Erkek kardeşim

Imlegend

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2019
57
78
33
Herkese merhaba
Benim bir erkek kardeşim var aramızda 6 yaş var ben 31 o 25 yaşında. 6 yıldır devam eden bir ilişkisi var bu yaz kısmetse evlenme teklifi etmeyi düşünüyor. Kızla aynı mahallede oturuyorlar. Sorun şu ki annemlerin durumları pek iyi değil yani bu evlilik için maddi olarak pek yardımcı olamayacaklar. Annemlerin oturduğu evin tapusu yok mahkemelik oldular ellerindeki birikimide bu mahkeme işlerinde harcadılar kardeşim ve kız arkadaşı da bu olaylara şahit oldu yani onlarda biliyor ailemin onlara fazla destek olamayacağını. Bu yüzden kardeşim 6 yıldır kendi parasını kendisi biriktiriyor ailem ondan beş kuruş para istemedi o da eve para vermiyor zaten
bugüne kadar biz paramızı biriktiriyoruz evlenirken herşeyimizi kendimiz yapacağız kimseye yük olmayacağız diyen bu çift şimdi ailemin oturduğu semtten ev almak istiyor ki ailemin oturduğu semtte evler aşırı uçmuş durumda zemin kat dairelere bile trilyon fiyat istiyorlar. Ben sizden birşey istemiyorum diyen kardeşim anneme düğünde 20 gramdan 5 tane bilezik yaparsınız demiş. Annemlerin bankada 40 bin parası kaldı ne yapacaklarsa bu parayla yapacaklar. Babam emekli bir bacağı sakat olduğu için çalışamıyor annem kalp hastası.
bugün beni aradı annem kardeşine çok canım sıkılıyor kalbim sıkışıyor düşünmekten isteklerini nasıl yerine getiricez falan diye ağladı bende dayanamadım kardeşimi aradım kızdım senin bunu ailene yapmana ne hakkın var bu insanların durumu ortada her evlenen ev mi alıyor kirada oturun bir süre illa ev almak istiyosanız o semtten almayın daha uygun semtlere bakın sırf kızın ailesi de orada diye orda oturmak zorunda değilsiniz bu kadar bencil olma kendi aileni de düşün biraz dedim. Bana sanane lan sana mı sorucaz ne yapacağımızı S***** G** (Defol) boş boş konuşma kıskanıyorsun bizi dedi telefonu yüzüme kapattı sonra baktım her yerden engellemiş beni.
Şok içerisindeyim sabahtan bu yana ağlıyorum zaten kardeşim yapısı gereği ne annemlere ne de bana düşkün bir insan değildi ama ağzından böyle şeyler duyunca içimdeki bütün kardeşlik duyguları öldü diyebilirim. Onu kıskandığımı düşündüren şey ne anlayamıyorum demek ki içinde böyle hasetçe duygular barındırıyormuş diye diye kendimi yedim bitirdim. Bana bir akıl verin lütfen ben ne yapayım şimdi bana kalsa artık asla kardeşimle konuşmayı düşünmüyorum ama bu olanlar annemin kalbine inecek diye de çok korkuyorum

ya gerçekten ne desem bilemedim. kardeşiniz size karşı negatif olsa da onu bugüne getiren anne babasını düşünmeli.
ayrıca burada her bu tip konuda yazdığım gibi, madem evlenecek kadar büyümüş sorumluluklarını tek başına almayı da bilmeli. eminim aileniz gücünün yettiğini yapacaktır.

annenizi sıkı sıkı tembihleyin kuruş vermesin. kolaydı bu devirde 5 tane bilezik yapmak. madem kimseye sormadan evleniyor masrafını da karşılasın, biriktiriyor 6 yıldır diyorsunuz hem

bazı insanlar evlenirken ailemden ne kopartsam kar diye düşünüyor. bunu kulaklarımla duydum birkaç kişiden. o yüzden çok alakasız şeyleri bile istiyorlar sırf aileleri onlara para harcamış olsun diye.

