Menopoz Erken menopoz

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar
gülnurcuğum evet ilaç kullanımından sonra (ama düzenli olarak) kanamalarım normale döndü.ama kabus bir süre sonra yine başladı:1no2:doktorum bana önemli olan hormonların yerine konulması dedi kanama olması önemli değilmiş.Çünki menopozun geri dönüşü yok artk osteoporoza giridiğim için östrojen hormonu yavaşlıyor ve kemik erimesi oranı artıyor.Malesef canım geri dönüş yok.:1no2:

canım çok geçmiş olsun allahım acil şifalar versin bir doktora bağlı kalma başka doktorlara da git belki daha erkendir yolun başıdır geri dönüş için tedavi yolları vardır inşallah çıkamayan candan ümit kesilmez buarada moralinide yüksek tut

gülnurcuğum evet ilaç kullanımından sonra (ama düzenli olarak) kanamalarım normale döndü.ama kabus bir süre sonra yine başladı:1no2:doktorum bana önemli olan hormonların yerine konulması dedi kanama olması önemli değilmiş.Çünki menopozun geri dönüşü yok artk osteoporoza giridiğim için östrojen hormonu yavaşlıyor ve kemik erimesi oranı artıyor.Malesef canım geri dönüş yok.:1no2:

canım teşekkür ederim yarın tekrar doktora gidiyorum artık tedavi için ne gerekiyorsa yapacağım.Osteoporoz konusunda haklısın bundan sonra kendimize çok iyi bakmalıyız.Ben ilk duyduğumda büyük bir şok yaşamıştım ama bu sorunu yaşayan başka insanlarla konuşmak bana çok iyi geldi gerçekten dünyanın sonu değil.

merhaba benim fsh da yüksek 29 42 yaşımdayım erken menapoz dendi çocuk istiyorum. bir yol gösterecek varmı

Arkadaşım ben bir kaç aydır bu işle uğraşıyorum fsh değeri her gün hatta saate göre değişen bir şey bir test sonucuna bakıp bu teşhisin konulamayacağını söyledi benim doktorum.Ben 29 yaşındayım ve bundan bir kaç ay önce kondu bu teşhis ama en son gittiğim doktor sadece vucudumun bazı hormonlarının sinyal verdiğini bunları önleyerek menapoz seyrini durduracağımızı söyledi benim değerlerim seninkinden çok daha yüksekti.Bir kaç doktora görün ilaçlarını da düzenli kullan
Bu arada hızla bir çocuk yap bence zaten normal şartlarda da zamanıymış.Moralini bozma menapoz en az 10 yıl devem eden bir süreç bir sabah kalkıp kendini menapoza girmiş bulmuyorsun.

merhaba ben 39 yaşındayım erken menopoz tedavisi görüyorum.Şu an climen kullanıyorum bu ilacı daha ne kadar kullanacam bilmiyorum ama bırakırsam menopoza gireceğim .Acaba bu ilacı uzun süre kullanmamın bir sakıncası varmı acaba bir bilen varmı?Dr yok diyor ama hormon ilaçlarının kanser yapma riskinden bahsediliyor. Bu konudada tedirgin oluyorum .Kullanmakmı iyi bırakmak mı?

canım doktoruna güveniyorsan yani sürekli gittiğin emin olduğun bir doktorsa kullan ama şüphelerin varsa bir doktora daha git.bu yaşta menapoza girmek te senin için riskli .ben bir kaç doktora gittikten sonra ilaç kullanmaya başladım

merhaba ben 39 yaşındayım erken menopoz tedavisi görüyorum.Şu an climen kullanıyorum bu ilacı daha ne kadar kullanacam bilmiyorum ama bırakırsam menopoza gireceğim .Acaba bu ilacı uzun süre kullanmamın bir sakıncası varmı acaba bir bilen varmı?Dr yok diyor ama hormon ilaçlarının kanser yapma riskinden bahsediliyor. Bu konudada tedirgin oluyorum .Kullanmakmı iyi bırakmak mı?

