Eş memleketine tayin

Ekonomi çok sıkıntılı haklısınız. Ama bir yerden feragat etmek gerekiyor. Mesela çocuk yaptığınız zaman neden şu anda oturduğunuz eşyalı evden çıkmayı planlıyorsunuz? Hem ücretsiz izin alıp hem taşınma ve sıfırdan eşya olayını halledemezsiniz tabi ki. Ücretsiz izni mevcut evinizde tamamlamak da bir seçenek.
İkinci seçenek bir iki yıl ücretsiz izin süreci için para biriktirmek. Yaşınız kaç bilmiyorum ama 29 yaşında anne olmakla 32 yaşında anne olmak arasında uçurum yok ki. Ben 31 yaşında doğum yaptım. İkinci çocuk istersem de hala yapabilirim. Yani 30 takıntınızı anlamadım.
Ücretsiz izin kullandım 2 yıl. İznim bitip ise başladığımda ev değiştirdik. Öncesinde para biriktirmiştik. Yapılabilir şeyler bunlar.
Kayinvalideniz ile aranız çok çok iyi olsa o da bakabilir. E ama zaten sıkıntınız var. Doğumdan sonraki süreç zordur. Herşeye herkese çatmak ister insan. Öyle 3.5 aylık ücretli izin bitti diye önceki halinize dönmeyebilirsiniz. Bu süreçte alıngan ve sıkıntılı bir kayinvalide ile yaşamak mantıklı değil.
Eşyalı evleri bilirsiniz mutfak salon bir oturacak tek bir koltuğum var çocuk beşiği koyulacak alan dahi olmayan 80 metre kare bir ev

Aileler yardım etmek zorunda değil ki,iki memursunuz ve düğününüzü, eşyanızı falan kendinizin yapması çok doğal.Zaten evliliğinizi ve düzeninizi oluşturmadan çocuk yapma fikri saçma.Hee babanne çok hevesli,yaparım büyütür derseniz yine gelip buraya onlarca konu açarsınız kayınvalideniz ile ilgili.Yapılan yorımların tuzu kuru olmakla bir alakası yok ayrıca,herkes tecrübe ve yaşanmışlarından yola çıkarak bir şeyler anlatmaya çalışıyor size.
İkilemde kaldigim nokta bu zaten ev dizmeli miyim burada yoksa tayini mi beklemeliyim bunu düşünuyoruz. Ev dizmeden çocuk yapma fikrim olmadığı için eşyalı evde çocuk ihtimalimiz yok.

Ev dizmeyin hatta şöyle:

1. Tayine kadar çocuk yapmayın. Birikim yapın. İlk hedef tayin olsun. Çocuk yapmak için yaşa takılmayın. Yaş aldıkça keyifli bence :)
2. Ankara’ya gidin.

3. Doğum izni sonrası ücretsiz izin alın. 1 1.5 yaşa getirin bebeği. Bir süre bakıcı sonra kreş bitti gitti. Zaten öğretmensiniz çalışma saatleriniz güzel. Bu kadar stres yapacak bir şey yok.

Ankara’ya atanmak o kadar kolay mı? Benim bildiğim senelerdir çakılı kadro oralar atama yok. Bir de doğu görevi affı çıktı iyice tıkandı.
Planlarınız gerçekçi değil, Ankara gibi en ataması zor yerleri hedeflemek yerine civarda ataması kolay illere de bakabilirsiniz.

Ankara’ya atanmak o kadar kolay mı? Benim bildiğim senelerdir çakılı kadro oralar atama yok. Bir de doğu görevi affı çıktı iyice tıkandı.
Planlarınız gerçekçi değil, Ankara gibi en ataması zor yerleri hedeflemek yerine civarda ataması kolay illere de bakabilirsiniz.
Kolay değil beş senedir gorevdeyiz üç sene sonra gidebileceğiniz yeri uzak ilçeleri ancak eşime bunu anlatamadigim için tartışmaya girmiyorum idareci olarak ilçe degistirme durumu var bir süre sonra. Bransimdaki puanlara göre genel bı hesap bizimkisi tabii ki ancak totalde 8 9 senede birleşecek bir puan ile ihtimalimiz var. Eşimin başka seçeneği yok maalesef

Ev dizmeyin hatta şöyle:

1. Tayine kadar çocuk yapmayın. Birikim yapın. İlk hedef tayin olsun. Çocuk yapmak için yaşa takılmayın. Yaş aldıkça keyifli bence :)
2. Ankara’ya gidin.