Herkese merhaba
Benim bir erkek kardeşim var aramızda 6 yaş var ben 31 o 25 yaşında. 6 yıldır devam eden bir ilişkisi var bu yaz kısmetse evlenme teklifi etmeyi düşünüyor. Kızla aynı mahallede oturuyorlar. Sorun şu ki annemlerin durumları pek iyi değil yani bu evlilik için maddi olarak pek yardımcı olamayacaklar. Annemlerin oturduğu evin tapusu yok mahkemelik oldular ellerindeki birikimide bu mahkeme işlerinde harcadılar kardeşim ve kız arkadaşı da bu olaylara şahit oldu yani onlarda biliyor ailemin onlara fazla destek olamayacağını. Bu yüzden kardeşim 6 yıldır kendi parasını kendisi biriktiriyor ailem ondan beş kuruş para istemedi o da eve para vermiyor zaten
bugüne kadar biz paramızı biriktiriyoruz evlenirken herşeyimizi kendimiz yapacağız kimseye yük olmayacağız diyen bu çift şimdi ailemin oturduğu semtten ev almak istiyor ki ailemin oturduğu semtte evler aşırı uçmuş durumda zemin kat dairelere bile trilyon fiyat istiyorlar. Ben sizden birşey istemiyorum diyen kardeşim anneme düğünde 20 gramdan 5 tane bilezik yaparsınız demiş. Annemlerin bankada 40 bin parası kaldı ne yapacaklarsa bu parayla yapacaklar. Babam emekli bir bacağı sakat olduğu için çalışamıyor annem kalp hastası.
bugün beni aradı annem kardeşine çok canım sıkılıyor kalbim sıkışıyor düşünmekten isteklerini nasıl yerine getiricez falan diye ağladı bende dayanamadım kardeşimi aradım kızdım senin bunu ailene yapmana ne hakkın var bu insanların durumu ortada her evlenen ev mi alıyor kirada oturun bir süre illa ev almak istiyosanız o semtten almayın daha uygun semtlere bakın sırf kızın ailesi de orada diye orda oturmak zorunda değilsiniz bu kadar bencil olma kendi aileni de düşün biraz dedim. Bana sanane lan sana mı sorucaz ne yapacağımızı S***** G** (Defol) boş boş konuşma kıskanıyorsun bizi dedi telefonu yüzüme kapattı sonra baktım her yerden engellemiş beni.
Şok içerisindeyim sabahtan bu yana ağlıyorum zaten kardeşim yapısı gereği ne annemlere ne de bana düşkün bir insan değildi ama ağzından böyle şeyler duyunca içimdeki bütün kardeşlik duyguları öldü diyebilirim. Onu kıskandığımı düşündüren şey ne anlayamıyorum demek ki içinde böyle hasetçe duygular barındırıyormuş diye diye kendimi yedim bitirdim. Bana bir akıl verin lütfen ben ne yapayım şimdi bana kalsa artık asla kardeşimle konuşmayı düşünmüyorum ama bu olanlar annemin kalbine inecek diye de çok korkuyorum
ev almak zorunda degilsiniz. kendi butcelerine gore baslasinlar. herkes ev alip evlenmiyor.
ayrica cok fazla isin icine girmenizi tavsiye etmem. hem anneniz hem babaniz var zaten, gerekirse onlar soyleyeceklerini soylesinler.

Aileniz vermeyecek, bulmaya calidmayacak bu kadar basit. Napiyorsa kendi yapsin. Bogazina yapisacak degildir herhalde ailenizin.

O 40bini de o cocugun dugunune filan harcamasinlar sakin yarin oburgun saglik sorunlar, hastane ameliyat masraflari filan cikar yaşli insanlar zaten saglik sorunlari varmiş kendilerine saklasinlar o 40bini.
Boyle konuşan cocugun karakteri bellidir, bu cocukk anne babaniza aciyipta "onlar bize 40bin vermisti zamaninda" diyip ailenize yardim etmez filan dara dustuklerinde. Evlatsa evlat boyle cocuk hicbiseyi haketmiyor.

Zaten bu kadar simarik ve bencil olmadi ailenizin hayir diyememesi olabilir bu zamana kadar ama artik desinler.

annenizi sıkı sıkı tembihleyin kuruş vermesin. kolaydı bu devirde 5 tane bilezik yapmak. madem kimseye sormadan evleniyor masrafını da karşılasın, biriktiriyor 6 yıldır diyorsunuz hem
6 yıldır biriktirdiği para 30 binmiş bu devirde 30 bine ev mi düzülür düğün mü yapılır ev mi alınır bunlar herşeyi çocuk oyuncağı zannediyor. Anneme de ne söylesem boş o yine varını yoğunu ortaya koyar biliyorum ben çünkü herşeye rağmen oğlu çok kıymetlidir onun

Ortayı bulan da yok. Biri anasının ağzına düşer biri anasının gözünün yaşına bakmaz. Gelinlerin tatlı telaşında kardeşin eşine eşlik etmiş. Ama acımasızlığa benim tahammülüm olmazdı. Anne baba kıyamayıp üzülecek bozulacak falan. Arayı yine sen bulacaksın. Ergenliğine verip köprü olmaya çalışacaksın. Çok da alttan alma ki senin de tepene çıkmasın. 25 yaşında evlenen erkek en az iki kırılma geçirecek. Benim ev ısrarından çok yaşının küçüklüğü dikkatimi çekti. Sağlık olsun

bazı insanlar evlenirken ailemden ne kopartsam kar diye düşünüyor. bunu kulaklarımla duydum birkaç kişiden. o yüzden çok alakasız şeyleri bile istiyorlar sırf aileleri onlara para harcamış olsun diye.
ben çok yanlış buluyorum bu tutumu. evlenirken soruluyor mu acaba yardım edebilecek gücünüz var mı, destek olabilecek misiniz diye? insanlara güvenerek evleneceksen evlenme kardeşim kimse sana karına bakmak zorunda değil annen baban bile olsa.

