Eş, aile ve akraba ilişkileri...

yasamakguzelseydogrusu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2016
7
2
Merhaba arkadaşlar.Ben 9 aylık evliyim çok şükür problemlerim yok eşimle yaşayıp gidiyoruz fakat ikimizde farklı ailelerde yetiştiğimiz için aile yapılarımız aynı olmayabiliyor. Benim sorum şu olacaktı. Benim baba tarafım, ailesine çok düşkün hep bütün aile dedeler,kuzenler,amcalar,halalar beraber olmak isteyen bir aile. Eşimin ailesi ise daha yaşlı ve daha az bir aile olduğu için o kadar sıkı fıkı değiller. Şimdi bazen şöyle bir durum oluyor babaanneme ziyarete gitmek istiyoruz babaannem bütün herkesi toplamak istiyor. Eşim bugüne kadar bir şey demedi ama böyle yetişmediği için onun rahatsız olmasını istemiyorum. Şimdi önümüzdeki günlerde ramazan gelecek inşallah. Babaannem ise iftara amcamlar ,halamlar, kendi dünürlerini, kendi kardeşleri,dedemin kardeşleri, babamları herkesi dışarıda yemeğe çağırıyor. Hal öyle olunca benim babam da hepsini çağırmak durumunda oluyordu istese de istemese de. Ama ben bu durumda olmak istemiyorum. Çünkü eşim daha hepsini tanımıyor birebir olarak hepsini ziyarete gider ama böyle kalabalık ortamda biraz rahat edemediğini düşünüyorum. Açıkçası kendi ailemde bunları zorunluluktan yaptı babaannem kuralcı bir insandır. Sizce ben babaannem aradığında ''Babaanne eşim çok kalabalık ortamda rahat etmez biz sana ayrı bir zamanda iftara gelelim mi'' demeliyim. Yoksa gitmeli miyim? Açıkçası ben de böyle kalabalık ortamları sevmiyorum ama aile baskısı işte bu baskıyı eşimin hissetmesini istemiyorum. Onu zorlamadan o sevsin istesin ya da istemesin çünkü kendisinin de bana yaklaşımı bu. Ben ne istersem onu yapar... Şimdiden çok teşekkür ederim cevaplar için.

Her ailenin kendine has kuralları var.
Sonradan gelen gelin/damat iyi kötü adapte oluyor zaten.
Bence eşiniz itiraz etmediği sürece etkinliklere katılın.
Aile ile beraber vakit geçirmek iyidir...

Evlilik böyle birşey zaten. Farklılıklarınızı ortak yaşama adapte edersiniz. Eşiniz rahatsız olmasın diye kendi hayatınızı, geleneklerinizi, aile yapınızı geri plana atmayın bence. Sonuçta böyle kalabalık bir aileye mensupsunuz ve eninde sonunda böyle ortamlara gireceksiniz. Eşinizi geri planda tutmaya çalışmak sadece onun sizin ailenize adapte olmasını geciktirir. Bırakın birbirinizin ailesinin ortamında, doğal halinizle, kurduğunuz yeni ailenin bir yeri olsun. Sizin kişisel saygınlıklarınız kadar eşinizle kurduğunuz ailenizin de bir saygınlığı var artık. O saygınlığı böyle ortamlarda belli bir duruş sergileyerek kazanacaksınız. Karşılıklı saygı korunduğu sürece farklılıkları tecrübe etmek güzeldir

Evlilik böyle birşey zaten. Farklılıklarınızı ortak yaşama adapte edersiniz. Eşiniz rahatsız olmasın diye kendi hayatınızı, geleneklerinizi, aile yapınızı geri plana atmayın bence. Sonuçta böyle kalabalık bir aileye mensupsunuz ve eninde sonunda böyle ortamlara gireceksiniz. Eşinizi geri planda tutmaya çalışmak sadece onun sizin ailenize adapte olmasını geciktirir. Bırakın birbirinizin ailesinin ortamında, doğal halinizle, kurduğunuz yeni ailenin bir yeri olsun. Sizin kişisel saygınlıklarınız kadar eşinizle kurduğunuz ailenizin de bir saygınlığı var artık. O saygınlığı böyle ortamlarda belli bir duruş sergileyerek kazanacaksınız. Karşılıklı saygı korunduğu sürece farklılıkları tecrübe etmek güzeldir

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Haklısınız :)

X