Canım bende 39 yaşındayım erken menepoz için aynı ilacı 6 ay süreyle bende kullandım.3 ay ara verdi acaba ilaçsız adet olur muyum diye ama maalesef olmadı.Benim göğsümde fibrokistler olduğu için dr da çok dikkatli olmak gerekiyor dedi.6 ay içinde 4 kilo aldım.kistlerde biraz artış ve değişiklik var.Başka bir dr hiç kullanma dedi .Biten bir şeyi neden zorla geri getirmek istiyorsun dedi.Ama cildim bile bozuldu ve kemik erimesindende korkuyorum..çok kararsızım.:1no2:

kötükedihüso
arkadaşlar yazılarınızı başdan sona kadar okudum bende bu rahatsızlıkla karşı karşıyayım evlenmeden öncede vardı adet düzensizliğim ama evlenince 2 ay da bir olmaya başladım 3 ay olmadım bu böyle gitti en sonunda doktora gittim tahlil istedi. yaptırdım ve sonuca bakıp sen menepoza gireli çok olmuş senin daha çocuğun olmaz dedi arkadaşlar dünyam başıma yıkıldı gözlerimin önü karardı doktor anladı fenalaştığımı benimle konuşmaya başladı sonra hocasını aradı beni ona gönderdi neyse gittim annem kız kardeşimide aldım doktor ultrasyonla baktı 2,5 aylık hamilesin deyince arkadaşlar ben seviçten masada ağlıyorum annemle kız kardeşim yanımda ağlıyor neyse doğum ettim:ecrin_bebek: (buarada resimdeki kızım teyzeleri ellerinizden öper:))))asıl sorun bundan sonra başladı doğumdan sonra adetler gitti geldi 3 -4 olmadım bu böyle devam etti 2008 ocak ayında ben doktora gittim tahlil istedi FSH 119, LH 36,3, doktor sen menepozdasın değerlerin çok yüksek dedi adet göremezsin çocuğun olmaz dedi :1no2:sonra HAYIT SUYU duydum kullandım mart ayında tekrar gittim FSH 8,52, LH 2,87 doktora eski tahlillerimide gösterdim yenisinide adamcaz şok oldu delikafadulden sen nasıl düşürdün ne yaptın dedi alternatif tıptan yararlandım diyemedim adetlerim düzenliydi o nedenle HAYITI SUYUNU bıraktım taki eylüle kadar ekimde oladım kasımda oldum aralıkta oldum ve 3 aydır olmadım yine doktor yolu göründü:çok üzgünüm:aynı şeyler tahliler sonuçlar ve kötü haber FSH 130, LH 57,68 napim HAYIT SUYUNA devam bugün 20. günüm dünde soğan kürüne başladım hatta şimdi içtim her ikisinide arkadaşlar demek istediğim ümitsizliğe kapılmayın herşeyin çaresi var arkadaşlar bir tek ölümün yok derdi veren rabbim dermanınıda verirmiş kafanıza takmayın stres yapmayın benim değerlerime bakın menepoza girdin dediler çocum oldu değerlerin yüksek dediler değerlerimi düşürdüm ama ben HAYIT SUYUN dan çok memnunum arkadaşlar ısrarla kullanın derim ALLAH ım hepimize acıl şifalar versin dualarımızı kabul etsin:Saruboceq: birde son zamanlarda DHEA duydum ama araştıramadım tam yumurtaları kuvvetlendirip çoğaltıyormuş neyse şuan tek istediğim değerlerimin düşmesi

Hayıt suyu ha denemeye değer ben henüz girmedim ama adayım
acaba kullandığım ilaçlarla olumsuz bir etki yapar mı

MERHABA BEN DE 43 YAŞINDAYIM.ERKEN MENOPOZ TEŞHİSİ KONULDU. FAKAT ANLAMADIĞIM BEN SON ÜÇ AY ADET GÖRMEDİM.AMA DOKTOR BANA SEN DAHA ÖNCE MENOPOZA GİRMİŞSİN DEDİ. BENDE HİÇ MENOPOZ BELİRTİLERİ YOKTU.DR BENİM ASLA ÇOCUK SAHİBİ OLAMAYACAĞIMI HATTA TÜP BEBEK ŞANSIMIN BİLE OLMADIĞINI SÖYLEDİ.AMA BEN HAYIT TOHUMUNA BAŞLADIM.İKİ GÜNDÜR KULLANIYORUM ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA TEKRAR TAHLİL YAPTIRACAĞİM VE BAŞKA DR A GİDECEĞİM. BENİM GİBİ OLAN VARSA LÜTFEN NE YAPMALIYIM SİZCE? BEN DE SAĞLIKLI BİR ÇOCUK SAHİBİ OLMAYI İSTİYORUMsenağlama