6 yıldır biriktirdiği para 30 binmiş bu devirde 30 bine ev mi düzülür düğün mü yapılır ev mi alınır bunlar herşeyi çocuk oyuncağı zannediyor. Anneme de ne söylesem boş o yine varını yoğunu ortaya koyar biliyorum ben çünkü herşeye rağmen oğlu çok kıymetlidir onun
gitsinler kiraya o zaman hadi bakalım. evlenmek istediğine göre işleri güçleri vardır. oh ben evleneyim annem evimi alsın işimi görsün. kendi mi evleniyor anası mı belli değil.

ben çok yanlış buluyorum bu tutumu. evlenirken soruluyor mu acaba yardım edebilecek gücünüz var mı, destek olabilecek misiniz diye? insanlara güvenerek evleneceksen evlenme kardeşim kimse sana karına bakmak zorunda değil annen baban bile olsa.

valla bencede büyütmüş, okutmuş, meslek edindirmiş ana babadan daha fazlasını istememek lazım. ha durumu iyidir fazlasını yapar o başka. ama zaten çoğunluk durumu belli insanlarız. yapılabilecekler belli. hele de hasta insanları sıkboğaz etmek çok yanlış. o para onların güven akçesi.

Evlenirken ev almak zorunda değiller ki, durumları yoksa kirada otursunlar diyeceğim ama kardeşiniz bunu anlayabilecek biri değil sizi ağlattiğina göre.
Aileniz kardeşinize durumu elverdiğince yapsin, hic üzülüp ağlamayın. Benim elimden bu kadar geliyor desin anneniz

Valla ben şunu bilir şunu söylerim, verseler de memnun olmayacaklar, teşekkür edip sağolun demeyecekler. Neden 6 tane değil diyecekler.
O sebeple hiç yapmasınlar daha iyi.
40 bin lira nedir ki ? Madem anne-babanız çok sağlıklı da değil kendi sağlıkları için ‘kötü gün’ parası olarak saklasınlar.
Kardeşiniz için de geçmiş olsun.
Bu erkekler hiç arayı bulmayı bilmiyorlar. Ya ailelerinin ağızlarının içine bakıyorlar hala göbek bağları kesilmemiş ya da böyle aileyi unutuveriyorlar.
Sıkmayın canınızı. Her şey olacağına varır ☘️

6 yıldır eve hem 5 kuruş katkı yapmamış
Hem de 20 ser gramdan 5 bilezik! Yuh :)
Zaten 25 yaşındaki erkeğin kafası ile 15 yaş erkek kafası aynı bana gore .

Annenizin ağzı yok muydu acaba? " oğlum zaten 6 yıldır evi otel gibi kullanıyorsun, her şeyin ayağına geliyor, 5 kurusunu görmedik. evleneceksen sorumluluğunu bil
Para yok, kusura bakma!
Diyememiş mi?

Evlensin görecek gününü merak etmesin
Her şey sıra ile!

valla bencede büyütmüş, okutmuş, meslek edindirmiş ana babadan daha fazlasını istememek lazım. ha durumu iyidir fazlasını yapar o başka. ama zaten çoğunluk durumu belli insanlarız. yapılabilecekler belli. hele de hasta insanları sıkboğaz etmek çok yanlış. o para onların güven akçesi.
yani insanlar da bu yüzü nereden buluyor anlamıyorum. ben parasız kalırdım annemden harçlık isteyemezdim. bu annemden kaynaklı tabii ama bu kadarı yine de fazla.

yani insanlar da bu yüzü nereden buluyor anlamıyorum. ben parasız kalırdım annemden harçlık isteyemezdim. bu annemden kaynaklı tabii ama bu kadarı yine de fazla.

bazen aileler ne olursa olsun çocuklarının her dediğini yapıyor. belki bu kardeş için de öyledir. buna alıştığı için düşünmüyor olabilir

Allah yardımcınız olsun. Anne-baba tavrı çok önemli. Ve tabi çocukluktan itibaren çok çok önemli. Eğer dediğiniz gibi anneniz varını yoğunu dökecekse ne deseniz boş. Çünkü bakış açıları şöyle genelde: 'ben yapayım da yarın bir gün demesin bir şey yapmadınız bana' diye. Yani az çok benzer şeyleri biz de yaşıyoruz şuanda. Bazı şeyler için çok geç ancak kendileri müşkül duruma düşmeden atlatırlar inşallah.

X