3. Doğum izni sonrası ücretsiz izin alın. 1 1.5 yaşa getirin bebeği. Bir süre bakıcı sonra kreş bitti gitti. Zaten öğretmensiniz çalışma saatleriniz güzel. Bu kadar stres yapacak bir şey yok.
Tayin olmasa da ev düzeni öncesi çocuk ihtimalimiz yok zaten sanırım anneme borcumuzu bitirip tekrar ondan borç alıp evi dizeriz biraz borç azalmadan da çocuk topuna girmem bugün kayınvalide ile aile apt ninda oturan bir arkadaşın dramını dinledim bayağı gözüm korktu açıkcasi

Tayin olmasa da ev düzeni öncesi çocuk ihtimalimiz yok zaten sanırım anneme borcumuzu bitirip tekrar ondan borç alıp evi dizeriz biraz borç azalmadan da çocuk topuna girmem bugün kayınvalide ile aile apt ninda oturan bir arkadaşın dramını dinledim bayağı gözüm korktu açıkcasi

Tamam acelesi yok evliliğinizin tadını çıkarın yahu. Çocuk kaçmıyor ❤️

Size sırf inadından sizin ailenizin yanımda yaşamayacağını söyleyen adamdan çocuk yapmak için bekleyin bence biraz daha.

Ayrıca kötüyü düşünmek olarak söylemiyorum ama çocuğunuz uzun süre belki de hiç olmayabilir. Değer mi kv yakın gidip huzur bozmaya?

Bunu bir Karadeniz kızı olarak söylüyorum ki bizim oraların kvlerinin iyisi bir elin parmağını geçmez. Çünkü çok iç içeyizdir öyle büyümüş herkes. Sınır çizmesi zordur. Hele ki oralı olmayan birisi için..

Taşınmak için yeterli birikiminzi o evde yapın. Sonra da iki aileye de yakın olmayan güzel bir yere gidin. Çocuğu da sonra planlamaya başlayın. Çocuk olana kadar da birikime devam edin ki ücretsiz izne ayrılabilesiniz.

Ayrıca bakıcı öcü değil nice iyileri var. Zaten kamera taktırısınız aklınız kalmaz. Süt izni eğer branş öğretmeniyseniz az ders falan derken günlük ayrılacağınız saat de az olur.

Üstelik şehir değiştirirseniz eşiniz de öğretmenliğe döneceği için saat esnekliğiniz çok daha fazla olur.

Size sırf inadından sizin ailenizin yanımda yaşamayacağını söyleyen adamdan çocuk yapmak için bekleyin bence biraz daha.

Ayrıca kötüyü düşünmek olarak söylemiyorum ama çocuğunuz uzun süre belki de hiç olmayabilir. Değer mi kv yakın gidip huzur bozmaya?

Bunu bir Karadeniz kızı olarak söylüyorum ki bizim oraların kvlerinin iyisi bir elin parmağını geçmez. Çünkü çok iç içeyizdir öyle büyümüş herkes. Sınır çizmesi zordur. Hele ki oralı olmayan birisi için..

Taşınmak için yeterli birikiminzi o evde yapın. Sonra da iki aileye de yakın olmayan güzel bir yere gidin. Çocuğu da sonra planlamaya başlayın. Çocuk olana kadar da birikime devam edin ki ücretsiz izne ayrılabilesiniz.

Ayrıca bakıcı öcü değil nice iyileri var. Zaten kamera taktırısınız aklınız kalmaz. Süt izni eğer branş öğretmeniyseniz az ders falan derken günlük ayrılacağınız saat de az olur.