Arkadaşlar merhaba,

Ben de sitede yeniyim. Öncelikle hepinize merhaba... Benimle aynı problemleri yaşayan bu kadar insan olduğunu görünce çok şaşırdım.. 31 yaşındayım. Menopozu anımsatacak hiç bir şikayetim yoktu. 6 ay doğum kontrol hapı kullandım, Yasmin.. Hamilelik düşündüğüm için hapı bıraktım ve 2 ay boyunca adet görmedim.. Önce hapı yeni bıraktığımdam normaldir diye düşündüm.. Sonra ateş basmaları başlayınca doktora gittim, tahliller yapıldı ve kötü haberi aldım... Erken menopoz, başka bir deyişle Premature Over Yetmezlik.... Hiç çocuğum olmadığı için yıkıldım tabi... FSH 96, LH 48, Estrodiol 20 çıktı... Tam anlamıyla menopoz değerleri yanii.. Tabii hiç bir sebebini bulamadı doktor.. bir doktora daha gittim.. Bu arada ikisi de üniversite hastanesinde profesör... ıki doktor da tıbbın yapabileceği hiç bir şey olmadığını, tüp bebek bile deneyemeyeceklerini söyledi...ılaç filan da vermediler. Sadece kalsiyum kullan yeter dediler. Ama bu beni hiç tatmin etmedi.. Uzun süre internette araştırmalar yaptım.. Erken menopoz konusunda özellikle uzmanlaşmış bir doktor buldum.. ıstanbul'da Jinepol hastanesinde Başak Hanım ve embriyolog Sevinç Hanım. Onlarla görüştüm. Bu arada GNC den Evening Prime Rose Oil (çuha çiçeği yağı) tabletini kullandım. Tabii bu arada aradan birkaç ay daha geçti.Tekrar tahlil yaptırıp ıstanbula gitttim.. Ne mutluki Estradiol yükselmiş, 69 olmuş.. Bu ateş basmalarının sebebi menopozdaki kadınlarda östrojen düşmesiymiş....Başak Hanım da Sevinç Hanım da mükemmel doktorlar.. ıkisi de çok ilgilendiler ve kafamdaki bütün soru işaretlerinin ortadan kalkmasına neden oldular.. Artık her konuda daha bilinçliyim. Beslenme olsun, kullanılacak ilaçlar olsun, hormon tedavisi olsun...ınanın doktorunuzla kuracağınız diyalog çok önemli... Herşeyden önemlisi sizin sağlığınız, çocuk 2. planda dedi doktor... Çünkü menopozla birlikte bir sürü sağlık sorunu kollarını açmış bizi bekliyor... Çocuk için de kesinlikel ümidinizi kaybetmeyin, menopoz süreci yaklaşık 10 yıl sürer, birkaç yıl daha bu hormon değerleri sürekli iner çıkar, bu birkaç yıl içinde hamile kalma olasılığınız düşük de olsa hala var dedi... Ümidimi kesmiyorum. ınşallah bir sonuca ulaşır.

Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun.Şimdi ilaç kullanıyor musun yoksa bitkisel tabletlerden mi kullanıyorsun.Bende fibrokist olduğundan hrt kullanamıyorum.Doğal olarak birşeyler yapabilr miyim.Bazı dr la hormona karşı oluyor.Bahsettiğin ilacı dr mu vermişti.Bilgilendirirsen sevinirim....:a015:

