istediği gibi eşyali eve ciktiginizda; eşyalı ev oldugu için borcunuz olmayacağıni, eve girecek iki maaştan birini de onlara vermenizi isteyeceğine eminim ama ispatlayamam
Evet cunku borclari var ve hayirli evlat olmak bunu gerektirir. Ogullari asgari degilde soyle 30-40 gibi birsey alsa muhtemelen evlendirmeye ugrasmazlardi sanki.

Ailesi baya uyanıkmış. Hem oğlumun düzeni olsun hem biz birşeye karışmayalım maddi olarak hemde müdahale edelim. Krediye bile karışmış babası. Sevgilin kaç yaşın da? Ayrıca Krediyi önermem. Faiz oranları oldukça fazla. İlk yıllarınızı borçlarla debelenmekle geçirirsiniz. Madem ikinizde çalışıyorsunuz 1 2 yıl daha bekleyip birikimin yapın.
25 yaşında. Kredi çekmeyi düşündüğümden değildi aslında. Bu işler bu kadar kısa sürede desteksiz olmaz gibisinden ağız aramıştım.

Hicc anlamiyorum yahu. Biz esimle calisiyorduk. Para biriktirdik herseyimizi kendimiz yaptik. Niye ailelerden birsey bekliyorsunuz.
Yardim etmeyeceklerse tarihe karismamalari gerektigi konusunda haklısınız ancak bunu da sevgilinizle cozmelisiniz. Neden ailesi ile devamli dugun tarihi vs konusuyorsunuz ki..yetiskin insanlarsiniz kendiniz karar verin. Simdiden sinirlarini iyi cizin canim kardesim. Yoksa evlendikten sonra da herseyinize karismaya calisacaklardir..

Merhabalar,
Ben ve erkek arkadaşım bu sene üniversiteden mezun olduk. Ve ailesi benimle tanışmak, ciddi bir yola girmek için şehir dışından ben ve ailemle tanışmaya oturduğumuz şehire geldi. Aileleri tanıştırdık ve erkek arkadaşımdan bu yaz evlenme teklifi aldım. Evlenme teklifi aldıktan sonra arkadaşımın ailesi beni arayarak bu yaz düğün yapmak istediklerini oğullarının bekar evinde kalmaya masraf yapacağına kendi evine masraf yapmasının daha uygun olduğunu söylediler. Fakat henüz iş bulamadığım ve erkek arkadaşımın işinde oryantasyon sürecinde olduğu için bu tekliflerini nezaketle erteleyip en azından önümüzdeki yaz olması konusunda ben ve ailem ısrarcı olduk.

Erkek arkadaşım asgari ücretin bir tık üstü bir maaş alıyor. Bense şu an yeni mezuna göre nispeten daha iyi bir maaş alıyorum. Ailesi evlenmemiz konusunda bu kadar ısrarcı olduğu için bize evlilik yolunda destek çıkacaklarını düşünüyordum ki yeni ev aldıklarını ve borçları olduğunu bizim ev eşyası için değil birbirimizi sevdiğimiz için evlendiğimizi ve eşyalı evde oturmamızı söylemeleriyle dünyam başıma yıkıldı. Erkek arkadaşımı elbette çok seviyorum fakat sadece sevgiyle de evlilik topunun altına girmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Erkek arkadaşıma bunu istemediğimi her şeyi kendimiz yapacaksak en azından evleneceğimiz süreyi de buna göre belirlememiz gerektiğini söyledim fakat babasının işi uzatmakta razı olmadığını söyledi. Kredi çekelim dediğimde de babasının faizden ötürü kredi çekilmesine karşı olduğunu söyledi.

Borçları olduğundan yardım edemeyecek olmalarını anlıyorum fakat kendim yapmayı düşündüğümde de buna karışmaları zoruma gidiyor. Yaza kadar beyaz eşyası mobilyası ev kiralaması depozitosunun altından çıkabilecek bir durumumuz yok.

Sonuna kadar okuyamadım.Ama sana tecrübeme dayanarak söylüyorum.Okulunuzu bitirin.Tek maaş asgari ücretle gecinemezsiniz.Paranizi biriktirin.Yarin inan para biriktirmezsen inan o ailenin eline düşersen istediğin hicbirseyi yapmazlar.Lafini ederler.Esin para biriktirsin.Dugununuzu öyle yapın.Keske aileleri tanistirmasaydiniz daha.

Helal olsun size.Kredi çek bankaya çalış.Alabildikleri kadar altın alsınlar.Altin bozdursunlar ileride.

Merhabalar,

yahu tarihi onlar niye belirliyor hem bi lokma katkısı olmayacak hemde tarih veriyor düğünü sen mi yapacaksın tavrınızı koyun sizde koç ailesi değilsiniz sonuçta herkes taşın altına elini koysun

sen gerçekçi ve olgun birine benziyorsun
erkek arkadaşın çocuksu geldi bana
evlenecek olgunlukta değil
yok babam yok ailem bilmem ne
eskiden kız ailesi evlilik için süreç uzamasın kızımızı kimse oyalamasın kafasında olurdu
şimdi erkek aileleri bu kafada

X