Üstelik şehir değiştirirseniz eşiniz de öğretmenliğe döneceği için saat esnekliğiniz çok daha fazla olur.
Haklısınız teşekkür ederim fikirleriniz için öyle yapacağız gibi görünüyor

Haklısınız teşekkür ederim fikirleriniz için öyle yapacağız gibi görünüyor
Ben öğretmenim eşim öğretmen ailelerimiz arası 1000 km. Şu an eş ailesine 100 kendi ailesine 1000 km uzakta olan, büyük oğluna 1.5 sene kv si bakmış ve haftanın yarısından fazlası kv siyle yaşamak zorunda kalmış(ki hiçbir sorunumuz yoktu) birisi olarak yazıyorum size yorumlarımı.

Benim kv de gelin bakarım gelin bakarım diye söyleyip durmuştu. Gelme sebebimiz çocuğa bakması değildi ama bakacağını her fırsatta söylemişti.

Sonra ne mi oldu? 4 ayın sonunda ben seneye bakamam birini bulun dedi. Neyse bir şeyler oldu 1 sene daha baktı ben de oğlumu 3 yaşı dolmadan kreşe verdim. Bu sefer de ben bi sene daha bakardım niye kreşe verdiniz diye söylendi durdu.

Allah korusun tabi de kv niz siz gittikten sonra çocuğa bakamayacak duruma da gelebilir. Bu sefer bir de ilçede yaşarken bakıcı derdine düşebilirsiniz.

Arkadaşımın annesi kardeşinin çocuğuna 3 yaşına kadar ben bakacağım dedi her şeyi ona göre ayarladılar. Çocuk 1 yaşındayken kadın vefat etti.

O yüzden planlarınızı kimseye güvenmeden yapın.

Ben öğretmenim eşim öğretmen ailelerimiz arası 1000 km. Şu an eş ailesine 100 kendi ailesine 1000 km uzakta olan, büyük oğluna 1.5 sene kv si bakmış ve haftanın yarısından fazlası kv siyle yaşamak zorunda kalmış(ki hiçbir sorunumuz yoktu) birisi olarak yazıyorum size yorumlarımı.

Benim kv de gelin bakarım gelin bakarım diye söyleyip durmuştu. Gelme sebebimiz çocuğa bakması değildi ama bakacağını her fırsatta söylemişti.

Sonra ne mi oldu? 4 ayın sonunda ben seneye bakamam birini bulun dedi. Neyse bir şeyler oldu 1 sene daha baktı ben de oğlumu 3 yaşı dolmadan kreşe verdim. Bu sefer de ben bi sene daha bakardım niye kreşe verdiniz diye söylendi durdu.

Allah korusun tabi de kv niz siz gittikten sonra çocuğa bakamayacak duruma da gelebilir. Bu sefer bir de ilçede yaşarken bakıcı derdine düşebilirsiniz.

Arkadaşımın annesi kardeşinin çocuğuna 3 yaşına kadar ben bakacağım dedi her şeyi ona göre ayarladılar. Çocuk 1 yaşındayken kadın vefat etti.

O yüzden planlarınızı kimseye güvenmeden yapın.
Haklısınız tabii ben de bazen diyorum keşke kayınvalidem bakmaya hevesli olmasaydı veya orda bakması gereken başka bir torun olsaydı da annem idare etseydi bizi diye ama kendi annem de olsa eşim için sorun olacak belki şu an anlassalar da bir de sonra diyorum belki benim annem hastalanacak bakamayacak durumda olacak kv ye muhtaç olacağız. Hayat ne getirir bilemiyoruz ama plansız da olmuyor. Sanırım en iyi senaryo burda ev dizip tayin için de acele etmeden burada düzen oluşturup hazır olunca nasipse çocuk sahibi olmak.