Teşekkür ederim.. hepimize..evening prime rose ilaç değil.. bitkisel bir tablet.. başka bir deyişle doğal östrojen.. doktor tavsiye etmişti..ama fibrokist durumunda onu da önermiyorlar bildiğim kadarıyla.. yemeklerde soya yağı kullanmanı, haftada 1-2 kere soya fasülyesi, normal nohut, fasülye yemeni öneriyorlar. onlar doğal yönden östrojeni arttırıyormuş. ben 2 aydır her ayın ilk 10 günü progestron hormonu alıyorum adet olabilmek için. şu anda onun dışında birşey kullanmıyorum. doktor birkaç ay böyle devam etmemi, sonra bu ilacı da bırakıp kendi kendime adet görüp görmeyeceğimi kontrol edeceğini, sonra gerekirse başka bir ilaç başlayacağını söyledi. soğan kürünü yaptım. bir işe yaramadı sanırım. yaradıysa bile benim farkettiğim bir şey yok. her sabah aç karnına arı sütü-polen karışımı alıyorum. ondan önce tarçın-bal karışımı alıyordum her sabah..akşamları civanperçemi, adaçayı, çobançantası, aslanpençesi gibi bitkilerden içiyorum aklıma geldikçe.. şu anda ateş basması gibi bir sıkıntım kalmadı. adet kanaması da oldum. ama hamilelik olur mu olmaz mı bilmiyorum tabii... inşallah kıyıda köşede kalmış birkaç yumurtam daha vardır da bebek sahibi olurum...

stucco saol... benim fsh 43 lh 13 estradiol 16 . Bu değerlerle bana menopoz dediler.Acaba benim de hiç şansım yok!!!! Lütfen bana da yardımcı olunnnn Çünkü bana düşük bir şans bile vermediler:eek:klava:

benim doktorum sadece hormonal değerlerin değil, yumurtalık ve foliküllerin durumunun da önemli olduğunu söyledi.çünkü bu değerler 1 kere bile yüksek bulunsa menopoz süreci başlamış oluyormuş. her ay ölçtürseniz her ay farklı değerler çıkarmış. bu süreç içerisinde de zaman zaman hormonlar normal dengelere döner,sonra tekrar bozulurmuş. yine bu süre içerisinde ara sıra yumurtlama da olurmuş. aslında bana da çok büyük bir şans tanımadı... yani öyle bir durum olacak ki o ay hem hormonlar normal değerinde olacak, hem yumurtlama olacak, hem o yumurta döllenecek ki hamile kalabileyim... çok çok büyük tesadüfler anlayacağın.. ama binde 1 bile olsa böyle bir ihtimal insanın umudunu kırmamasını sağlıyor. :sm_confused:

stucco saol... benim fsh 43 lh 13 estradiol 16 . Bu değerlerle bana menopoz dediler.Acaba benim de hiç şansım yok!!!! Lütfen bana da yardımcı olunnnn Çünkü bana düşük bir şans bile vermediler:eek:klava:

canım benim değerlerimde senin gibi ama bana doktorum bunun menapoza girmek olmadığını söyledi.
yumurtalıkların durumu da çok önemli ben şu an ilaç kullanıyorum bu topikte önerilen bitkisel tavsiyeleri de denemeyi düşünüyorum .size bir anda menapoza girdiğinizi söyleyen doktora güvenmeyin başka doktorlara da gidin derim çünkü bana da ilk gittiğim doktor da öyle söylemişti

canım benim değerlerimde senin gibi ama bana doktorum bunun menapoza girmek olmadığını söyledi.
yumurtalıkların durumu da çok önemli ben şu an ilaç kullanıyorum bu topikte önerilen bitkisel tavsiyeleri de denemeyi düşünüyorum .size bir anda menapoza girdiğinizi söyleyen doktora güvenmeyin başka doktorlara da gidin derim çünkü bana da ilk gittiğim doktor da öyle söylemişti
löliz ; haklısın ama bana dr dedi ki güya ben doğum kontrol hapı kullandığım için menopoza girdiğimi anlamamışım . Ama ben hapı bıraktıktan sonra 6/7 ay adet gördüm. son 2 ay görmediğim için dr gitmiştim. Sen menopozdasın dediğinde dünyam yıkıldı anlatamam.Senin dediğin gibi başka bir dr gidicem zaten. Bu arada ben ibrahim saraçoğlunun kürlerinden yapmaya başladım .Dilerim Allahtan işe yarar. Büyük Rabbim herkesin yardımcısı olsun . Umarım bu kürler işe yarar. Bir gelişme olursa zaten
burada ki benim durumumda olanlara yardımcı olacağım.

ınşallah canım birbirimizi de gelişmelerden haberdar ederiz dünyanın sonu değil belki ama insan çok etkileniyor yaşayan bilir moralimizi bozmadan devam edelim canım geçmiş olsun

X