Ailenizin olmadığı şehre gidecek olduktan sonra tayin istemenin mantığı ne peki, şu anda yaşadığınız şehrin imkanları mı yeterli gelmiyor, kültürü mü uyuşmuyor sizinle? Tayin isteyip gitseniz de anneler gelip yaşayacak sizinle tayin istemeseniz de, kayın aile şehrinde ilçeye gitseniz de kayınvalide yanınızda kalacak olduğunuz yerde kalsanız da. O yüzden gitmenin hiçbir mantığı yok, bulunduğunuz şehirde mutluysanız düzen kurun çocuk doğsun kendini ifade edebilir yaşa gelsin sonrasında gidin nereye gidecekseniz de. Çocuk bakma konusuna gelince de, bırakın anneleri benden sadece dört yaş küçük olan görümcem oğluma bakmak için evimde kaldı bir sene, gözaltlarım ağlamaktan çöktü saçlarım beyazladı, boşanmanın eşiğinden döndüm. Söyleyeceklerim bu kadar. Biz de eşimle öğretmeniz. Sabahçı öğlenci dönüşümlü bakacak şekilde okullara il içi vererek çözüme kavuştuk. Bir şekilde çözüm bulmanız lazım, en güzeli sizin ailenizin olduğu şehir ama o seçenek yoksa o zaman kendiniz bakacaksınız ya da bakıcı gelecek. Diğer türlüsü inanın zannettiğinizden daha zor

Ev dizmeyin hatta şöyle:

2. Ankara’ya gidin.

en güzel yorum

Kolay değil beş senedir gorevdeyiz üç sene sonra gidebileceğiniz yeri uzak ilçeleri ancak eşime bunu anlatamadigim için tartışmaya girmiyorum idareci olarak ilçe degistirme durumu var bir süre sonra. Bransimdaki puanlara göre genel bı hesap bizimkisi tabii ki ancak totalde 8 9 senede birleşecek bir puan ile ihtimalimiz var. Eşimin başka seçeneği yok maalesef
Eskişehirin uzak ilçesinden merkeze 5 senedir gelemiyor eşim, üç senedir de başka bir ilde puan aldığı halde.
Ki Ankara Eskişehir’den daha sıkışıktır.

Ben sizin yerinizde olsam civardaki diğer illeri değerlendiririm. Uşak, Kütahya, Afyon, Isparta, Denizli gibi pek çok ile bakabilirsiniz aslında ailelere zaten uzak olacaksanız gelebileceğiniz merkez ama daha kolay seçeneklere de bakabilirsiniz.
Bir de açıkçası Ankara gibi büyük şehirler daha pahalı. Kayınvalideler Ankarada benim. Gittiğimde epey fark görüyorum fiyat anlamında.

Eskişehirin uzak ilçesinden merkeze 5 senedir gelemiyor eşim, üç senedir de başka bir ilde puan aldığı halde.
Ki Ankara Eskişehir’den daha sıkışıktır.

Ben sizin yerinizde olsam civardaki diğer illeri değerlendiririm. Uşak, Kütahya, Afyon, Isparta, Denizli gibi pek çok ile bakabilirsiniz aslında ailelere zaten uzak olacaksanız gelebileceğiniz merkez ama daha kolay seçeneklere de bakabilirsiniz.
Bir de açıkçası Ankara gibi büyük şehirler daha pahalı. Kayınvalideler Ankarada benim. Gittiğimde epey fark görüyorum fiyat anlamında.
Şöyle ki şu an yaşadığımız yer de pahalı kiralar vs açısından ondan ziyade imkan olarak bakıyor eşim ve burdan daha kötü bı yer olmasın diyor o yüzden benim değil ama eşimin başka seçeneği yok maalesef inatçı kendisi dediğim dedik bu konularda iletişime geçemiyoruz seçeceğim şeyler üzerinde düşünüyorum sadece ihtimaller dahilinde olanlar arasindan

Eşyalı evleri bilirsiniz mutfak salon bir oturacak tek bir koltuğum var çocuk beşiği koyulacak alan dahi olmayan 80 metre kare bir ev
80 metrekare o kadar küçük mü ya beşik bile konmayacak? Tam şimdi kafamda oturmadı. Ben de şu an eşyalı bir evde geçici olarak oturuyorum. Aynen dediğiniz gibi mutfak salon birlikte, bir L koltuk var vs. Oğlum var 4 yaşında. Metrekareyi bilmiyorum ama çok yeterli bizim için.
Siz tabi daha iyi bilirsiniz canlı şekilde evi gören sizsiniz.

X